Korzár logo Korzár

Tresty smrti už v Číne padli - za obete jedovatého mlieka

Farmár Liu z východnej Číny sa tejto jari nesmierne vytešoval z poľa, plného urastených červených melónov. Bol rád, že poslúchol miestneho poľnohospodárskeho experta, ktorý mu poradil novú chemikáliu.

Biopyrotechnika z Číny.Biopyrotechnika z Číny. (Zdroj: archív)

Jej aplikáciou mali byť na trhu náramne žiadané červené dyne atraktívne pre kupujúcich -veľké a sladké. Veľké boli, no pestovateľom aj bez degustácie nečakane zhorkli. Lepšie povedané - začali sa im pred očami meniť na nevídané čudá - biopyrotechniku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poľná delobuchiáda

Melóny najprv na radosť farmárov naberali na objeme. No potom doslova vybuchovali. Zelené i pásikované dyne sa stali bombami – bác a z roztrhnutého vnútra sa na zdesených pestovateľov razom zaškľabilo negustiózne nezrelé a odporne žltkasté vnútro. Napriek veľkým škodám si farmári mohli za dyne, premenené chybným hnojením na zábavnú biopyrotechniku blahoželať. Nikomu nestihli populárnou pochúťkou spôsobiť ani najmenšie zdravotné problémy.

Krátko po prvých správach o tomto čude uverejnil čínsky Najvyšší súd tejto jari vyhlášku. Vyzýva ňou k verdiktom trestu smrti pre delikventov, ktorí spôsobia smrť ľudí ako dôsledku distribúcie a tým i osudnej konzumácie toxického jedla.

Jarná čínska poľná delobuchiáda bola podistým len poslednou kvapkou v jazere oveľa vážnejších prípadov, kedy toxické potraviny spôsobili vážne ochorenia a aj smrť nič netušiacich konzumentov. Hlavne malých detí.

SkryťVypnúť reklamu

Melamínový horor

Pred troma rokmi prežívali rodičia malých detí v Číne ťažké chvíle. Ich drobizg začal po konzumácii umelej mliečnej výživy vážne trpieť. Zdravotné problémy malo takmer tristotisíc malých detí a šesť drobcov, žiaľ, zomrelo. Lekári diagnostikovali najmä ľadvinové kamene, ale aj iné komplikácie a znepokojení rodičia zaplavili úrady žiadosťami o riešenie a potrestanie vinníkov.

Tresty však zo začiatku dostali samotní rodičia postihnutých detičiek - keď mali dojem, že z prvotnej nečinnosti úradov musia na škandál upozorniť na tlačovej besede. No zakrátko si úrady v Číne uvedomili, že trestať treba pravých vinníkov tragédie. A začali dôsledne hľadať aktérov tohto smutného príbehu.

Jeden z prvých už nežije - dostal trest smrti. Volal sa Čang Jü ťün a šéfoval výrobni práškového mlieka. V období od októbra roku 2007 do augusta 2008 opustili jeho výrobňu veľké množstvá zabijackého bieleho produktu – do práškového mlieka bolo pridaných niekoľko sto ton melamínu. To je chemikália, ktorú pridávajú do svojej produkcie výrobcovia plastového nábytku...
Melamínom "obohatené" práškové mlieko kúpila továreň, produkujúca detskú mliečnu výživu - a tragédia detičiek bola naštartovaná. Stovky malých ochoreli, niekoľkí zomreli... Riaditeľka tejto výrobne dostala doživotný trest spestrený ešte i mastnou finančnou pokutou v hodnote viac ako 3,5 milióna dolárov.

Rodičia postihnutých detí boli rehabilitovaní, dostali odškodné, zdravie tisícok malých nešťastníkov však známy melamínový škandál poškodil zrejme natrvalo.

SkryťVypnúť reklamu

Rezance s parafínom

V Číne, odkiaľ do celého sveta exportujú popri inom aj pestrý potravinársky sortiment, si po poľutovaniahodnej melamínovej kauze uvedomili, že podobné prípady sa už nesmú opakovať. Vyšlo totiž najavo, že toxické mlieko nebolo jedinou potravinovou hrozbou. A tak čínske úrady prísne vyšetrovali aj ďalších producentov potravín. Niektoré cestoviny, napríklad knedlíky, boli presýtené hliníkom, rezance z kukurice obsahovali aj prímesi parafínu a inkustu, ryža bola kontaminovaná ťažkými kovmi...

Najvyšší súd bude v Číne k vinníkom, ako dokumentujú už i exemplárne tresty z predchádzajúcich rokov, nekompromisný.

Problém nekvalitných potravín, ktoré môžu vážne poškodiť zdravie ľudí, ba aj ich životy, je však aktuálny globálne. Sú to napospol neodpustiteľné a veľmi zákerné zločiny, ktoré nesmú ostať bez prísneho.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 431
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 134
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 173
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 798
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 450
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 156
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 905
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 189
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu