Korzár logo Korzár

Prečo sa obetujeme

Asi každá z nás v živote zažije obdobie, keď sa musí postarať o deti, muža alebo starnúcich rodičov.



Schopnosť nezištne sa postarať o druhých je prirodzene zakorenená v ženskom pokolení. Bez nej by ľudstvo nebolo schopné prežiť. Náš svet by nemohol fungovať, keby sme neboli schopné vstávať v noci k plačúcim bábätkám alebo opatrovať chorých príbuzných.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prirodzená vlastnosť ženy

Za takúto službu neočakávame nijakú odmenu, vykonávame ju samozrejme, často dokonca s radosťou. Ženy, ktoré sa o niekoho starajú, sú často psychicky vyrovnanejšie ako tie, ktoré žijú len samy pre seba. „Schopnosť dávať bez nároku na odmenu je prirodzená ženská vlastnosť," tvrdí etikoterapeutka Beata Hlohovská a dodáva, že táto vlastnosť nemá nič spoločné s obetavosťou.

Rozdávať starostlivosť s láskou len preto, že nás teší pomáhať druhým, je jedna vec a obetovať sa na úkor vlastného zdravia a potrieb druhá. Žena, ktorá sa obetuje, ide za hranice svojich možností, a preto očakáva za svoju službu nejakú odmenu - chce, aby ju niekto pochválil, dal jej najavo, že ju má rád. A potom je sklamaná, keď ju nik neocení.

Naopak tá, ktorá rozdáva starostlivosť prirodzene a nezištne, bez toho, aby ničila seba samu, je spokojná. Tento dôležitý rozdiel delí nás ženy na zatrpknuté chuderky, ktoré sa zodierajú pre blaho druhých, a na úspešné osobnosti, ktoré bez problémov vychovajú kŕdeľ detí, postarajú sa o senilnú babičku a popritom sa ešte stihnú tešiť zo života.

SkryťVypnúť reklamu

Kde sú príčiny

„Pre ženy, ktoré sa príliš obetujú, je charakteristické, že neustále uprednostňujú potreby iných pred svojimi. Je pre ne ľahšie obetovať sa pre druhého, ako sa niekomu postaviť alebo stáť na vlastných nohách," tvrdí psychologička Zuzana Podkonická.

„Dokážu sa lepšie vyrovnať s tým, že sú vyčerpané, že nemajú na seba čas, že rozmýšľajú nad problémami iných, ako s tým, že by mali byť samy sebou, presadzovať sa a možno byť v neistote, riskovať konflikt alebo stáť na vlastných nohách."

Aj podľa Beaty Hlohovskej by žena, ktorá sa dostala do pozície prehnane obetavej matky, partnerky alebo dcéry, mala hľadať príčinu vo svojom vnútri. Podľa nej sa takto správajú nevyzreté osobnosti, ktoré nemajú kladný vzťah samy k sebe.
„Ak nemám rada seba samu, potrebujem zvonka nejakú spätnú väzbu, ktorá by mi potvrdila vlastnú hodnotu," vysvetľuje Hlohovská. „Keď sa obetujem, automaticky očakávam, že túto väzbu dostanem." Problém je, že pochvala v takýchto prípadoch väčšinou neprichádza.

Ľudia neradi chvália niekoho, kto sa so zaťatými zubami obetuje pre druhých. Inštinktívne cítia, že takýto postoj k životu nie je správny, hoci spoločnosť obetavosť často prezentuje ako pozitívnu vlastnosť. Obetavec nešíri okolo seba príjemnú atmosféru, a tak namiesto toho, aby ostatní k nemu prilipli, paradoxne, od neho utekajú. A to ho ešte viac utvrdzuje v tom, že si musí ruky-nohy zodrať, aby si zaslúžil lásku svojich blížnych.

SkryťVypnúť reklamu

Obetavosť ako tyrania

V extrémnych prípadoch môže obetavosť prerásť do tyranie. Postihnutá osoba robí za druhých aj to, čo by nemusela, len aby posilnila väzby medzi sebou a svojimi blízkymi. Podvedome túži po tom, aby ju potrebovali, aby boli od nej závislí a čo najviac ju milovali.

A tak obskakuje svoje deti, manžela, rodičov, každého, na kom jej záleží, do roztrhania tela. Svojim najbližším tak lezie na nervy a ešte viac sa od nej odťahujú. Tento kolotoč nemá konca-kraja a v niektorých rodinách pretrváva aj celé desaťročia.

