Korzár logo Korzár

Nebu kraľovali airbusy a boeingy

Tak ako každé dva roky, aj tento rok sa na letisku Le Bourget severne od hlavného mesta Paríž uskutočnil v poradí už 49. ročník medzinárodného veľtrhu leteckej techniky „Paris Air Show 2011“.

Najväčší a najmenší na svete. Airbus A380 a Cri Cri.Najväčší a najmenší na svete. Airbus A380 a Cri Cri. (Zdroj: Peter Béreš)

Tak ako každé dva roky, aj tento rok sa na letisku Le Bourget severne od hlavného mesta Paríž uskutočnil v poradí už 49. ročník medzinárodného veľtrhu leteckej techniky „Paris Air Show 2011“ oficiálne nazývaný ako „Salon International de l’Aéronautique et de l’Espace“. Je to jedno z najstarších, najväčších a najlepších podujatí svojho druhu nielen v Európe, ale na celom svete.

V dňoch 20. - 26. júna 2011 sa celkovo v šiestich halách predstavilo viac ako 2000 vystavovateľov z celého sveta. Táto akcia je pre firmy významnou udalosťou, pri ktorej môžu prezentovať svoje výrobky, predstaviť najnovšie technológie v oblasti letectva a blízko súvisiacich technológií a v neposlednom rade uzavrieť nové kontrakty.
Tento rok parížsky veľtrh spojený s leteckými ukážkami navštívilo takmer 350 000 ľudí, z toho približne 140 000 z radov odbornej verejnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prezident na slávnostnom otvorení

Na oficiálnom otvorení nechýbali politické špičky z celého sveta. Otváracej ceremónie sa zúčastnil francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, Rusko zastupoval premiér Vladimír Putin. Spomínanú Ruskú federáciu reprezentovalo nové civilné lietadlo Sukhoi Superjet 100, ale aj amfíbia, čiže obojživelné lietadlo Beriev Be-200ES, ktoré sa cestou na parížsky aerosalón zastavilo práve v Košiciach. Na aerosalón tradične vo svojom lietadle priletel aj známy herec John Travolta. Ako zástupca Slovenskej republiky sa na parížskej šou zúčastnil štátny tajomník Ministerstva obrany Slovenskej republiky Róbert Ondrejcsák. V rámci pracovnej cesty vo Francúzsku sa popri bilaterálnych stretnutiach zúčastnil aj parížskej výstavy, kde sa oboznámil s vývojovými trendmi moderného stíhacieho letectva v rámci reprezentačných stánkov Eurofighter, Dassault – RAFALE, Saab – GRIPEN, a mnohými ďalšími.

SkryťVypnúť reklamu

Organizátori si problémy nepripúšťali

Aj napriek nepriaznivým odhadom zostali organizátori optimistickí. Prehliadky sa zúčastnil zhruba rovnaký počet vystavovateľov ako pred dvoma rokmi. „Aj napriek kríze považujeme tento ročník za úspech, pretože máme plno,“ poznamenal riaditeľ aerosalónu Louis Le Portz.

Vačšina aeroliniek, ale aj hlavných výrobcov síce obmedzila počet exponátov, to však podľa organizátorov vykompenzoval rekordný počet malých spoločností, ktoré sa aerosalónu zúčastnili. Vystavovateľov bolo takmer 2 000, z čoho takmer tri štvrtiny tvorili práve malé spoločnosti.

Prvé štyri dni tradične patrili odbornej verejnosti a potenciálnym záujemcom, zvyšné tri dni boli určené pre širokú verejnosť.

Česká republika mala svoj pavilón

Na leteckom veľtrhu mali svoje zastúpenie aj české spoločnosti. Česká republika tento rok dokonca otvorila aj svoj vlastný pavilón. Francúzsky výrobca súčiastok pre letecký priemysel Latacoere v Česku pod značkou Letov vyrába dverové mechanizmy pre dopravné lietadlá značky Airbus. Česká republika tiež využíva skutočnosť, že ako jediná krajina strednej a východnej Európy je členom Európskej kozmickej agentúry.

SkryťVypnúť reklamu

Z vystavovateľov nezabudnime spomenúť Aero Vodochody - výrobcu prúdového cvičného lietadla L 39 Albatros, ktorý tvoril známu košickú akrobatickú skupinu Biele Albatrosy, či firmu Let Kunovice – výrobcu transportného lietadla L 410, ale aj legendárnych vetroňov L 13 Blaník. Žiaľ, Slovenská republika ani tento rok nemala žiadne oficiálne zastúpenie.

Konkurenčný boj

Airbus sa na parížskej výstave predstavil so staronovým strojom pod označením Airbus A 320 neo. Pod skratkou Neo, čiže New engine option („nové možnosti motorov“) sa skrýva pôvodná verzia uspešného lietadla na stredné trate, no s novými motormi má prevádzkovateľom ušetriť takmer 15 % nákladov na palivo oproti pôvodnej verzii A 320.

Americký Boeing verí, že uspeje so strojom typu B 787 Dreamliner, ale aj vylepšeným medzikontinentálnym lietadlom Boeing 747-8 JumboJet.

Podľa oficiálnych informácií Airbus získal objednávky celkovo na 730 lietadiel v hodnote vyše 72 miliárd dolárov. To je podľa firmy jej najlepší výsledok v histórii všetkých doterajších aerosalónov.

Americký konkurent Boeing získal na parížskom aerosalóne 142 zákaziek v hodnote 22 miliárd dolárov, napísala agentúra AFP. Airbus do svojich údajov podľa agentúry Reuters nezahŕňa zákazku na 180 lietadiel od firmy Indigo, ktorú si zabezpečil už skôr.

Boeing tiež informoval aj o dvoch nemenovaných záujemcoch o 17 lietadiel 747-8, pričom hodnota takejto objednávky dosahuje výšku 5,4 miliardy USD.

Avšak ani ostatné spoločnosti hlavným rivalom (Airbus a Boeing) neponechali úplne voľné pole. Novými zákazkami sa môžu pýšiť aj spoločnosti Embraer a Bombardier. Brazílsky výrobca Embraer získal v prvý deň výstavy objednávku na 1920 strojov v hodnote 1,7 miliardy dolárov a kanadský Bombardier získal objednávku 10 lietadiel CS100 v hodnote 616 miliónov dolárov a opciu na ďalších 6 strojov. Bombardier sa tak môže pýšiť už treťou objednávkou týchto strojov v priebehu jedného mesiaca, čo je pre firmu výborná správa, pretože dovtedy veľký záujem o tieto stroje nebol. Nové lietadlo CS100 z rady CSerie má začať brázdiť oblohu v roku 2013 a má byť konkurentom Boeingu 737 a Airbusu A320. Zatiaľ má Bombardier záujemcov o 151 týchto strojov.

Airbus sprevádzala smola

Airbus na začiatku aerosalónu sprevádzala smola. Hneď prvý deň musela spoločnosť zrušiť letové ukážky najväčšieho lákadla - Airbusu A 380, jeho rozpätie krídel pritom dosahuje úctyhodných takmer 80 metrov. Počas nedeľňajších pozemných manévrov na letiskovej ploche v Paríži toto lietadlo narazilo pravým krídlom do letiskovej budovy a muselo tak byť vyradené na istý čas z leteckej prehliadky. Incident pritom nadviazal na nehodu, ktorá sa stala pred tromi mesiacmi v New Yorku. Lietadlo spoločnosti Air France vtedy zachytilo krídlom iné lietadlo. Nakoniec bol poškodený kus krídla vymenený a pre veľkú radosť návštevníkov pokračovalo v leteckých ukážkach. Problémy tiež sprevádzali aj vojenské dopravné lietadlo A 400M, ktoré kvôli technickým problémom ostalo uzemnené počas celej šou.

Lieta na slnečnú energiu

Okrem lietadiel na biopalivá, akým je napríklad Boeing 787 Dreamliner, boli predstavené aj ďalšie novinky. Tie by mohli dopomôcť k vyššej efektivite lietadiel v budúcnosti. Jedným takým je aj Solar Impulse. Stroj váži 1,6 tony a má rozpätie krídiel 63,4 metra. Prvýkrát sa s pilotom vzniesol vlani v decembri. Let dlhý 400 metrov však trval len 28 sekúnd. Namiesto leteckého benzínu totiž využíva slnečnú energiu. Celá plocha krídel stroja a vrchná časť trupu je totiž pokrytá solárnymi panelmi. Zostavené bolo vo Švajčiarsku na základe projektu, ktorý zhotovil Bertrand Piccard. S týmto lietadlom by chcel obletieť celý svet len za pomoci slnečných lúčov. Lietadlo je poháňané 4 elektromotormi, ktoré otáčajú vrtule. Tie môžu produkovať maximálny výkon 9 kW, čo predstavuje asi 12 konských síl. Všetky 4 motory na plný výkon predstavujú silu cestného skútra.

sukhoi_superjet100_ap_res.jpg

Sukhoi 100 Superjet. Bol ruským pútačom výstavy.

4_vojensky_res.jpg

Vojenský transportér A 400M. Musel byť dočasne uzemnený.

5_awacs_res.jpg

E-3 Sentry (AWACS). Zúčastnil sa vojenskej operácie v Líbyi.

beriev_be-200es_reuters_res.jpg

Amfíbia Beriev Be-200ES. Cestou na aerosalón sa zastavila v Košiciach.

solar_impulse_ap_res.jpeg

Solar Impulse. Poháňa ho energia zo Slnka.

Fotky: Peter Béreš, ap, reuters

Autor: Peter Béreš

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 235
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 495
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 182
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 122
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 944
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 692
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 843
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 360
  1. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  3. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  4. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  5. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  6. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  7. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  8. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 518
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 53 066
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 441
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 469
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 596
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 879
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 303
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 399
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  3. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  4. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  5. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  6. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  7. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  8. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 518
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 53 066
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 441
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 469
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 596
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 879
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 303
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 399
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu