Korzár logo Korzár
Štvrtok, 29. júl, 2021 | Meniny má MartaKrížovkyKrížovky
VIAC ZAPLATÍME UŽ OD 20. JÚLA

Drahší plyn a kúrenie zasiahnu aj peňaženky východniarov

Domácnosti si od 20. júla priplatia za plyn a kúrenie. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví jemne okresal pôvodný cenový návrh SPP, aby sa ceny plynu pre domácnosti zvýšili od júla o 7,9 percenta. Aktuálne zvýšenie bude len o 6,92 percenta.

V prípade, že plynom aj kúrite v rodinnom dome (spotreba max. 6 500 m3/ročne), pripravte si mesačne o 12 eur viac.V prípade, že plynom aj kúrite v rodinnom dome (spotreba max. 6 500 m3/ročne), pripravte si mesačne o 12 eur viac. (Zdroj: Vladimír Šimíček)

Domácnosti si od 20. júla priplatia za plyn a kúrenie. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) jemne okresal pôvodný cenový návrh SPP, aby sa ceny plynu pre domácnosti zvýšili od júla o 7,9 percenta. Aktuálne zvýšenie bude len o 6,92 percenta.

VÝCHODNÉ SLOVENSKO. V praxi to znamená, že ak na plyne len varíte (spotreba max 200 m3/ročne), bude vaša mesačná faktúra vyššia o cca 30 centov. Ak spotrebujete ročne do 1 700 m3/ročne v tarife Ohrievanie, mesačne zaplatíte viac o 3 eurá. V prípade, že plynom aj kúrite v rodinnom dome (spotreba max. 6 500 m3/ročne), pripravte si mesačne o 12 eur viac.

„Mesačné preddavky od 20. júla sa pre zákazníkov SPP automaticky meniť nebudú. Vyúčtovacie faktúry budú zasielané až po ukončení riadneho vyúčtovacieho obdobia, t. j. pri ročnej fakturácii,“ informovala nás Patrícia Kubicová z SPP.

Viac zaplatia aj pod Tatrami

Ceny tepla v Kežmarku a Starej Ľubovni pravdepodobne mierne stúpnu. Potvrdili nám to riaditelia miestnych spoločností. „Zatiaľ nemáme cenníky, takže ešte nevieme povedať, o koľko to bude. Predpokladáme však, že to nebude viac ako o 4,5 percenta,“ povedal nám Marián Bešenej, riaditeľ kežmarského Spravbytermu. Presné čísla by mali byť známe do konca tohto mesiaca.

Mierne zvýšenie predpokladajú aj v Starej Ľubovni. „Chceme, aby to nebolo viac ako o dve percentá,“ prezradil Ján Džugan, konateľ spoločnosti Slobyterm.

Prevádzkový riaditeľ spoločnosti Dalkia Igor Kras nám povedal: „Doposiaľ sme nedostali žiadne oficiálne pokyny z centrály k cenovým reguláciám. Na zmeny sme preto zatiaľ ešte nijako nezareagovali.“

Zvýšená cena siahne aj do peňaženiek Zemplínčanov

Zvýšenie ceny plynu sa dotkne aj Michalovčanov. Dodávateľ tepla, spoločnosť Domspráv, s. r. o., zatiaľ však nevie povedať, kedy a o koľko.

Konateľ spoločnosti Jozef Horňák uviedol, že od ÚRSO majú cenu určenú na celý rok. Na to, aby dokázali hovoriť o jej možných úpravách pre domácnosti, potrebujú analýzu dopadov zvýšenej ceny plynu. Nevylúčil, že ak to bude potrebné, o úpravu ceny tepla požiadajú ÚRSO ešte tento rok a premietne sa aj do cien pre domácnosti.

Na avízo o zvýšení ceny plynu pre domácnosti o 7 % ihneď zareagoval Bytový podnik, s. r. o., Trebišov. Jeho riaditeľ Ján Šípoš potvrdil, že robia prepočty, ako sa to premietne do ceny tepla.

„Hoci nám od začiatku roka do konca mája cena plynu na vstupe do výroby stúpla z 0,3249 €/ m3 na 0,4998 €/ m3, zatiaľ sme dokázali udržať cenu tepla pre domácnosti na úrovni návrhu, schváleného ÚRSO–om na celý rok 2011. Predpokladáme však, že cena plynu stúpne aj v júni a júli. S ohľadom na to a na práve avizované zvýšenie ceny pre domácnosti budeme nútení koncom júla pripraviť nový návrh pre ÚRSO, ktorý to zohľadní.“

Termín, kedy sa zvýšené ceny odrazia v účtoch za plyn, zatiaľ nevie presne odhadnúť. Podľa neho sa tak stane najskôr od septembra.

Na Spiši idú zdražovať, zatiaľ nevedia o koľko

Hlavným dodávateľom tepla pre Novovešťanov je spoločnosť Emkobel, ktorej jediným vlastníkom je mesto Spišská Nová Ves. Emkobel spravuje 22 plynových kotolní a ročne predáva okolo 500-tisíc GJ tepla na vykurovanie a ohrev vody.

Teplo a vodu dodáva do približne 9 200 bytov a do škôl, administratívnych budov i pre ostatnú infraštruktúru mesta, zhruba pre 28-tisíc obyvateľov. Tí všetci budú od leta zrejme platiť za teplo viac.

Riaditeľ spoločnosti Peter Brziak potvrdil, že zdražovaniu sa nevyhnú: „Zatiaľ však nevieme o koľko a odkedy. Čakáme, či dostaneme nejaké tabuľky od Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.“

V Levoči zabezpečuje dodávky tepla a teplej úžitkovej vody do domácností súkromná firma STEFE. Zásobuje teplom okolo päťtisíc obyvateľov.

„V súčasnom období ešte len prebiehajú analýzy a kalkulácie pre prípravu ďalších krokov v spojitosti s touto zmenou,“ uviedol Ján Šnyr z marketingového oddelenia spoločnosti.

„K samotnej zmene však môže dôjsť až k dátumu, ku ktorému budú z našej strany splnené všetky zákonné povinnosti a ÚRSO schváli náš predložený cenový návrh. Na základe prvých analýz by mohlo dôjsť k zvýšeniu ceny plynu na úrovni okolo 6 % pre bytové priestory.“

V Rožňave cenu určia budúci týždeň

Za dodávku tepla a teplej vody je v Rožňave zodpovedná teplárenská firma TEKO-R. Výrobu tepla zabezpečuje 15 centrálnych zdrojov, z ktorých sú všetky plynové.

Podľa ekonomickej riaditeľky Tekoru Agnesy Makovníkovej sumu, o koľko zdražie cena tepla, budú vedieť až budúci týždeň: „Zdražovanie môžu Rožňavčania očakávať v septembri alebo v októbri .“

Spravbytkomfort sa nevyjadril

Zaujímalo nás stanovisko najväčšieho dodávateľa tepla pre Prešov a okolie, spoločnosti Spravbytkomfort. Na začiatku roka, keď stúpla cena o 4,5 percenta, totiž deklarovali, že tento rok nemusia ceny tepla zvyšovať. Vďaka prevádzke kotolne na biomasu ušetrili plyn za 2 milióny eur.

Júlové zvýšenie ceny plynu však môže situáciu zmeniť, preto nás zaujímalo, čo čaká Prešovčanov. Ani po opakovaných pokusoch sme sa však stanovisko nedozvedeli. Na sekretariáte nám dali len informáciu, že spoločnosť neskôr vydá tlačovú správu. Termín neuviedli.

Dodávateľ tepla v Bardejove, spoločnosť Bardterm, zatiaľ nepočíta so zvyšovaním ceny za kúrenie a ohrev vody.

„Na 90 percent kupujeme teplo vyrobené z biomasy, preto o zvyšovaní ceny zatiaľ neuvažujeme,“ povedala ekonomická námestníčka Mária Vaňková. Spoločnosť Službyt vo Svidníku tiež ešte neprijala žiadne závery. Ako nás informovala konateľka Helena Kaliňáková, prepočítajú vstupy a náklady a až potom budú informovať verejnosť.

Náklady na bývanie rastú

Stúpajúce ceny sa dotknú rovnako ľudí v panelákoch ako aj v rodinných domoch. Náklady sa však dajú len ťažko porovnať. Väčšina obyvateľov sídlisk je zásobovaná teplom z centrálneho zdroja.

Samostatné vykurovanie má zhruba 20 panelákov v Prešove. Kotolne, ktoré sa odpojili od centrálneho zdroja a majú individuálne zmluvy s SPP, teraz zaplatia za odber o niečo vyššiu cenu.

„Neviem si to predstaviť v konkrétnych sumách. Osobne sa teším, že aj na Sekčove bude kotolňa na biomasu a kúrenie bude o niečo lacnejšie. Variť budeme rovnako, možno budem piecť menej koláčov, “ povedala nám Marcela Janigová.

Kombinovené kúrenie

František Pastirčák býva v novom rodinnom dome v mestskej časti Šidlovec. „Kúrim plynom aj tuhým palivom, ale tým, že mám zateplený dom, kondenzovaný kotol a podlahové kúrenie, na nákladoch určite ušetrím. Mesačne ma plyn stojí 60 eur a ešte môžem šetriť. Moje mesačné náklady spolu s elektrinou sú 105 eur a v bytoch je to najmenej o polovicu viac.“

Ján Kreheľ býva v staršom dome v Ľuboticiach a správa o zvyšovaní ceny plynu ho nepotešila. Má totiž kombinované kúrenie a keď sa ochladí, v noci sa kúrenie na plyn automaticky zapne.

