Korzár logo Korzár
Piatok, 22. september, 2017 | Meniny má Móric

Aké výhody a úskalia má bývanie so svokrou

Svokra. Pre niekoho milá mama našej polovičky, pre niekoho peklo na zemi. Často je príčinou rozvodov a zvád v partnerskom spolužití.

Gologžejovci túžia po vlastnom bývaní.(Zdroj: Veronika Čorňáková)

Ivana Golodžejová (22) sa vydala pred troma rokmi. So svojím mužom Andrejom a synom Markom býva u svojej svokry. Tvrdí, že s ňou vychádza ukážkovo, no napriek tomu túži po vlastnom bývaní.

Golodžejová: Svokra mi pomáha

„Tak ako sa vraví, že svokra dokáže robiť peklo na zemi, tak tá moja mi tu robí práveže nebo,“ začala svoje rozprávanie Ivana.

Ale ako to vo vzťahoch býva, občas vzniknú aj trenice. „Nájdu sa i také situácie, keď mi niečo vadí, ale viem, že svokra mi nikdy nechce zle.“

Ale v podstate tvrdí, že sa nemá na čo sťažovať. „Svokra mi vo všetkom pomáha, vždy, keď to potrebujem či už s malým synom alebo v iných veciach. Nemám problém sa s ňou o čomkoľvek porozprávať,“ prezradila Ivana.

To, že má jej svokra len jedného syna ju teší. „Aspoň ma nebude porovnávať s druhou nevestou,“ teší sa.

Ale takmer každá mladá rodina, ktorá žije s rodičmi, sa chce osamostatniť a mať svoj dom čím skôr. „Aj my patríme k nim. Boli by sme veľmi radi, keby to bolo reálne čím skôr, ale keďže v dnešnej dobe to majú mladí veľmi ťažké, tak veľa mladých rodín býva dosť dlho pri rodičoch a niektorí aj zostanú s nimi. Hoci vychádzam so svokrou dosť dobre, chceme sa osamostatniť čím skôr, lebo každý mladý človek chce bývať sám. Aj my budeme veľmi radi, ak to bude v najbližších rokoch,“ dodala Ivana. Pozemok na svoj domček už majú kúpený.

Pulščáková: Svokrovci mali všetko zrátané

So svojimi skúsenosťami o živote so svokrovcami sa s nami podelila i Mária Pulščáková (47). Žila s nimi 18 rokov. Hovorí, že jedinou výhodou bolo to, keď jej svokra odviedla deti do škôlky, alebo dala mäso zo zabíjačky.

Svokrovci mali ale všetko prísne zrátané. „Deti sa nemohli dlho učiť, pretože svokor kričal, že pálime veľa elektriky. Nemohli sme mať doma takmer žiadne návštevy,“ posťažovala sa a pokračovala: „Svokrovci chovali prasa, takže sme mäso mali, to nemôžem povedať, no na druhej strane mali všetko zrátané a poznačené. Svokra však nikdy nekúpila prášok na pranie, takže sa to v podstate vyrovnalo.“

Vraví, že veľa dní so svokrou a svokrom boli ťažké. „Boli zlé dni, ale nikdy sme sa nehnevali dlho. Brala som to tak, že svokor bol chorý,“ povedala M. Pulščáková.

Falatová: Svokra kontrolovala moje nákupy

So svokrou už 25 rokov žije Katka Falatová (45). „Moja mamka mi zomrela, keď som mala sedemnásť, takže som svoju svokru vnímala ako mamku. Chcela som, aby sme bývali u nás doma, ale manžel nemal otca, tak chcel ostať pri mame. A teraz by som neodišla, aj keby ma vyhnali,“ zasmiala sa K. Falatová.

Na život s manželovou mamou sa ale nesťažuje. „Zo začiatku manželstva som chodila do práce, takže výhodou bolo to, že sme mali doma vždy navarené.“ Nemala rada, keď ju svokra kontrolovala pri nákupoch. „Keď som si kúpila nejaké oblečenie, tak sa jej občas zdalo, že ho kupujem veľa.“

Finančne im pomáhajú. „Beriem opatrovateľské, ale svokra nám dávala aj peniažky z dôchodku,“ prezradila Falatová. Teraz ju 83-ročná svokra rozčúli len vtedy, keď sa nechce najesť.

Jana: Muž nesmie byť mamičkin miláčik

„Bývanie so svokrou je určite veľká výhoda, pokiaľ máš oporu v manželovi,“ tvrdí Jana (34). „Môj stavia na prvé miesto mňa a naše deti, takže svokra nemá šancu v akejkoľvek nezhode.“

Ale aj napriek tomu by brala samostatné bývanie, so všetkým, čo k tomu patrí. „Ono ani tak nejde o svokru, skôr o to, či ti je partner oporou, alebo mamičkiným miláčikom. Svokra nie je zlá, ale vlastné bývanie je vlastné bývanie,“ zdôraznila Jana.

Rady pre svokru

Pri analýze rozvodov sa často zisťuje ako skutočný pôvodca rozvratu mladého manželstva práve svokra. Preto vám ponúkame niekoľko rád, ktoré by mala mať svokra na pamäti:

1. Zo všetkých síl sa usiluje, aby sa mladí manželia čím prv osamostatnili, aby mali vlastný domov. Vlastná domácnosť bude pre nich znamenať samostatnosť, slobodu.

2. Necháva mladých manželov riešiť si všetky veci a problémy samých, nezastarie sa do nich. Radiť im len vtedy, keď o to požiadajú, a to vždy v prítomnosti obidvoch tak, aby zať alebo nevesta nemali dôvod upodozrievať partnerku alebo partnera, že „berú rozumy“ od matky.

3. Nevyhľadáva a nezveličuje chyby zaťa alebo nevesty, nereferuje o nich svojmu dieťaťu, nepodniká nič ani vtedy, keď je presvedčená, že zať alebo nevesta chyby skutočne má.

4. Nikdy nezdôrazňuje, že je hlavnou osobou v dome, že len jej prislúcha právo rozhodovať o všetkých veciach.

5. Nekoná z pozície sily alebo materiálnej prevahy a nevyhráža sa (ja ťa naučím, vyženiem ťa z domu, ja ti ukážem, vydedím ťa, nič ti nedám a pod.).

6. Nezakrýva chyby svojho dieťaťa, nebagatelizuje ich, ani nenapomáha neresti svojho syna alebo dcéry (alkoholizmus, manželskú neveru). K obidvom mladým manželom má zásadne rovnaký vzťah a prístup - čestný, otvorený a úprimný.

7. Nezabúda, že každý jednotlivec túži po uznaní, dobrej povesti a sebauplatnení. Zať alebo nevesta práve tak ako jej dcéra alebo syn.

8. Nikdy nepodnecuje žiarlivosť svojho syna alebo dcéry na základe výtvorov ich či svojej fantázie a domnienok, nevyslovuje neopodstatnené podozrenia z nevery nevesty alebo zaťa, a tým nenarušuje manželstvo svojho dieťaťa.

9. Nevymáha a nepresadzuje si tvrdou rukou autoritu, aby uspokojila svoju samoľúbosť a panovačnosť. Pochopí, že dcéra vydajom a syn ženbou nastúpili svoj spôsob života a že majú povinnosti voči svojim životným partnerom. Preto im nekladie do cesty nijaké prekážky, vyplývajúce z jej osobných záujmov, ale všetko svoje konanie a usmerňovanie zameria na podporovanie ich manželstva, rodinného súladu, šťastia a spokojnosti.

10. Nezabudne, že mladí nevyhnutne potrebujú dostatok súkromia, a na to by mala pamätať aj v bytovej tiesni, pokiaľ bývajú spoločne.

11. Ak mladí manželia potrebujú pomoc, ochotne im pomôže pri výchove detí alebo pri vedení domácnosti. Nedopustí však, aby s jej pomocou kalkulovali ako so samozrejmosťou.

12. Dobrá svokra svoje dieťa vedie vždy tak, ako to vyžadujú celospoločenské záujmy a morálka našej spoločnosti, no súčasne tak, aby záujmy a práva zaťa alebo nevesty neboli poškodené a aby sa zachovávala rovnováha, nesnaží sa nejakým spôsobom zvýhodniť vlastné dieťa. Svoje deti učí pracovitosti, poriadkumilovnosti a správnemu systému vedenia domácnosti.

13. Nezabúda, že medzi jej fyzickým vekom a vekom mladých je rozdiel generácie. Tento rozdie1 musia obidve generácie - teda aj tá staršia rešpektovať.

(čor podľa www.psychologia.sk)
Psychologička: Svokra môže byť príčinou rozpadu manželstva

„Nedá sa povedať, že spolužitie so svokrou má len svoje výhody alebo len svoje nevýhody. Závisí to od toho, akí jedinci sa stretnú, do akej miery sú tolerantní, ak si vedia stanoviť a dodržať isté pravidlá spolužitia,“ informovala psychologička Kristína Čmelíková. No často ľudia tieto pravidlá nedodržiavajú. „Ide o to, aby si rodiny vedeli vymedziť istý priestor v dome. Určiť si priestorové hranice, materiálne i emocionálne. Ideálne je, ak majú domácnosti oddelené vlastné bývanie. Ak sú v jednom dome, každý by mal mať vlastný vchod, vlastnú kuchyňu i kúpeľňu a ostatné izby,“ uviedla K. Čmelíková. Svokra môže byť príčinou aj rozpadu manželstva. „Ak sa tie hranice nedajú udržať, tak nastane problém, pretože prichádza nová osoba už do zaužívanej domácnosti so svojimi predstavami a postojmi, ťažko sa ladí potom so staršou osobou, ktorá má dajme tomu povahové nedostatky. Tiež je dôležité to, aký vzťah má svokra ku svojmu synovi. Ako prijme novú nevestu, či je medzi synom a matkou preťatá pupočná šnúra, či je ten vzťah veľmi blízky a či je schopná rešpektovať túto novú osobu,“ dodala Čmelíková.

čor
Vedeli ste?

Výhody bývania so svokrou

- postráži dieťa, navarí, uprace, pomôže finančne

Nevýhody

- obmedzuje slobodu, strata súkromia, kontrola, drží stranu svojmu dieťaťu

čor

Neprehliadnite tiež

V pešej zóne im povolili štyri autá. Dorazilo ich trinásť

Z Hlavnej si organizátor promo večierka urobil parkovisko vozidiel Renaultu a Tempusu.

Do parku na Aničke autá nesmú. Ale rely tam bude

Preteky v rekreačnej zóne vyvolávajú otázky. Magistrát: Majú všetky povolenia.

Ohlásil bombu na súde, ten ho vzal do väzby

Starší Košičan sa v pondelok postaral o 20. evakuáciu budovy košických súdov.

Ťahanovčania, pozor. Prišli svine z Družstevnej

Starosta: Je ich priveľa, ľudia sa boja.

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.

Najčítanejšie na Korzár


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 3. Rastie nám pokrivená generácia?
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 2. Rastie nám pokrivená generácia?
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 5. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 10. Univerzita vyTVORená nápadmi študentov!
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 19 918
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 4 854
 3. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 781
 4. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 2 406
 5. Kedy sa refinancovanie oplatí? 2 286
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 2 169
 7. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 1 756
 8. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 1 661
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 488
 10. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 248

Už ste čítali?

Domov Najnovšie Najčítanejšie Desktop