Beata Hlohovská nám vyrozprávala príbeh svojej sedemdesiatpäťročnej klientky, ktorá takýmto spôsobom tyranizovala nevestu: „Pani prišla za mnou s tým, že má za sebou hrozný život. Zodrala sa, aby postavila štyri domy pre svoje deti. Muž jej zomrel, takže všetko bolo len na nej. Teraz žije so synom a s nevestou a tá je taká nevďačná, že jej ani neodzdraví. Vôbec spolu nekomunikujú, hoci ona sa snaží vo všetkom jej pomáhať."

Pravda však bola taká, že neveste sústavne neprimeraným spôsobom zasahovala do súkromia. Chodievala za ňou do kuchyne a kontrolovala všetko, čo varila. Bez opýtania jej ukladala veci v skriniach do stĺpikov. Nevesta z nej bola zúfalá, aby si ako-tak ustrážila posledný kúsok súkromia, prestala so svokrou komunikovať.

Situácia v rodine sa mohla zlepšiť len v prípade, ak si staršia pani uvedomí, že urobila chybu. To si vyžadovalo niekoľko terapeutických sedení, najprv osamote, neskôr spolu s nevestou. Dnes je ich vzťah vraj o poznanie lepší, no všetkým zúčastneným to dalo poriadne zabrať.

SkryťVypnúť reklamu

Obetovala sa a on ju opustil

Veľmi smutné bývajú prípady žien, ktoré sa obetovali pre partnerov, ktorí ich napokon opustili. Štyridsaťpäťročná Lenka žije sama v prenajatom byte a hoci má vysokoškolské vzdelanie, živí sa ako opatrovateľka v Rakúsku, kde sa stará o osemdesiatpäťročnú babku, ktorá ju sekíruje od rána do večera.

Jej bývalý manžel pracuje ako euroúradník v Bruseli. Dvadsať rokov sa mu starala o domácnosť, vychovávala ich spoločnú dcéru a sama si nič nedopriala. Ani nové šaty, ani kozmetiku, ani posedenia s kamarátkami. Napokon, v cudzine, kde posledné roky žila, ani nijaké nemala.

Manžel si napokon našiel v práci milenku, kvôli ktorej sa s ňou rozviedol. Vraj si už nerozumel so ženou, ktorá zakrnela v domácnosti a podľa neho sa vôbec nerozvíjala. Po rozvode sa Lenka vrátila na Slovensko. Občas ju navštevuje dcéra, ktorá študuje v Bruseli.

Keďže domácou paňou sa stala hneď potom, ako získala vysokoškolský diplom a vo svojom odbore nemala žiadnu prax, prihlásila sa do agentúry, ktorá dohadzuje slovenské opatrovateľky rakúskym klientom. Osud ju zavial k starej panej, ktorá od nej vyžaduje nadštandardnú obetavosť. Robí jej nielen opatrovateľku, ale aj spoločníčku, kuchárku, upratovačku...

Lenka sa zasa obetuje. Tentoraz nie pre rodinu, ale pre cudziu osobu. Je to len náhoda? Podľa Beaty Hlohovskej náhody v takýchto prípadoch neexistujú. Keď obetavec stratí toho, pre koho sa obetoval, nájde si nový objekt:

„Niektoré obetavé ženy v strednom veku, ktoré opustil manžel, si nájdu mladších partnerov, o ktorých sa chcú starať tak, ako boli zvyknuté v predchádzajúcom vzťahu. A potom sa čudujú, že to vôbec nefunguje." Láska medzi mužom a ženou nemôže nikdy fungovať na princípe obetavosti, ktorý ruší krehkú rovnováhu medzi dávaním a prijímaním. Ak je partnerstvo dlhodobo v nerovnováhe, skôr či neskôr zaručene skolabuje.

Všetko pre deti

Asi najťažšie je rozlíšiť hranice medzi prirodzenou starostlivosťou a obetavosťou vo vzťahu k deťom. Ruku na srdce, ktorá z nás by pre ne nechcela to najlepšie? Ak sa taká žena niekde nájde, ostatní ju označia za krkavčiu matku. Navyše deti bývajú rôzne - niektoré sú už odmalička samostatné, iné si vyžadujú o niečo viac starostlivosti, kým sa postavia na vlastné nohy.

Podľa Beaty Hlohovskej je podstatné, aby matka nerušila prehnanou starostlivosťou osobnostný vývoj dieťaťa. „Niekedy musíme byť trpezlivé, nechať dieťa, nech si splní svoje úlohy, aj keď vieme, že my by sme to zaňho urobili rýchlejšie a lepšie." Múdra matka vie, že musí nechať dieťa žiť vlastný život.

Možno sa v procese učenia neraz popáli, ale inak to nejde, ak chceme, aby z neho vyrástol samostatný jedinec. Napokon, heslo „ži a nechaj žiť" by malo byť inšpiráciou pre každého obetavca. Ľudia, ktorí sa ním dokážu riadiť, nemusia nikdy pochybovať o tom, že ich druhí majú radi. Láska k nim prichádza bez námahy, akoby sama od seba.

Môže za to spoločnosť

Podľa Zuzany Podkonickej obetavosť nie je len vrodená vlastnosť. Vedie nás k nej výchova, vzor, ktorý sme odpozorovali od rodičov, náhľad na úlohu ženy vo svete. „Aj keď sa to pomaly mení, na Slovensku ešte v mnohých rodinách prevláda názor z minulosti, že žena je tá, ktorej hlavnou úlohou je obetovať sa, starať sa o druhých, prispôsobiť sa a byť silná.

Od útleho detstva dostávame od spoločnosti odkazy, ako by sa dievča či žena mali správať a ako nie," myslí si psychologička. Etikoterapeutka Beata Hlohovská dodáva, že prehnane obetavé zvyknú byť aj ženy, ktoré v detstve získali dojem, že si musia zaslúžiť lásku rodičov usilovnosťou alebo dobrými známkami. Dospelí v nich v detstve vypestovali dojem, že láska, ktorú dostanú od druhých, nie je samozrejmá, že si ju treba niečím zaslúžiť.

Kde sú hranice?

Hranica medzi zdravou starostlivosťou a obetavosťou môže byť podľa Zuzany Podkonickej u každej ženy trochu iná: „Je to veľmi individuálne, ale určite netreba prekračovať hranice, keď sa žena prestáva cítiť dobre a ohrozuje svoje vlastné psychické a fyzické zdravie.

Tiež by si mala uvedomiť, že ak ochorie, nebude mať energiu pomáhať svojim blízkym." Etikoterapeutka Beata Hlohovsklá odporúča ženám urobiť si malý test:
„Keď prídete z práce unavená, nepustite sa hneď do varenia alebo upratovania, ale najprv si oddýchnite. Vezmite si obľúbenú knihu a ľahnite si na gauč. Ak to dokážete urobiť bez výčitiek svedomia, že ste niečo zanedbali, je všetko v poriadku. Keď vás prevalcujú pocity viny, je najvyšší čas sa nad sebou zamyslieť."

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 520
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 835
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 942
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 840
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 5 108
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 742
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 722
  1. Mária Vrška: Narcistická hlava štátu
  2. Branko Štefanatný: Hej Slovák, buď hrdý ako Francúz!
  3. Dada Vozáriková: Vyčerpávajúci výstup na najvyššiu horu Ománu
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  5. Jozef Pivarník: Recenzia: Kingdom Come Deliverance 2 – Konečne Hra, Kde Môžete Zomrieť na Dysentériu Skôr, Ako sa Naučíte Čítať
  6. Viktor Pamula: ( Bez )bariérové kultúrne podujatia v Spišskej Novej Vsi.
  7. Ivan R. V. Rumánek: K zájmenu "svůj"
  8. Ján Škerko: Čo sa deje práve teraz? Rúca sa starý svet.
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 52 752
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 500
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 272
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 442
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 16 670
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 407
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 148
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 4 560
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Tupou Ceruzou: Medvede
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  5. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  8. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Mária Vrška: Narcistická hlava štátu
  2. Branko Štefanatný: Hej Slovák, buď hrdý ako Francúz!
  3. Dada Vozáriková: Vyčerpávajúci výstup na najvyššiu horu Ománu
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  5. Jozef Pivarník: Recenzia: Kingdom Come Deliverance 2 – Konečne Hra, Kde Môžete Zomrieť na Dysentériu Skôr, Ako sa Naučíte Čítať
  6. Viktor Pamula: ( Bez )bariérové kultúrne podujatia v Spišskej Novej Vsi.
  7. Ivan R. V. Rumánek: K zájmenu "svůj"
  8. Ján Škerko: Čo sa deje práve teraz? Rúca sa starý svet.
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 52 752
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 500
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 272
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 442
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 16 670
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 407
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 148
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 4 560
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Tupou Ceruzou: Medvede
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  5. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  8. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu