„Vlekári“ sa v Česku presadili za člnom

Juraj Kerpčár. Talent z Košíc pri slalome.
Juraj Kerpčár. Talent z Košíc pri slalome. (Autor: kop)
Sportnet|6. júl 2011 o 00:00

Vodní lyžiari z Košíc začali sezónu účasťou na medzinárodných súťažiach za motorovým člnom v susednom Česku v zložení Alexander Vaško mladší Radovan Hynek (obaja kategória juniorov do 17 rokov) a Juraj Kerpčár (junior do 14 rokov).

KOŠICE. Vodnolyžiarske talenty Alexander Vaško a Radovan Hynek mali pred podujatiami v Česku za sebou mesačný pobyt na Floride v spojených štátoch, a tak boli očakávania veľké. Juraj Kerpčár štartoval takmer bez prípravy, čln si totiž vyskúšal dva dni pred súťažou. Naše nádeje najskôr preveril Moravia cup. Na týchto pretekoch štartovalo viac ako 45 lyžiarov z Bieloruska, Slovenska, Maďarska a Českej republiky. Najväčšia konkurencia sa zišla v kategórii juniorov do 17 rokov a hneď prvá disciplína slalom urobila našej malej výprave najväčšiu radosť. Vaško vyhral osobným rekordom 3,00 bóje na 12–metrovom lane. Kerpčár šokoval asi všetkých, keď vyhral svoju kategóriu výkonom 1,00 bója na 14,25–metrovom lane. Hynek skončil tesne pred finále výkonom 1,50 bóje na 14,25–metrovom lane. V akrobatickej jazde získal pódium iba Juraj Kerpčár, a to druhé miesto výkonom 1 980 bodov. Vaško postúpil síce do finále pekným výsledkom 5 650 bodov, no vo finále spadol na prvom cviku, a tak na lepší výsledok nemohol pomýšľať. Rado Hynek stroskotal opäť tesne pred finále výkonom 3 240 bodov. Osobný rekord 40,90 metra v skokoch stačilo Vaškovi na tretie miesto, a to isté miesto získal aj Kerpčár výkonom 17,10 metra. Hynek skončil siedmy výkonom 27,20 metra. V trojkombinácii juniorov do 17 rokov získal cenné víťazstvo Alexander a Radovan skončil šiesty. U chlapcov do 14 rokov sa Juraj umiestnil na druhom mieste.

Osobák v skokoch

Na nominačných pretekoch v Neratoviciach štartovalo 41 pretekárov z Bieloruska, Česka a Slovenska. Jazdili sa dve kolá, pričom rozhodoval lepší výsledok. Naši juniori do 17 rokov pokračovali v dobrých výsledkoch a aj keď tu už nebola silná bieloruská konkurencia, potvrdili výsledky z predchádzajúcej súťaže. Vaško potvrdil formu zo slalomu a skončil na druhom mieste - 2,00 bóje na 12– metrovom lane. Radovan pre bolesti chrbta slalom úplne vypustil a nemohol zabojovať o lepší výkon. V akrobatickej jazde išiel Šaňo na maximum a nový osobák 6 730 bodov mu priniesol víťazstvo, bol iba 210 bodov od slovenského rekordu Martina Bartalského v kategórii juniorov do 17 rokov. Rado taktiež posunul svoje maximum na 3 460 bodov. Šaňo zaletel v skokoch až na hranicu 41,60 metra a súťaž dovŕšil novým osobákom aj v skokoch a trojkombinácii. Radovan doskočil na 27,40 metra. V kombinácii skončil na siedmom mieste. Medzi juniormi do 14 rokov v slalome skončil Kerpčár na treťom mieste výkonom 3,50 bóje na základnom lane 18,25 metra. V akrobatickej jazde 1 860 bodov stačilo len na deviate miesto. Skoky priniesli najväčšie drámu. Juraj vyhral až posledným pokusom dlhým 22,60 metra a preskočil tak druhého Slánskeho o 10 cm a ten Svobodu tiež o 10 cm. V kombinácii získal Kerpčár tretie miesto.

Spokojný tréner

Alexander Vaško starší, tréner, ktorý sprevádzal našich lyžiarov, bol po dvoch previerkach spokojný. „Súťaže hodnotím veľmi pozitívne, na člnových súťažiach nás volajú vlekári, no ak vieme už aj člnárom niečo uchmatnúť, tak je to povzbudzujúce do ďalších pretekov. Samozrejme, že nám išlo najmä o výkony a tie boli až na výnimky výborné. So Šaňovým výkonom som veľmi spokojný a príjemne prekvapil aj Juraj Kerpčár. Radovan je prvý rok v kategórii do 17 rokov a verím, že jeho čas ešte príde. Výsledky ukázali, kto by mohol reprezentovať Slovensko na majstrovstvách Európy juniorov a dorastencov koncom augusta na Ukrajine. Ak sa nič vážne nestane, tak istú účasť by mali mať Šaňo Vaško (KVL TRIXEN) a Nikolas Wolf (KVL Piešťany). Ak hovoríme o reprezentácií Slovenska, keďže sa naše Ministerstvo školstva rozhodlo pre ďalšie krátenie rozpočtov, budeme musieť zabezpečovať na 99 % z vlastných zdrojov. Plakať alebo smiať sa? Ktovie, možno hľadať krajinu, kde budú mať záujem naozaj podporovať mladých športovcov, no nielen mladých, ale najmä tých, ktorí úspešne reprezentujú Slovensko na vrcholových podujatiach alebo na medzinárodných súťažiach,“ povedal Alexander Vaško starší, reprezentačný tréner vodných lyžiarov za vlekom.