Hm, hm. Nie je jasné, čo si sľuboval. Keby aj bol náš obľúbený „generálny" skorumpovaný až po nozdry, tak si už všetko stokrát vypral a stopy zahrabal. To sa jeden (inak z normálnejších) poslanec naozaj nazdáva, že v dnešnej atmosfére, keď je verejný nepriateľ číslo 1 a všetci po ňom ideme, by Trnka nechal jedno euro nepokryté?
Politická prevádzka sa skrátka nezastaví, aj keď chýba obsah. Chýba aj preto, lebo košický súd má dnes ešte jeden vrh, ktorým môže urobiť predĺžený víkend celému parlamentu. To vtedy, ak prijme na ďalšie konanie podanie zastupujúceho „generála" Tichého, ktorý navrhuje neplatnosť zmeny tajnej voľby na verejnú, a teda žiada predbežné opatrenie, ktoré piatkovú voľbu zastaví. No. Špekulovať nemá význam (ešte by sme sa v niektorej verzii dopustili urážky ÚS). Fakt je ten, že previesť voľbu na základe zákona, ktorý - bohvie kedy - môže byť ex post zrušený ako neústavný, je bránou do takých extrémnych zmätkov, aké si ani v mene najušľachtilejších reformných cieľov, napr. „poľudštenie" prokuratúry, nikto normálny nemôže želať. Predstavme si takto bezváhový stav, v ktorom sa ocitnú právne úkony prokurátora (resp. celého jeho úradu) zvoleného podľa protiústavného zákona. No. Toto sa nedá.
Autor kauzu nerozoberal do skrutky, lebo sa mu z nej robí zle. Avšak tak od oka, ani najzdravšie vyzerajúca alternatíva, že súd vyriekne neoprávnenosť zastupujúceho prokurátora dávať podanie (existuje údajný precedens), asi do Ríma nevedie. Nič totiž potom nebráni Smeru, aby s rovnakou sťažnosťou prišiel do Košíc tiež. A v piatok (azda) zvolený Čentéš takto bude pod gilotínou, že príde dekrét, že je vo funkcii neústavne. A keby súd zastavil piatkovú voľbu predbežným opatrením, tak regulárnej hlavy sa prokuratúra nemusí dočkať (či návratom k tajnej voľbe, či čakaním na meritórny verdikt) ešte mesiace (roky??).
Aj keď dej beží a dráma stúpa, nič nového nevymyslíme preto, lebo základ, že zápas o prokuratúru sa vymkol z kĺbov a zašiel priďaleko, bol vyslovený už pred polrokom. To, že Trnka sa vyfarbil ako opozičný kôň a hulvát, nesmelo viesť k radikalizácii postupov. Inštitúcia, ktorá má dohliadať nad zákonnosťou, je rozbombardovaná, a ak dnes padne predbežné opatrenie, tak na tú reformu koalícia zrejme zabudne (musí zabudnúť) už len z časových dôvodov. Nestíhačka. Ak odhliadneme od skepsy, že čo by asi „riešil" Čentéš, tak postaviť prokuratúru na zdravšie základy je určite kľúčové pre život v štáte. Politici by si však vždy mali byť vedomí veľkosti sústa, do ktorého sa púšťajú, a vlastných síl a možností tak, aby veľkosť prípadných ziskov a pravdepodobnosť strát boli v akejsi rovnováhe. Nie je isté, či v otázke prokuratúry odhadli celkom presne svoje schopnosti. Ešteže, ako hovorí najpodarenejšie klišé doby, na Slovensku je všetko možné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.