Miesto predsedu Najvyššieho súdu SR vymenil za miesto predsedu Najvyššieho ľudového súdu Číny. Ponukou nového uplatnenia ho prekvapila Čínska ľudová republika (ČĽR). Harabin v tejto krajine v minulosti nadviazal nadštandardné vzťahy na troch pracovných návštevach. Vlani sa v Pekingu dokonca zúčastnil pojednávania miestneho súdu. Po jeho skončení vyhlásil, že ho ohromil rýchly pokrok čínskeho justičného systému a zlepšenie ochrany ľudských práv. Zároveň vyzval na zintenzívnenie spolupráce medzi krajinami v oblasti súdnictva.
Pre tento obdiv k súdnemu systému krajiny draka, ako aj pre neustále politické perzekvovanie za „právny názor“ sa komunistickí lídri rozhodli Harabina prichýliť. Jeho uvedenie do funkcie malo neopakovateľný slávnostný charakter. Menovací dekrét mu prezident Chu Ťin-tchao odovzdal priamo na pekinskom námestí počas veľkolepých osláv 90. výročia založenia Komunistickej strany Číny. Nezabudnuteľnú atmosféru dotvárali spievajúci čínski pionieri.
Chu Ťin tchao v trojhodinovom prejave k straníckemu výročiu neopomenul Harabina. Vyslovil presvedčenie, že sa mu aspoň tak ako na Slovensku podarí zaviesť v súdnictve zmeny na zvýšenie jeho dôveryhodnosti. „Súdruhovi Harabinovi vytvoríme optimálne prostredie, aby mohol nerušene pracovať. Tu mu nebudú prekážať názoroví oponenti ani nebude vystavený tlaku mediálnej mašinérie. Pre takéto elementy máme pracovné tábory,“ povedal čínsky vodca.
Vzápätí Harabinovi odovzdal pracovnú zmluvu s dvojnásobným mesačným platom, ako mal na Slovensku, teda 9 976 eur. Čerstvý šéf vrcholného justičného orgánu ČĽR reagoval dojatým hlasom. „Beriem to ako ocenenie svojej odbornej a morálnej autority. Urobím všetko preto, aby som túto prekrásnu krajinu nesklamal. Svojím kritikom na Slovensku odkazujem, že sa vrátim a s pomocou čínskych priateľov vytvoríme politický systém, v ktorom viac nebudú mať miesto,“ vyhlásil pred tlieskajúcim davom.
Autor: mtr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.