Politici, samozrejme, tancujú Labutie jazero. "Slovensko má päť podmienok pre Grécko", koluje éterom. No. Mikloš a spol. majú jedno šťastie, že plagiátorstvo nie je trestný čin. Všetky podmienky, ktoré zverejnili po koaličnej rade (resp. štyri z nich), sú, prirodzene, nemecké (holandské). Mesiac či viac o nich rokovala v Aténach aj delegácia MMF a EÚ. Vláda Papandrea na ne už aj pristúpila... Preto to povstanie v Aténach, ak pozeráte televíziu...
Pnutie, kvôli ktorému padali aj včera trhy a euro (a už týždne sa vlnia hore-dole), existuje medzi bankou vo Frankfurte (ECB) a Francúzskom na jednej strane, a Nemeckom a spol. na strane druhej. Ide o tú slávnu účasť súkromných investorov, teda držiteľov gréckych dlhopisov, ktorí by mali pripustiť "preklopenie" časti teraz splatných úverov na dlhodobejšie, čím by sa podieľali na stratách. Podstatné je vedieť, že tento spor sa týka až ďalšej pôžičky Grécku na r. 2012 (2013?). A eurom mláti o zem dnes "len" preto, lebo MMF podmieňuje uvoľnenie júnovej platby z existujúceho "grékovalu" jasne zabezpečeným financovaním na r. 2012. To majú v stanovách. Takže teraz sa odohrá to, že aj keď národní lídri (Merkelová vs. Sarkozy) nie sú dohodnutí a okolo účasti súkromníkov pretrvávajú zásadné rozpory, EÚ miestoprísažne sľúbi MMF, že druhú grécku pôžičku dajú dokopy. Ak to záväzne nesľúbia, MMF nemôže pustiť peniaze do Grécka, ktoré behom troch dní skrachuje.
Čiže, podmienky hore-dole, Mikloš s Radičovou sľúbia do týždňa vernosť druhému "grékovalu", ktorý po summite (23.-24) začne existovať, avšak nikto nevie, ako bude vyzerať. To nie je kritika, len konštatovanie, ktoré navádza k podstate príbehu. Reči, že "ak politici si len budú kupovať čas, tak trhy pošlú Grécko tak či tak do krachu" (poslanec Kollár), sú zásadné nepochopenie situácie. Druhá pôžička Grécku, ktoré je bez vonkajšej pomoci totálne insolventné, znamená, že splácanie jeho dlhov na seba definitívne preberá celá eurozóna. Grécko už do krachu nepôjde, keďže týmto krokom si EÚ zatvára dvere k scenáru, že by Atény do bankrotu pustila. Pričom rovnaké zaobchádzanie, teda druhú "výpomoc" si môžu kedykoľvek pýtať a musia dostať Írí, Portugalci a ďalší, ktorí zákonite prídu. Kým napr. euroval č. 2 je (zatiaľ) fiktívna konštrukcia, ktorá – teoreticky – nemusí byť ani využitá, práve toto Grécko znamená definitívny krok k dlhovej a redistribučnej (prerozdeľovacej) únii. A tiež fiškálnej, keďže je otázkou krátkeho času, kým si neudržateľná situácia, že jeden míňa, a iný platí, vyžiada vznik európskeho ministerstva financií s priamymi kompetenciami na národné rozpočty.
Alebo sa vám väčšmi páči, že pošlete Grécku slovenské stámilióny (veru pošleme), a oni si budú vládnuť nad rozpočtom sami? Alternatívou, ktorá zostáva, je platiť inou menou ako Gréci (a ďalší). Avšak, ako povedal včera Sarkozy, "bez eura nie je Európa", a "bez Európy nie je mier". Už rozumiete?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.