Zemplínska šírava ukrýva tajomstvo, o ktorom nevedeli nielen rekreanti a turisti, ale aj mnohí obyvatelia obcí v okolí východoslovenského mora. Pod jej hladinou sa nachádza poľné vojenské letisko z obdobia 2.svetovej vojny.
ZEMPLÍNSKA ŠÍRAVA. Vo svojom vojnovom ťažení využívala nemecká armáda aj územie Slovenského štátu. Okrem pozemných jednotiek sa na Slovensku na útok na Poľsko pripravovalo aj nemecké vojenské letectvo -Luftwaffe.
Využívali aj dve poľné letiská – jedno v chotári Spišskej Novej Vsi (Zipser Neudorf) a druhé v katastri obce Vinné.
Letisko vidieť pri poklese hladiny
Vojenské poľné letisko Vinné ležalo približne 8 kilometrov severovýchodne od Michaloviec, v časti Blatá. Presnejšie, nachádzalo sa juhovýchodne od Vinného, v priestore medzi dnešnými rekreačnými strediskami Hôrka a Medvedia hora. Pristávacia plocha je v súčasnosti zaplavená vodami Zemplínskej šíravy.
“Samozrejme, táto vodná nádrž v čase 2. svetovej vojny ešte neexistovala, no pri nízkej hladine možno letisko celkom dobre vidieť, pretože bolo mierne vyvýšené. Letisko sa budovalo v lete 1939 a keďže Luftwaffe ho plánovala využiť len na poľské ťaženie, prispôsobila tomu i jeho vybavenie – chýbala tu napríklad spevnená asfaltová či betónová pristávacia plocha, neboli postavené ani žiadne významnejšie objekty,“ vysvetlil historik Martin Molnár.
Pristávali tu bombardéry
Bombardéry a dopravné lietadlá sem presunuli koncom augusta 1939 z letiska Nieder Ellguth. Konkrétne išlo o 35 útočiacich bombardérov Junkers, 4 dopravné lietadlá Dornier Do-17Z a 2 lietadlá Junkers Ju-52/3m, ktoré patrili do zostavy 2. eskadry lietadiel 3. skupiny Sturzkampfgeschwader 2. Príslušníkom a neskôr veliteľom tejto skupiny bol i známy pilot Hans-Ulrich Rudel.
Prevelili sem tiež batériu kanónov, ktorá mala letisko ochraňovať.
Lietadla sprevádzali slovenské stíhačky
Poľského ťaženia sa nemecké bojové lietadlá, štartujúce z poľného letiska Vinné, zúčastňovali v sprievode slovenských stíhačiek, ktoré zas štartovali z letiska Kamenica nad Cirochou.
“Keď sa bojové operácie presunuli hlbšie do vnútrozemia Poľska, 19. septembra 1939 spomínanú eskadru z vinianskeho letiska odvelili. Príslušníkom tejto leteckej jednotky pobyt na Slovensku potom pripomínal aj štylizovaný slovenský štátny znak, ktorý bol do emblému eskadry zakomponovaný krátko po poľskom ťažení,“ spresnil Molnár.
Časť letiska zorali roľníci
Nevyužívanú plochu letiska ešte koncom roka 1939 rozorali miestni roľníci a využívali ho na poľnohospodárske účely.
Históriu letiska a ďalšie pôsobenie nemeckej armády a nemeckých bezpečnostných zložiek v Michalovciach a okolí počas 2. svetovej vojny verejnosti priblíži pripravovaná publikácia občianskeho združenia Priatelia Zemplína s názvom Historické príbehy od Schengenskej hranice, ktorú zostavujú historici Martin Molnár a Matej Starják.
Autor: Václav Ihnát
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.