„Mesačne som platil za plyn 60 eur. Drevo na celú sezónu kupujem za 660 eur a ešte z neho ušetrím. Obávam sa, že čoskoro zdražie aj drevo,“ konštatoval.

Ľudia na vidieku považujú kúrenie plynom za veľký luxus. Najmä v starých domoch. „Nie sú zateplené a sú tam veľké úniky tepla. Kúrenie plynom je príliš drahé, boli vysoké nedoplatky, preto sa po zlých skúsenostiach vraciame k drevu,“ povedal nám Ján Šarišský z Janova. Ohrev vody riešia elektrickým bojlerom.

ANKETA - Čo hovoria ľudia

Dôchodkyňa Mária Knižková z Popradu–Veľkej: „Je to vrchol. Vláda nehľadí na obyčajných ľudí. Budeme musieť v dome vypnúť plyn, vyhrievať len kuchynku a tam žiť aj spať.“

Darina Glatzová z Popradu – Veľkej: „Ceny dvíhajú podľa svojho platu. Z tristo eur dáme sto na lieky a dvesto na energie. Na jedlo človeku ani neostane.“

Popradčan Michal Čečko býva v paneláku: „Všetko ide hore. Je to veľa. Z necelých tristo eur, čo dostávam, sa žije ťažko.“

Peter Endel (31), Spišská Nová Ves: „Bývam v bytovom dome. V zime plynom kúrim, v lete ho využívam len na ohrev vody a varenie. Momentálne platím 68 eur mesačne. Už som si to vypočítaval, po novom budem musieť zdvihnúť preddavok na 80 eur, aby som nemal nedoplatky. Takéto zdražovanie považujem za prehnané, je to čoraz väčšia záťaž na človeka.“

Anna Antošová (55), Levoča: „Bývame v rodinnom dome, za plyn platíme 150 eur mesačne. Myslím si, že už aj to je dosť. Nemali by zvyšovať ceny plynu, ale znižovať platy zamestnancom teplární.“

67-ročná Anna z Trebišova: „Žijem sama v rodinnom dome z jediného dôchodku. Aby som vyžila, musím šetriť na všetkom. Začiatok vykurovania v jeseni odkladám na čo najneskôr. V zime sťahujem radiátory v miestnostiach na minimum a kúrim len kuchyni alebo obývačke.“

Majiteľ reštaurácie v centre Michaloviec, 34-ročný Milan Vasiľ: „Každé zvyšovanie cien plynu nie je pozitívnou správou ani pre ľudí, ani podnikateľov." O tom, či sa zvýšenie cien plynu premietne do cien jedál v reštauráciách, nechcel predčasne špekulovať.

Peter Lieskovský z Prešova, 70 rokov: „Trochu som si to prerátal, bývam v paneláku, ale my nekúrime plynom, iba varíme na plyne, takže myslím si, žeby nás to malo vyjsť mesačne o dve, tri eurá viac. Nie je to zanedbateľná položka, pretože človek, ktorý je v dôchodku, ráta každé euro.“

Marián Lipták z Prešova, 55 rokov: „Kým máme prácu, tak je to zvyšovanie cien ešte znesiteľné. Viac to pocítia zrejme dôchodcovia a nezamestnaní. Zatiaľ neviem posúdiť, ako sa to odrazí v mesačných nákladoch na bývanie, ale všetko už považujem za drahé.“

Jozef Štefaník z Prešova, 48 rokov: „Horšie je, že ceny stúpajú a reálne mzdy stagnujú, alebo sa dokonca znižujú. Medzi dodávateľmi vzniká konkurencia, ale pre bežného človeka je ťažké porovnať si podmienky, keď sa spotreba aj cena dá porovnať až po roku.“

mv, dep, lyv, mpo, ak

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 2. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 3. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 4. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 5. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 7. Lenivý brunch s Muchom
 8. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 9. Od Česka až po Jadran
 10. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 1. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 2. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Do portfólia Proxenty pribudol projekt na Šancovej
 5. 60 rokov tradície s ekologickým srdcom a modernou víziou
 6. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 7. Keď ekológia spája
 8. Wüstenrot predstavuje novú stratégiu pre slovenský trh
 9. Na zmenu zdravotnej poisťovne vám po novom stačia 3 minúty
 10. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 11 265
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 140
 3. Od Česka až po Jadran 3 947
 4. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 421
 5. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 267
 6. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 166
 7. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 114
 8. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 2 992
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 2 714
 10. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny 2 201
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister vnútra SR Roman Mikulec a predseda vlády SR Eduard Heger.

Rokovať o Mikulcovi a policajnom prezidentovi Kovaříkovi žiada Sme rodina.


4 h
Zuzana Rehák Štefečeková na OH Tokio 2020 / 2021.

Olympiáda pokračuje šiestym dňom.


Sportnet 1 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop