Korzár logo Korzár

Talent Jiřího Kodeta vynikol po páde železnej opony

Každý český herec má svoju vrcholnú filmovú rolu. Burianov Přednosta, Polívkov Bohuš, Abrhámov Vrchní, Hrušinského Spalovač, Landovského major Terazky, Kopeckého Zahradník, Heřmánkov fešák Hubert či Menšík ako inžinier Čert navždy ostanú v pamäti divákov.

Legionár Kraus. Pelíšky mu priniesli zaslúžené vavríny.Legionár Kraus. Pelíšky mu priniesli zaslúžené vavríny. (Zdroj: ceskatelevize.cz)

Jiří Kodet sa najpamätnejším stal zrejme vďaka filmu Pelíšky vo veku úctyhodných 62 rokov.

Jeho komediálne umenie nespočívalo v priamočiarych rečiach či kúskoch, ale vo filozofovaní a slovných obratoch, ktoré vedel krásne podať a v závere vypointovať intelektuálnym spôsobom, pričom ich skrytý zámer človek pochopil až po opakovaných zhliadnutiach. Aj keď nesršal humorom s takou intenzitou ako Donutil či Burian, jeho miesto medzi najlepšími českými komikmi je neodškriepiteľné.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nedostal ani diplom

Mladý Jirka sa nemohol nestať umelcom. Jeho matkou bola herečka Jiřina Steimarová a otcom sochár Jan Kodet. Bohémske prostredie a výchova mali na jeho charakter obrovský vplyv. No treba povedať, že mal aj šťastie. Jeho nevlastný otec Jaroslav Juhan emigroval, kvôli čomu Steimarovú a Jiřího postihli menšie perzekúcie. Matku vyhodili z divadla, syn nemohol dokončiť gymnázium. Po dlhšom čase sa predsa len na DAMU dostal, no diplom aj tak nezískal. Nepodarilo sa mu urobiť zápočet z ruštiny. Na druhej strane, Kodet k majstrovskému herectvu žiadny papier nepotreboval.

SkryťVypnúť reklamu

„Dávám bolševikovi rok..."

Filmová kariéra noblesného herca takmer verne kopíruje socialistické obdobie. Niektorým hercom táto éra priniesla vrcholné filmové chvíle, no Kodetov prípad bol opačný. Jeho talent vynikol až po páde železnej opony, vo chvíľach, ked sa ocitol pred bránami dôchodkového veku.

„Já si ten život sním syrovej," tak znela jeho celoživotná filozofia. A skutočne, život sa s ním nemaznal. Zrejme ten boj mu dodával obrovskú silu a chuť vyrovnávať sa s problémami, zdravotnými a súkromnými. Jeho kus práce pre divadlo a vplyv na ďalších hercov je nespochybniteľný.

„Pán Kodet bol skvelý herec, ktorý dokázal urobiť z divadelného predstavenia neopakovateľný zážitok. Bol vzorom nielen pre mňa, ale i pre mnohých mladých hercov. Pochopiť úlohu je ťažké, no on to dokázal bravúrne," priznal herec Tomáš Kiš.

SkryťVypnúť reklamu

Verný sukničkár

Najväčšiu oporu pre herca predstavovali ženy, ktoré fascinoval najmä džentlmensky vyberanými spôsobmi. Možno i preto ich bolo v jeho živote viacero. Do stavu manželského prvýkrát vstúpil s Renátou Cihelkovou, s ktorou mal dcéru Karolínu. S druhou ženou Soňou Murgašovou vychoval umelcov Barboru a Jána.

„Otec ma veľmi ovplyvnil. Vždy som bola šťastná, keď ma vzal do divadla. Chcela som aj točiť filmy, no to mi zakázal. Nechcel, aby zo mňa bola malá hviezda. Teraz ako matka však viem, že deťom sa v túžbach a snoch nemá brániť," prezradila dcéra Barbora, známa herečka a moderátorka.

Soňa, pôvodom z Bratislavy, sa najprv svadby veľmi bála. Vedela, aký je Jiří sukničkár. Napriek tomu si ho v roku 1969 vzala a vydržali spolu až do hercovej smrti v roku 2005. Po celý život mu bola svedomitou oporou. A Jiří sa držal statočne. Údajne jej nebol nikdy neverný.

SkryťVypnúť reklamu

Bohém a aristokrat

Ľudia, či už kritici alebo diváci, majú na Kodeta zhodný názor. „Išlo o bohéma, ktorý si život vedel vychutnať. Navyše bol aj aristokrat, jeho reči mali ozdobný a kvetnatý charakter. No vďaka výnimočnej povahe mu bohužiaľ neboli cudzie ani samotárske sklony," tvrdia jeho priatelia od filmu a divadla. „Pripomínal skôr anglického šľachtica, než českého herca. Nielen výzorom, ale i vlastnosťami, ktoré mu môže závidieť väčšina mužov," tvrdí o ňom početná základňa fanúšikov.

Napriek chválam mal aj negatívne črty. Okrem spomínaného samotárstva mal sklony k výbušným prejavom, čo pramenilo z jeho takmer až cholerickej povahy. To všetko však zúročil v obdivuhodných divadelných a filmových úlohách.

Aký naozaj bol?

