Korzár logo Korzár
Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Novelu platov na východe málokde brali vážne

Minimálne sa novela platov primátorov odrazila v praxi na východe republiky. Z takmer 40 vybraných miest a obcí ju len málokde zobrali poslanci vážne.

Košickí poslanci. Novelu si vyložili svojsky. Rašimu plat neznížili, ale naopak,zvýšili...Košickí poslanci. Novelu si vyložili svojsky. Rašimu plat neznížili, ale naopak,zvýšili... (Zdroj: Veronika Janušková)

Minimálne sa novela platov primátorov odrazila v praxi na východe republiky. Z takmer 40 vybraných miest a obcí v Košickom a Prešovskom kraji len málokde ju zobrali poslanci vážne. Viacerí využili najvyšší možný strop navýšenia platov, niekde urobili len kozmetické úpravy, inde upravili navýšenia nahor, aby dopad bol čo najnižší.

Paradoxy naďalej zostali. Primátor 90-tisícového Prešova zarába asi toľko čo primátor 10-tisícovej Moldavy nad Bodvou. Primátori 7-tisícového Svitu či Medzilaboriec zarábajú dokonca o 500 € viac ako ich kolegovia z 20- až 30-tisícových miest.

TOP 10 plná paradoxov

Top desiatku najlepšie zarábajúcich primátorov východu vedie s príjmom 4 405 € primátor Košíc (234 237 obyv.) Richard Raši (Smer). Novelu tu pochopili svojsky – namiesto doterajšieho nulového navýšenia Rašimu odklepli plus 60 %, takže namiesto zníženia mu plat zvýšili.

V tesnom závese za ním je primátor 4-krát menšieho Popradu s príjmom len o 300 € nižším. V top 10 hviezdia aj primátori 10-tisícových miest Stropkov a Moldava nad Bodvou či Svitu so 7 500 obyvateľmi.

Chápaví: Ušetria stovky eur

Najväčších súm sa vzdali primátori Starej Ľubovne (16 423 obyv.) a Sečoviec (8 116 obyv.). Michalovi Biganičovi (nez.) zo Starej Ľubovne klesol plat o 1 296 €, z navýšenia o 50 % šiel na nulu. Jozef Gamrát (nez.) zo Sečoviec príde mesačne o 840 €, z navýšenia o 50 % šiel na 20 %.

Trojku miest, kde najviac ušetria, uzatvára Svit (7 511 obyv.), kde Rudolfovi Abrhámovi (Smer) plat klesol o 840 €. Na rozdiel od predošlých dvoch mu ho znížila novela.

Doteraz poberal 95 % navýšenie, vďaka čomu zarábal 3 900 €. Keďže po novele je strop „len“ 70 %, ktorý mu poslanci aj schválili, dostane o 840 € menej.

Filozofiu novely pochopili aj vo Vysokých Tatrách (4 504 obyv.), kde Mokošovi znížili navýšenie zo 70 na 40 %, čím ušetria 815 eur každý mesiac. Navýšenie znížili aj Záhorčákovi z Michaloviec – bude zarábať o 435 € menej ako doteraz.

Vtipkári: Ubrali 8 € mesačne

Vo väčšine miest východu poslanci po novele upravili platy o 100 - 300 €. Keďže museli znížiť zákonné minimum, upravili navýšenie smerom nahor. Boli aj mestá, kde urobili vyslovene kozmetické úpravy.

Najväčšími vtipkármi sú v Spišskej Starej Vsi s 2 290 obyvateľmi, kde príde Jozef Harabin o rovných 8 eur! V Spišskej Belej po novele ušetria 30 €, v Krompachoch 28, v Spišských Vlachoch 59, v Bardejove 69, v Jelšave a Strážskom „až“ po 109 €.

Ďalšou kategóriou sú takzvaní stropisti, ktorí využili aj po novele najvyšší možný platový strop. Ich rady sa dokonca rozrástli.

Kým navýšenie 70 - 95 % mali doteraz len primátori v mestách Stropkov, Moldava, Svit, Medzilaborce, Vysoké Tatry, po novom ich bude až sedem – najvyšší možný strop 70 % majú po novele Poprad, Spišská Nová Ves, Stropkov, Svit, Moldava, Medzilaborce a „len“ 65 % má Spišská Belá.

Obchádzači: Ušetrili nulu

Novelu šikovne obišli v mestách, kde platy primátorov upravili tak, aby neprišli ani o cent. Túto zvláštnu skupinku vedie Prešov, kde Hagyarimu zvýšili navýšenie z 20 na krkolomných 33,18 %, aby sa dostali k rovnakej sume ako doteraz - 3 268 €.

Rovnako šalamúnsky upravili navýšenie na 54,45 % vo Svidníku, aby si Holodňák udržal doterajších 3 026 €. Tú istú taktiku použili v Trebišove, Vranove nad Topľou či Levoči.

Faktom je, že všetci traja primátori tu doteraz poberali len zákonné minimum! Aby im zostal aspoň taký plat aj po novele, prihodili im po 11,05 % k zníženému základu.

Protiprúdisti: Novelou proti novele

Zaujímavým prúdom miest sú tie, kde novelu pochopili opačne a namiesto zníženia plat svojim primátorom zvýšili. Vodcom tejto skupiny je Richard Raši s platom vyšším o 1 400 €!

Relatívne neškodných 16 € navyše dostane primátorka Gelnice. Rovných 20 € pridali primátorovi Sniny, ktorý mal doteraz len zákonné minimum, či primátorovi Veľkých Kapušian, ktorému namiesto doterajšieho 25 % navýšenia schválili k základu plus 40 %.

Kežmarskému prilepšili o 88 €, sabinovskému o 109, plešiveckému o 136 € a sobranskému o 160 €.

Zákon verzus novela

Podmienky určovania platov primátorov

Pred novelou:

Plat starostov sa riadi zákonom 253/1994 o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest. Základný plat sa vypočítava ako súčin priemernej mzdy v národnom hospodárstve a koeficientu podľa veľkosti sídla, ktorým boli starostovia zaradení do 9 platových tried. Pri tvorbe zákona v roku 1994 sa koeficienty pohybovali od 1,35-násobku po 3,42-násobok priemernej mzdy. Neskôr to zákonodarcovia novelami zmenili. Naposledy sa pohybovali koeficienty od 1,65- po 3,98-násobok.

Nárastu platov starostov pomáha rast priemernej mzdy. Kým v roku 1994 dosahovala 209 €, vlani to už bolo 769 €. Zákon umožňoval, aby poslanci starostovi základný plat zvýšili až na dvojnásobok. Umožňoval aj to, že poslanci mu ešte mohli priznať odmenu do výšky 50 % jeho platu.

Po novele:

Novela zákona 253/1994, platná od 1. júna 2011, o 10 % znížila koeficienty podľa veľkosti sídla. o novom sa pohybujú od 1,49 po 3, 58 násobok priemernej mzdy.

Základný plat primátora je vďaka novele možné navýšiť maximálne o 70 %. Schvaľovanie odmien novela zrušila. Určila, že plat musí byť jasne vyčíslený v zápisnici zo zastupiteľstva. Prikázala, že poslanci musia primátorský plat každý rok schvaľovať opätovne.

lyv
NÁZORY

Bežným ľuďom platy vyrážajú dych

Mikuláš Balucha (26), Spiš

„Myslím, že tá novela vôbec nesplnila svoj účel. Menšie platy majú len tí primátori, ktorí nemajú medzi poslancami väčšinu. U ostatných to dopadlo tak ako v Spišskej Novej Vsi, kde primátor prišiel „až“ o 44 eur.“

Jana G. (32), Michalovce

„Je sympatické, že Záhorčák si dal znížiť plat. Vidno za ním aj robotu, ale tých viac ako 3-tisíc eur je priveľa. Nie je to normálne - ja zarábam okolo 450 eur mesačne, podobne ako mnohí moji známi.“

Peter S., Poprad

„Poprad mám rád, ale jeden z argumentov k návrhu platu, že sme desiatym najväčším mestom, je trápny, až detinský. Podľa mňa je primátorov plat nenormálny. Dal by som strop takých tritisíc eur. Neviem, kedy si to už väčšina ľudí všimne a porovná, že musí vyžiť z 500 eur, a spraví s tým niečo.“

Ľudmila Dubovská (54), Prešov

„Mne sa nezdá, že platy sú vysoké. Sú primerané, veď za naším primátorom vidno kus práce. Vidno, že sa tu niečo deje.“

Anna Lukáčová (39), Humenné

„Naša primátorka nechcela zvýšenie platu, čo sa mi páči. Na druhej strane je aj poslankyňa parlamentu a samosprávneho kraja, takže príjem má aj odtiaľ. Len nechápem, ako môže stíhať tri funkcie naraz.“

