.
Mikuláš Dzurinda, ktorý čelí domácej kritike, že je anonymný minister (??), sa témy zhostil báječne. „Komisia,“ ponáhľal sa vyhlásiť, „zohľadnila aj naše videnie problémových pasáží (...)“, čo je údajne plne v súlade s vyhlásením NR SR k maďarskej ústave, ktoré sa rodilo na MZV. V poriadku. My, ktorí tým nejako zvlášť nežijeme a aj keby sme mali k dispozícii plné stanoviská BK v angličtine, tak na spektrálnu analýzu čas nemáme, to akosi prežujeme. Aj keď pod nos celkom teda nejde, že by práve taká slovutná firma ako BK si pomáhala vyhláseniami NR SR.
Ale dobre. To, čo už do nosa udrelo, sú závery, ktoré z toho vyvodil. Po prvé, BK vraj potvrdila, že „za občanov, ktorí sa hlásia k národnostnej menšine, je zodpovedný štát, v ktorom žijú“. No toto? Doteraz sme si mysleli, väčšina či menšina, že ľudia sú zodpovední sami za seba. Hm. Keby bol človek menšina, tak toto si dôrazne vyprosí. Hlúpy a bláznivý štát, ktorý má dlh 40 percent HDP, na ktorý naloží len v roku 2011 ďalšie nejaké 4 miliardy eur, ešte chce byť zodpovedný aj za mňa. Pekne. Niežeby s Orbánovým štátom by na tom boli Maďari – väčšinoví či menšinoví – lepšie, ale tá samozrejmosť formulácie, s akou si prisvojuje „zodpovednosť“ ten, kto by problém s vlastnou svojprávnosťou, keby nebol štátom, je úplne odzbrojujúca. Ešteže je Dzurinda pravicový líder...
Iste, my vieme, že to až tak nemyslel, ale tie formulácie BK zneli asi inak. Zrejme, že? „Po druhé,“ pokračoval Dzurinda, „štandardom je ochrana individuálnych práv občanov bez ohľadu na ich národnosť, čiže nie kolektívne práva.“ Zaujímavé. Ak je štandard taký individuálny, nebol by najvyšší čas zrušiť napr. zákon o používaní jazykov menšín, ktorý sa práve teraz prijal? Ak sa uzákoní, že v obci môžete s úradom komunikovať, ako vám narástol zobák, iba ak je vás tam minimálne 15 (20) percent, to sú fakt „individuálne práva“?? No. To sme netušili. Alebo také právo na štrajk. Nie je náhodou na Slovensku proti〜ústavné, ak sú „štandardom“ individuálne práva?
Dosť bolo, to sú len také kraslice... Hihihi. Inak, čo sa tej maďarskej ústavy týka, taká tá BK bola naozaj celkom kritická. Zásadná vec, ktorú dielu vytkla, je obrovské množstvo odkazov na tzv. pilierové zákony, ktoré budapeštiansky parlament ešte iba bude schvaľovať tiež dvojtretinovou väčšinou, pričom problém je, že majú kolíkovať také politické veci, aké sa v lepších (všetkých?) demokraciách prijímajú obyčajnými zákonmi. BK potvrdila obavy kritikov, ktorí upozorňujú, že týmto spôsobom si cez ústavu Orbán vlastne cementuje moc a určité socio-ekonomické, kultúrne, náboženské artikuly, ktoré by mali byť predmetom regulárneho politického zápasu, nie „kamenných“ ústavných princípov.
Presne toto sú zásadné a najväčšie výhrady k maďarskej ústave. Čím nie je povedané, že v národnostno-menšinovej kauze BK žiadne chyby nenašla, len toľko, že optikou západných pozorovateľov ide skôr o margináliu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.