Korzár logo Korzár

Trebišov bol miestom sústreďovania vojska do boja za uhorskú korunu

Východoslovenské mestá majú bohatú, pestrú , zložitú a, žiaľ, aj zabudnutú históriu, ktorá je alebo aj nie je písomne zaznamenaná. Napríklad - Trebišov. Udalosti, ktoré sa v ňom udiali v priebehu stáročí, mali veľký význam pre tento región, i pre Uhorsko.

Zemplínske múzeum sídli v kaštieli z 18. storočia, kam prišla na návštevu cisárovná Alžbeta, zvaná Sisi, z Bardejovských kúpeľov, kde sa liečila. Hovoria o tom potomkovia vtedajších očitých svedkov z okolia Trebišova.Zemplínske múzeum sídli v kaštieli z 18. storočia, kam prišla na návštevu cisárovná Alžbeta, zvaná Sisi, z Bardejovských kúpeľov, kde sa liečila. Hovoria o tom potomkovia vtedajších očitých svedkov z okolia Trebišova. (Zdroj: archív)

Nebolo ich málo, o čom svedčia takmer sedemstostranové dejiny Trebišova.

V tomto roku uplynie 517 rokov odvtedy, ako sa v Trebišove konalo významné zhromaždenie k spoločnému vojenskému a politickému postupu na oslabenie moci Jána Jiskru a bratríkov na východnom Slovensku. (Trebišov sa stal centrom vojenských príprav proti bratríkom.) Na tomto zhromaždení sa zišla šľachta troch žúp - Zemplínskej, Abovskej a Šarišskej a zástupcovia východoslovenských kráľovských miest .

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O čom rokovali na kongregácii

Šľachta Zemplínskej župy sa v Trebišove zhromažďovala na kongregáciách od štrnásteho storočia a riešila na nich daňové, vojenské a poddanské záležitosti. Spory šľachty, najmä majetkové, ktorých bolo vždy dosť, riešili tiež na tamojších kongregáciách, v rámci ktorej zasadala sedria. Prvá trebišovská kongregácia zasadala v roku 1347, lebo vtedy sa šľachta rozhodla rozšíriť počet miest na jej zhromaždenia, ktoré sa konali dovtedy v Zemplíne (obci) a Sarospataku. Zasadala aj v Sečovciach.

SkryťVypnúť reklamu

Centrum vojenských príprav

Perín, ktorého šľachtici boli vlastníkmi Trebišovského hradu a panstva, zohral významnú úlohu rozvoja i stagnácie Trebišova. Perínski šľachtici boli priamo zainteresovaní na organizovaní vojenských akcií proti bratríkom, veď pri Sečovciach mali svoj tábor. Tento tábor bol pre celé okolie pohromou, pretože bratríci nežili iba zo žoldu, ale aj z toho, čo ulúpili u poddaných v okolí tábora.

Trebišov sa stal centrom vojenských príprav proti bratríkom, ktorých viedol kapitán Ján Talafus (v roku 1459) a mal opevnený tábor pri Hanušovciach. V tom čase nariadil dvorský sudca Ladislav z Pavloviec šľachte Užskej župy, aby sústredila zemianske vojsko v Trebišove, odkiaľ by toto tiahlo proti bratríkom. Bolo to 20. októbra pred 552 rokmi.

SkryťVypnúť reklamu

Bojovali za uhorskú korunu

I napriek tomu, že Trebišovčania neboli vojaci, ale roľníci, želiari, v malom počte remeselníci, stal sa Trebišov miestom ďalšieho sústredenia vojska. Vojska, ktoré sa zúčastnilo na boji o záchranu uhorskej koruny (1491) pre kráľa Vladislava Jagelovského pred jeho bratom, poľským kráľom Jánom Albertom, ktorý si chcel zbraňami zadovážiť uhorský trón. Vtrhol s vojskom cez Šariš popri Toryse na východné Slovensko. Ďalšia časť jeho vojska obliehala Bardejov. Na pomoc Bardejovčanom zhromaždil v Trebišove šľachtic Imrich z Perína dvesto jazdcov.

Prechádzal z rúk do rúk

Trebišovský hrad prechádzal z jedných rúk do druhých. Od kráľa Ľudovíta I., ktorý ho daroval manželke (pred rokom 1373), ho zdedila dcéra, potom bol kráľovským majetkom vo vlastníctve kráľa Žigmunda, a ten ho za verné a vojenské služby daroval Petrovi z Perína. O tom, ako sa perínski, vlastne už trebišovskí hradní páni správali, jestvujú písomné záznamy.

