Korzár logo Korzár

Ak poškodí žiak majetok, zaplatiť musí rodič

Hromadný agresívny útok malých žiakov zažili v marci tohto roka dve prešovské učiteľky. Obkolesili ich deti z dvoch špeciálnych tried na základnej škole na Važeckej ulici a vulgárne im nadávali. Agresivitu stupňovali aj voči privolanej policajnej hliadke.

Odchod z polície. Po viac ako 5 hodinách nespratníkov policajti prepustili.Odchod z polície. Po viac ako 5 hodinách nespratníkov policajti prepustili. (Zdroj: tim)

Zasiahnuť museli policajti z pohotovostnej motorizovanej jednotky.

Už po príchode policajtov sa žiakom s neovládateľným správaním podarilo rozkopať dvere na chodbe školy. Aj ich triedy vyzerali ako po výbuchu. Zničené žalúzie, prasknuté sklo na okne, pomaľované steny, rozhádzané stoličky, odtrhnuté dvere na skrinke.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Šokované učiteľky nenachádzali slová na výčiny ich zverencov. „Mám 31-ročnú prax, ale toto som nezažila. Mňa aj moju kolegyňu obkľúčili, začali hádzať stoličky, strašne škaredo a neslušne nám nadávali,“ uviedla 50-ročná učiteľka. Spolu s kolegyňou zo susednej triedy zistili, že v triede chýba rádio. „Zisťovali sme, kde zmizlo. Upratovačka nám prišla povedať, že ho našla v kríkoch pod oknom,“ opísala udalosti.

SkryťVypnúť reklamu

Policajti predviedli 6 žiakov vo veku 9 až 14 rokov, z toho jedno dievča. „Traja sa dopustili priestupku proti občianskemu spolunažívaniu, všetci šiesti priestupku proti majetku a jeden z nich aj priestupku proti verejnému poriadku. Neuposlúchol výzvu policajta,“ informoval prešovský krajský policajný hovorca Daniel Džobanik. Napáchanú škodu odhadli na 150 eur.

Škola nemá právo nevydať vysvedčenie

Niektoré školy podmieňujú vydanie koncoročného vysvedčenia náhradou škody, ktorú žiak spôsobil. Zákon takúto možnosť nepripúšťa.

Rozbité okná, počmárané lavice, steny, vykopnuté dvere, odtrhnuté umývadlá, dolámané stoličky, lavice či upchaté toaletné misy, zdevastované šatne. Aj k takýmto prečinom dochádza v školách počas školského roka.

Školské poriadky na tieto situácie myslia a upozorňujú deti aj rodičov, že ak žiak úmyselne alebo z nedbanlivosti poškodí školský majetok, rodičia sú povinní škodu nahradiť alebo odstrániť na vlastné náklady. To isté sa týka poškodených učebníc.

SkryťVypnúť reklamu

„Ak žiak v priebehu školského roka učebnicu poškodí, musí rozdiel na konci školského roka uhradiť. Ak učebnicu stratí, musí ju zaplatiť ako novú,“ povedala Jana Pivková, riaditeľka Základnej školy s materskou školou v Liptovskom Jáne.

Škoda verzus vysvedčenie

Viacerí rodičia sa nás pýtajú, či je možné, aby škola zadržala vysvedčenie, lebo rodič neuhradil škodu, ktorú jeho dieťa spôsobilo. Podľa Igora Gallusa, riaditeľa odboru stredných odborných škôl ministerstva školstva, je to neprípustné.

„Školský zákon ani iný všeobecne záväzný právny predpis v oblasti školstva nepodmieňuje vydanie vysvedčenia nahradením škody, ktorú žiak spôsobil,“ povedal Gallus.

Dodal, že na konci školského roka vysvedčenie nedostávajú iba tí žiaci, ktorých nebolo možné klasifikovať alebo im riaditeľ povolil opravné skúšky. Povinnosť vydať žiakom vysvedčenie je zakotvená v školskom zákone.

SkryťVypnúť reklamu

Za prvý polrok ho škola žiakovi odovzdá iba na základe písomnej žiadosti plnoletého žiaka, zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia. Na konci školského roka sa vydáva žiakom vysvedčenie, ktoré obsahuje hodnotenie a klasifikáciu prospechu a správania žiaka za oba polroky príslušného školského roka.

Školy nemajú oporu

Školy rodičov strašia tým, že im vysvedčenie jednoducho nevydajú. Ľuboš Tužinský, školský inšpektor Štátnej školskej inšpekcie, hovorí, že na to nemajú právo. „Je nám známe, že niektoré školy podmieňujú vydanie vysvedčenia uhradením škody, ale takýto postup nemá oporu v zákone.“ Helena Pašiaková, riaditeľka Evanjelického gymnázia v Tisovci, povedala, že škola pri vymáhaní škôd nemá oporu v legislatíve. Snažia sa to riešiť morálnym apelom. „Ale v poslednom období sme nič podobné riešiť nemuseli.“(or)

ČO MOŽNO NEVIETE

Internáty si dlžníkov strážia

Vysokoškolák, ktorému sa končí ubytovanie v študentskom domove, musí mať vyrovnané všetky platby. Aj za poškodený majetok v spoločných priestoroch.

BRATISLAVA. Pokiaľ by vysokoškolák, ktorý končí štúdium, nemal vyrovnané finančné záväzky k univerzite či jej súčastiam, nemusel by dostať diplom o ukončení štúdia.

Prorektor Žilinskej univerzity Milan Trunkvalter povedal, že sa to môže týkať nevrátených kníh v univerzitnej knižnici, ale aj dlžôb v ubytovacích zariadeniach.

Aj Vladimír Buzna, hovorca Katolíckej univerzity v Ružomberku, potvrdil, že takéto prípadné podlžnosti môžu byť prekážkou vydania dokladov o ukončení štúdia.

František Hulík, riaditeľ Účelového zariadenia študentských domovov a jedální Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, hovorí, že ak by študent nemal vyrovnané všetky platby za internát, systém by ho neodhlásil.

„Ak sa vyskytnú nedostatky, napríklad poškodený inventár, vedúci technického a prevádzkového úseku vyčísli škodu a študent ju vyplatí v hotovosti,“ povedal Hulík.

Študenti, ktorým dokážu poškodenie majetku v spoločných priestoroch, musia uhradiť vzniknuté škody. Ak sa nenájdu páchatelia, finančné náklady na odstránenie škôd znášajú všetci ubytovaní z nájomného.

or

DOBRÉ RADY

Ak školák stratí tašku s knihami, zaplatí to

Rodičia často nevedia, ako reagovať, keď im škola oznámi, že ich dieťa spôsobilo škodu na majetku. Aké práva majú a kedy musia zaplatiť? Advokátka im poradí.

Náš syn údajne zlomil počas veľkej prestávky na školskom dvore detskú preliezačku. Škola od nás chce, aby sme uhradili škodu na školskom majetku vo výške 74 eur. Musíme ju nahradiť v plnej výške?

V zmysle Občianskeho zákonníka sa má žiak v škole správať tak obozretne, aby nedochádzalo k škode na majetku. Ak si túto povinnosť nesplní, koná protiprávne a zodpovedá za škodu, ktorú spôsobil porušením tejto povinnosti.

Ak žiak používal detskú preliezačku v súlade so svojimi povinnosťami, pričom škoda na nej vznikla bez jeho zavinenia, za takúto škodu nie je zodpovedný. Môže ísť napríklad o prípad, keď preliezačka praskla v dôsledku opotrebenia. Na druhej strane, ak žiak používal detskú preliezačku protiprávne a v rozpore so súhlasom službukonajúceho pedagóga, zodpovedá za škodu, ktorá na nej vznikla.

Predmetom náhrady je skutočná škoda i to, čo poškodenému ušlo nepoužívaním poškodeného predmetu.

Pojem skutočná škoda síce nie je presne vymedzený, ale z logiky veci vyplýva, že za takúto škodu možno považovať aj náklady na obstaranie novej veci, a to aj vtedy, ak prevyšujú jej cenu v čase vzniku škody.

Na rodičovskom združení nám triedna učiteľka oznámila, že niektoré z detí zničilo školský majetok v šatni. Vinník sa nepriznal, a tak škodu má uhradiť celý kolektív. Sme povinní sa na škodu poskladať?

Ak škodu spôsobí viac žiakov, zodpovedajú za ňu spoločne a nerozdielne.

Zodpovednosti sa zbaví iba ten, kto preukáže, že škodu nemohol zaviniť. To znamená, keď v čase jej vzniku bol mimo priestorov šatne, u lekára alebo na inom mieste.

Ak je šatňa v priestoroch školy bežne dostupná všetkým žiakom, ako aj cudzím návštevníkom školy, pričom škola nie je schopná preukázať, kedy a ktorí žiaci majetok v šatni poškodili, nie je oprávnená vymáhať škodu od kolektívu určitých žiakov.

Našej dcére mimo školy ukradli školskú tašku so školskými učebnicami a ďalšími školskými dokumentmi. Krádež sme nahlásili, máme o tom potvrdenie z polície. Škola však od nás chce, aby sme učebnice, ktoré dcéra nestratila vlastnou vinou, zaplatili. Má na to v tomto prípade nárok?

Aj pre tento prípad platí, že žiak je povinný počínať si tak, aby nedochádzalo ku škodám na majetku. Ak si napríklad desaťročný žiak, ktorý je schopný rozpoznať protiprávnosť konania a jeho dôsledky, zabudne školskú tašku v autobuse alebo ju pohodí mimo dohľadu v parku a následne mu ju niekto ukradne, je povinný nahradiť škodu za ukradnuté školské učebnice a školské pomôcky.

Advokátka- KRISTÍNA ĎURAČKOVÁ

VEDELI STE?

Duplikát nahrádza originál

Ak by ste nevedeli nájsť originál vysvedčenia zo základnej či zo strednej školy, môžete požiadať o vydanie odpisu vysvedčenia.

Pri strate ročníkového vysvedčenia, maturitného vysvedčenia alebo výučného listu je potrebné predložiť škole, ktorú ste navštevovali, čestné vyhlásenie o strate vysvedčenia a žiadosť o vystavenie odpisu vysvedčenia.

V žiadosti treba uviesť školský rok, za ktorý odpis žiadate, triedu, ktorú ste vtedy navštevovali, meno triedneho profesora.

Ďalej sa vyžaduje kolok v hodnote: 1,5 eura za maturitné vysvedčenie a za výučný list, tri eurá za ročníkové vysvedčenie.

V prípade straty maturitného vysvedčenia je možné vydať duplikát vysvedčenia iba jedenkrát.

Škola zvyčajne duplikát vyhotoví do desiatich dní. l Absolventi vysokých škôl môžu žiadať o vyhotovenie osvedčeného odpisu vysokoškolského diplomu, o výpis výsledkov vysokoškolského štúdia alebo o vydanie odpisu dokladu v cudzom jazyku.

Výšku sumy za vyhotovenie odpisu vysokoškolského diplomu určujú vnútorné predpisy univerzity. Napríklad na Univerzite Komenského v Bratislave zaplatí žiadateľ 33,20 eura, za vyhotovenie kópie vysvedčenia o štátnej skúške 33 eur.

or

Autor: tim, or

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 553
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 161
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 862
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 187
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 954
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 924
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 526
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 468
  1. Ján Škerko: Deň D, keď sa Amerika utrhla z reťaze. Šok a zdesenie
  2. Vladimír Benčík: Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty
  3. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  4. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  5. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  8. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 783
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 937
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 38 780
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 351
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 665
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 067
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 882
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 11 977
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Škerko: Deň D, keď sa Amerika utrhla z reťaze. Šok a zdesenie
  2. Vladimír Benčík: Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty
  3. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  4. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  5. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  8. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 783
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 937
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 38 780
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 351
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 665
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 067
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 882
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 11 977
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu