Na vlastnej koži spoznával tajomstvá posledných chvíľ ľudského života. K bránam smrti priviedol desiatky žien a mužov, keď im tam, odkiaľ niet návratu, pomohol doputovať asistenciou pri samovraždách. Vraj tak urobil až v 130 prípadoch.
Americký patológ Jack Kevorkian zo štátu Michigan je autorom okrídleného výroku: umieranie nie je zločin. Roky obhajoval svoje názory na eutanáziu a vďaka nim sa stal známym na celom svete. Mnohí ho za to ako človeka, ktorý sa spreneveril etickým zásadám medicíny, odsudzovali a ako doktor sa nemohol nikde zamestnať. Iní sa s týmto americkým mužom, presláveným ako doktor Smrť, zápalisto stotožňovali.
Téma eutanázie je v ľudských dejinách búrlivo diskutovaná oddávna. Proti do kameňa vytesanému Božiemu prikázaniu "Nezabiješ" a Hippokratovej prísahe stavajú na druhú misku váh zástancovia eutanázie obrovské utrpenie chorého človeka, ktorý by mal mať právo rozhodovať o svojej ďalšej existencii.
Keď Kevorkiana predčasne prepustili z väzenia, prívrženci ho vítali ako hrdinu oslavnými transparentmi. Bol odsúdený na 25 rokov väzenia. Odsedel si však iba osem a zo zdravotných dôvodov ho predčasne prepustili na slobodu. Medzi Kevorkianovými diagnózami sa uvádzali vysoký krvný tlak, cukrovka, závraty či hepatitída. Podľahol zápalu pľúc a obličkovým komplikáciám.
Prvou bola Janet
Pri vyšetrovaní a ostro sledovanom súdnom procese vyšlo najavo, že doktor Kevorkian pomohol asistenciou pri samovražde ako prvej 54–ročnej Janet Atkinsonovej už v roku 1990. Tá sa trápila s nevyliečiteľnou Alzheimerovou chorobou. Ďalšími v poradí boli 53–ročná Marjorie Wantzonová, ktorá trpela ukrutnými bolesťami v panvovej oblasti, a 43–ročná Sherry Millerová s diagnózou skleróza multiplex.
Správa o Kevorkianovej ochote asistovať pri samovražde sa v americkom štáte Michigan rýchlo rozšírila. Sám ju otvorene deklaroval v inzerátoch, prostredníctvom ktorých ponúkal poradenstvo v smrti. Na rozdiel od iných štátov USA mohol si tak počínať beztrestne - v Michigane zakotvili v legislatíve neprípustnosť eutanázie až na základe Kevorkianovej kontroverznej činnosti.
Spôsob poradenstva bol v jeho podaní stále premyslenejší. Postup pri podávaní smrtiacej látky sústavne vylepšoval špeciálnymi injekčnými striekačkami. Bránu do večnosti otvárala trpiacim zúfalcom smrtiaca látka so zvláštne upraveným spúšťaním, ktoré zabezpečoval sám pacient. Preto Kevorkianovi vinu za zabitie desiatok ľudí súd nedokázal.
Natočil šokujúce video
Je neuveriteľné, že jeho účinkovanie pri smrteľných posteliach mohli vidieť milióny ľudí. Doktor Smrť na obhajobu svojich názorov a činov nakrútil v roku 1988 video so šokujúcimi zábermi smrti nevyliečiteľne chorého pacienta Lou Gehringa.
Ďalšie okolnosti pôsobenia doktora Smrť priblížil i známy film To nepoznáte Jacka, kde titulnú postavu zverili známemu hercovi Al Pacinovi.
Rodina ušla z Arménska
Bola to hroziaca smrť - známa genocída, ktorej sa na Arménoch dopustili Turci, ktorá rodičov Jacka Kevorkiana inšpirovala k úteku z Arménska do USA. Usídlili sa v štáte Michigan a rodina sa tu rozrástla o dve dcéry – Margaret a Floru a o syna Jacka, ktorý sa v meste Pontice narodil 26. 6. 1928.
Nesmrteľná téma - o smrti
Nedávny skon doktora Smrť, ktorý bol známy i ako maliar, hudobník a filmový fanúšik, svetu opäť pripomenul tému eutanázie. Od začiatku júna je na sociálnych sieťach internet zahltený diskusiami, prečo nie a prečo áno.
Tému diskusií o eutanázii u nás rozvíril aj čerstvý prípad z bratislavskej nemocnice na Kramároch. Polícia stále vyšetruje, či, ako a prečo zdravotník Jaroslav D. pomohol v júni prekročiť ťažko chorej pacientke Ľuboslave S. injekciou hranicu života a smrti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.