SkryťVypnúť reklamu

Bolo známe, že Štefan bol veľmi skúpy a chamtivý. Nebol jediným šľachticom, ktorý sa neštítil krádeží. Aby získal peniaze, nevyhýbal sa ani prepadávaniu obchodných karaván po krajinských cestách. On, ako majiteľ viacerých panstiev, bol povinný podľa kráľovského dekrétu sa o cesty starať, chrániť ich, starať sa o ich bezpečnosť a poskytovať ochranu proti zbojníkom, ktorí prepadávali obchodné karavány. Za lúpeže trestali šľachticov v tej dobe konfiškáciou majetku v prospech panovníka. Tá postihla aj perínskeho lúpežného pána Štefana v prospech kráľa Mateja, ktorý dal príkaz stropkovskému kapitánovi, aby hrad Trebišov vojensky dobyl a obsadil, čo sa aj stalo (1483).

Falšovanie peňazí

O storočie neskoršie, keď boli vlastníkmi trebišovského hradu opäť perínski páni, jeden z nich - Peter - hľadal spôsob, ako sa dostať ľahko k peniazom. Možnosť zorganizovať lúpežníkov na prepadávanie obchodníkov vylúčil, aby neprišiel o panstvo. Za jednoduchšie považoval peňazokazectvo. Využil vojenské a politické súperenie medzi Jánom Zápoľským a Ferdinandom I. tak, že na Trebišovskom hrade dal raziť falošné strieborné mince, napodobňujúce zlaté denáre. Ich rozširovanie sa neutajilo a po tomto ďalšom pokuse okrádania vydal kráľ zákaz razenia a rozširovania falošných denárov pod trestom sťatia hlavy a konfiškácie majetku.

Pôvod mien a názvov

Zaujímavé sú aj mená a názvy z okolia Trebišova a v celom Zemplíne. Napríklad Veľký Ruskov: pochádza pravdepodobne od názvu Ruzka. Uhorskí králi v 11. storočí usadzovali na tamojších úsekoch krajinských ciest, ktoré viedli k slanskému Dargovskému priesmyku, ruských strážcov.

K najstarším slovenským obciam patria Plechotice spred 14. storočia, tiež obec Egreš, patriaca zemanom z Cejkova, takisto Čeľovce, ktoré boli známe v listinách z roku 1220, zachovaných v súdnom registri. Opisuje sa v ňom krádež koňa a zlodej Pweter z Trhovišťa.

Aj správa o Nižnom Žipove je zo súdnych spisov varadínskeho registra (terajšia Oradea v Rumunsku) z 13. storočia. Vo Varadíne stála pred súdnou stolicou žena zo Sarospataku, obvinená z bosoráctva Jánom z Nižného Žipova. Obec má pôvod v mene Ižip, ktoré súvisí s talianskym názvom Isep. Slovensko malo čulé obchodné styky so severným Talianskom.

Väčšina názvov obcí je slovanského pôvodu, alebo slovenská. Ako príklad môžeme spomenúť Kožuchov. O zemanovi Pankrácovi z Kožuchova, ktorý bol pravdepodobne rytierom v Omodejovskom vojsku, je zmienka v súvislosti s obvinením z porušenia vernosti voči kráľovi, za čo ho postihla konfiškácia celého majetku.

Z týchto niekoľkých drobností z histórie Trebišova a jeho okolia je jasné, že v minulosti bolo v týchto miestach rušno a nikomu by ani nenapadlo, že tam, kde teraz žije, sa možno odohrávali boje, spory o uhorské kráľovstvo a tobôž už nie, že v Trebišove zasadali kongregácie.

Kedy brali zemepáni

Na začiatku sme spomenuli, že na trebišovských kongregáciách sa riešili okrem iného dane i poddanské záležitosti. Je zaujímavé, čo a koľko odvádzali na poplatkoch a naturáliách poddaní zemepánom v Trebišove a okolí. Vráťme sa do 16. a 17. storočia: Poplatky určovali zemepáni podľa toho, čo pestovali roľníci na ich poliach. Peňažné aj naturálne dávky odvádzali zemepánom v apríli na Juraja, v septembri na Michala, potom na Vianoce. V okolí Sečoviec a Trebišova mali obyvatelia povinnosť kupovať aj zemepanské víno, zvyčajne čapované richtármi. V Zemplínskom Hradišti mali poddaní povinnosť kupovať pivo iba v zemepánskej krčme, kde ho čapovali dvaja richtári.

Niekde platili za používanie pastvísk naturáliami. Ak pásli svine v panských lesoch na žaluďoch, v jeseni museli dať pánovi po päť hlávok kapusty. Tam, kde boli rybníky, sedliaci odovzdávali pánovi ročne jeden okov rýb za to, že im dovolil loviť. Kde boli vinice, tam platili daň vo forme práce. Na Veľkú noc odovzdávali pánovi všetci obyvatelia, aj želiari, vajcia, chleby a za každú obec jedno jahňa. Takýmito dômyselnými predpismi mali zemepáni zabezpečené zásobovanie potravinami.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 429
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 106
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 025
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 715
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 083
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 928
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 594
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 529
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 940
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 991
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 437
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 326
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 628
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 865
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 793
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 799
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 940
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 991
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 437
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 326
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 628
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 865
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 793
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 799
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu