Korzár logo Korzár
Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

V lekárni môžete dostať aj lieky bez doplatku

Zoznam liečiv a liekov plne uhrádzaných alebo čiastočne uhrádzaných na základe verejného zdravotného poistenia k 1. júlu 2011 obsahuje 5 442 liekov. Z tohto počtu je bez doplatku 1 757 liekov, čo je až o 48 liekov viac ako v minulom období.

Lekárne. V regáloch majú teraz viac liekov s minimálnym doplatkom.Lekárne. V regáloch majú teraz viac liekov s minimálnym doplatkom. (Zdroj: ako)

Bez doplatku alebo s doplatkom do 1 eura je v súčasnosti 2 743 liekov, čo je viac ako polovica.

PREŠOV. Ľudia však zmeny vnímajú menej optimisticky. Tvrdia, že zatiaľ nepocítili žiadnu úľavu. Skôr naopak.

„Za lieky platíme nehorázne peniaze a pritom len vytvárame zisk pre farmaceutické spoločnosti. Zarábajú na našej biede a to sa týka celého zdravotníctva, vrátane poplatkov v nemocniciach. Je to hanba,“ povedal nám rozhorčený dôchodca Juraj Fertaľ odchádzajúc z ambulancie internistu.

Ľudia to považujú za nespravodlivé

Pani Mária Laskaňová má tiež svoje skúsenosti. Zastihli sme ju pred lekárňou, kde vyberala liek pre manžela.

„Je to na zaplakanie. Politici si pchajú peniaze do vrecka a my bojujeme o holý život. Teraz som bola vybrať pre manžela pankreolan. Ešte minulý mesiac som platila okolo 10 a teraz mi naúčtovali 12 eur. To je len jeden liek a obaja ich potrebujeme viac. Nepomôžeme si, ale považujem za nespravodlivé, že sme s manželom celý život pracovali, odvádzali dane a teraz, keď by nám štát mal vrátiť to, čo sme vyrobili aspoň na zdravotnej starostlivosti, necháva nás napospas osudu,“ dodala so slzami v očiach.

Reagovala tak citlivo aj preto, že manžela pred mesiacom operovali. Po piatich dňoch ho prepustili z nemocnice, ale rana sa mu zapálila a začala hnisať. Ďalšie dni museli do nemocnice dochádzať na ošetrenie a preväzovanie rany. Sú z vidieka a doprava pre nich znamenala výdavky naviac.

Dôchodcovia sa obávajú, ako vyjdú s peniazmi

„Mám dôchodok 250 eur a keď zaplatím za byt a lieky, na život mi ostane 60 eur a s tým sa naozaj nedá mesiac prežiť. Bývať musím, lebo keď nezaplatím nájom, vysťahujú ma, keď nebudem užívať všetky lieky, môj stav sa zhorší. Neviem, čo mám robiť,“ posťažovala sa nám Emília Turanovičová z Prešova.

Keď sme sa zaujímali, či sa už informovala, či existujú aj lacnejšie verzie liekov s účinnou látkou, ktorú potrebuje, popísala nám svoju skúsenosť takto: „Napríklad doplatok na jeden liek, ktorý beriem na nohy, je vyše 11 eur. Pýtala som si od lekára niečo lacnejšie, ale tvrdil mi, že ten liek je najlepší a mám si vybrať, či sa chcem cítiť lepšie, alebo nie. Tak sa snažím len obmedzovať ich, podľa toho, ako sa cítim.“

Podobných skúseností majú ľudia ešte viac.

Ministerstvo: lekár môže predpísať liek bez doplatku

Podľa informácie hovorkyne Ministerstva zdravotníctva Kataríny Zollerovej, doplatky sa zvýšili len u vybraných liekov.

„Ide o lieky bez zjavne dokázaného a potvrdeného účinku na priebeh ochorenia podľa posledných medicínskych štúdií, alebo v prípadoch ak výrobcovia liekov v stanovenom termíne nepredložili žiadosti o zníženie cien liekov a súčasne za tieto lieky existujú náhradné lieky bez doplatku, alebo so sociálne únosným doplatkom. Prakticky na každé ochorenie existuje viac druhov liekov a lekár má vždy možnosť zo zoznamu hradených liekov predpísať poistencovi liek bez doplatku alebo s minimálnym doplatkom, aby nebolo ovplyvnené hospodárenie domácnosti poistenca,“ uviedla hovorkyňa.

Aké sú skúsenosti lekárov

Internistka s 30-ročnou praxou z Prešova nám potvrdila, že zdraželi originály liekov na srdce, vysoký tlak či vysoký cholesterol.

Po stanovení diagnózy lekári vždy odporúčajú originál lieku, ktorý je overený a testovaný, ale pacient si môže vybrať aj náhradu s doplatkom od 1 do 3 eur.

Záleží od veľkosti balenia, keďže ambulancie majú limity stanovené zdravotnými poisťovňami.

Sú však aj také skúsenosti, že občas musia riešiť konkrétneho pacienta, ak v lekárni dostane iný liek, ako je predpísaný na recepte a objavia sa uňho kontraindikácie. Každý pacient má totiž rôzne diagnózy a individuálne reakcie na pomocné látky lieku.

Bločky z lekárne si odkladajte

Lekárnik Vincent Kollarčík pri preceňovaní liekov nemal pocit, že by zlacneli. Hovorí len o nejakom presúvaní doplatkov zo zdravotnej poisťovne na pacienta a naopak.
„Základné ceny liekov sa nezmenili, len doplatky sa presunuli na pacienta. Na druhej strane výber liekov bez doplatkov je len o tom, že poisťovňa zaplatí to, čo si pacient vybral, to znamená generiká,“ vysvetlil Kollarčík.
Po novom tiež platí, že dôchodcovia a zdravotne postihnutí si môžu s bločkom z lekárne žiadať od poisťovní úhradu doplatkov za lieky raz za štvrťrok, ak prekročili stanovený limit. Platí to len v prípade, že si vyberali tie najlacnejšie.
„Podľa mňa je to dvojsečná zbraň. Dotlačia tak pacientov, aby si vyberali najlacnejšie verzie liekov, ale zodpovednosť za liečenie diagnóz a reálny účinok konkrétnej náhrady lieku ponechajú na lekároch,“ dodal lekárnik.
ZISTILI SME

Zdravotné poisťovne automaticky evidujú výdavky občanov, ktorých sa ochranný limit na doplatky za lieky týka. Svojim poistencom vrátia peniaze, ak zaplatili viac ako je ochranný limit na štvrťrok.

Zdravotne ťažko postihnutí a invalidi

Ochranný limit je 30 eur za štvrťrok. Ak zaplatíte viac, poisťovňa vám vráti peniaze priamo na váš účet alebo ich pošle poštovou poukážkou na vašu adresu trvalého pobytu.

Do limitu sa počítajú len najlacnejšie lieky na ochorenie, pre ktoré podstupujete liečbu.

Príklad: Lekár predpíše liek s doplatkom 5 eur. Ak existuje lacnejší liek s rovnakou účinnou látkou s doplatkom 2 eurá, do limitu sa započítavajú 2 eurá.

Do limitu sa napríklad nebudú počítať doplatky za väčšinu antibiotík, ktoré sú určené na jednorazovú akútnu liečbu.

Limit sa nevzťahuje na osoby, ktoré majú zdaniteľný príjem okrem príjmu z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru a ktoré majú dôchodok vyšší ako 372 eur.

Starobní dôchodcovia

Ochranný limit na doplatky za lieky je 45 eur za štvrťrok. Ak zaplatíte viac, zdravotná poisťovňa vám automaticky vráti peniaze priamo na váš účet alebo ich pošle poštovou poukážkou na vašu adresu trvalého pobytu.

Do limitu sa počítajú len najlacnejšie lieky na ochorenie, pre ktoré podstupujete liečbu.

Príklad: Lekár predpíše liek s doplatkom 5 eur. Ak existuje lacnejší liek s rovnakou účinnou látkou s doplatkom 2 eurá, do limitu sa započítavajú 2 eurá.

Do limitu sa napríklad nebudú počítať doplatky za väčšinu antibiotík, ktoré sú určené na jednorazovú akútnu liečbu.