Len nedávno sa o Kodetovi objavila na trhu Sonina kniha. Odhaľuje mnohé, pre verejnosť neznáme detaily. Veľa času trávil na záhrade, ako inak - v pyžame. „Keď bol doma, nebavilo ho prezliekanie a väčšinu dní strávil v pyžame. Bola to reakcia na to, že sa musel v divadle neustále prezliekať," píše vzorná manželka.

Kto by vedel opísať jeho charakter lepšie, než príbuzní? „O otcovi sa hovorilo, že je tvrdohlavý, svojrázny, cholerický, nabitý energiou, no rovnako aj melancholický. To všetko bola pravda. No navyše mal niečo, čo som po ňom zdedila. Talent, citovosť, poctivosť, vzťah k hudbe, divadlu, tradíciám, lásku k zvieratám a prírode," tvrdí Barbora.

Gurmán, milovník vážnej hudby, hrdý patriot, ľudomil. Áno, tým všetkým bol Kodet. No na druhej strane ho dokázala vyviesť z miery obyčajná maličkosť, až taký bol vznetlivý, márnomyseľný a prchký. „Doma sme sa hádali do krvi. Tiež som bola neústupná, za žiadnu cenu som sa nechcela podriaďovať," píše Soňa.

Kodet, poznačený rozpadnutými manželstvami rodičov i svojím prvým, si chcel Soňu držať večne pri sebe. „Ak som len na hodinu odišla z domu, už bol malér, tak rád ma videl," smeje sa a pokračuje: „Jirka bol tradicionalista a veľmi poriadkumilovný človek, všetko muselo byť na svojom mieste. On pre rodinu doslova žil."

Pelíšky

Kodet sa v roku 1997 predstavil skvelou úlohou vo filme Knoflikáři, za ktorú získal Českého leva za najlepší mužský výkon vo vedľajšej úlohe. Tá bola len akýmsi predskokanom roly cholerika Krausa, veľkého bojovníka za demokraciu v časoch predaugustových, za ktorú si herec odniesol krištáľového leva za najlepší výkon v hlavnej úlohe.

Je viac než isté, že Kodet skutočne stvárnil aj náročnejšie či lepšie úlohy, no kvôli tejto si ho budú pamätať diváci naveky. Môžeme špekulovať, ktorá scéna je najlepšia, no určite je možné vybrať aspoň tri. Rozčúlený do nepríčetnosti pri obede, vysvetľujúc význam slova „nok", úder učiteľa Sašu bakuľou v škole a záverečná lahôdka „Duraky, duraky", keď kričí a hromží sovietskym tankom a lietadlám. „K scéne v škole sa viaže taká historka, že pôvodne ani nemala vzniknúť, no Kodet ju presadil. Potom Duška udrel takým spôsobom, že tomu chudákovi sa urobila na chrbte modrina," smejú sa tvorcovia filmu.

Smrť vyslobodením

Veľa vecí sa zmenilo, keď vážne ochorel. Už skôr ho síce prenasledovali mnohé zdravotné problémy, no v rokoch 2000-2005 sa jeho stav zhoršil natoľko, že účinkoval len v dvoch filmoch, Musíme si pomáhat a Sentiment. Postihla ho mozgová príhoda, trápila endoprotéza. Posledné dni strávil na lôžku, pretože už nedokázal ovládať vlastné telo.

„Navštívil som ho pár dní pred smrťou. Neskôr som usúdil, že tá sa mu stala vyslobodením," skonštatoval Miroslav Donutil.

Smútok neskrýval ani český prezident Václav Klaus. „Sledoval som jeho stav posledné mesiace a týždne a veril som, že sa z toho dostane. Jeho odchod považujem za veľkú stratu nielen pre kultúru, ale i pre mňa," uviedol skormútený prezident, ktorý bol jeho priateľom.

Jiří Kodet dobojoval 24. júna 2005. Pohrebu sa zúčastnili aj herci z Národného divadla, politici, fanúšikovia a mnohí ďalší. Česká filmová tvorba je o jednu legendu chudobnejšia už plných šesť rokov. Keďže Kodet bol stelesnením starej školy, je ťažké povedať, či niekto niekedy zapláta dieru, ktorá po ňom zostala. Nielen po profesionálnej, ale i ľudskej stránke. Už dnes sa dá povedať, že zainteresovaná verejnosť trpko pociťuje absenciu jeho atypickej charizmy.
kodet_ctk_res.jpg
Jiří Kodet. Gurmán, milovník vážnej hudby, hrdý patriot, ľudomil. Foto: čtk

Autor: dnk

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 193
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 548
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 13 941
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 006
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 632
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 500
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 017
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 340
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 786
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 669
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 473
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 376
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 244
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 143
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 7 273
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (vpredu v strede), švédsky premiér Ulf Kristersson (vpredu vpravo) a švédska korunná princezná Viktória (vpredu vľavo) pózujú pri príležitosti pristúpenia Švédska do NATO.

Uplynulo 20 rokov od vstupu Slovenska do NATO.


a 1 ďalší
Medveď hnedý.

Stratené dokumenty hovorili o zastrelení medvedice s hmotnosťou 67,9 kg.


Michal Wiezik
Ekológ a ochranár Erik Baláž.

Pochybuje, že odstrelili medveďa z Liptovského Mikuláša.


Juraj Slafkovský oslavuje gól.

Zaznamenal svoj 41. bod v sezóne.


TASR a 1 ďalší
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 786
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 669
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 473
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 376
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 244
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 143
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 7 273
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu