štvornohým miláčikom.
BETLIAR. „Starať sa o psov si vyžaduje veľkú zodpovednosť, pretože ide o živého tvora s vlastnou osobnosťou. V niektorých situáciách sú od vás úplne závislé ako trojročné deti a niekedy zas dokážu byť rovnocenným partnerom,“ hovorí majiteľka dvoch psov Zdenka Buzinkayová. Väčšia Sára (Erdel teriér) ako aj menšia Sheila (welsh teriér) sú členmi ich štvorčlennej rodiny už viac ako šesť rokov.
Na leto sa treba pripraviť
Podľa mnohých chovateľov psov je veľmi dôležitá príprava na leto. „Dáme si záležať, aby mali cez zimu dostatok pohybu a netrpeli nadváhou. Pred letom ich v priebehu troch mesiacov dáme dva– krát ostrihať, aby sme ich zbavili zimného kožúška. Taktiež ich necháme očkovať proti parazitom a zakúpime špeciálny sprej proti kliešťom,“ hovorí Zdenka a dodáva, že dôležitá je aj úprava stravy. Tú im dávajú od mája dvakrát denne – ráno a večer v menších dávkach. Často si však údajne okrem toho pýtajú aj ovocie ako odkôstkované čerešne, melón, jablká alebo marhule.
Prehriatie môže ohroziť život
Nedostatok tieňa a tekutín, telesná námaha a málo odpočinku sú počas leta životu nebezpečné faktory spôsobujúce prehriatie psa. Riziko je väčšie, pokiaľ má pes nadváhu a hustejšiu srsť. Človek sa prehriatiu organizmu bráni potením, a tak sa ochladzuje. Psy potné žľazy nemajú a ochladzujú sa len zrýchleným dýchaním a vyplazeným jazykom. Pes sa takto oveľa skôr dehydruje a pokiaľ nemá možnosť doplniť tekutiny, môže nastať kolaps organizmu a bezvedomie.
„Na prehriatie dávame veľký pozor a preto vždy, keď sme preč, im zabezpečíme dostatok čerstvej vody a možnosť skryť sa do chládku. Nikdy ich nenecháme samé dlhšie ako 12 hodín, cez leto obzvlášť,“ hovorí majiteľka oboch psíkov. Podľa nej je veľmi dôležité misku, z ktorej pijú, aspoň raz denne umyť, aby sa v nej nerozširovali baktérie a vymieňať v nej vodu aspoň trikrát do dňa. „Sára má najradšej čerstvú vodu zo sprchy. Nemôže byť príliš ľadová, inak jej hrozí zápal,“ dodáva Zdenka.
Venčenie a výlety
Počas leta sa odporúča venčiť psíky hlavne ráno alebo večer, keď slnko nepáli tak intenzívne. Ak je nutné, aby bol pes na plnom slnku, je potrebné ho polievať vodou alebo mu umožniť kúpanie. Dajte pozor aj na rozhorúčený asfalt, ktorý môže popáliť labky. Ak sa chystáte na dovolenku do zahraničia, tak nezabudnite navštíviť pred cestou zverolekára, ktorý psíka dôkladne prezrie a vystaví mu cestovný pas. Počas cesty je potrebné robiť minimálne každé dve hodiny prestávky a doplňovať mu pitný režim.
„S našimi psami chodíme von každý deň a minimálne raz do týždňa na celodenný výlet. Manžel ich bráva často na ryby, kde si môžu aj zaplávať. Vždy, keď sa vrátime, im vyčešem srsť a dôkladne ich prezriem, či nemajú kliešte. Ich vyberanie je takmer na dennom poriadku,“ povzdychne si Zdenka.
Psy a búrky
K letu patria neodmysliteľne aj letné búrky, z ktorých množstvo psov má panický strach. „Malá Sheila má strach z búrky. Začne sa nekontrolovane triasť a motká sa po dome, kde hľadá nejaký úkryt. Zoberieme si ju vtedy na ruky a snažíme sa ju upokojiť, zvýšim hlasitosť hudby alebo jej otvorím skriňu, ak sa do nej chce schovať,“ radí na záver nášho rozhovoru Zdenka Buzinkayová.
Veterinári najčastejšie pomáhajú s kliešťami
Dostatok tekutín, pozor na slnko i kliešte. Upozorňujú na to chovatelia i veterinári. S čím sa ešte môžu stretnúť v lete?
Sedem rokov má sučku Košičanka Lýdia Stašáková. „Mala alergiu na repku olejnú, bola úplne celá vysypaná. Liečili sme ju asi tri roky a dostala sa z toho,“ povedala nám. „V lete s ňou chodíme hlavne na prechádzky k jazeru,“ dodala. Prechádzky pri vode či ochladenie sa v nej počas najväčších horúčav si pochvaľuje aj slovenský čuvač Prešovčana Miroslava Gondu. „Na teplo je dosť citlivý, takže je hlavné, aby mal chládok a veľa vody. Čo sa týka stravy, žiadna zmena, búdu ma tiež celoročne k dispozícii,“ pousmial sa. Nikola Koložová z Prešova odporúča čerstvú vodu, tieň a najmä obojok proti kliešťom. Svojmu Bobimu dovolí „ochladzovať sa v rybníku“. Obojok proti kliešťom odporúča aj veterinár. Ako potvrdil veterinárny lekár Dušan Sabol z Prešova, práve kliešte sú počas leta najčastejšou príčinou návštevy majiteľov psov v jeho ambulancii. „Potom sú to bronchitídy zo studených vôd a tiež, hlavne u menších psov, zažívacie problémy,“ doplnil.
DOBRE RADY
Na svojich miláčikov dozrite doma aj vonku
Radí Dana Krajčírová, kynologičkou a inšpektorkou Slobody zvierat pre východné Slovensko.
- Pes v aute
- Dovolenka so psom
- Sám doma
- Letné búrky
- Aportovanie
- Kontakt s inými psami
- Na cyklochodníku
- Hladkanie psov
ZISTILI SME
Nezabúdajte na letný strih
- Prípravky proti kliešťom
- Strihať či nestrihať?
- Kúpanie psov
- Pozor na uši
MOŽNO NEVIETE
Pozor na čokoládu
- Dostatok pitnej vody
Pes musí mať dostatok pitnej vody, ku ktorej má mať stály prístup. Mimochodom, existuje aj psie pivo, ale na Slovensko prichádza zo zahraničia len pomaly. Možno čoskoro bude medzi psičkármi módnym trendom, voda je však vždy voda.
- Pozor na jedlo
Opekačky a grilovačky sú obľúbenými letnými kratochvíľami, pri ktorých psy rady asistujú. Pokiaľ sa prežerú zo špekáčika, nič strašné sa nestane, akurát ho vyvrátia. Treba však dávať pozor na koreniny, ktoré dráždia žalúdok, ale trebárs aj na čokoládu. „Je veľmi ťažko stráviteľná, vo veľkom množstve je priam jed,“ vysvetľuje Dana Krajčírová. Takisto treba byť opatrní pri kostiach. Tuhé kosti sú fajn, ale trieštivé (ako kuracie) sa môžu zapichnúť v krku či žalúdku.
Autor: jak/frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.