Limit sa nevzťahuje na osoby, ktoré majú zdaniteľný príjem okrem príjmu z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru, a ktoré majú dôchodok vyšší ako 372 eur.

Kedy poisťovňa pošle peniaze?

Poisťovňa automaticky uhradí preplatok poistencovi do 90 dní od skončenia kalendárneho štvrťroka. Peniaze pošle poštovou poukážkou alebo ich prevedie na bankový účet poistenca. Prvý štvrťrok, od kedy je platný ochranný limit, sa končí 30. júna 2011. Poisťovňa potom bude mať 90 dní na to, aby poslala peniaze. Peniaze teda pošle do konca septembra.

Koľko poisťovňa pacientovi vráti?

Lekárne majú povinnosť od 1. júla 2011 uvádzať na bloku z registračnej pokladne údaj o výške prepočítaného doplatku za najlacnejší liek. V praxi to znamená, že pre informáciu pacienta bude na bloku napísaná výška doplatku, ktorá sa počíta do limitu.

Ktoré lieky sa nezahŕňajú do ochranného limitu?

Do ochranného limitu sa nezahŕňajú lieky, ktoré nie sú hradené zo zdravotného poistenia, alebo ktoré hradí zdravotná poisťovňa vo výške menšej ako je 75 percent z ceny lieku. Do limitu sa napríklad nebudú počítať doplatky za väčšinu antibiotík, ktoré sú určené na jednorazovú akútnu liečbu.

ANKETA

Máte pocit, že lieky zdraželi?

V uliciach Prešova sme sa ľudí opýtali, či už majú skúsenosť s liekmi bez doplatku, alebo či majú naopak pocit, že zdraželi.

Ján Matuščák, Župčany: „Práve idem od lekára, zmenil mi liek, ktorý užívam pravidelne, lebo by som po novom doplácal vyše 5 eur. Predpísal mi lacnejší liek, tak som spokojný. Uvidím, ako bude účinkovať, ale v zásade som rád, že nemám väčšie problémy. Nikdy som nebol v nemocnici, ale človek nikdy nevie, čo bude o pár rokov.“

Emília Turanovičová, Prešov: „Som diabetička, ale užívam veľa ďalších liekov na nohy, pažerák, srdce, tlak a každý mesiac doplácam asi 70 eur. Ešte som si nebola vybrať lieky a bojím sa toho, koľko budem zase platiť. Asi budem musieť prestať užívať niektoré lieky. Nebudem si ich môcť dovoliť.“

Mária Jenčová, Prešov: „Zatiaľ, našťastie, neužívam lieky pravidelne, len občas, napríklad pri chrípke a aj vtedy som prekvapená, aké vysoké sú doplatky za lieky. Neviem posúdiť iné druhy liekov, ale viem si predstaviť, že chronicky chorí ľudia to majú ťažké. Počula som, že hlavne onkologickí pacienti majú veľmi drahé lieky.“

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 2. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 3. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 4. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 5. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 6. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 7. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 8. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 9. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 10. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 1. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 2. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 3. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 4. Novinka medzi prefabrikátmi
 5. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 6. 3D virtuálne prechádzky pozdĺž maďarsko-slovenských hraníc
 7. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 8. The future of M&A in Europe
 9. Prvé zamestnanie: 3 veci, na ktoré by ste nemali zabudnúť
 10. ADLO sa presťahovalo bližšie k zákazníkom
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 33 858
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 382
 3. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 14 572
 4. Aká je chémia vôní 10 352
 5. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 9 476
 6. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 382
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 763
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 727
 9. Bývanie v meste predlžuje život 8 166
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 708
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kollár ležal na špeciálnom oddelení. Nemal prijímať návštevy ani nahrávať videá

O tom, že počas hospitalizácie vystúpil v televízii, nemocnica nevedela.

Dobré ráno

Dobré ráno: Raz si pamätá, raz nie. Čo priznala Jankovská?

Vo výpovedi spomína aj Roberta Fica.

Katarína Knechtová vydala nový album Svety.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Aj volič ĽSNS je občan

Vláda nenechala priestor na zákonné protesty.

Peter Tkačenko

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop