1. Mám 26 rokov. Kedy mám začať kupovať krémy proti starnutiu?
Doteraz ste sa o pleť starať nemuseli a napriek tomu vyzerali sviežo a mladistvo. Teraz sa to bude postupne meniť, ale pokiaľ máte dobré gény a nepreháňali ste to s opaľovaním, je predčasné za krémy proti vráskam utrácať. Dbajte najmä na pravidelné starostlivé čistenie pleti, a to aj keď dorazíte domov nadránom. Pokiaľ máte suchšiu pleť, natierajte ju hydratačným krémom alebo ľahšou emulziou, na deň s ochranným faktorom. Prvý protivráskový krém si kúpte tak o štyri roky, keď sa na pleti objavujú drobné vrásky. Hodí sa krém s kolagénom, ktorý udržuje pokožku pevnú, a s kyselinou hylaurónovou, ktorá hydratuje. Ako protivrásková prevencia fungujú aj antioxidanty, koenzým Q 10, vitamín C a vitamín E. Príliš sa neopaľujte a vzdajte sa cigariet.
2. Ako sa môžu zamaskovať rozšírené póry na pleti? Dá sa to?
Áno, ale musíte si k tomu vybrať správny make-up. Mal by obsahovať takzvané minerálne pigmenty, vďaka ktorým nie sú póry také viditeľné. Mejkap nerozmazávajte po tvári, ale ľahko vklepte. Alebo vyskúšajte jemný silikónový gél, ktorý ponúka napríklad firma Benefit alebo Dermacol. Je priesvitný a zneviditeľní rozšírené póry. Pleť po ňom bude hladká. Roztierajte ho od nosa k problematickým partiám.
3. Čo je lepšie pre hydratáciu tela: krém, olej alebo mlieko? Aká je najlepšia ochrana proti slnku?
Natrite sa krémom úplne všade, pretože inak budete prekvapené, kde všade sa môžete spáliť. Nezabúdajte nikdy používať balzam na pery s faktorom. Práve na pery často zabúdame a pritom sú vystavené slnku stále. Takisto uši, líca i nos. Na množstve krému nešetrite, používajte taký, ktorý chráni pred UVA i UVB žiarením. Na pláž i k bazénu si pribaľte vodoodolné produkty. Pamätajte si, že utieraním strácajú svoju funkciu. Suchú pokožku je potrebné poriadne "napustiť" vlhkosťou a zároveň vytvoriť ochranu, aby voda z pokožky neunikala. V poradí efektívnosti je na prvom mieste olej, po ňom krém a mlieko. Rozdiel je v pomere vody a oleje v danom prípravku. Krémy majú viac oleja ako vody, mlieka majú menej oleje.
4. Moja pleť je stále mastná, aj keď používam obrúsky a púder.
Používajte odličovače na mastnú pleť a následne prípravok, ktorý absorbuje maz. Skúste používať pod majkap silikónovú bázu, ktorá pleť zmatnie. Používajú ju aj vizážisti. Mejkap používajte taký, ktorý neobsahuje olej, vhodná je pre vás hydratačná tónovacia emulzia. Krycie prostriedky nenanášajte prstami, zaniesli by ste si na pleť mastnotu. Na záver tvár prepudrujte.
5. Prečo sú moje nechty stále rozbité?
Váš problém môže byť v tom, že sú nechty presušené. Hydratujte ich spolu s rukami olejmi, krémami, mliekami s glycerínom a bambuckým maslom. Nepoužívajte prípravky s formaldehydom a toluénom. Odlakovače by nemali obsahovať acetón, vysušuje.
6. Je pravda, že odličovacie obrúsky sa nesmú používať príliš často?
Nejde o to, ako dlho používať odličovacie obrúsky, ale či používate také, ktoré sú vhodné pre váš typ pleti. Plusom je, že ich používaním odličujete pleť večer i ráno. No zbytočne utrácate peniaze, pretože odličovacie tampóny a odličovač vás budú stáť oveľa menej.
7. Veľmi veľa produktov sa chváli tým, že vie zamaskovať kruhy pod očami. Ako mám vedieť, ktorý si mám kúpiť, aby som zbytočne nevyhodila peniaze za zlý prípravok?
Pokiaľ máte svetlú pleť, budete mať najskôr problém s červenými alebo fialovými kruhmi pod očami spôsobenými vlásočnicami, cez ktoré presvitá krv. Ak je vaša pleť tmavšia či vo farbe olív, môžu byť kruhy ešte tmavšie, takmer fialovo čierne. Na svetlú pleť si zaobstarajte čo najsvetlejší korektor, na tmavšiu tmavší. Vklepte ho len do tmavších časti. Vynechajte opuchy, ktoré sú svetlejšie, aby ste na nich zbytočne neupozornili. Mne sa najviac osvedčili korektory so štetcom a svetlou hydratačnou emulziou. Štetcom šikovne prekryjete len miesta, ktoré je potrebné prekryť. Guľôčkové korektory fungujú ako 2 v 1 - chladia a zakryjú kruhy, ale výsledok nie je taký precízny. Okolo očí nepoužívajte púder a tuhé korektory, ktoré zvýraznia vrásky.
8. Prečo sa hovorí, že si nemám parfum naniesť na jedno zápästie a otrieť zápästia o seba?
Kvalitný parfum je vyrobený odborníkom, to znamená profesionálnym nosom, ktorý stojí veľa peňazí. Odborník tento parfum stavia do tzv. pyramídy podľa toho, ako sa jednotlivé ingrediencie, ktorých môže byť naozaj veľa, odparujú. Každá vonná esencia má totiž inú schopnosť odparovania. Na vrchole pyramídy sú molekuly, ktoré ucítite ako prvé, a vôňa sa potom rozvinie až k základu. Úlohu tu hrá aj čas, za ktorý sa vôňa postupne mení. Konečný mix esencií z dna pyramídy vydrží na pokožke až dva dni. Tým, že hneď skraja prerušíte postupné odparovanie a vnímanie parfumu, nepostrehnete možno tú ingredienciu, ktorá vám nemusí voňať. Prinesiete si z obchodu flakón s vôňou, ktorá vás môže sklamať. A možno vám bude smrdieť.
9. Čo môžem urobiť preto, aby moje vlasy po prácnom žehlení vydržali rovné?
Tým, že sa vlasy prirodzene krútia, strácajú pevnosť. To je dané geneticky. Pri detailnom pohľade by ste videli, že vlas vyzerá ako prezretá šiška - je plný otvorov. Žehličkou na vlasy ho môžete vyhladiť, ale nie na dlho. Suché vlasy vstrebajú vlhkosť, môže to byť aj pot, otvoria sa a skučeravia. Môžete ich však napustiť spevňujúcimi olejmi alebo keratínom v kaderníckom salóne.
10. Ako dlho vydrží moja riasenka, aby sa mi nerobili žmolky? Chcem hladké riasy!
Niekedy chcete nabrať čo najviac hmoty na kefku, a preto ju skúšate z riasenky pumpovať. To nerobte. Polovicu hmoty tým z riasenky iba vyplytváte, pretože zostane pri otvore a zaschne tam. Ak je kefka príliš obalená hmotou, radšej ju jemne utrite obrúskom. Skúste to pred každou aplikáciou.
Autor: ren
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.