Korzár logo Korzár
Nedeľa, 28. máj, 2017 |Meniny má Viliam

Aj psy sa potrebujú na letné mesiace pripraviť

Extrémne teploty počas leta v našich zemepisných šírkach nie sú ničím výnimočným a tak ako sa pred nimi chránia ľudia, musia sa chrániť aj psy. Čas dovoleniek, kúpania a výletov môžu výrazne znepríjemniť nehody, ktoré môžeme z nedbanlivosti spôsobiť našim

štvornohým miláčikom.

BETLIAR. „Starať sa o psov si vyžaduje veľkú zodpovednosť, pretože ide o živého tvora s vlastnou osobnosťou. V niektorých situáciách sú od vás úplne závislé ako trojročné deti a niekedy zas dokážu byť rovnocenným partnerom,“ hovorí majiteľka dvoch psov Zdenka Buzinkayová. Väčšia Sára (Erdel teriér) ako aj menšia Sheila (welsh teriér) sú členmi ich štvorčlennej rodiny už viac ako šesť rokov.

Na leto sa treba pripraviť

Podľa mnohých chovateľov psov je veľmi dôležitá príprava na leto. „Dáme si záležať, aby mali cez zimu dostatok pohybu a netrpeli nadváhou. Pred letom ich v priebehu troch mesiacov dáme dva– krát ostrihať, aby sme ich zbavili zimného kožúška. Taktiež ich necháme očkovať proti parazitom a zakúpime špeciálny sprej proti kliešťom,“ hovorí Zdenka a dodáva, že dôležitá je aj úprava stravy. Tú im dávajú od mája dvakrát denne – ráno a večer v menších dávkach. Často si však údajne okrem toho pýtajú aj ovocie ako odkôstkované čerešne, melón, jablká alebo marhule.

Prehriatie môže ohroziť život

Nedostatok tieňa a tekutín, telesná námaha a málo odpočinku sú počas leta životu nebezpečné faktory spôsobujúce prehriatie psa. Riziko je väčšie, pokiaľ má pes nadváhu a hustejšiu srsť. Človek sa prehriatiu organizmu bráni potením, a tak sa ochladzuje. Psy potné žľazy nemajú a ochladzujú sa len zrýchleným dýchaním a vyplazeným jazykom. Pes sa takto oveľa skôr dehydruje a pokiaľ nemá možnosť doplniť tekutiny, môže nastať kolaps organizmu a bezvedomie.
„Na prehriatie dávame veľký pozor a preto vždy, keď sme preč, im zabezpečíme dostatok čerstvej vody a možnosť skryť sa do chládku. Nikdy ich nenecháme samé dlhšie ako 12 hodín, cez leto obzvlášť,“ hovorí majiteľka oboch psíkov. Podľa nej je veľmi dôležité misku, z ktorej pijú, aspoň raz denne umyť, aby sa v nej nerozširovali baktérie a vymieňať v nej vodu aspoň trikrát do dňa. „Sára má najradšej čerstvú vodu zo sprchy. Nemôže byť príliš ľadová, inak jej hrozí zápal,“ dodáva Zdenka.

Venčenie a výlety

Počas leta sa odporúča venčiť psíky hlavne ráno alebo večer, keď slnko nepáli tak intenzívne. Ak je nutné, aby bol pes na plnom slnku, je potrebné ho polievať vodou alebo mu umožniť kúpanie. Dajte pozor aj na rozhorúčený asfalt, ktorý môže popáliť labky. Ak sa chystáte na dovolenku do zahraničia, tak nezabudnite navštíviť pred cestou zverolekára, ktorý psíka dôkladne prezrie a vystaví mu cestovný pas. Počas cesty je potrebné robiť minimálne každé dve hodiny prestávky a doplňovať mu pitný režim.
„S našimi psami chodíme von každý deň a minimálne raz do týždňa na celodenný výlet. Manžel ich bráva často na ryby, kde si môžu aj zaplávať. Vždy, keď sa vrátime, im vyčešem srsť a dôkladne ich prezriem, či nemajú kliešte. Ich vyberanie je takmer na dennom poriadku,“ povzdychne si Zdenka.

