Napriek tomu vás privítajú s úsmevom a radi vám požičajú svoje obľúbené hračky.
MICHALOVCE. Špeciálna trieda v Materskej škole na Vajanského ulici v Michalovciach je triedou, kde každý samostatný krôčik a vyslovené slovo dieťaťa sú malým víťazstvom. Navštevuje ju 13 detí z okresu Michalovce, ktoré trpia vážnym telesným alebo mentálnym postihnutím.
Trieda funguje tretí školský rok. Je to jediné predškolské zariadenie svojho druhu v okrese Michalovce, kde sú deti od troch do ôsmich rokov. Starostlivosť, ktorú poskytujú zdravotnícki a pedagogickí pracovníci priamo v prostredí škôlky, má kladný vplyv na psychomotorický vývoj detí v ich najcitlivejšom období.
Podľa odborníkov je tu najväčšia šanca ovplyvniť, či a do akej miery bude dieťa v budúcnosti sebestačné a mobilné, alebo naopak závislé na okolí.
Deti nie sú izolované
Učiteľka Renáta Chvostaľová vysvetľuje, že deti, ktoré navštevujú triedu, trpia autizmom, detskou mozgovou obrnou, epileptickými záchvatmi a aspergerovým syndrómom: "Každé potrebuje individuálny prístup. Treba sa im venovať, čo sa v klasickej škôlke nedá."
Pobyt v špeciálnej triede uhrádzajú deťom rodičia a mesto Michalovce. Každodenné cvičenia s fyzioterapeutkou preplácajú zdravotné poisťovne. Deti ale nie sú izolované od zdravých rovesníkov.
Trieda je integrovaná v priestoroch klasickej materskej školy. S postihnutými škôlkarmi pracujú dve učiteľky a tri asistentky. Stará sa o nich aj fyzioterapeutka a masérka z Ošetrovateľského centra v Humennom. Centrum prostredníctvom agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti poskytuje ošetrovateľskú a rehabilitačnú starostlivosť pre
zdravotne ťažko postihnuté deti. S deťmi robia námetové a konštruktívne hry, aby sa im zlepšila motorika. "Každý deň im zakomponujeme aj niečo z hudobnej a výtvarnej výchovy. Samozrejme, nechýba aj telesná," vysvetlila Chvostaľová.
Marek prekonal 16 operácií
Osemročný Marek Okoličány trpí mozgovou obrnou, má postihnuté všetky končatiny. O každý malý krôčik a pohyb musí ťažko bojovať a cvičiť. Hneď po narodení dostal krvácanie do mozgových komôr, po čom sa uňho rozvinul posthemarodický cefalus.
Má trvalo zavedenú podkožnú drenáž z mozgových komôr až do bruška. Jeho stav sa rokmi nezlepšoval a pre zdravotné komplikácie musel absolvovať až 16 operácií. Má problémy pri pohybe. Nedokáže sa vzpriamiť. Bez pomoci mamy alebo učiteľky sa len plazí.
Marek absolvoval sériu rehabilitačných pobytov a cvičení v rehabilitačných centrách doma i v zahraničí. Jeho mamička Erika si špeciálnu triedu pochvaľuje: "Marek sa tam cíti dobre. Raz do mesiaca ich vyšetrí aj rehabilitačná lekárka, takže viem, čo s ním treba precvičovať a v čom robí pokroky. Kým doma niekedy odmietal cvičiť, v škôlke berie cvičenie ako samozrejmosť. Žiaden plač."
Z triedy rovno do telocvične
Deti, ktorých rodičia poberajú opatrovateľský príspevok, prichádzajú do škôlky len na štyri hodiny. Zamestnaní rodičia nechávajú deti v škôlke na osem hodín.
Niektorí škôlkari majú kombinované postihnutia. Trpia súčasne detskou mozgovou obrnou, mentálnym postihnutím, majú aj epileptické záchvaty alebo problémy so štítnou žľazou. Štyria sa pohybujú na vozíčku.
Aby čo najviac porozumeli deťom a ich chorobám, musia sa neustále vzdelávať a školiť. Chorým deťom poskytujú pravidelne rehabilitačnú starostlivosť. Masáže, cvičenia, individuálnu liečebnú a telesnú výchovu. "To sú základné procedúry. Potom je doplnková vodoliečba, fototerapia, aplikácia teplých obkladov. Masáž im pomáha uvoľniť stiahnuté svaly a šľachy," povedala fyzioterapeutka Iveta Nízka.
Marek. Je veľký bojovník. Prekonal 16 operácií. Pre mamičku pripravuje peknú pohľadnicu. Foto: mipo
Trieda. Nachádzajú sa v nej rôzne zariadenia a pomôcky na cvičenie. Foto: mipo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.