Korzár logo Korzár
Sobota, 25. február, 2017 |Meniny má Frederik(a)

Medzi gamblermi sú aj vzdelaní a bohatí ľudia

Gamblovaniu môže rýchlo prepadnúť hocikto. Aj inteligentný človek, s dobrým platom. Presne ako jeden Prešovčan, ktorý nám prerozprával svoj príbeh. Začalo sa to nevinne a skončilo tým, že sa mu život rozbil na kúsky.

(Zdroj: TASR)

Gamblovaniu môže rýchlo prepadnúť hocikto. Aj inteligentný človek, s dobrým platom. Presne ako jeden Prešovčan, ktorý nám prerozprával svoj príbeh. Začalo to nevinne a skončilo tým, že sa mu život rozbil na kúsky, ktoré sa teraz nanovo pokúša zlepiť.

O svojom probléme hovoril otvorene. Svoju identitu však zverejniť nechcel. Odôvodnil to tým, že si dáva znovu dokopy život a nechce, aby sa o jeho ťažkostiach dozvedeli cudzí ľudia. Tým najbližším vraj už ublížil dosť.

K automatom ho ťahalo

„Čudovali by ste sa, akí ľudia chodia 'na klavír'. Automaty hrajú bohatí podnikatelia, politici či športovci,“ povedal gambler, ktorý je sám vysokoškolsky vzdelaný človek, mal dobre platené zamestnanie i rodinné zázemie. „Ani neviem, ako sa to začalo. Skrátka som občas hodil nejakú mincu do automatu a zväčša som vyhral. Čím ďalej, tým viac ma to k automatom ťahalo, sám neviem prečo,“ hovorí.

Spočiatku vyhrával. Najprv drobné sumy, potom väčšie: „Uvedomoval som si, že prístroje sú nastavené tak, aby nevyhral hráč, ale ony. No keď človek dlhšie hrá, nadobudne pocit, že vie, ako ošaliť automat. A hlavne ho to stále láka...“

Minuli sa peniaze? Vhod prišla pôžička

Závislosť prišla pomaly. Najprv čo-to povyhrával, potom prišli prvé prehry. „Niežeby som sa na to vykašľal, ale nadobudol som presvedčenie, že tie peniaze získam späť. Nemal som peniaze, musel som si požičať,“ pokračuje vo svojom príbehu.

Najprv si požičiaval menšie sumy, ako tak ich stíhal vracať. Mal totiž vysoký príjem. Neskôr dal nejaké veci do záložne, minul skoro celú výplatu, problém začal naberať hrozivé kontúry. Vyriešil ich jednoducho, pôžičkou. Aj tieto peniaze zhltli automaty. Dlhy nestačil splácať, ocitol sa na križovatke.

„Prebrali sme to aj s manželkou, ktorá to pochopila. Situácia nebola bezvýchodisková. Rozhodol som sa prestať a vyhľadať odbornú pomoc. Dlhy boli vysoké, ale nie na mašľu. Navštívil som psychologičku, liečil som sa ambulantne,“ vraví.

Blikajúce svetielka mu nechýbali, „absťáky“ nemal, začal sa viac venovať práci i rodine a pomaly, ale isto a pravidelne ukrajoval z dlhu. Zdalo sa, že všetko sa na dobré obráti.

Nebolo to tak, vydržalo mu to len poldruha roka. „Mohol som sedieť v krčme s automatom a ignoroval som ho. Až raz som neodolal. Neviem prečo, asi som mal pocit, že to mám pod kontrolou a hodil som mincu...“ Do pol roka bol „späť“. A išlo to s ním dolu vodou.

Prišiel o prácu, žena sa s ním rozviedla

„Starý dlh som mal takmer zaplatený, ale to bolo jedno. Prehral som oveľa viac peňazí. Hral som stále. Aj v noci som chodil do herní...“

Problémy na seba nenechali dlho čakať. Závislosť mu spôsobila problémy v práci, o ktorú prišiel. Žena sa s ním rozviedla, musel predať byt, roztočil špirálu dlhov, ktoré sa vyšplhali do astronomických výšok. „Sumu radšej ani nevyslovím,“ povzdychol si.

„Chápal som, že oberám o čas i peniaze seba i moju rodinu, ale nemohol som prestať. Bol som závislý. Vlastne, stále som, toho sa nedá zbaviť. Lákalo ma to, veril som, iracionálne, že vyhrám. Ak aj nie všetko späť, aspoň niečo. V poslednej fáze mi už bolo jedno, či vyhrávam alebo prehrávam. Stále viac som riskoval...“

Gambler: Zničilo mi to život

Skončil v liečebni. Dnes je späť v „civile“. Býva v podnájme, našiel si prácu (oveľa slabšie platenú ako tú predošlú), snaží sa platiť na deti, splácať nájom a dlhy, čo však bude mať ťažké. Mal už aj súd, pričom sa dohodol na splátkovom kalendári. „Zničilo mi to život,“ pripúšťa gambler, ktorý stále má aspoň malú nádej. A jedinú cestu - nehrať.

Hazard je aj tipovanie a stávkovanie

Odborník na nelátkové závislosti z Odborného liečebného ústavu psychiatrického na Prednej hore Jozef Benkovič popísal, čo všetko je pri správaní u závislého od hry v popredí.

„Patrí tam zaujatie hrou, znovuprežívanie minulých hráčskych skúseností, následkov, plánovanie nového hazardu a podobne. Človek má potrebu hrať so stále väčšími čiastkami, aby dosiahol vzrušenie.“ Ako popísal odborník, závislý pritom pociťuje nepokoj, rozladenosť a podráždenosť.

„Vidieť u neho snahu o vyrovnanie utrpených strát. Gambler sa k hre opakovane vracia, aby stratené financie znovu získal. Pozorovateľné sú klamstvá členom rodiny, terapeutom a iným osobám, aby zakryl rozsah svojho hráčstva. Neraz je to aj páchanie nelegálnych činov – podvodov, krádeží a sprenevier na získanie financií pre hru.“

Pri sociálnom hraní celý svoj majetok neprehrá

Častokrát si závislý ani nevšimne, ako ohrozuje, alebo dokonca aj príde o svojich blízkych, o prácu, vzdelanie i kariéru. Zároveň sa spolieha na iných, že práve od nich získa peniaze.

„Hazard, respektíve patologické hráčstvo sa týka najčastejšie hracích automatov, rulety, stávkovania a tipovania. Od patologického hráčstva treba oddeliť takzvaný normálny stav, keď problémy, spojené s hazardným hraním, možno ešte pokladať skôr za prejav ľahkovážnosti a nezodpovednosti. Ide o takzvané sociálne, respektíve hazardné hranie, tu je ešte hazardný hráč schopný takéto svoje správanie kontrolovať, prehráva len vopred stanovenú sumu a nestane sa, aby prehral základné financie na prežitie, na bývanie, stravu a podobne,“ dodáva J. Benkovič.

FAKTY

Čo je gamblerstvo?


Gamblerstvo alebo hazardné hráčstvo, respektíve gambling vo všeobecnosti je charakterizované podľa renomovaných autorov ako chronická progresívna porucha s poruchou kontroly impulzov, kde je hlavnou črtou opakované maladaptívne hráčske správanie. V dôsledku toho sa postupne rozvracajú osobné, rodinné a pracovné vzťahy.

Podľa MKCH-10 (medzinárodnej klasifikácie chorôb) je gambling alebo patologické hráčstvo definované ako: Časté, opakované epizódy hráčstva, ktoré v živote jedinca dominujú a vedú k poškodeniu sociálnych, pracovných, materiálnych a rodinných hodnôt a k zadlženiu.

sk
NEZABUDNITE

Ako spoznať gamblera?

Podľa J. Benkoviča z Odborného liečebného ústavu (OLÚP) Predná hora existujú niektoré varovné signály pre príbuzných, ktoré by mohli signalizovať, že môže ísť o patologické hráčstvo:

mladí alebo aj dospelí ľudia si častejšie pýtajú pôžičky od rodičov, príbuzných, priateľov,
doma sa môžu niekedy nájsť dôkazy o gamblingu (tikety, vstupenky do herní...),

ak sa zistia nevysvetliteľné dlhy, alebo častejšie výbery financií, niekedy aj väčších čiastok na účte, tiež listy od bankových či nebankových subjektov,

vyskytnú sa u nich nečakané finančné hotovosti, ktoré nevedia primerane zdôvodniť,

vyskytnú sa rôzne telefonáty od neznámych ľudí či zvýšené telefónne účty,

títo ľudia sú zvýšene úzkostní, cez deň viac zádumčiví“, akoby snívali“, prípadne sú extrémne unavení, málo zhovorčiví,

mávajú narušené medziľudské vzťahy, napíklad s bývalými priateľmi,

prestanú sa venovať svojim záľubám, koníčkom, neplnia si svoje domáce či pracovné povinnosti,

v stave tzv. cravingu (silnej túžby po hre) bývajú nervózni, podráždení, zlostní, nepokojní, skôr utekajú z rodiny preč, pričom klamú o svojom probléme, zakrývajú svoje dlhy, vymýšľajú si výhovorky.

sk

VEDELI STE?

Ako postupovať, keď sa rozhodne ísť gambler liečiť?

Riešiť to čím skôr,“ za horúca“, aby si to ešte gambler nerozmyslel.

Navštíviť svojho rajónneho psychiatra, ktorí pošle žiadosť o ústavnú liečbu.

Po podpise a schválení príslušným revíznym lekárom dostane pozvánku na ústavnú liečbu a patologický hráč nastúpi na liečbu, ktorá v OLÚP Predná hora trvá 2 mesiace.

sk

ZISTILI SME

Najraritnejšie prípady gamblerov z praxe

Očami Jozefa Benkoviča z OLÚP Predná hora, ktorý má vyše 13–ročnú prax:

starší pán, podnikateľ, ktorý prehral celý svoj majetok, vyše 12 miliónov korún, no napriek tomu sa nevzdal, bol disciplinovaný v abstinencii a za pomoci svojej rodiny postupne posplácal aj svoje dlhy a abstinuje.

mladý gambler, ktorý sa u nás opakovane liečil a až po tom, ako sa ho na krátky čas s prísnosťou ujal jeho biologický otec v Nemecku, sa postavil na svoje nohy, splatil dlhy, začal abstinovať a poctil ma pozvaním na svoju svadbu do Chorvátska. Tento mládenec, už ako abstinent žije a pracuje v Nemecku.

mnoho mojich pacientov, liečených gamblerov, ktorí sa po neúspešnej abstinencii ocitlo na ulici a pomáhali sme im už ako bezdomovcom dostať sa do takzvaného dlhodobého procesu doliečovania v resocializačných zariadeniach, kde sa konečne našli a začali fungovať a žiť ako abstinenti a zodpovední jedinci.

každý môj odliečený pacient má možnosť byť so mnou po liečbe v telefonickom kontakte, veľa z nich absolvuje doliečovanie v rámci G- klubov abstinujúcich patologických hráčov, stretávame sa raz do mesiaca u nás na Prednej Hore, s nimi, aj s ich najbližšími.

sk

Neprehliadnite tiež

Polícia tvrdí, že za zápchy môže rýchlo rastúci počet áut

Košický hovorca Szabó: Z dlhodobého hľadiska je to neudržateľné.

KOŠICKÝ VEČER

Z Košíc uniesli svedkyňu, aby v Anglicku nesvedčila na súde

Otec chcel pomôcť synovi, ktorý bol obvinený z prevádzačstva.

Košice zažili pred piatimi rokmi filmovačku ako v Hollywoode

V Dóme svätej Alžbety si zahrala aj Cynthia Nixon.

Sninu zaradili medzi nelegálnych zamestnávateľov

Samospráva sa zo závermi v protokole nestotožňuje, podala odvolanie.

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Exminister z nástenkového tendra kontroluje v Žiline mestský podnik

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Lepší príklad podvádzania pri tendroch by nevymyslel ani Matovič

Po rokoch idú nástenkári pred súd.

SVET

Biely dom nepustil na tlačovku novinárov z hlavných médií

Trump opäť tvrdo kritizoval médiá.

Najčítanejšie na Korzár


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 11 461
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 138
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 8 262
 4. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 6 195
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 6 161
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 4 316
 7. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 4 114
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 523
 9. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 2 650
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 526

Už ste čítali?

Domov Najnovšie Najčítanejšie Desktop