Aj keď bol dvakrát nominovaný na Oscara a natočil mnoho filmov, ani jeden mu nepriniesol takú slávu a rozprávkové honoráre, ako seriálová postava, ktorú spočiatku vôbec nechcel hrať. Petra Falka preslávil niekoľkými generáciami obdivovaný inšpektor Colombo.
Fenomenálny detektív
Pôvodne malo ísť o jednorazovú úlohu v televíznom filme. Ten natočili v roku 1968. Potom však zástupcovia televízie prišli za Falkom s požiadavkou urobiť seriál. „Keď mi povedali, že by som mal urobiť seriál s touto postavou, povedal som: ´V žiadnom prípade!´ Je príliš ťažké prísť týždeň, čo týždeň s dobrým príbehom. To jednoducho nejde," zaspomínal si na svoju prvú reakciu. Tvorcovia ho presviedčali takmer tri roky, kým prikývol, takže seriál vďaka Falkovým drahotám uzrel svetlo sveta v roku 1971. Prvú epizódu, mimochodom, režíroval vtedy 25-ročný Steven Spielberg.
Televíznych divákov si roztržitý inšpektor získal obdivuhodne rýchlo. A to aj napriek tomu, že nebol krásavec, ktorý by ženy ovládol jediným pohľadom a pomocou supermoderných zbraní zlikvidoval zločincov.
Strapatý detektív v ošumelom pokrčenom baloňáku a jazdiaci na zhrdzavenom Peugeote 403 Kabrio mal naozaj od ideálnych hrdinov poriadne ďaleko. Ustavične si odklepával cigaru na drahé koberce, pri každej príležitosti spomínal svoju manželku, nepoužíval zbraň a podozrivých dokázal rozhodiť jedinou a zdanlivo nezmyselnou otázkou: „Ozaj, ešte som sa chcel spýtať..."
„Vyzeral ako obeť povodne. Človeku ho bolo ľúto. Zdalo sa, že si nič okolo seba nevšíma, ale on si všímal všetko. Pod strapatými vlasmi mal výborne fungujúci mozog," povedal raz o svojom hrdinovi Falk. Je však pravdou, že postavu sám dotvoril a zdokonalil a to nielen hereckým výkonom. Napríklad povestný baloňák vraj kúpila Falkova manželka vo výpredaji v Berlíne. Práve zmesou týchto vlastností a čŕt bol divákom sympatický. Môžu sa s ním ľahko stotožniť, omnoho ľahšie, ako napríklad s Jamesom Bondom. „Ľudia majú radi niekoho, s kým sa môžu identifikovať. A zároveň ich vždy priťahovali hrdinovia, ľudia, ktorí sú výnimoční. A Colombo určitým spôsobom spĺňa oboje," zhodnotil Falk.
Seriál sa s prestávkami vracal na obrazovku a definitívne posledný diel v USA odvysielali v roku 2003. Peter Falk strávil v baloňáku 35 rokov.
Bol tak trochu náš
Hoci je oficiálne americkým hercom a narodil sa 16. septembra 1927 v New Yorku účtovníčke a majiteľovi galantérie, má však slovanské a európske korene. Hercovým pradedom bol Miska Falk, maďarský spisovateľ a politik, Petrov otec bol spolovice Čech a spolovice Poliak a matka pochádzala z Ruska. O svojich koreňoch vedel a príležitostne ich spomínal.
Čech Václav Kabourek, ktorý žije striedavo v Hollywoode a Prahe, pracoval dlhé roky v hollywoodskych ateliéroch. Ako technický šéf produkcie bližšie spoznal aj Petra Falka. „Bol to veľmi dobrý človek, ja osobne som s ním žiaden problém nemal. Nerozumel si ale s každým. Nebol vždy ochotný spolupracovať a dokázal byť aj nepríjemný. Voči mne sa ale choval vždy slušne a hovoril, že jeho babička bola Češka. Po česky ale vedel povedať len „dobré knedlíky"," zaspomínal si pre český denník Aha na legendu V. Kabourek.
Kariéra 168 centimetrov vysokého Petra Falka sa však, ako u mnohých iných hereckých hviezd, nerodila ľahko. Kvôli zdravotnému hendikepu ho od nej silou mocou odhovárali. Problém bol v tom, že ako trojročný vážne ochorel, prišiel o pravé oko, na ktorom mal malígny nádor. Odvtedy mal sklenené oko.
Ešte pred maturitou v roku 1945 slúžil pri námorníctve a pracoval ako lodný kuchár. Po štúdiu sociálnych, hospodárskych a politických vied chcel pracovať v CIA, ale neprijali ho, a tak sa zamestnal ako finančný expert Štátneho úradu pre rozpočet v Connecticute a vtedy začal hrať amatérske divadlo, ktoré ho začalo čoraz viac priťahovať. Vystupoval so súborom Mark Twain Maskers a navštevoval herecké kurzy. Keď sa presťahoval do New Yorku, najskôr slávil úspechy na Brodwayi a až potom prešiel k filmu. Reči agenta, že si pred kamerami ani neškrtne, sa nepotvrdili. Stal sa z neho uznávaný a dobre platený herec. V čase Colpmbovej najväčšej slávy dostával za jeden diel takmer 500-tisíc dolárov.
Emmy, Glóbusy, Oscary...
O jeho hereckom majstrovstve svedčí množstvo cien, ktoré počas kariéry získal. Dvakrát útočil aj na tú najváženejšiu. Už päť rokov po skončení hereckej školy, v roku 1960, bol po prvýkrát nominovaný na Oscara za úlohu vodcu gangu vo filme Murder, Inc. Mladý Falk si vtedy na radu svojich blízkych najal tlačového agenta, aby mu pomohol zviditeľniť sa a zabodovať u akademikov. „Prišla moja kategória a počul som hlas, ako hovorí. ´A víťazom sa stáva Peter ...´ Vstávam zo sedadla, ´Ustinov!´ tak si zase sadám. Keď som dosadol, pozrel som na tlačového agenta a vravím: ´Máš padáka!´ Nechcel som, aby mi naúčtoval svoje služby aj za ďalší deň," rozprával v jednom rozhovore. Druhú nomináciu na Oscara získal o rok neskôr za vedľajšiu úlohu vo filme Kapsa plná zázrakov, no ani vtedy sošku nezískal.
Zato k nemu boli štedrejší iní. Desaťkrát bol za Colomba nominovaný na prestížnu seriálovú cenu Emmy a z toho ju päťkrát vyhral. Na Zlatý glóbus ho nominovali deväťkrát a získal ho raz, v roku 1973.
Vďaka Colombovi získalo jeho meno v Hollywoode cveng a vďaka tomu dostával zaujímavé filmové úlohy. Na svojom konte má spoluprácu s renomovanými tvorcami a filmy ako Nebo nad Berlínom, Manželia, Tak ďaleko, tak blízko a mnohé iné.
Smutný koniec Colomba
Posledný film s názvom American Cowslip natočil Peter Falk v roku 2008. Potom, bohužiaľ, ochorel. Posledné roky života neprežil šťastne. Poznačila ich totiž chamtivosť blízkych.
Peter Falk bol dvakrát ženatý. S prvou manželkou Alice Mayo sa vzali v roku 1960, no po šestnástich rokoch sa rozviedli. O rok nato sa oženil po druhýkrát a vzal si o 23 rokov mladšiu Sheru Danese. S prvou manželkou si však adoptovali dve dievčatá Jacqueline a Catherine. Vďačnosti sa však na staré kolená nedočkal. Adoptívna dcéra Catherine neznášala Falkovu druhú manželku a chcela si otcov majetok a peniaze nechať len pre seba. Keď Falk ochorel na Alzheimerovu chorobu, tvrdila, že macocha otca zosmiešňuje a žiadala, aby ona mala kontrolu nad jeho majetkom. V roku 2009 súd rozhodol, že kvôli zhoršujúcej sa demencii sa hercovou opatrovníčkou nestala dcéra, ale manželka Shera, ktorá pri ňom celé roky verne stála. Tej Falk ešte pred smrťou odkázal peniaze aj rozprávkovú vilu za vyše 5 miliónov dolárov. Skrátka však neprídu ani adoptívne dcéry, ktoré zdedia šesťmiestne sumy.
„Když dovolíte..."
Československá televízia v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch uvádzala seriál pod názvom Inšpektor Colombo a skvelo ho nadaboval Peter Haničinec. V deväťdesiatych rokoch sa k seriálu vrátila Televízia Nova s dabingom Dalimila Klapku. Slovenská televízia tiež ponúkla divákom Colomba so slovenským dabingom, ale ten, bohužiaľ nemal takú úroveň, ako český. A aj preto zopár hlášok prinášame v češtine.
„Tak to je lepší, než žlučníkové kameny. Už jste měla žlučníkové kameny, madam?"
„Před kávou jsem sice na nohou a chodím, ale ještě nejsem probuzený."
„Ještě jedna věc..."
„Neumím plavat. Nesnáším dokonce ani hlubokou vanu."
„Nějak vás pořád rozčiluju. Musí to být mým přízvukem, nebo co."
Zaujímavosti
Colombo nemal krstné meno, aj keď najskalnejší fanúšikovia sa snažili niečo vyčítať z preukazu a vydedukovali tam meno Frank
jeho záhadná, milovaná manželka nebola nikdy odhalená a až do konca seriálu ju diváci nikdy nevideli.
Colombo nevie plávať, trpí morskou chorobou, bojí sa výšok a nemocníc
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.