Korzár logo Korzár
Pondelok, 27. február, 2017 |Meniny má Alexander

Poistenie pred cestou do zahraničia sa oplatí

Peter Bauer z Prešova bol pred rokom na dovolenke na Korfu. Má problémy s platničkou a veľké bolesti ho prekvapili aj v zahraničí. Pred každou dlhodobou dovolenkou si uzatvára cestovné zdravotné poistenie.

Peter Bauer (33) z Prešova bol pred rokom na dovolenke na Korfu. Má problémy s platničkou a veľké bolesti ho prekvapili aj v zahraničí. Pred každou dlhodobou dovolenkou si uzatvára cestovné zdravotné poistenie.

PREŠOV. „Zdravotné problémy som mal už predtým, ako som šiel na dovolenku, takže som si dal cestovné poistenie. Boli sme s manželkou na ostrove Korfu. Nemocnica bola len v hlavnom meste a od toho sme boli asi desať kilometrov. Bol som na skútri, keď som sa zrazu nemohol pohnúť. Ostal som ležať pri ceste. Volali sme sanitku. To bol prvý problém, pretože je tam jedna sanitka na celý ostrov, a keď má sanitka výjazd, tak druhí majú smolu. Povedali mi, že mi zavolajú, keď sa sanitka vráti,“ povedal P. Bauer.

Z nemocnice ho vyhodili

Domáci sa ponúkli, že ho odvezú, nechcel, pretože si myslel, že to bude ako u nás na Slovensku, že sanitka do 15 minút príde. Nebolo to tak.

„No nakoniec ma odviezli domáci, bol som len tak podopretý, nemohol som sedieť. Chlap ma vyložil pri nemocnici a odišiel, ani som mu nestihol poďakovať. Prišli sme na príjmovú ambulanciu. Mal som šťastie, že tam bol mladý lekár, ktorý vedel po anglicky. Na chodbe bolo veľa ľudí. Povedal som mu, že sa liečim, že mám choré kríže, že mi robia obstreky. A lekár stále hovoril svoje, že to budú asi močové cesty. Robili mi nejaké testy, dali mi niečo od bolesti, nič mi nezaberalo. Nechali ma v izbe a každé dve hodiny sa ma pýtali, či mi je už lepšie.“
Lepšie mu však nebolo, poslali ho na röntgen.

Poisťovňa preplatila aj taxík

„Ten ukázal, že to, čo som na začiatku povedal, bola pravda. O pol jedenástej večer mi povedali, že nemocnica sa zatvára, že mám odísť. Vravel som im, že som neschopný pohybu, že chcem sanitku, aby ma odviezla do hotela. Lekár mi vypísal lístok. Čakal som na sanitku asi hodinu. Sanitkár zavolal lekárovi, že ma už nikam neodvezie. Lekár mi povedal, že si mám zobrať taxík, tak som si ho aj vzal,“ skonštatoval Bauer.

Všetko ho to stálo zhruba 60 eur. „S poisťovňou nebol žiadny problém. Vypísal som žiadosť, predložil som bločky, doložil som lekársku správu a všetko mi preplatili. Lieky, vyšetrenie a dokonca i taxík,“ potešil sa aspoň tomu.

Hneď po tom šiel do nemocnice na Slovensku. „Takže poistenie pred cestou do zahraničia sa naozaj oplatí a je potrebné. Nikdy neviete, čo sa vám môže stať,“ zdôraznil Prešovčan.

Cestujete vždy s európskym preukazom?

Plánujete cestovať po EÚ alebo na Island, do Lichtenštajnska, Nórska či Švajčiarska? Ak áno, nezabudnite si svoj európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP). Tento preukaz vám pomôže ušetriť čas, problémy a peniaze, ak počas pobytu v zahraničí ochoriete alebo sa zraníte. Podľa čísel, ktoré zverejnila Európska komisia, je v obehu takmer 185 miliónov týchto preukazov.

Európsky preukaz zdravotného poistenia uľahčuje ľuďom poisteným v jednom z 27 štátov Európskej únie alebo na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku či vo Švajčiarsku prístup k zdravotnej starostlivosti počas ich dočasných pobytov v jednej z týchto krajín.

Preukaz zaručí, že títo občania budú mať rovnaký prístup k službám verejného zdravotníctva (t.j. lekárom, lekárňam alebo nemocniciam) ako ľudia poistení v tej istej krajine. Ak musia byť ošetrení v krajine, v ktorej sa za poskytovanie zdravotnej starostlivosti platí, bude im uhradená suma preplatená na mieste alebo po ich návrate domov. Zámerom je, aby sa ľuďom poskytla taká starostlivosť, ktorá im umožní pokračovať v ich pobyte v zahraničí.

ZISTILI SME

Ako vybaviť európsky preukaz?

Všeobecná zdravotná poisťovňa
Európsky preukaz zdravotného poistenia sa vydáva bezplatne a môžete si ho vybaviť viacerými spôsobmi:
Elektronicky – vyplníte formulár Žiadosť o vydanie Európskeho preukazu zdravotného poistenia na webovej stránke www.vszp.sk a zašlete kliknutím na tlačidlo Odoslať. Vaša žiadosť sa automaticky spracuje.
Poštou – stiahnete si Žiadosť o vydanie Európskeho preukazu zdravotného poistenia, vyplníte ju, vytlačíte, podpíšete a zašlete poštou na adresu:
Všeobecná zdravotná poisťovňa, a. s., Call centrum, Včelárska 1, 97101 Prievidza.
Telefonicky – zavoláte na Call centrum 0850 003 003.
Osobne – v pobočke VšZP.

Dôvera
O európsky preukaz môžete požiadať:
osobne v ktorejkoľvek pobočke,
poštou zaslaním žiadosti o vydanie európskeho preukazu na adresu poisťovne,
zaslaním e-mailu na info@dovera.sk spolu s oskenovanou a podpísanou žiadosťou o európsky preukaz.
EPZP je vystavený do 30 dní odo dňa podania žiadosti a platí max. 5 rokov.
V prípade, že žiadosť nestihnete podať 30 dní pred plánovaným odchodom do zahraničia, treba zároveň so žiadosťou požiadať o Náhradný certifikát k EPZP (stačí ústne). Ten vám bude vystavený na počkanie. Náhradný certifikát má maximálnu platnosť 3 mesiace.

Zdroj: VšZP, ZP Dôvera

Kedy sa oplatí

Komerčné cestovné poistenie je vhodné napríklad vtedy, ak cestujete do krajiny, kde je štátnych zdravotníckych zariadení málo a prevažujú súkromné.

Komerčné poistenie je lepšie aj pre tých, ktorí neovládajú miestny jazyk. Poisťovne totiž majú asistenčné služby, ktoré ich v prípade poistnej udalosti nasmerujú, ako treba postupovať, na koho sa obrátiť a zároveň veľa vecí zorganizujú za poistenca.

Výhodou komerčnej poistky je aj to, že okrem ošetrenia u lekára či v nemocnici si môžete poistiť aj batožinu, advokáta, nepojazdné auto počas dovolenky a tiež škody, ktoré na dovolenke spôsobíte iným.

eu

Koľko stojí ošetrenie v zahraničí

vyvysoký krvný tlak, ošetrenie v Grécku – 250 eur,

ochrnutie po úraze v Španielsku – 30 000 eur,

srdcový infarkt vo Veľkej Británii – 50 000 eur,

alergická reakcia na slnko v Taliansku, ambulantné ošetrenie – 170 eur,

zlomený členok - Egypt – 16 400 eur,

prevoz telesných pozostatkov - Egypt– 3 700 eur,

prevoz telesných pozostatkov – Chorvátsko, Rakúsko – 2 800 eur.

eu

Päť rád na cestu

Ak idete na zájazd s cestovkou

Nad poistením nešpekulujte. Cestovné kancelárie majú s poisťovňami dohodnuté rôzne zľavy, poistenie v nich vyjde lacnejšie. Výhodou poistenia cez cestovku je, že obsahuje poistenie storna zájazdu (ak na zájazd z vážnych dôvodov nemôžete ísť), ktoré býva drahé.

Ak cestujete sám, idete k moru autom

Vezmite so sebou európsky preukaz zdravotného poistenia, ktorý zadarmo vydávajú zdravotné poisťovne a uzatvorte si aj komerčné cestovné poistenie. Podľa situácie potom použijete to, ktoré bude vhodnejšie.

Ak ste dlhšie chorý alebo čakáte dieťa

Ak ste napríklad prekonali infarkt či inú vážnu chorobu, ale cítite sa dobre, neznamená to, že máte navždy sedieť doma. Pri uzatváraní poistenia na to poisťovňu upozornite. Niektoré situá〜cie poistenie nepokrýva a užitočnejšia vám môže byť kartička európskeho zdravotného poistenia.

Ak chcete športovať, potápať sa

Dajte si pozor aj na rôzne plážové atrakcie. Potápanie či jazdu na vodných lyžiach považujú poisťovne za rizikové športy a žiadajú pripoistenie.

Ak si chcete užívať

Pozor si dávajte aj na alkohol. Ak sa vám stane úraz a vy ste v sebe mali pár pív, poisťovňa môže vyplatenú sumu znížiť, prípadne od nej nedostanete nič.

sme

ČO MOŽNO NEVIETE

Poistka k moru nemá v kufri chýbať

Bežné letné črevné chrípky, spálenia slnkom, popŕhlenia medúzou či poranenia morským ježkom. To sú najčastejšie dôvody, pre ktoré ľudia na dovolenke v zahraničí vyhľadajú pomoc lekára. Poisťovne ich riešia tisícky ročne.

Koľko zaplatíte

Za poštípanie hmyzom v Chorvátsku zaplatíte 100 eur, rovnako to bude za ošetrenie a lieky na zápal stredného ucha v Bulharsku.

Po zápale močového mechúra či zápale priedušiek v Grécku budete ľahší o 150 až 175 eur.
Za cestovné poistenie zaplatíte rovnako ako vlani, poisťovne sadzby nemenili. Viaceré oslovené poisťovne však pripustili, že počet poistných udalostí aj objem vyplatených peňazí rastie.

„Tradične najvyššie zastúpenie škôd majú choroby a úrazy,“ hovorí Jana Tarčáková Janičová z AXA poisťovne.

Rastie však aj počet poistných udalostí z takzvaných doplnkových poistení, ako je pripoistenie batožiny, stornovanie dovolenky, právna ochrana a ďalšie.

Najvyššie sumy sa vyplácajú za hospitalizáciu dovolenkárov a ich prevoz späť do vlasti, prípadne za prevoz telesných pozostatkov pri úmrtí. Náklady sa vtedy pohybujú v tisíckach až desaťtisíckach eur.

sme

Neprehliadnite tiež

Beblavého podnet: Hygiena našla na košickej infekčnej klinike pleseň

Hygienici po kontrole tvrdia, že stav priestorov pracoviska je nevhodný.

AKTUALIZOVANÉ 15:45

Spoločný parkovací podnik Košíc a EEI má viac verzií

Parkovacia firma ponúkla koncept, ten teraz posudzujú mestskí odborníci.

JobFair ponúkal šancu najmä tým, čo chcú ostať v Košiciach

Rozvoju obchodov i zamestnanosti by pomohla aj letecká linka do Nemecka.

Milý ukončil gólový pôst s pomocou šťasteny

V tretej tretine zvyšoval na 3:0 a ukončil tak svoje vyše dvojmesačné čakanie.

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, kedy oficiálne spustí rokovania o brexite.

EKONOMIKA

Ktorá personálka zamestnala najviac ľudí? Pozrite si grafy

Pravidlá fungovania personálnych agentúr by sa mohli čoskoro zase meniť.

Najčítanejšie na Korzár


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Jakub Mankovecký z SPU v Nitre bol opäť úspešný v reze viniča
 2. Hitparáda štiav
 3. 14. ročník AmCham „Job Fair“ v Košiciach
 4. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 5. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 6. Malé knedličky, veľké dojmy
 7. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 8. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 9. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 10. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 1. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 10 630
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 7 926
 3. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 6 887
 4. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 496
 5. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 488
 6. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 5 068
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 473
 8. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo 2 541
 9. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 2 534
 10. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa 2 187

Už ste čítali?

Domov Najnovšie Najčítanejšie Desktop