Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky
NA BOHEMKU SA VRÁTIL PO DIEVIATICH ROKOCH

Ukázal, že má fortieľ v krvi

V tejto sezóne má za sebou úspešný druhý štart prešovský jazdec rely Tibor Cserhalmi. Najskôr sa predstavil po päťročnej pauze na domácej Rally Prešov, kde skončil na treťom mieste absolútne a počas uplynulého víkendu bojoval na náročných tratiach 38. Ral

ly Bohemia v Mladej Boleslavi.

PREŠOV. Mladoboleslavskí organizátori pripravili zaujímavú a náročnú trať s 15 rýchlostnými skúškami, ktoré preverili nielen fyzické sily jazdcov, ale aj výdrž techniky. Na Rally Bohemia sa T. Cserhalmi vrátil po dlhých deviatich rokoch, keď predtým tu štartoval v rokoch 2001 a 2002 so Škodou Octavia WRC. „Po takej dlhej prestávke som si len matne spomínal na danú lokalitu. Skôr som mal dojem, že som tu ešte neštartoval. Niečo som si vybavil na niektorých spojovacích úsekoch, pričom niečo mi hovorila aj rýchlostná skúška Vinec a rovnako aj tá dvadsaťosemkilometrová ereska, ktorá sa jazdila aj pred deviatimi rokmi. Vtedy som ju iba trénoval, lebo pre poruchu riadenia sme vtedy predčasne skončili tuším na piatej ereske,“ povedal T. Cserhalmi.

S novým spolujazdcom

Podobne ako v Prešove aj teraz hájil farby BH CAPO CAR racing s vozidlom Mitsubihsi Lancer Evo IX od spoločnosti K.I.T.racing. Pre Cserhalmiho, ktorý v tomto roku sadol po druhý raz do súťažného auta, bola Bohemka veľkou výzvou, lebo predtým tu ani raz nevidel cieľovú rampu. Veľa nechýbalo, aby aj teraz skončil predčasne, keď mal v sobotu problémy s technikou, ktoré však veľmi rýchlo dokázali zažehnať. Hoci nejazdí pravidelne, drieme v ňom veľký talent, o čom sa mohli presvedčiť všetci na tejto súťaži. V silnej konkurencii českej špičky ako aj triede 3 dokázal, že má fortieľ v krvi. Postupne sa zlepšoval, hoci mu pomohli aj iné okolnosti náročnej súťaže, avšak rely má svoje neopakovateľné čaro a zákutia. Cserhalmi skončil v absolútnom poradí na 11. mieste a len dve sekundy ho delili od desiateho miesta. V triede 3 si vyjazdil spomedzi takmer 30 automobilov piatu priečku. „Tieto preteky by som pokojne prirovnal k majstrovstvám sveta, také malé Monte Carlo. Aj preto, že v nedeľu poriadne pršalo, na ceste bolo veľa blata a ďalších komplikácií. Bolo vôbec náročne udržať sa na ceste a dostať sa až do cieľa, pretože aj maličká chybička mohla znamenať predčasný koniec,“ rozhovoril sa T. Cserhalmi. Po prvý raz sa predstavil so spolujazdcom Františkom Rajnohom a celkom im to sedelo. „Potreboval som si zvyknúť na jeho hlas, ale naša spolupráca dopadla dobre. V sobotu sme zvolili zle pneumatiky a na vode to bolo poznať a rovnako aj na časoch. Potom nás trocha potrápili brzdy, ale aj to sa vyriešilo, no straty, čo sme boli mimo trate aj na superšpeciálke, nás stali dosť sekúnd, aby sme sa mohli v priebežnom poradí posunúť bližšie k prvej desiatke absolútne či pódiovým priečkam v triede 3. Nedeľné rýchlostky boli náročné, pričom pred štartom do každej sa poriadne rozpršalo. Jazdil som už v daždi, ale aby bola na ceste súvislá vrstva vody ešte nie. Bolo to skutočne náročné a klobúk dole pred všetkými, ktorí došli do cieľa. Snažili sme sa dohnať stratu z predchádzajúceho dňa, avšak vzhľadom na podmienky na trati sme prispôsobili našu jazdu tak, aby sme došli do cieľa. Ak by som skončil v prvej desiatke, iste by som bol spokojnejší, ale nemalo zmysel riskovať,“ konštatoval T. Cserhalmi. Umne sa vyrovnal s nástrahami súťaže a svoj tretí štart na tejto súťaži úspešne dokončil. Hoci jazdí sporadicky, dokázal naskočiť do rozbehnutého vlaku a držať krok s konkurenciou, ktorá má pred ním dostatočný náskok. Verme, že to neboli jeho posledné preteky v tomto roku a svojou jazdou ešte poteší svojich priaznivcov.