Korzár logo Korzár

Soňa Valentová - za krásnymi očami ukrýva veľké smútky

Je jednou z našich popredných herečiek, stálicou národnej divadelnej scény i televíznej obrazovky. Ženou, ktorá priam prekypuje milotou a vrúcnosťou. Soňa Valentová.

Soňa Valentová. Svoje životné osudy spísala aj do knihy Prelet nad životom, ktorá vyšla koncom minulého roka.Soňa Valentová. Svoje životné osudy spísala aj do knihy Prelet nad životom, ktorá vyšla koncom minulého roka. (Zdroj: čtk)



Hovoria o nej, že má najkrajšie oči spomedzi všetkých československých herečiek. Ladislav Chudík hovorieval, že má na očiach smutný závoj. Ním však zakrýva životný príbeh, ktorý by stál za román.

Šarmantná herečka oslávila 3. júna 65 rokov a hoci sa narodila v Trnave, je sčasti východniarka. Jej mama totiž pochádzala z Nižnej Myšle, no ako 13-ročná odišla študovať na konzervatórium do Bratislavy, kde sa zoznámila so svojím manželom, Soniným otcom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vojna ju obrala o sestričky

Skôr než prišla Soňa na svet, odohral sa v ich rodine neuveriteľný príbeh. Ak by sme to videli na filmovom plátne, možno by sme to považovali za výplod fantázie scenáristov. Veď taká krutá tragédia hádam ani nie je možná. Valentovci mali židovské korene, a tak sa aj ich rodina ocitla počas druhej svetovej vojny v ohrození. „Rodičia v prvom rade veľmi chceli, aby sa zachránili ich dcéry, štvorročná Emka a deväťročná Vierka, preto ich dali do evanjelického internátu, kde sa ukrývalo viac židovských detí. Istému manželskému páru dali hrsť šperkov, aby sa o deti postarali. Neviem, kto to bol, ale niekto ich udal," opísala herečka so zlomeným hlasom v relácii Českej televízie 13. komnata. Dievčatká odviezli do Osvienčimu a tam zahynuli. Paradoxne rodičia, ktorí sa ukrývali v hrobke pod evanjelickým kostolom, sa zachránili...

SkryťVypnúť reklamu

Dar z nebies

Krutú ranu zle znášala najmä mama, klavírna virtuózka. Keď sa jej rok po vojne ako štyridsaťročnej narodila Soňa, považovala ju za dar z nebies. No ani tak si nikdy neprestala vyčítať, že od seba odlúčila prvé dve dcéry. „Ale v takých vyhrotených situáciách to bolo bežné riešenie. Ja som vždy dúfala, že sestričky niekde žijú, ale to je už pasé..." dodáva so slzami v očiach Soňa, ktorú rodinná tragédia navždy poznamenala. A ako hovoria jej kolegovia, ovplyvnila dokonca aj jej herectvo.

Od drobnej baletky k hviezde národného divadla

Soňa mala už od malička umelecké vlohy a rodičia ich podporovali. Otec bol uznávaný vinár a zbohatol poctivou prácou. Mal najväčšiu pivnicu na západnom Slovensku. Potom však prišiel komunistický prevrat a vzali mu úplne všetko. „Nezlomilo ho to, lebo sa tešil zo mňa. Moji rodičia by sa vzdali aj toho posledného, len aby som mala vzdelanie. A ja dobre viem, že na majetok sa človek nemôže spoliehať," konštatuje.

Ako dievčatko chodila na balet, hrala na klavír, spievala, absolvovala aj súkromné hodiny cudzích jazykov, takže sa dohovorí po anglicky, nemecky i maďarsky. A počas gymnázia jej zachutilo aj herectvo.

„Nevedela som, či budem baletka, alebo herečka, ale odmalička mi bolo jasné, že budem stáť na javisku," spomínala v televíznom rozhovore.

Napokon všetko prevýšil herecký talent, ktorý bol taký výrazný, že ju chceli angažovať do trnavského divadla už po maturite. Jej matka však trvala na tom, že musí najskôr vyštudovať. Po skončení VŠMU, kde ju učili tí najlepší, ročníkovým vedúcim bol napríklad Ladislav Chudík, dostala angažmán v Slovenskom národnom divadle. A zostala mu verná dodnes. Už 42 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Debutovala ako čarodejnica

Soňa Valentová dosiaľ stvárnila vyše 200 divadelných a viac než 400 televíznych úloh. Do filmového sveta vstúpila najskôr hlasom. Nahovorila Magdu Vášáryovú vo filme Vtáčkovia, siroty a blázni. V roku 1969 vznikol Sonin debut Kladivo na čarodejnice. Ohromne silný film Otakara Vávru zviditeľnil Soňu aj v inom ako hereckom význame slova. Na tie časy pristúpila na nevídanú vec a vyzliekla sa pred kamerou. „Vtedy to nebolo bežné. Ja som to prekonzultovala ako mladomanželka s mojím manželom. On to ako režisér chápal, povedal, že to tam patrí, že je to taká silná scéna, že si to človek ani neuvedomí," spomína si na chúlostivú scénu.

Život s režisérom...

Režisér Pavol Haspra bol od nej o 17 rokov starší a hoci manželstvo s temperamentným umelcom nebolo vždy prechádzkou v ružovej záhrade, boli spolu 38 rokov a dodnes na neho spomína s nesmiernou láskou.

Zoznámili sa, ako inak, v divadle. „Študent réžie, ktorý u neho asistoval, vedel, že Paľko má za sebou rozvod v prvom manželstve a prežíva krízu. Asi si myslel, že ho treba zoznámiť s nie celkom márnou slečnou. Ja som zasa túžila vidieť stále vypredané škandalózne predstavenie Kto sa bojí Virginie Wolfovej, ktoré vtedy režíroval na Malej scéne. Posadili ma vedľa miesta pre pána režiséra a mňa pochytila strašná tréma, no Haspra sa nedostavil. Nakoniec prišiel, záver predstavenia som takmer nevnímala a po jeho skončení sme sa zoznámili. Osudovo," spomína Soňa, no dodáva, že aspoň z jej strany to nebola láska na prvý pohľad. Najskôr obdivovala jeho profesionálne schopnosti, až neskôr sa do neho zaľúbila.

Ich život rozhodne nebol jednotvárny. Neraz ju podozrieval z nevery, bola hromozvodom, cez ktorý sa prelial manželov hnev pri režírovaní predstavenia či filmu. „Na to som si postupne zvykla. Ubezpečoval ma, aby som si to nevšímala, lebo to nemyslel zle."

Problémy jej spôsobovali aj závistlivé kolegyne, ktoré ju ohovárali, že má v divadle lepšie úlohy len kvôli Hasprovi. Že ju obsadzuje prednostne. „Zlé veci som nevnímala. Tak som sa sústredila na prácu, aby som podala najlepší výkon, že také blbosti som naozaj nevnímala. Keby som bola zlá herečka, tak by so mnou nepracoval. Nikto za mňa nehral, takže táto vec ma nikdy netrápila. Je však pravda, že keď manžel odišiel, mala som pocit, akoby som znovu musela dokazovať, že sa viem presadiť aj bez neho. A že ma obsadzoval preto, lebo mi dôveroval. No spokojní boli zrejme aj druhí, lebo naďalej spolupracujem s inými režisérmi," vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu

Hviezdne chvíle v Cannes

Z nedostatku talentu Soňu Valentovú naozaj nemôže nikto obviniť. Je všestrannou herečkou, ktorá, ako sa hovorí, dokáže zahrať aj telefónny zoznam. „Neviem, ako by som toto zvládla, asi by som sa ho musela nabifľovať. Herec musí vedieť zahrať každý charakter i situáciu, lebo nič ľudské nám nie je cudzie."

Jej herecké majstrovstvo si zaslúži obdiv, získala zaň niekoľko prestížnych cien a vďaka Perinbabe si s ostatnými členmi delegácie užila aj veľkú slávu na filmovom festivale v Cannes. „Trvalo to len štyri dni, ale bolo to úžasné. Boli sme obskakovaní, hýčkaní, všade cvakali fotografi a my sme sa len usmievali, klaňali. Sláva pominula na ceste domov, keď neboli peniaze na poriadny vlak a natlačili nás do druhotriedneho rýchlika, kde sme ležali ako sardinky," usmieva sa pri spomienke.

Miluje dcéry, vnuka a utieka sa k Bohu

Na začiatku roku 2004 však musela odohrať najťažšiu rolu svojho života. Jej manželovi diagnostikovali akútnu leukémiu a nezostávalo mu veľa času. Soňa, ktorá vedela pravdu, ho však celý čas povzbudzovala, že to zvládne, že to nie je také zlé. A musela byť hodnoverná a nepriehľadná, aby ju skúsený režisér neprekukol. Keď zomrel v apríli 2004, táto rana ju zasiahla tak tvrdo, že sa z nej dodnes celkom nespamätala. Zostali jej dve opory - dcéry Natália a Katarína a viera v Boha.

Katka je na Slovensku i v Česku skvelou muzikálovou herečkou a speváčkou. Natália si to spočiatku tiež nasmerovala na hereckú dráhu, no napokon odišla do Španielska. Po rozchode s manželom sa vrátila do Bratislavy. Soni robí radosť zatiaľ jediný vnuk, 19-ročný Erik, ktorý skončil v Oviede strednú školu a začína študovať medicínu v Barcelone.

O svojej viere sa nehanbí hovoriť. Nie sú to však len prázdne reči. Soňa totiž svoje názory dokazuje aj svojím životom. „Keby som neverila v Boha, tak sa asi zbláznim. Som veľmi citlivý človek. Niektoré problémy a životné ťažkosti vie niekto ľahko hodiť za seba, ja k tomu potrebujem energiu toho Najvyššieho. Svet má však s náboženstvami zlú skúsenosť. Ja ľudí nedelím podľa viery. Človek je buď dobrý, alebo zlý. Boh je však len jeden a on nebude súdiť ľudí podľa toho, akú vieru kto vyznával, ale podľa skutkov."

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 079
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 750
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 159
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 227
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 202
  6. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 152
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 037
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 950
  1. Elena Antalová: Prečo vzdávajú vďaky len Červenej armáde?
  2. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  3. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  4. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  5. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  6. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  7. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  8. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 782
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 880
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 614
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 173
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 782
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 639
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 156
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 841
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ministerstvo vnútra nechce ukázať ich výstupy.


15
Mestský úrad Čadca.

Najväčšieho dlžníka domáci zrejme nepoznajú.


Pápež Lev XIV. pred inauguračnou omšou.

Lev XIV. sľúbil, že vynaloží všetko úsilie.


10
Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


  1. Elena Antalová: Prečo vzdávajú vďaky len Červenej armáde?
  2. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  3. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  4. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  5. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  6. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  7. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  8. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 782
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 880
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 614
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 173
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 782
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 639
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 156
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 841
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu