Stručný popis trasy
Zo železničnej stanice v Margecanoch sa vyberieme smerom na Klenov, ale ešte pred železničným mostom zabočíme doprava, kde medzi traťou a Ružínskou priehradou absolvujeme prvé tri kilometre trasy po asfaltke. Prídeme k známemu Bujanovskému tunelu, avšak, keďže nás neťahá lokomotíva, ale sila našich svalov na nohách, pokračujeme ďalej po ceste, ktorá vedie cez jeho "staršieho" a dnes už nepoužívaného brata. Potom ešte chvíľu pokračujeme po asfaltke okolo chaty Marica, pričom cesta sa s pribúdajúcimi metrami prevýšenia zmení na lesnú. Stále ňou ideme, pričom so zväčšujúcou sa nadmorskou výškou pribúdajú aj výhľady na nateraz takmer vypustenú vodnú nádrž. Pri rekreačných chatkách sa cesta opäť zmení na asfaltovú a po absolvovaných 9,5 kilometroch od tunela prudko klesneme na odbočku k prečerpávacej nádrži.
Odtiaľ odbočíme doprava (vľavo by sme sa dostali do Malej Lodiny) a cez most prejdeme (za občasného sprievodu žltej značky končiacej na blízkom vyhliadkovom vrchole Sivec - 781 m) na čiastočne zrekonštruovanú asfaltku idúcu okolo Ružína až k mostu v Košických Hámroch. Odtiaľ pokračujeme vľavo po ceste II. triedy cez Zlatník, Košickú Belú a potom už lesnou cestou okolo bývalého rekreačného strediska železiarní až na križovatku Findoráková. Odtiaľ už len prevažne dolu po kamenistej ceste zeleno značeným cyklochodníkom až na Alpinku. Odtiaľ miernym stúpaním až na Bankov a ďalej neustálym klesaním cez lúky až k jazdeckému areálu a amfiteátru v Košiciach, kde sa dnešné putovanie skončí.
Pozoruhodnosti na trase
Bujanovský tunel - prechodu cez asi 400-metrový cestný tunel, cez ktorý kedysi dávno chodili aj vlaky, sa nemusíme obávať, lebo dovidíme na jeho koniec. Menšou nepríjemnosťou je len voda na niektorých miestach a taký celkovo zvláštny pocit, keď cez neho šliapete do pedákov. Zvláštny je aj vysekaný polkruh, v ktorého strede je pár stromov, asi 3,5 km do kopca nad chatou Marica.
Výhľady
Najkrajší výhľad je pod vrchom Bujnisko na polceste medzi chatou Marica a železničnou zastávkou Ružín. Odporúčame sa pristaviť, lebo vodná nádrž je takmer úplne vypustená, čo je pomerne raritná situácia, dobré oko uvidí aj bývalú železničnú trať či pozostatky po vysídlených obciach. Príjemný pohľad sa naskytne aj z lúk pri Bankove na takmer celé Košice a okolité Slanské vrchy.
Kto zvládne dnešný cyklovýlet?
Každý priemerne trénovaný cykloturista, deti nad 15 rokov, odporúčame najmä crossový bicykel, keďže asi 80 percent trasy vedie po ceste
Na čo si treba dať najväčší pozor?
Na trase sú tri dlhé stúpania, ktoré pri kombinácii horúceho počasia a protivetra dosť uberú z fyzických síl. Odporúčame pravidelne dodržiavať pitný režim, miest na doplnenie tekutín je dosť najmä od Košických Hámrov až do Košíc, od chaty Marica okolo Ružína je to poslabšie, preto sa budú hodiť vlastné zásoby.
NIEČO O TRASE
Hlavné body
- Margecany (žel. stanica) - Bujanovský tunel - chata Marica - Ružín (žel. zastávka)- Ružín (hydroelektráreň) - Košické Hámre - Košická Belá - Findoráková - pod chatou Diana - Alpinka - Bankov - Amfiteáter v Košiciach.
Najvyššie a najnižšie položené miesto
- Findoráková (585 m), resp. Amfiteáter (225 m).
Približná dĺžka a prevýšenie
- Asi 41 km - 900 metrov.
jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.