Vox populi v diskusiách na webe

„Peniaze, peniaze, peniaze - to jediné zaujíma našich politikov, žiadna práca a dobré výsledky, ale peniaze daňových poplatníkov. Z cudzieho krv netečie, takže sa rozdáva vo veľkom.“

„V Nemecku zarobí starosta maximálne 2– až 3- násobok priemernej mzdy. Nie ako u nás 5– až 7- násobok. V takom prípade by ho voliči roztrhali.“

lyv, dep, tim, rin

Hlavy miest

Richard Raši (Smer), Košice

TOP 10 najlepšie zarábajúcich hláv miest východu vedie s príjmom 4 405 eur primátor Košíc s asi 235-tisíc obyvateľmi. On aj poslanci pochopili novelu opačne – Rašimu plat neznížili, ale naopak – zvýšili mu ho o 1 334 €.

Michal Biganič (nez.), Stará Ľubovňa

Rašiho presným opakom je primátor Starej Ľubovne so 16 400 obyvateľmi. Z 50-percentného navýšenia klesol na nulu. Po novom zarobí o 1 296 € menej ako doteraz. Na výplatnej páske v júli uvidí brutto 1 946 €, čo je len zákonné minimum.

Anton Danko (nez.), Poprad

Hoci má Poprad „len“ asi 55 500 obyvateľov, tunajší primátor zarába o takmer 1 000 eur viac ako Hagyari, ktorý riadi dvakrát taký Prešov. Poslanci mu priklepli najvyšší možný plat s navýšením 70 %, čo je 4 171 €.

Ivan Solej (nez.), Medzilaborce

Záhadne sa medzi najlepšie zarábajúcimi primátormi východu ocitol Ivan Solej z Medzilaboriec so 6 600 obyvateľmi. Zo stropu 70 % neupustil, ale keďže sa mu znížil základ, zarobí o 340 € menej. Je to veľa alebo málo z 3 060 €, ktoré dostane?

István Zachariáš (SMK), Moldava nad Bodvou

Až 75 % navyše doteraz dostával primátor Moldavy nad Bodvou. Hoci má mesto len 10-tisíc obyvateľov, je aj po novele medzi TOP 10, lebo poslanci mu priklepli najvyšší možný plat 3 308 €. Vďaka zníženiu stropu na 70 % príde o 474 €.

Jozef Harabin (nez.), Spišská Stará Ves

Kuriozitou je primátor Spišskej Starej Vsi s asi 2 300 obyvateľmi. Filozofiu novely tu pochopili svojsky – navýšenie mu zvýšili z 31 na 45 %, takže zarobí 2 209 €. Ale ušetrili! Harabin zarobí o neskutočných 8 € menej ako doteraz...

Iniciátori sú sklamaní, hovoria však o prelome

Spôsob zavádzania novely do praxe sklamal Združenie občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS), ktoré spolu s SaS zmeny iniciovalo.

Podľa hovorkyne ZOMOS Vandy Rybanskej to očakávali. „Varovali sme, že poslanci nebudú váhať navýšiť na maximum plat starostovi, ktorý je z ich strany alebo tábora bez ohľadu na jeho odbornosť, skúsenosti a výsledky. Preto sme žiadali uzákoniť povinné zásady odmeňovania starostov, ktoré by jasne určili, za čo dostanú odmeny. Neprešlo to.“

Napriek tomu ZOMOS vníma novelu ako prelomovú. „Obrovským pokrokom je, že vďaka širokej diskusii občania konečne pochopili, že starostu si platia sami z obecných peňazí a že výšku platu starostu už musia obce povinne zverejniť. Dovolím si pripomenúť, že doteraz mohli poslanci schváliť starostovi až 3-násobok, teda 300 % základného platu. Vďaka novele je to už len 170 %, a teda strop sa znížil na takmer polovicu. Od roku 1994 je to najradikálnejší zásah do odmeňovania starostov.“

ZOMOS považuje za predčasné lámať nad novelou palicu: „Platí prikrátko. Jej efekt sa prejaví až v decembri - januári, kedy sa zvykli starostom vyplácať obrovské odmeny až vo výške plného základného celoročného platu.“

Nedostatočný efekt novely v praxi očakávalo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Jeho hovorca Michal Kaliňák uviedol, že na riziká upozorňovali. „ZMOS od začiatku tvrdil, že novela je šitá horúcou ihlou. Poukazovali sme na jej nekompletnosť, nesystémovosť a nekoncepčnosť. Vývoj v týchto dňoch nám v mnohom dáva za pravdu,“ myslí si.