Psy a búrky

K letu patria neodmysliteľne aj letné búrky, z ktorých množstvo psov má panický strach. „Malá Sheila má strach z búrky. Začne sa nekontrolovane triasť a motká sa po dome, kde hľadá nejaký úkryt. Zoberieme si ju vtedy na ruky a snažíme sa ju upokojiť, zvýšim hlasitosť hudby alebo jej otvorím skriňu, ak sa do nej chce schovať,“ radí na záver nášho rozhovoru Zdenka Buzinkayová.

Veterinári najčastejšie pomáhajú s kliešťami

Dostatok tekutín, pozor na slnko i kliešte. Upozorňujú na to chovatelia i veterinári. S čím sa ešte môžu stretnúť v lete?

Sedem rokov má sučku Košičanka Lýdia Stašáková. „Mala alergiu na repku olejnú, bola úplne celá vysypaná. Liečili sme ju asi tri roky a dostala sa z toho,“ povedala nám. „V lete s ňou chodíme hlavne na prechádzky k jazeru,“ dodala. Prechádzky pri vode či ochladenie sa v nej počas najväčších horúčav si pochvaľuje aj slovenský čuvač Prešovčana Miroslava Gondu. „Na teplo je dosť citlivý, takže je hlavné, aby mal chládok a veľa vody. Čo sa týka stravy, žiadna zmena, búdu ma tiež celoročne k dispozícii,“ pousmial sa. Nikola Koložová z Prešova odporúča čerstvú vodu, tieň a najmä obojok proti kliešťom. Svojmu Bobimu dovolí „ochladzovať sa v rybníku“. Obojok proti kliešťom odporúča aj veterinár. Ako potvrdil veterinárny lekár Dušan Sabol z Prešova, práve kliešte sú počas leta najčastejšou príčinou návštevy majiteľov psov v jeho ambulancii. „Potom sú to bronchitídy zo studených vôd a tiež, hlavne u menších psov, zažívacie problémy,“ doplnil.

DOBRE RADY
Na svojich miláčikov dozrite doma aj vonku
Radí Dana Krajčírová, kynologičkou a inšpektorkou Slobody zvierat pre východné Slovensko.
 • Pes v aute
Keď ľudia nakupujú vo veľkých obchodných centrách, pri letných horúčavách, v žiadnom prípade nemajú nechať psa v aute, a to ani na krátku chvíľu.
 • Dovolenka so psom
Do útulku sa pes na obdobie dovolenky zaniesť nedá. Existujú však psie hotely. D. Krajčírová odporúča: „Vyberte si takú dovolenku, na ktorú si môžete vziať psa. Je to lepšie ako ho nechať niekomu cudziemu.“
 • Sám doma
Samého psa v byte netreba nechávať dlho. Keď sa vetrá v byte, pozor na otvorené okno či balkón. Pes môže počuť zvonku iného psa a môže dôjsť k nešťastiu.
 • Letné búrky
V lete bývajú poriadne búrky, s hromami, bleskami... Ak je psík vystrašený, treba zavrieť všetky okná a robiť mu spoločnosť.
 • Aportovanie
Deti rady hádžu psom kamene. Nie je to však práve najlepšia zábavka. Poslušný pes prinesie aj kameň, no veľmi to kazí chrup. Na aportovanie je jednoznačne lepšie drevo.
 • Kontakt s inými psami
Sú dva extrémy, s ktorými sa odborníci u psičkárov stretávajú. Ani jeden z nich nie je dobrý. Niektorí svojich psov úplne izolujú. V takom prípade si zviera nezvykne na prítomnosť iných psov a môže byť agresívnejšie. Ďalší extrém je ponechať psa bez akéhokoľvek dozoru. Vtedy však môže byť napadnutý iným zvieraťom, prípadne napadnúť iné zviera.
 • Na cyklochodníku
Veľa cyklistov a korčuliarov chodí von so psami. Taká je móda. „Treba však byť opatrní a nespájať dve aktivity, lebo to môže byť nebezpečné,“ odporúča kynologička. Riziko hrozí, ak sa pes rozbehne za iným psom a môže vletieť pod kolesá. Nie je preto dobré, aby sa psy „motali“ medzi inými cyklistami a korčuliarmi, ohľaduplnosť je namieste.
 • Hladkanie psov
Keď deti zbadajú psíka, hneď ho chcú pohladkať. Aj tu treba byť opatrní, opýtať sa najprv majiteľa a vyhnúť sa extrémom. Tak ako nie je dobré hladkať akéhokoľvek psa, prípadne ho poťahovať za uši či chvost, nie dobré ani to, ak rodič za žiadnych okolností nedovolí dieťaťu kontakt so zvieraťom.
ZISTILI SME
Nezabúdajte na letný strih
 • Prípravky proti kliešťom
Kynologička odporúča kupovať psíkom antiparazitiká proti kliešťom. Tohto roku sú premnožené a môžu ohroziť život zvieraťa.
 • Strihať či nestrihať?
V letných mesiacoch netreba zabúdať na letný strih psíkov. Najčastejšie sa strihajú yorkšíri, maltezáci či westíci. Niektoré plemená však strihať netreba. Napríklad kóliu alebo nemeckého ovčiaka.
 • Kúpanie psov
Pričastý kúpeľ im dobre nerobí. So šampónom ich stačí umyť tak raz za mesiac (pokiaľ nie sú príliš špinaví, prípadne nezapáchajú), s čistou vodou možno častejšie. „Pokiaľ sa kúpu v prírodnej vode, treba sledovať, či im nespôsobí kožné alebo tráviace problémy,“ upozorňuje odborníčka.
 • Pozor na uši
V lete je teplo a vytvárajú sa ideálne podmienky pre baktérie, ktoré sa nachádzajú v ušiach. Majitelia by mali sledovať ušká štvornohých miláčikov, či ich nemajú zapálené. Ak áno, urýchlene treba navštíviť veterinárneho lekára.
MOŽNO NEVIETE

Pozor na čokoládu

 • Dostatok pitnej vody

Pes musí mať dostatok pitnej vody, ku ktorej má mať stály prístup. Mimochodom, existuje aj psie pivo, ale na Slovensko prichádza zo zahraničia len pomaly. Možno čoskoro bude medzi psičkármi módnym trendom, voda je však vždy voda.

 • Pozor na jedlo

Opekačky a grilovačky sú obľúbenými letnými kratochvíľami, pri ktorých psy rady asistujú. Pokiaľ sa prežerú zo špekáčika, nič strašné sa nestane, akurát ho vyvrátia. Treba však dávať pozor na koreniny, ktoré dráždia žalúdok, ale trebárs aj na čokoládu. „Je veľmi ťažko stráviteľná, vo veľkom množstve je priam jed,“ vysvetľuje Dana Krajčírová. Takisto treba byť opatrní pri kostiach. Tuhé kosti sú fajn, ale trieštivé (ako kuracie) sa môžu zapichnúť v krku či žalúdku.

Neprehliadnite tiež

KOŠICKÝ VEČER

Mestské časti Košíc sú ľuďom bližšie. Len ich je trochu priveľa

Petruško: Nájsť optimálny pomer financovania sa zatiaľ nepodarilo.

PRÍLOHA POHODA

Prvý Slovák na Mount Evereste bol Košičan Jozef Psotka

Jeho smrť aj po tridsiatich troch rokoch vyvoláva otázky a smútok.

KOŠICKÝ VEČER

Hral do tanca aj tým, ktorí jeho blízkych poslali do koncentrákov

Pohnuté osudy úspešných umelcov ožívajú v diele Maličká slzička.

KOŠICKÝ VEČER

Ekocentrum Sosna oslavuje dvadsaťpäť rokov

Manželia Szabóovci: Pomaličky hľadáme svojich nástupcov.

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

KULTÚRA

Iva Bittová: Nemôžem si dovoliť strácať čas a báť sa

Česká speváčka žije v USA. Koncertuje u nás so skupinou Čikori.

TECH

Vedci sú na stope tajomstvu DNA

Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú nové vedné odbory.

TECH

Na čom hrať hry? Na PC či konzolách?

Porovnávať má zmysel hlavne produkty najväčších hráčov na trhu.

Najčítanejšie na Korzár


Inzercia - Tlačové správy


 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 3. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 6. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 7. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 8. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 9. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 10. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 16 833
 2. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 14 589
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 11 801
 4. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 11 692
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 415
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 631
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 401
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 5 573
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 4 018
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 3 883

Už ste čítali?

Domov Najnovšie Najčítanejšie Desktop