Korzár logo Korzár
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Ráčkovanie je chybou výslovnosti, nie človeka

R a či L. Tieto dve písmenka dokážu deťom, ale i dospelým narobiť riadnu šarapatu. Radili sme sa s odborníkmi o najčastejších chybách, ktoré rodičia pri svojich deťoch súvisiace s touto témou robia.

Čím skôr, tým lepšie. Rečové poruchy je najlepšie zachytiť čo najskôr.Čím skôr, tým lepšie. Rečové poruchy je najlepšie zachytiť čo najskôr. (Zdroj: Ilustračné foto: tasr)

Kedy navštíviť logopéda a čo deti najviac pri vývine reči ovplyvňuje?

Klaudia Haraldová (25) ráčkuje celý život, no na svoj hendikep si rýchlo zvykla. Dnes si ani nevie predstaviť, aby písmeno R vyslovila správne.

„Boli chvíle, keď som sa trápila a snažila sa naučiť hovoriť to zakliate písmenko, ale márne. Teóriu ovládam dokonale, dokonca aj viem povedať dlhé ŕŕŕŕ, ale do slova ho zakomponovať neviem,“ prezradila K. Haraldová.

Klaudia má štyroch súrodencov a všetci majú čistú výslovnosť. „Mamka nás učila rovnakým spôsobom, ale ja som bola vždy rebel a nechcela som ju veľmi počúvať. Ale nespomínam si, aby som ako dieťa chodila k logopédovi.“

Logopéda navštívila až pred skončením základnej školy

Odborníka navštívila, až keď chcela ísť na strednú pedagogickú školu.

„A to pre mňa znamenalo, že som v deviatom ročníku chodila k logopedičke. A to dokonca ku dvom, lebo jedna mi vravela, že moje R je v poriadku. Ale ja som vedela, že nie je, no je pravdou, že som sa ho rokmi naučila maskovať a nájdu sa i takí, čo si naschvál nevšimnú, že ráčkujem. Napríklad aj môj ocko hovorí, že neráčkujem, ale ja viem, že to nepočuje len preto, lebo je na moju výslovnosť zvyknutý,“ povedala Klaudia.

Rečová chyba jej neprekáža

Paradoxom je, že jej ráčkujúci ľudia vadia. „Som na to zaťažená. A to možno preto, že som sa na tu pedagogickú školu nedostala. Vyrazili ma už takmer vo dverách, keď som im povedala moje priezvisko, v ktorom to zakliate písmeno bolo… A tak som študovala na gymnáziu.“

No aj potom prišiel čas, keď sa rozhodovalo o vysokej. „No a tu som si vybrala žurnalistiku. Vedela som, že nikto ma nikdy nepostaví pred kameru ani pred mikrofón, ale písanie, to ma bavilo. Dnes ma trošku občas zamrzí, že mám obmedzené možnosti, ale nerobím z toho žiadnu katastrofu. Som optimistický človek a takmer vždy myslím pozitívne. Naučila som sa spokojne žiť i s touto rečovou chybou,“ dodala Haraldová.

Sestra sa ráčkovania zbavila

Aj jej sestra Petra mala s písmenom R problémy. „Naučila som sa ho až na druhom stupni. Bolo to náročné, no moje chcenie vyhrávať recitačné súťaže a profesionálne spievať bolo veľmi veľké a napokon sa to podarilo,“ prezradila Petra (22).

Dnes študuje herectvo a je šťastná, že bola vytrvalá a svojho hendikpu sa zbavila.

Poruchy reči je potrebné riešiť čím skôr

Komunikačné zručnosti síce nadobúdame po celý život, no rozhodujúce sú práve prvé tri roky života. Zdravý vývin našich detí je pre nás dôležitý, no musíme si priznať, že čoraz menej sa medzi sebou rozprávame a do popredia sa dostávajú iné formy komunikácie.

Odborníci čoraz častejšie varujú pred enormným vzostupom rečových porúch nielen u detí, ale aj dospelých. Rozhodujúcu úlohu pritom zohrávajú vonkajšie faktory, ale aj vrodené dispozície, ktoré si so sebou nesie každý človek.

Pri oneskorenom vývine reči je problém, ak sa reč nespustí medzi druhým a tretím rokom dieťaťa. Ak iné dieťa v tomto veku ovláda 1 000 slov a začínajúce vie iba 200 – 500, takéto dieťa má jednoznačne veľký rečový deficit.

Rodičia nemusia čakať, môžu sa prísť poradiť s logopédom vo veku dvoch rokov dieťaťa. Dá im inštrukcie ako majú s dieťaťom rozprávať, aké hračky, pesničky, rozprávky sú vhodné na to, aby sa reč čo najskôr naštartovala.

Niekedy aj keď rodičia so svojou ratolesťou veľa rozprávajú, reč sa nespustí. Môže ísť o vrodenú dispozíciu, kedy jeden s rodičov, zvyčajne otec začal tiež neskôr rozprávať.

Dôležité je, či dieťa reči rozumie a reaguje na pokyny. Ak áno, je to dobrý signál, pretože dieťa rozmýšľa. Ďalej je nutné vylúčiť sluchové alebo mentálne postihnutie. l Dieťa do troch rokov by malo správne vyslovovať hlásky: m, p, b, v , f ,k , g , ch. Neskôr: t , d, n. Po piatom roku má dieťa zvládnuť mäkké aj tvrdé sykavky: č, š, ž, dž, c, s, z, dz a hlásky: l a r.

Ak je niektorá z hlások chybná, môžeme hovoriť o dyslálii a vtedy sa odporúča vyhľadať odbornú pomoc. Najlepšie vo veku štyri až štyri a pol roka dieťaťa. Vtedy sa porucha stihne odstrániť skôr, ako dieťa nastúpi do školy.

To, že prídu na terapiu včas, má nielen praktický, ale aj psychologický význam. Pretože deti môžu mať zo svojej rečovej poruchy komplexy. To isté platí aj o zajakavosti.

Rodičia, ktorí majú akékoľvek pochybnosti o zdravom vývine reči svojho dieťaťa, by sa mali čím skôr poradiť s odborníkom. Ak je v reči nejaká skrytá porucha, skôr sa odhalí a dá do poriadku.

ZISTILI SME

Aké sú príznaky nesprávneho vývinu reči, a v ktorom veku dieťaťa by ste mali navštíviť logopedickú ambulanciu? Na tieto otázky odpovedala klinická logopedička Marcela Rothová.

Akú úlohu vo vývine reči zohrávajú rodičia?

Rodičia dávajú svojim deťom rečový vzor. Ak má poruchu reči rodič, veľmi často sa stáva, že ju bude mať aj jeho dieťa. Rodičia by si mali v prvom rade všímať, ako sa vyvíja osobnosť ich dieťaťa. Je to ich dieťa a nikto to nebude robiť za nich. Nielen ako sa rozvíja jeho reč, ale aj schopnosti, zmysly, motorika. Nečakať na upozornenie zo strany lekára či pedagóga.

Sú chyby, ktoré robia najčastejšie rodičia v prístupe k svojim deťom?

V porovnaní s minulosťou, rodičia s deťmi menej komunikujú. Častokrát si ani sami neuvedomujú, že sa to odrazí vo vývine ich dieťaťa. Je smutné, keď napríklad päťročné dieťa nevie nijakú básničku. Matka povie, že ho v škôlke nenaučili. Ale to nie je chyba učiteľky. Rodič má mať prehľad o svojom dieťati, o tom, čo vie a čo nevie. Ďalšou chybou je, že rodičia púšťajú deťom rozprávky, neprimerane ich veku. Dnešný trend je taký, že rodičia chcú mať pokoj a radšej pustia dieťaťu nejakú rozprávku, akoby sa mali rozprávať.

Ako môžu rodičia pomôcť svojim deťom v rozvoji reči?

Najdôležitejšia je komunikácia. Najlepšie tvárou v tvár. Ďalej sú to rôzne knižky, leporelá, čítanie rozprávok, prostredníctvom ktorých sa rozvíja fantázia a predstavy dieťaťa. Potom výborné didaktické pomôcky. Sú to drevené hračky, rozmanité pomôcky na rozvíjanie myslenia a jemnej motoriky. Prostredníctvom nich sa deti hravou formou učia poznávať farby, geometrické tvary, zvieratká, čísla, písmenká a pod. Je dôležité, aby sa deti pri hre učili aj okomentovať to, čo robia a aby poznávali súvislosti.

MOŽNO NEVIETE

Aj slávni ľudia račkujú a koktajú

Poruchy výslovnosti niektorých spoluhlások či rečové chyby neobchádzali ani slávnych ľudí. Zisťovali sme, ktorí zo známych ľudí také poruchy mali v detstve, alebo sa ich postupne úplne zbavili. Pri prejave niektorých to dnes totiž už vôbec nebadať. Časť z tých, ktorí sa z toho nedostali v detstve, z toho dokonca vedeli vyťažiť v dospelosti.

Julia Roberts (herečka)– koktanie

Eric Roberts (herec, brat Julie Roberts)– koktanie

Václav Havel (exprezident Českej republiky)– ráčkovanie

Marilyn Monroe (herečka)– koktanie

Rowan Atkinson (herec)– koktanie a problém s výslovnosťou spoluhlásky B

Nicol Kidman (herečka)– koktanie

Bruce Willis (herec)– koktanie

Samuel L. Jackson (herec)– koktanie

Tiger Woods (golfista)– koktanie

VEDELI STE?

O vývin reči by sa mal zaujímať aj detský lekár

Priebežne o stav vývinu reči by sa mal zaujímať aj detský lekár pri každej návšteve v jeho ambulancii, a v prípade potreby urýchlene sprostredkovať kontakt s ambulanciou klinického logopéda.

Ambulancie klinickej logopédie na Slovensku tvoria širokú a dobrú sieť zdravotníckych služieb. Spolu s inými ambulanciami špecialistov sa spolupodieľajú na včasnom zachytení detí s rečovými problémami.

„V spolupráci s rezortom školstva je tu aj priestor na preventívne depistážne vyšetrenia detí priamo v pred–
školských zariadeniach. Najideálnejším modelom by však bolo uzákonenie povinného preventívneho klinicko–logopedického vyšetrenia po vzore zubárskej prevencie. Každým rokom stúpa počet detí s rečovou insuficienciou nielen v predškolskom, ale aj v školskom veku,“ uviedol klinický logopéd Ivan Čabiňák.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 2. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 3. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 4. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 5. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 6. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 7. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 8. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 9. Pomáhajte čítaním
 10. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 1. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 2. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 3. Budúcnosť M&A v Európe
 4. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 5. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 6. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 7. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 10. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 31 807
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 11 508
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 868
 4. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 091
 5. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 9 041
 6. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 645
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 606
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 501
 9. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 406
 10. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 8 400
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Najvyšší kontrolný úrad: Starosta Markušoviec pochybil. Rieši to polícia aj prokuratúra

Okresný úrad rozhodol, že vyše 140-tisíc eur obci preplatí.

Okresný úrad v Spišskej Novej Vsi schválil preplatenie koronavýdavkov obci Markušovce.

Prokuratúra žiada protestom stopnúť predaj akcií vodární

Konala na základe zistení Korzára o pochybeniach pri súťaži.

Starosta Čerhova Jaroslav Bajužik.

V Uliči dražili drevo. Najviac získali za javor na husle a gitary

Za utŕžené peniaze štátny podnik kúpi nový kotol do drevárskej dielne.

Štátny podnik LPM Ulič usporiadal dražbu dreva.
Julian Gerhart po príchode na Slovensko založil vzdelávací projekt.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minúta po minúte: Hygienici spresnili podmienky pre terasy v reštauráciách

Potrebujeme zmenu prístupu, vyzvala prezidentka politikov.

Prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Igor Matovič prichádzajú na tlačovú konferenciu v Prezidentskom paláci.
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Čo nám hovorí Matovič? Máme sa obávať?

Premiér dnes sľúbil zmenu komunikácie.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
Ilustračné foto

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop