Korzár logo Korzár
Štvrtok, 29. júl, 2021 | Meniny má MartaKrížovkyKrížovky
HEREČKA S MODROU KRVOU VRAJ BOLA NAJHORŠÍM DIEŤAŤOM V STREDNEJ EURÓPE

Magda Paveleková: Prvá dáma slovenského humoru oslavuje 80

Majda Paveleková má 80 rokov. Ešte donedávna poskakovala v muzikáli Mníšky, a hoci štrajkujúce srdce ju tesne pred okrúhlinami prinútilo zavesiť herectvo na klinec, nečinne sediacu by ste ju hľadali len márne.

Manželia Pavelekovci. Sú spolu už neuveriteľných 60 rokov! Prekonali spolu dobré i zlé...Manželia Pavelekovci. Sú spolu už neuveriteľných 60 rokov! Prekonali spolu dobré i zlé... (Zdroj: reprofoto: Veronika Janušková)

Tesne pred koncom minulého roka sa dvanástykrát presťahovala, pracuje na knihe Spomienky starej herečky II. A, samozrejme, vo veľkom oslavuje!

Osemdesiatročná herečka prekypuje energiou

Ak by chcel človek charakterizovať Magdu Pavelekovú štyrmi slovami, najvýstižnejšie by boli zrejme prekypujúca energiou a sršiaca humorom. Mnohí si neraz kládli otázku, odkiaľ berie všetok ten elán. Jednoduchou odpoveďou by mohlo byť konštatovanie z jej prvej spomienkovej knihy: "Magda je reprezentantkou hereckej generácie, ktorá nadovšetko milovala divadlo a divákov. Možno preto sa títo herci naučili prekonávať prekážky, ktoré sa pre ich nasledovníkov zdajú neprekonateľné. Preto sa naučili byť tvrdí k sebe, ale aj k iným. Taká zostala aj Magda Paveleková. Tvrdá a neúprosná profesionálka, vyžadujúca stopercentný výkon od seba, ale aj od iných."

Potomok slávnych Koháryovcov

Majda Paveleková sa narodila 7. júna 1931 v Leviciach ako potomok slávneho uhorského rodu Koháryovcov. Už ako malá strhávala na seba všetku pozornosť a dodnes so smiechom spomína, že bola najhoršie dieťa v strednej Európe.

"Museli na mňa dávať pozor dve vychovávateľky," vraví herečka, ktorá študovala na gymnáziu v maďarskom meste Köszeg. "Môj otec hľadal školu s internátom, kde by ma trošku dali do laty, lebo doma ma nezvládali. Babička, mamina mama, ma veľmi pokazila. Keď som povedala, toto ja jesť nebudem, okamžite kuchárke oznámila: Dušinke urobíme niečo iné. Kým to urobili, už som nechcela ani to. Na škole som sa musela veľa modliť, meditovať. Zamestnávali ma tak, aby som nemala čas na hlúposti. Otec to vymyslel dobre."

Blahobytu si užila za mladi iba krátko

Hoci pani Majda prežila prvé roky svojho života v blahobyte, koncom vojny zomrel jej otec, veľkopodnikateľ, a 11-ročná slečna ostala sama s mamou, sestrou a starou mamou.

"Slúžky odišli, ostala u nás iba jedna, Irenka, ktorá potom spolu s mamou a starou mamou vyšívala, plietla, háčkovala, aby niečo zarobili. Problém bol v tom, že stará mama bola veľmi náročná. Nechápala, že už nemáme peniaze, chcela chodiť do kúpeľov ako kedysi, a keď jej mama povedala, že niet začo, zavelila: Tak niečo predaj! A tak mama predávala veci po otcovi - kabáty, golfové palice..."

To bol jeden z dôvodov, prečo sa pani Majda ako 16-ročná vybrala na konkurz do vtedajšieho Juhoslovenského divadla v Nitre. "Je pravda, že som vždy snívala stať sa herečkou, ale chcela som aj zarobiť, lebo som mala veľmi múdru sestru, ktorá túžila študovať a chcela som jej to dožičiť." Ona sama pritom gymnázium ukončila diaľkovo už ako herečka nitrianskeho divadla.

Ako prvá na Slovensku hrala v "esperante"

"Prvá hra, ktorú som v Nitre naštudovala, bolo Kozie mlieko. Hrala som páračku peria a mala som povedať jedinú vetu: 'Keď si taký múdry, vynájdi strojček na páranie peria!' Tú som sa učila celý mesiac. Naučila som sa ju. No keďže v čase premiéry nebolo nitrianske divadlo celkom hotové, hrali sme ju v mojich rodných Leviciach," spomína vo svojej knihe Spomienky starej herečky pani Majda.

Pred premiérou v rodnom meste ju premohla taká tréma, že na scéne zo seba dostala iba niečo ako 'Keh si hahi muhi, vynajdi stojček na pahanie pehia...' "Bola som asi prvá slovenská herečka, ktorá hrala v esperante!" smeje sa a dodáva, že okrem prvého predstavenia sa jej "brepty" viac-menej vyhýbali. Vďačiť za to zrejme môže svojej fantastickej pamäti i schopnosti zachovať si v akejkoľvek situácii plechovú tvár.

Zahľadela sa do vojaka

V Nitre strávila pani Majda 17 sezón! A stretla tam aj svoju životnú lásku, Štefana Paveleka. "Čo budem tajiť, chlapci vojaci sa mi veľmi páčili," priznáva.

Až neskôr sa dozvedela, že jej hádzanie očkom po neznámom vojakovi nezostalo celkom utajené. "Moja stará mama sa okľukou dozvedela o všetkom, čo sa dialo. Úplnou náhodou boli jej susedmi nejakí Pavelekovci. A ako to už medzi susedkami býva, stará mama sa pochválila, že jej Majdička má obdivovateľa, že nejaký mladý švárny dôstojník na nej môže oči nechať. Pavelekovci sa potešili. Aká je to náhoda! Veď aj oni majú v rodine mladého dôstojníka, tiež je v Nitre a tiež tam má nejakú fešandu, čo sa mu veľmi páči. Zistili sme, že sme to my dvaja."

Nežehlila už 50 rokov

Dnes sú Pavelekovci spolu 60 rokov a herečka si svoje manželstvo nevie vynachváliť. Keďže ona bola celé roky pracovne vyťažená, jej muž bez problémov prebral na seba väčšinu domácich prác. "Nežehlila som už viac ako 50 rokov. Okrem toho vynikajúco varí, je zodpovedný, pekný a pracovitý muž. Týmto si ma získal a vyhral u mňa na celej čiare."

O svojom manželstve rozpráva herečka málo. Jej muž si totiž medializáciu nepraje a ona to rešpektuje. S radosťou zato rozpráva o svojej veľkej vášni - sťahovaní sa. "Nerada maľujem, a tak vždy, keď prišiel čas na maľovku, presťahovali sme sa."

Keď sa pred piatimi rokmi presťahovala s mužom do domu v Dunajskej Lužnej, tvrdila, že z vily ju už len vynesú. "Môj muž však nešoféruje, a aj keď bývanie to bolo krásne, obchody boli ďaleko. Nie je tam cukráreň, knižnica, a to nám veľmi chýbalo. Na väčší nákup sme museli do Šamorína. Navyše, v zime už nerada šoférujem, takže sme sa rozhodli vrátiť sa späť do mesta. Pôvodne som chcela ísť bývať na hrad, ale keďže už bol obsadený, usadili sme sa pod ním na Zámockej ulici," nezaprie svoj zmysel pre humor pani Majda.

Tá je považovaná za prvú dámu slovenského humoru. Dlhé roky pritom mnohí netušili, že napriek tomu, že rozdáva smiech a úsmevy, v živote ju postretla najväčšia bolesť, akú môže rodič zažiť - smrť dcéry Ninky (†34).

"Mala presne 34 rokov, keď si v bruchu nahmatala hrčku. Keď sa ma opýtala: 'Mami, nebude to rakovina?', povedala som jej: 'Áno, Ninočka, posledné štádium.' Obe sme sa na tom začali smiať."

Aj keď od tých dní uplynulo takmer 20 rokov, stále jej je pri spomienkach na ne do plaču. Tragédia herečky je možno o to horšia, že Ninka bola jej jedinou dcérou. "Odkedy zomrela, nechodím na pohreby a nerátam roky," vraví smutne herečka, ktorá napriek všetkému musela opäť nájsť silu žiť.

Chcela skončiť v 60, "zdržala sa" ešte 20 rokov

Nepochybne jej v tom pomohli aj dosky znamenajúce svet. Na tých strávila 63 rokov! "Keď som dovŕšila šesťdesiatku, povedala som si, že stará herečka by mala prepustiť miesto mladej."

Hoci to myslela vážne, režiséri po krátkom čase jej absencie na javisku zistili, že by ju do niektorých hier opäť radi obsadili. "Keď sa mi postava zapáčila, samozrejme, že som ju vzala."

Niektoré hry sa však opäť prestali hrať, a tak si Majda myslela, že sa s javiskom nadobro rozlúči. Prišla však hra Kubo. "Do úlohy starej cigánky som skrátka ísť musela. Bola to krásna rola," vraví herečka.

Ponuka na jej najmilšie predstavenie však ešte iba mala prísť - Mníšky! "Hrala som ho 11 rokov, niekedy aj 2 predstavenia za deň. Plnila som kasu divadlu a plnila som aj svoje povinnosti. Nikdy som nebola chorá. Toľké roky som tam makala, tak by si to niekto mohol aj trochu viac vážiť. A keďže si to vtedy vedenie divadla nevážilo, tak som s Mníškami skončila. Nosiť na sebe ťažký mundúr, šnurovacie topánky, pančuchy, nylónovú čapicu na hlave, pre ktorú som nepočula a pre závoj nevidela. Boli sme z toho všetky spotené a smradľavé. Keď som sadla do taxíka, môj známy taxikár Jurko, ktorý ma vozieval, mi vždy hovoril: Viem, pani Majda, nečuchať, len obdivovať," povedala v jednom z rozhovorov herečka, ktorá mala naplánovaný odchod v osemdesiatke. Odišla však o pár mesiacov skôr.

"Každý je nahraditeľný"

"A je to tak asi aj dobré. Nemusela som sa lúčiť. Neznášam lúčenia. A plány, ako urobíme veľké predstavenie, keď sa budem lúčiť s divadlom... Nezvládla by som to. Išla som sa raz pozrieť, ako hrajú bezo mňa. Bolo ťažké sedieť v hľadisku, ale zvládli to veľmi dobre. Nehovorím, že ma to nebolelo, ale každý je nahraditeľný, aj herci, hoci si myslia, že nie," dodáva jubilujúca herečka, ktorá pôsobila v Tatrakabarete, na Novej scéne a veľkú obľubu si získala v muzikáloch. Hrala aj v televíznych filmoch a inscenáciách a nezabudnuteľný je jej dabing Pauly z maďarského seriálu Miazgovci.

Čo ste možno nevedeli

Bola automobilovou pretekárkou

Vášnivo holdovala motoristickému športu a dodnes jazdí rýchlo a dobre. Už ako 16-ročná pretekala do vrchu na Pezinskej Babe či piešťanský okruh. Získala i niekoľko ocenení. Pretekala do 22 rokov, pre pracovnú zaneprázdnenosť sa však tohto hobby zriekla.

ato

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 2. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 3. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 4. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 5. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 7. Lenivý brunch s Muchom
 8. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 9. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 10. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 1. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 2. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Do portfólia Proxenty pribudol projekt na Šancovej
 5. 60 rokov tradície s ekologickým srdcom a modernou víziou
 6. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 7. Keď ekológia spája
 8. Wüstenrot predstavuje novú stratégiu pre slovenský trh
 9. Na zmenu zdravotnej poisťovne vám po novom stačia 3 minúty
 10. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 11 265
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 140
 3. Od Česka až po Jadran 3 947
 4. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 421
 5. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 267
 6. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 166
 7. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 114
 8. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 2 992
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 2 714
 10. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny 2 201
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister vnútra SR Roman Mikulec a predseda vlády SR Eduard Heger.

Rokovať o Mikulcovi a policajnom prezidentovi Kovaříkovi žiada Sme rodina.


4 h
Zuzana Rehák Štefečeková na OH Tokio 2020 / 2021.

Olympiáda pokračuje šiestym dňom.


Sportnet 1 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop