Sex nestojí len na otázke zachovávania rodu. U ľudí je tiež otázkou citovou - vyjadrením vzťahov k tomu druhému. Zasahuje a ovplyvňuje život každého z nás aj v ďalších smeroch, akým je pocit šťastia, spokojnosti či dokonca lepšej pracovnej výkonnosti či zlepšeniu pamäti. O sexe sa popísalo mnoho odborných štúdií, ale napriek tomu sa pri ňom nevieme zbaviť klišé.
Sexom k výkonnému mozgu
Omrzelo vás sudoku, nemáte čas na čítanie, zlyhávate vo vedomostných testoch? Existuje atraktívnejší spôsob, ako zostať v strehu a pritom si nenamáhať hlavu. Aktuálne štúdie totiž odhalili, že rastu mozgových buniek výrazne pomáha sex.
Kto má dostatok sexu, tomu to viac páli
Po búrlivej noci si sadáte za pracovný stôl. Vaše myšlienky sa ešte túlajú v teplej posteli, v ktorej sú vpečatené všetky detaily včerajška. Aj keď cítite vôňu jeho pokožky, zapnete počítač, ale neprestávate na minulú noc myslieť.
S červeňou na lícach sa púšťate do čítania mailov. Počas pol hodiny si dáte dokopy poštu, dokončíte prezentáciu a pripravíte zmluvy na rokovanie. Dnes mi to však páli, pomyslíte si. Za kvalitou vašich myšlienkových pochodov nehľadajte pracovnú morálku. Nová štúdia totiž odhalila, že činnosť mozgu výrazne podporuje sex.
Sexom k trvalej spokojnosti
Vedci z prestížnej americkej univerzity Princeton zistili, že sexuálne aktivity napomáhajú rastu mozgových buniek. Aj keď výskum robili na potkanoch, podľa vedeckej štúdie možno jeho výsledky aplikovať aj na človeka. Výskum mal veľmi zaujímavý priebeh. Skúmané krysy mužského pohlavia boli rozdelené na dve skupiny.
Počas dvoch týždňov bol prvej skupine umožnený sex každý deň, tej druhej len raz za čas. Nielenže sa sexuálne aktívnejší jedinci následne tešili silnejšiemu rastu mozgových buniek, ale oproti svojim menej aktívnym kolegom zaznamenali nižšiu hladinu stresového hormónu kortizolu. U abstinujúcich jedincov sa dokonca prejavovala úzkosť a nervozita.
Za poslednými menovanými prejavmi vidia vedci práve činnosť kortizolu. Ten je vo vyšších dávkach dokonca schopný niektoré mozgové bunky zlikvidovať. Hormón smrti spravidla spustí nepríjemné zážitky a stresové situácie. Úzkostlivé správanie je tak častým následkom jeho zákernej práce.
Hormonálne vojny
Prirodzený nepriateľ tohto hormónu je sex. Sexuálne aktivity dokážu výrazne ovplyvniť priebeh hormonálnych vojen. Len nevinné erotické hry vedia výrazne zvýšiť hladinu hormónu oxytocínu, ktorý vyvoláva veľmi príjemné pocity a zároveň náklonnosť k ostatným ľuďom. Sexom tiež v tele rastie množstvo dopamínu, ktorý účinne pomáha v boji so stresom, odstraňuje únavu a depresie.
Okrem toho má tiež rozhodujúci význam pri spracovaní informácií a poznávacích funkcií mozgu. Odtiaľ tiež pochádza tvrdenie, že sex pozitívne ovplyvňuje mozgovú aktivitu. Hormón kortizol sa tak pri sexe dáva na ústup a uvoľňuje miesto ústretovým kolegom.
Optická pamäť
Povestná hláška z filmu Rebelové týmto získava vedecké opodstatnenie. "Optická pamäť", ako hlavné hrdinky trefne nazvali svoje povyrazenie, ktoré im následne pomáhali s prípravou na maturitu, sa v tejto súvislosti zaraďuje medzi odborné termíny. Pri sexuálnej aktivite bol totiž najvýraznejší rast mozgových buniek vysledovaný práve v pamäťovej oblasti. Ak chcete mať pamäť ako slon, inšpirujte sa krysami z Princetonu.
Najlepšie sa majú šťastne vydaté ženy po štyridsiatke
Šťastne vydaté ženy po štyridsiatke sú skutočne šťastné. Majú totiž najuspokojivejší sex, dokonca lepší než mladšie príslušníčky rovnakého pohlavia. Zvlášť matky, ktoré sa zbavia dospelých detí a majú fungujúci vzťah s manželom, si užívajú najkvalitnejší sex.
Podľa prieskumu britského magazínu Top Sante o ženskom zdraví tela a ducha až 81 percent žien po štyridsiatke uvádza, že sú oveľa dobrodružnejšie a odviazanejšie ako v dvadsiatich rokoch, zatiaľ čo 63 percent sa cíti v posteli oveľa sebavedomejšie ako vo veku pred tridsiatkou.
Frekvencia pohlavných stykov sa u 60 percent vydatých žien po štyridsiatke zvýši po tom, čo ich domov opustia dospelé deti. Naopak, pracujúce matky s deťmi pod desať rokov majú zo sexu doslova ruiny, tvrdí to 95 percent z nich.
"Skutočné sexuálne dobrodružstvo sa začína, keď sú deti staršie alebo opustia domov, ženám sa zvýši sebavedomie a užívajú si sex oveľa viac ako kedykoľvek predtým. Náš prieskum jasne dokazuje, že vydaté ženy po štyridsiatke majú oveľa lepší sex," uviedla šéfredaktorka magazínu Nicola Downová.
Klišé o sexe
Keď chce on, ju bolí hlava. Ona hľadá lásku, on len sex. To sú dve veci asi vôbec najznámejších klišé týkajúcich sa spolužitia muža a ženy, ktoré kolujú všade po svete.
1. Sex s jedným partnerom časom zovšednie
Muži, samozrejme, majú radi sex. Ale dôležitejší je pre nich pevný partnerský vzťah. Okolo 54 percent mužov tvrdí, že môžu byť v živote šťastní po boku jednej partnerky.
2. Ženy s parametrami modelky nie sú žiadanejšie
Stoosemdesiat centimetrov vysoká kráska má u priemerného Európana menšie šance ako jeho o 20 centimetrov nižšia partnerka. Odborné štúdie zamerané na túto oblasť ukázali, že taký názor zastáva viac ako polovica mužov.
3. Sex poteší kedykoľvek
Vedecké výskumy ukázali, že k potešeniu zo sexu ľudia potrebujú spokojnosť a pohodu. Zmysluplné povolanie, priateľstvá a koníčky - to je kľúč k šťastnému intímnemu životu.
4. Sex dvakrát týždenne je optimálny
Fakty hovoria jasne: každý tretí pár sa miluje len raz týždenne. Častejší pohlavný styk môže byť tiež pascou. Čím väčšie sú na jednej strane očakávania, tým väčšia potom môže byť nechuť na druhej strane.
5. Ženy vždy potrebujú dlhšiu predohru
Ani toto nesedí. Každá druhá žena túži po prekvapivo rýchlom sexe bez okolkov. A to po "divočine" na veľmi neobvyklom mieste. Ukázali to výsledky ankety, ktorú zverejnil časopis Petra.
Autor: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.