Začiatky mávajú vždy zvláštnu príchuť a čaro. Inak to nebolo ani so štvorylkou v Košiciach. „Organizačné centrum štvorylky sa nachádza v slovinskom Maribore a možnosť masového tanca štvorylky nám sprostredkovala Slovenská únia tanca. Prvý ročník v roku 2008 bol náročný len tým, že sme to robili premiérovo a koordinácia masovej akcie si vyžaduje veľkú námahu. Už vtedy sme boli prví v Európe, pretože sme mali asi 4 200 tanečníkov," tvrdí Plačko. Stúpajúcu tendenciu sa organizátorom podarilo s výnimkou roku 2009 udržať.
Žiaci učia žiakov
Nácvik štvorylky prebieha zhruba mesiac a pol pred oficiálnym programom. Učitelia ju naučili žiakov, ktorí teraz pripravujú ďalších žiakov. „Tento rok sme už nerobili ani generálku v Cassosporte, spoliehame sa na vedenie pedagógov a disciplínu žiakov," prezrádza známy tanečník. Medzi školami sú isté disproporcie. „Niekde sa zapojí sto, inde iba desať žiakov. Mnoho závisí aj od učiteľov, ide o mimoškolskú aktivitu a nie každý pedagóg má na to čas," tvrdia vedno Ligová s Plačkom.
Pohyb je dôležitý
Nie každý má na štvorylku pozitívny názor. Tŕňom v oku je masový charakter, pripomínajúci niekdajšiu spartakiádu. „My nikoho nenútime, aby štvorylku tancoval. No myslíme si, že sa to mladým v budúcnosti zíde, aj keď im to teraz možno nedochádza," uvádza Plačko.
„Pestujeme v nich pohybovú kultúru, zladenie rytmu a hudby, neodmysliteľnou súčasťou je spoločenský kontakt," tvrdia organizátori.
Na potvrdenie svetového primátu sa čaká
Slovenský rekord padol 20. mája, na košickej Hlavnej ulici tancovalo oficiálnych 6 252 ľudí. Do Guinnessovej knihy rekordov poputuje súčet zo všetkých miest Európy, v ktorých sa štvorylka tancovala. „S 33 000 aktérmi sa nám to určite podarí," tvrdí Plačko. Sčítavanie je záležitosť niekoľkých mesiacov. „Podklady a zápisnice musia ešte vyhodnotiť odborníci, je to veľmi náročná a zdĺhavá práca. Sme optimisti a veríme, že to prekonáme," tvrdí skvelý tanečník. Je potrebné dodať, že v žiadnom meste Európy, resp. sveta ešte nikto nedal dokopy viac ľudí ako práve títo dvaja Košičania.
Potrebujú sponzorov
Veľa vecí závisí od sponzorov. „Zabezpečujú nám výrobu tričiek, ktoré musia byť farebne odlíšené. Tričká použiť opakovane každý rok nám nevyšlo. Ak ho raz dieťa dostane, nepustí ho z ruky," smeje sa tanečník. „Plánujeme zapojiť pre zvýšenie rekordu napríklad domovy dôchodcov a mládeže, vysokoškolákov, a pod.," plánuje tancujúci profesionál.
Jedným z problémom je aj málo priestoru. „Nabudúce by sme možno mohli tancovať aj na Triede SNP, bolo by to praktickejšie. Aj keď tam už zaniká atmosféra Hlavnej," hovorí Ligová. Rekord sa pokúsia prekonať znovu. „Tých 10 000 tancujúcich v roku 2013 nie je až také nereálne číslo," tvrdí Plačko optimisticky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.