Podľa neho poslanecké zbory nerobia nič zlé, len rešpektujú obsah novely zákona. „Pohybujú sa v jej rámci a rozhodujú o plate starostov. Zodpovednosť za schválený plat je na pleciach poslancov. Ten podľa nášho názoru musí odrážať reálne finančné možnosti samosprávy,“ hodnotí Kaliňák.

Keďže prax podľa ZMOS odkryla nedostatky v zákone, je čas na prípravu a prijatie štandardného zákona. „Takého, ktorý bude predstavovať rovnaký meter pre všetkých volených verejných funkcionárov tak, aby ich platové pomery boli súčasťou jednotnej legislatívy.“

Komentár - Novela zomrela, nech žije novela!


Koľkože to bolo rečí, ako hlavám našich miest nezáleží na plate. Skúškou ohňom sa mala stať práve novela. Polročný boj niekoľkých zanietencov bol tvrdý. Východniari, ktorí makajú za 350-500 €, sa však vďaka širokej verejnej diskusii a médiám dozvedeli, že ich primátori sa majú nad pomery. Z ich daní.

Verejná mienka – neverejná mienka, v špirále legislatívneho procesu zostalo z pôvodného návrhu novely len torzo. Ale čo už, keď neprší, nech aspoň kvapká. Veď siahnuť na platy v samospráve po takmer 20 rokoch bol poriadny výkon. Hoci okresaná, ale predsa sa pani novela dostala do života.

Tešila sa, že už primátori prestanú plakať, že na nič nieto peňazí a začnú šetriť. Od seba. Lietala od mesta k mestu, nedočkavo sledujúc spoza dverí rokovacích sál zastupiteľstiev, ako s ňou naložia.

Zbledla, keď zistila, že si poslanci a primátori hlavy neturbujú nad tým, ako čo najviac ušetriť, aby bolo na školy či dôchodcov, ale nad tým, ako ju čo najúčinnejšie obísť, aby napáchali na platoch čo najmenšie škody. Adrenalín jej prudko vyskočil, keď videla krkolomné percentá navýšenia, len aby „straty“ boli čo najnižšie. Mrákoty ju obchádzali, keď videla v kolónke ušetrené 8 či 20 eur, ba dokonca okrúhlu nulu.

Srdce sa jej zastavilo pri rozrastajúcom sa počte stropistov, ktorí neváhali siahnuť po maxime, po ktorý ich chcela pustiť. Kričala z posledných síl: „Tých 70 % nemusíte, to môžete!“ Ale nikto ju nepočúval...

Tesne pred infarktom padla na kolená vo chvíli, keď v prvom meste namiesto zníženia primátorovi plat navýšili o 50 eur. Cez hmlu ešte vnímala pridaných 80, 100 či 140 €. Do Košíc už nedošla. Mŕtva zostala ležať pri ceste. Čo dodať? Novela zomrela. Nech žije novela. Napokon, tých 1 400 eur pre Rašiho by asi aj tak neprežila...

Lýdia Vereščaková

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 2. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 3. Vitajte v postapokalyptickom svete
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 10. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 5. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 6. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 8. Úprava osobného motorového vozidla
 9. Important information for Brazilians living in Slovakia
 10. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 1. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 17 868
 2. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 15 695
 3. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 12 959
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 691
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 940
 6. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 10 585
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 089
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 580
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 490
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 334
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Koronavírus v Bardejove: Začínajú s plošným testovaním (minúta po minúte)

Odberné miesta v Bardejove sú pripravené na celoplošné testovanie na Covid-19.

Odberné miesta v Bardejove sú pripravené.
Polyfunkčný objekt, za ktorým je obytný súbor Park Anička.
Ilustračný záber tréningu mládeže v Aréne sršňov.

Mesto Prešov chce predať dom v Soľnej Bani jeho nájomcom

Krajňák nesúhlasí s takýmto zbavovaním sa majetku.

Soľná Baňa. Vľavo dom ešte vo vlastníctve mesta, vpravo pamiatka koniareň.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Od soboty sa ulice vyprázdnia.

Od soboty platí zákaz vychádzania, zatvoria sa skoro všetky školy (prehľad)

Ústredný krízový štáb schválil zákaz vychádzania.

Premiér Matovič hovorí o nových opatreniach.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Matovič nás musí presvedčiť, že vie čo robí

Dnes si už nikto izolovane nevytvorí svoj ostrov bezpečia. Buďme zodpovední.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
Dušana Kováčika zadržali aj obvinili.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop