Prvé začali Košice a Kežmarok
Ako prvé mestá, ktoré začali s reorganizáciou, so znižovaním počtu úradníkov, boli Košice a Kežmarok. V Košiciach po vzniku ČSR zostali v službách mesta aj úradníci z bývalej monarchie, k nim pribudli noví, vyškolení v novej agende a systéme práce, ovládajúci slovenský jazyk. V Košiciach po zrušení municípia bolo 80 nadbytočných pracovníkov, prevažne presluhujúcich, alebo čakajúcich rok – dva na odchod do dôchodku. Podobná situácia bola v Kežmarku, ktorý mal v roku 1923 šesťtisíc obyvateľov a 50 nadbytočných úradníkov.
„Čakateľov“ odškodnili
V Kežmarku, ktorý šetril, kde to bolo možné, pretože splácal trojmiliónový úver, máloktorý pracovník mestského úradu presluhoval, skôr čakal na dôchodok. V oboch mestách túto situáciu vyriešili tak, že „čakateľov“ na dôchodok finančne odškodnili, čo bolo akousi formou predčasného dôchodku.
Podľa východoslovenských miest postupovali aj v Bratislave a v Banskej Bystrici. V hlavnom meste, kde v samospráve najviac presluhovali, sa znížila administratíva a 167 pracovníkov a v Banskej Bystrici o 47.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.