Korzár logo Korzár
Sobota, 25. február, 2017 |Meniny má Frederik(a)

Ráčkovanie je chybou výslovnosti, nie človeka

R a či L. Tieto dve písmenka dokážu deťom, ale i dospelým narobiť riadnu šarapatu. Radili sme sa s odborníkmi o najčastejších chybách, ktoré rodičia pri svojich deťoch súvisiace s touto témou robia.

Čím skôr, tým lepšie. Rečové poruchy je najlepšie zachytiť čo najskôr.(Zdroj: Ilustračné foto: tasr)

Kedy navštíviť logopéda a čo deti najviac pri vývine reči ovplyvňuje?

Klaudia Haraldová (25) ráčkuje celý život, no na svoj hendikep si rýchlo zvykla. Dnes si ani nevie predstaviť, aby písmeno R vyslovila správne.

„Boli chvíle, keď som sa trápila a snažila sa naučiť hovoriť to zakliate písmenko, ale márne. Teóriu ovládam dokonale, dokonca aj viem povedať dlhé ŕŕŕŕ, ale do slova ho zakomponovať neviem,“ prezradila K. Haraldová.

Klaudia má štyroch súrodencov a všetci majú čistú výslovnosť. „Mamka nás učila rovnakým spôsobom, ale ja som bola vždy rebel a nechcela som ju veľmi počúvať. Ale nespomínam si, aby som ako dieťa chodila k logopédovi.“

Logopéda navštívila až pred skončením základnej školy

Odborníka navštívila, až keď chcela ísť na strednú pedagogickú školu.

„A to pre mňa znamenalo, že som v deviatom ročníku chodila k logopedičke. A to dokonca ku dvom, lebo jedna mi vravela, že moje R je v poriadku. Ale ja som vedela, že nie je, no je pravdou, že som sa ho rokmi naučila maskovať a nájdu sa i takí, čo si naschvál nevšimnú, že ráčkujem. Napríklad aj môj ocko hovorí, že neráčkujem, ale ja viem, že to nepočuje len preto, lebo je na moju výslovnosť zvyknutý,“ povedala Klaudia.

Rečová chyba jej neprekáža

Paradoxom je, že jej ráčkujúci ľudia vadia. „Som na to zaťažená. A to možno preto, že som sa na tu pedagogickú školu nedostala. Vyrazili ma už takmer vo dverách, keď som im povedala moje priezvisko, v ktorom to zakliate písmeno bolo… A tak som študovala na gymnáziu.“

No aj potom prišiel čas, keď sa rozhodovalo o vysokej. „No a tu som si vybrala žurnalistiku. Vedela som, že nikto ma nikdy nepostaví pred kameru ani pred mikrofón, ale písanie, to ma bavilo. Dnes ma trošku občas zamrzí, že mám obmedzené možnosti, ale nerobím z toho žiadnu katastrofu. Som optimistický človek a takmer vždy myslím pozitívne. Naučila som sa spokojne žiť i s touto rečovou chybou,“ dodala Haraldová.

Sestra sa ráčkovania zbavila

Aj jej sestra Petra mala s písmenom R problémy. „Naučila som sa ho až na druhom stupni. Bolo to náročné, no moje chcenie vyhrávať recitačné súťaže a profesionálne spievať bolo veľmi veľké a napokon sa to podarilo,“ prezradila Petra (22).

Dnes študuje herectvo a je šťastná, že bola vytrvalá a svojho hendikpu sa zbavila.

Poruchy reči je potrebné riešiť čím skôr

Komunikačné zručnosti síce nadobúdame po celý život, no rozhodujúce sú práve prvé tri roky života. Zdravý vývin našich detí je pre nás dôležitý, no musíme si priznať, že čoraz menej sa medzi sebou rozprávame a do popredia sa dostávajú iné formy komunikácie.

Odborníci čoraz častejšie varujú pred enormným vzostupom rečových porúch nielen u detí, ale aj dospelých. Rozhodujúcu úlohu pritom zohrávajú vonkajšie faktory, ale aj vrodené dispozície, ktoré si so sebou nesie každý človek.

Pri oneskorenom vývine reči je problém, ak sa reč nespustí medzi druhým a tretím rokom dieťaťa. Ak iné dieťa v tomto veku ovláda 1 000 slov a začínajúce vie iba 200 – 500, takéto dieťa má jednoznačne veľký rečový deficit.

Rodičia nemusia čakať, môžu sa prísť poradiť s logopédom vo veku dvoch rokov dieťaťa. Dá im inštrukcie ako majú s dieťaťom rozprávať, aké hračky, pesničky, rozprávky sú vhodné na to, aby sa reč čo najskôr naštartovala.

Niekedy aj keď rodičia so svojou ratolesťou veľa rozprávajú, reč sa nespustí. Môže ísť o vrodenú dispozíciu, kedy jeden s rodičov, zvyčajne otec začal tiež neskôr rozprávať.

Dôležité je, či dieťa reči rozumie a reaguje na pokyny. Ak áno, je to dobrý signál, pretože dieťa rozmýšľa. Ďalej je nutné vylúčiť sluchové alebo mentálne postihnutie. l Dieťa do troch rokov by malo správne vyslovovať hlásky: m, p, b, v , f ,k , g , ch. Neskôr: t , d, n. Po piatom roku má dieťa zvládnuť mäkké aj tvrdé sykavky: č, š, ž, dž, c, s, z, dz a hlásky: l a r.

Ak je niektorá z hlások chybná, môžeme hovoriť o dyslálii a vtedy sa odporúča vyhľadať odbornú pomoc. Najlepšie vo veku štyri až štyri a pol roka dieťaťa. Vtedy sa porucha stihne odstrániť skôr, ako dieťa nastúpi do školy.

To, že prídu na terapiu včas, má nielen praktický, ale aj psychologický význam. Pretože deti môžu mať zo svojej rečovej poruchy komplexy. To isté platí aj o zajakavosti.

Rodičia, ktorí majú akékoľvek pochybnosti o zdravom vývine reči svojho dieťaťa, by sa mali čím skôr poradiť s odborníkom. Ak je v reči nejaká skrytá porucha, skôr sa odhalí a dá do poriadku.

ZISTILI SME

Aké sú príznaky nesprávneho vývinu reči, a v ktorom veku dieťaťa by ste mali navštíviť logopedickú ambulanciu? Na tieto otázky odpovedala klinická logopedička Marcela Rothová.

Akú úlohu vo vývine reči zohrávajú rodičia?

Rodičia dávajú svojim deťom rečový vzor. Ak má poruchu reči rodič, veľmi často sa stáva, že ju bude mať aj jeho dieťa. Rodičia by si mali v prvom rade všímať, ako sa vyvíja osobnosť ich dieťaťa. Je to ich dieťa a nikto to nebude robiť za nich. Nielen ako sa rozvíja jeho reč, ale aj schopnosti, zmysly, motorika. Nečakať na upozornenie zo strany lekára či pedagóga.

Sú chyby, ktoré robia najčastejšie rodičia v prístupe k svojim deťom?

V porovnaní s minulosťou, rodičia s deťmi menej komunikujú. Častokrát si ani sami neuvedomujú, že sa to odrazí vo vývine ich dieťaťa. Je smutné, keď napríklad päťročné dieťa nevie nijakú básničku. Matka povie, že ho v škôlke nenaučili. Ale to nie je chyba učiteľky. Rodič má mať prehľad o svojom dieťati, o tom, čo vie a čo nevie. Ďalšou chybou je, že rodičia púšťajú deťom rozprávky, neprimerane ich veku. Dnešný trend je taký, že rodičia chcú mať pokoj a radšej pustia dieťaťu nejakú rozprávku, akoby sa mali rozprávať.

Ako môžu rodičia pomôcť svojim deťom v rozvoji reči?

Najdôležitejšia je komunikácia. Najlepšie tvárou v tvár. Ďalej sú to rôzne knižky, leporelá, čítanie rozprávok, prostredníctvom ktorých sa rozvíja fantázia a predstavy dieťaťa. Potom výborné didaktické pomôcky. Sú to drevené hračky, rozmanité pomôcky na rozvíjanie myslenia a jemnej motoriky. Prostredníctvom nich sa deti hravou formou učia poznávať farby, geometrické tvary, zvieratká, čísla, písmenká a pod. Je dôležité, aby sa deti pri hre učili aj okomentovať to, čo robia a aby poznávali súvislosti.

MOŽNO NEVIETE

Aj slávni ľudia račkujú a koktajú

Poruchy výslovnosti niektorých spoluhlások či rečové chyby neobchádzali ani slávnych ľudí. Zisťovali sme, ktorí zo známych ľudí také poruchy mali v detstve, alebo sa ich postupne úplne zbavili. Pri prejave niektorých to dnes totiž už vôbec nebadať. Časť z tých, ktorí sa z toho nedostali v detstve, z toho dokonca vedeli vyťažiť v dospelosti.

Julia Roberts (herečka)– koktanie

Eric Roberts (herec, brat Julie Roberts)– koktanie

Václav Havel (exprezident Českej republiky)– ráčkovanie

Marilyn Monroe (herečka)– koktanie

Rowan Atkinson (herec)– koktanie a problém s výslovnosťou spoluhlásky B

Nicol Kidman (herečka)– koktanie

Bruce Willis (herec)– koktanie

Samuel L. Jackson (herec)– koktanie

Tiger Woods (golfista)– koktanie

VEDELI STE?

O vývin reči by sa mal zaujímať aj detský lekár

Priebežne o stav vývinu reči by sa mal zaujímať aj detský lekár pri každej návšteve v jeho ambulancii, a v prípade potreby urýchlene sprostredkovať kontakt s ambulanciou klinického logopéda.

Ambulancie klinickej logopédie na Slovensku tvoria širokú a dobrú sieť zdravotníckych služieb. Spolu s inými ambulanciami špecialistov sa spolupodieľajú na včasnom zachytení detí s rečovými problémami.

„V spolupráci s rezortom školstva je tu aj priestor na preventívne depistážne vyšetrenia detí priamo v pred–
školských zariadeniach. Najideálnejším modelom by však bolo uzákonenie povinného preventívneho klinicko–logopedického vyšetrenia po vzore zubárskej prevencie. Každým rokom stúpa počet detí s rečovou insuficienciou nielen v predškolskom, ale aj v školskom veku,“ uviedol klinický logopéd Ivan Čabiňák.

Neprehliadnite tiež

Polícia tvrdí, že za zápchy môže rýchlo rastúci počet áut

Košický hovorca Szabó: Z dlhodobého hľadiska je to neudržateľné.

KOŠICKÝ VEČER

Z Košíc uniesli svedkyňu, aby v Anglicku nesvedčila na súde

Otec chcel pomôcť synovi, ktorý bol obvinený z prevádzačstva.

Košice zažili pred piatimi rokmi filmovačku ako v Hollywoode

V Dóme svätej Alžbety si zahrala aj Cynthia Nixon.

Sninu zaradili medzi nelegálnych zamestnávateľov

Samospráva sa zo závermi v protokole nestotožňuje, podala odvolanie.

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Exminister z nástenkového tendra kontroluje v Žiline mestský podnik

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Lepší príklad podvádzania pri tendroch by nevymyslel ani Matovič

Po rokoch idú nástenkári pred súd.

SVET

Biely dom nepustil na tlačovku novinárov z hlavných médií

Trump opäť tvrdo kritizoval médiá.

Najčítanejšie na Korzár


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 11 461
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 138
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 8 262
 4. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 6 195
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 6 161
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 4 316
 7. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 4 114
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 523
 9. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 2 650
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 526

Už ste čítali?

Domov Najnovšie Najčítanejšie Desktop