Korzár logo Korzár
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Viete, s akými hračkami sa hrá vaše dieťa?

Deti v dnešnej dobe siahajú po atraktívnych hračkách. Musia ich zaujať vizuálne. Rôzne hry a hračky rozvíjajú u našich pokladov aj to, ako byť fyzicky aktívny. Rozvíjajú jemnú i hrubú motoriku. Okrem iného aj reč a logické myslenie. Deti milujú farebnosť.

Mladá rodinka. Mirka a Ďodik majú zo syna radosť.Mladá rodinka. Mirka a Ďodik majú zo syna radosť. (Zdroj: Veronika Čorňáková)



Lenka Hrabčáková (27) je mamičkou dvoch detí. Jej syn Nikolas má 6 rokov a dcérka Riana má 4 roky.Už od útleho veku sa im snaží kupovať hračky, ktoré rozvíjajú detskú fantáziu a logiku. Sama dobre vie, že je to dôležité pre rozvoj detského myslenia.

„Malému som kupovala rôzne hlavolamy a skladacie stavebnice. Malej Riane kupujem bábiky, ktoré sa dajú obliekať a česať, aby sa to všetko postupne učila,“ povedala Lenka.

Každé dieťa je iné

Obidve deti sú dosť rozdielne. Kým Nikolasovi stačí k hre obyčajný zelený list alebo chrobáčik, ktorého bude pozorovať, malá Riana sa nevie tak samostatne zahrať. Vyžaduje si ešte neustálu pozornosť matky a naplno ju zamestnáva.

„Nikolasa začala veľmi zaujímať príroda, tak sme mu kúpili rastlinku, o ktorú sa sám stará, aj týmto sa učí samostatnosti a zodpovednosti. S malou Rianou je to zložitejšie, ju tak ľahko niečo nezaujme. Je to presne ten typ dieťaťa, ktorému sa treba maximálne venovať, lákajú ju farebné hračky, momentálne sú to detské šminky, s ktorými sa stále maľuje,“ smeje sa mama Lenka.

Deťom sa venuje naplno, je to dôležité pre ich vývin a sama sa snaží zapájať s nimi do hry. Pri výbere detských hračiek si dáva záležať, aby boli nielen atraktívne, ale čo najefektívnejšie pri rozvoji jej detí.

Mamička Mirka: Môj syn si vie nájsť hračky sám

Mirka Andraščíková (23) má dvojročného syna Daniela. „Hračky sú pre každé dieťa niečo, čo ho láka a zaujíma. Môj syn Daniel, ako každý chlapec, sa rád hrá s autíčkami a nezaprie v sebe ani gény elektrikára po tatkovi a káble či šnúry sú preňho veľkým lákadlom,“ zasmiala sa Mirka.

Nezvykne mu kupovať každú hračku v obchode, iba tú, ktorá by ho dokázala zaujať a pomohla mu k zlepšovaniu motoriky alebo logickému mysleniu. „Dostal odo mňa darček na meniny v podobe klasických drevených farebných kociek. Tie sú vhodné pre deti v jeho veku a napomáhajú mu ku koncentrácii a mysleniu.“
Našťastie nie je ten typ dieťaťa, ktoré potrebuje stále nové hračky. „On si ich dokáže nájsť sám v byte. Či už v kuchyni, spálni, v obývačke a podobne. Tiež som toho názoru, že nie je dobré, ak rodič kupuje deťom všetko, pretože tak si nevážia nič, čo dostanú a považujú to za samozrejmosť. Danielkovi sa venuje naplno a okrem rodičovských povinností zvláda externé štúdium na vysokej škole.

Bábiky rozvíjajú jemnú motoriku

Hry a hračky, ktoré rozvíjajú jemnú motoriku, umožňujú deťom robiť presné pohyby malých svalov. Deti pri nej používajú mimiku, pohybujú prstami, koordinujú svoje pohyby.

„Na rozvoj jemnej motoriky sú dobré hračky, s ktorými môže dieťa rôzne manipulovať. Dieťa si rozvíja jemnú motoriku napríklad aj pri obliekaní a vyzliekaní bábiky, keď zapína alebo odopína gombíky. Dobré sú aj rôzne vystrihovačky,“ informovala zástupkyňa Základnej školy s materskou školou v Toryse Marianna Felčíková.

Deti pri hre rozmýšľajú

V dnešnej dobe je na trhu veľa hračiek, ktoré rozvíjajú detské logické myslenie. „Dieťa premýšľa, keď stavia stavebnice. Veľmi zaujímavá je pre ne logická hra tangram. Sú to rôzne geometrické tvary a deti z nich skladajú napríklad postavičku. Buď majú na to návod a skladajú podľa neho, alebo sú tie tangramy urobené tak, že je tam načrtnuté nejaké zvieratko a dieťatko príde logicky samo na to, ako má dokresliť čiarky a poskladať si to. Alebo môže postaviť nejaké domčeky i vláčiky,“ uviedla M. Felčíková.

Rozvíjajú aj svoju fantáziu

Hrubá motorika je väčší pohyb celými rukami alebo nohami a rozvíja sa napríklad lezením po kladine. „Dieťa je nútené udržať rovnováhu. Alebo rôzne horolezecké dráhy, umelé steny. Teraz sú dosť rozšírené lanové centrá. Tie sú na rozvíjanie hrubej motoriky ideálne,“ skonštatovala Felčíková.

Prostredníctvom hračiek sa u detí rozvíja fantázia. „Vymýšľajú si rôzne situácie. Napríklad, keď sa hrajú na domácnosť alebo kaderníctvo. Všetko, čo chytí dieťa do ruky, vie na čo použije. Rodičia by sa mali venovať dieťaťu už hneď od narodenia. Mali by sa s ním rozprávať. Venovať mu cieľavedome pozornosť od prvej chvíle,“ zdôraznila zástupkyňa.

čor
Pre alergikov sú nevhodné plyšové hračky

Felčíková je proti tomu, aby sa deti hrali so zbraňami. „Myslím si, že v dnešnom svete je dosť násilia. Je dosť možné, že by si pri hre so zbraňou dokázali deti aj ublížiť, pretože náboje – guľôčky – sú dosť maličké a náhodou by si mohli trafiťdo oka,“ povedala.

Pre alergikov sú určite nevhodné plyšové hračky. Aj v škôlke deti trávia dni podľa určitého harmonogramu. Každý deň i hra je zameraná na rozvoj dieťaťa. „Držíme sa denného poriadku, riadíme hry i rôzne iné aktivity. Ale deti majú možnosť aj samé vybrať si hru, na ktorú majú chuť. Aj keď je pobyt vonku, tak majú možnosť vybrať si činnosť, ktorú chcú vykonávať,“ dodala M. Felčíková.

čor
Pre hračky už platia nové pravidlá

Chybné a nebezpečné hračky už nebudú mať miesto na európskom trhu. Dvadsiateho júla vstúpili do platnosti nové pravidlá EÚ, ktoré majú zabezpečiť splnenie celosvetovo najvyšších bezpečnostných opatrení. Informoval o tom vedúci tlačového a politického oddelenia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrej Králik.

Novou smernicou o bezpečnosti hračiek budú mať všetky subjekty podieľajúce sa na výrobe, predaji a kontrole hračiek na trhu EÚ viac zodpovednosti, aby zabezpečili lepšiu ochranu detí.

Po prvé, všetky členské štáty budú musieť zabezpečiť, aby orgány dohľadu nad trhom zodpovedne kontrolovali vonkajšie hranice EÚ a v rámci Únie samotnej a to prostredníctvom inšpekcií priamo v prevádzkach, kde okamžite zabavia nebezpečné hračky.

Po druhé, výrobcovia hračiek, ich dovozcovia a distribútori budú mať tiež viac povinností. Pred uvedením novej hračky na trh budú hodnotením bezpečnosti identifikovať riziká a možné vystavenie nebezpečenstvu. Napokon sú výrobcovia povinní zabezpečiť sledovateľnosť hračky uvedením mena, adresy a čísla tovaru.

Nový právny rámec nahradí starú Smernicu o hračkách z roku 1988. Napríklad sa sprísnili pravidlá pre prevenciu detí pred uškrtením alebo zadusením, ako dôsledok požitia či vdýchnutia hračky alebo jej časti.

Hračky, ktoré sú spojené s potravinou, musia byť vždy v osobitnom obale a tie hračky, ktoré sú dostupné až po konzumácii jedla, ktoré ich obklopuje, sú úplne zakázané.

r
Príklady rizík pre bezpečnosť a zdravie detí

Časti a úlomky hračiek, ktoré môžu vdýchnutím či prehltnutím spôsobiť udusenie; medzi ktorými sú bábky alebo karty spolu s jedlom bez vhodného ochranného obalu;

prebaľovacie pulty pre bábätká alebo vysoké stoličky, ktoré nie sú dostatočne stabilné a môžu dieťa zachytiť;

chemické látky ftaláty - zmäkčovadlá plastu, ktoré sa používajú v hračkách alebo fľaškách pre bábätká, môžu vážne poškodiť obličky a pečeň;

Imitácie bábok a bábik, spracované nevyhovujúcimi lakmi a teda extrémne horľavé;

Chemikálie spomaľujúce horenie nájdené v niektorých hračkách môžu spôsobiť zmeny v nervovom systéme, mať negatívne účinky na rast a trvalo poškodiť endokrinný systém.

Fakty

Aktívnych je v EÚ takmer dvetisíc výrobcov

Európsky hračkársky priemysel predstavuje viac než 25% svetového trhu hračiek. Tento priemysel je vysoko internacionalizovaný a jeden z najdynamickejších sektorov v Európe. Približne 80% tohto sektora sa skladá z malých a stredných podnikov (MSP), ktoré majú menej než 50 zamestnancov.

V roku 2009 celková produkcia hračiek v EÚ predstavovala približne 5 miliárd € (výrobná cena), z ktorej 80% sa vyprodukovalo vo Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Írsku, Španielsku, UK, v Českej republike a Poľsku.

V EÚ je v odvetví hračiek aktívnych takmer 2 000 výrobcov. Hračkársky priemysel zamestnáva približne 100 000 ľudí v celej EÚ vo výrobe, výskume a vývoji, marketingu, predaji, distribúcii a v iných službách.

V roku 2010 celkový vývoz tradičných hračiek z 27 krajín EÚ do krajín mimo EÚ predstavoval 1,05 miliardy € (+10,2% v porovnaní s rokom 2009). V roku 2010 celkový dovoz tradičných hračiek z krajín mimo EÚ do 27 krajín EÚ predstavoval 6,96 miliardy € (+20,3% v porovnaní s rokom 2009).

Celkový maloobchodný trh tradičných hračiek v EÚ predstavoval 14,485 miliardy € v roku 2009. Pokiaľ ide o výnos (maloobchodný obrat vrátane dane), bol v roku 2009 európsky trh hračiek celosvetovo najväčší. V roku 2009 boli hračky určené dojčatám a deťom predškolského veku vedúcou kategóriou hračiek v EÚ s takmer 20% podielom na trhu.

r

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 5. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 10. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 1. Moringa a Ginkgo - pomocníci z prírody
 2. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 3. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 4. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 5. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 6. Magazín SME Ženy už v predaji
 7. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 8. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 9. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 10. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 37 823
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 25 929
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 18 742
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 773
 5. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 15 621
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 14 827
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 14 264
 8. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 523
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 176
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 10 910
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Starosta Čertižného vozí dedinčanov na testovanie upraveným autom

Po každej jazde vykoná dezinfekciu ozónom v dĺžke asi 10 minút.

Peter Tričák ukazuje, ako upravili obecné auto.

Keď ráno videli tie rady, zvolili plán B. Košičania sa testujú aj v dedinách

Prišla i sedemročná: Keď všetci môžu, tak tiež chcem.

V rade bolo 20 až 30 ľudí, trvalo to len čosi viac ako hodinu.

Pribudlo 2 573 nakazených. Z východu ich je vyše 900

Štatistiky zaznamenali sedem úmrtí.

Odberné miesto na nový koronavírus.

Harichovčania sa na testovanie objednali cez rezervačný systém obce

Využilo to 900 ľudí. K odberom prichádzajú postupne.

Obecný úrad v Harichovciach, odberné miesto.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Plošné testovanie na Covid-19 v Bratislave.
Ľudia čakajú na plošné testovanie v Bratislave.

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Pri plošnom testovaní sa využívajú antigénové testy.
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Testovanie nie je hlasovanie, dajte sa otestovať

Je dôležité, aby štát dokázal otestovať všetkých, ktorí chcú byť zodpovední.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop