Najznámejší slovenský „politický väzeň“ Ivan Lexa si pripísal ďalšie víťazstvo. Nie hocijaké, ale nad prvým slovenským prezidentom Michalom Kováčom. Podľa rozsudku v súdnom spore o ochranu osobnosti sa bývalá hlava štátu musí niekdajšiemu šéfovi SIS ospravedlniť za výroky, že stojí za únosom jeho syna z roku 1995. Vzápätí po tejto správe, doteraz takmer neznáma Cirkev žijúcich svätých začala proces blahorečenia Lexu ako nevyhnutný predstupeň jeho vyhlásenia za svätého.
Funkcionári cirkvi netaja, že exriaditeľa rozviedky si za adepta na blahorečenie vybrali pre jeho dlhodobé prenasledovanie, ktorému roky hrdinsky vzdoroval. Ich obdiv a rešpekt si získal aj tým, že ho nezlomila tvrdá niekoľkomesačná väzba ani život na úteku v Juhoafrickej republike, odkiaľ ho priviezli ľahšieho o 56 kilogramov. Špeciálnu teologickú komisiu čaká plno práce. Najprv preskúma tisícky strán spisov trinástich trestných káuz, v ktorých bol Lexa nespravodlivo stíhaný, ale nakoniec zbavený obvinení. Cirkevní experti neopomenú ani Lexovu úspešnú žalobu na Európskom súde pre ľudské práva, ktorý rozhodol, že Slovensko porušilo jeho práva.
Po takejto príprave komisia začne vypočúvať svedkov k zázrakom, ktoré adept na blahorečenia vykonal. Je takmer isté, že bez pochybností uzná dva zázraky. Spočívajú v tom, že Lexa po dlhoročnom boji so štátnou mašinériou o spravodlivosť dokázal na rôznych úrovniach preukázať, že násilné zavlečenia Kováča juniora do Rakúska bol samoúnos a vražda Róberta Remiáša, spojky pracovníka SIS, ktorý polícií porozprával o aktivitách svojho šéfa, bol samovýbuch. V dlhom zozname osôb, ktoré vypočujú v procese blahorečenia, je prvý Vladimír Mečiar. To dáva tušiť, že trojnásobný premiér bude najhodnovernejším svedkom o utrpení svojho dobrého priateľa. Líder HZDS má totiž na jeho zázrakoch priamy podiel. Svojho času sa vzdal v prospech Lexu poslaneckého mandátu, aby ho pred vyšetrovaním chránila imunita, a nakoniec na prípad (samo) únosu udelil amnestiu.
A čo na to čistý, bezúhonný a nevinný (rozumej amnestovaný) a čoskoro aj blahoslavený Lexa. „Toto je len začiatok. Nasledovať budú ďalšie oveľa väčšie zázraky, ktoré budú podkladom môjho vysvätenia. Okrem iného dokážem, že som nikdy nebol riaditeľom SIS a klamlivo ma za neho vydávali len moji politickí prenasledovatelia,“ povedal.
Autor: mtr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.