Dizajn pochodne moderného tvaru je dielom londýnskych dizajnérov Edwarda Barbera a Jaya Osgerbyho, ktorí zvíťazili v súťaži vypísanej organizačným výborom a radou pre dizajn (Design Council).
Trojboký tvar
Pochodeň zlatistej farby má trojboký tvar, pričom trojica strán má viacero symbolických významov. Hlavným je ten, že číslo tri udáva počet v Londýne usporiadaných olympiád (vrátane tej budúcoročnej). Trojka symbolizuje aj tri slová olympijského motta (rýchlejšie, vyššie, silnejšie) a tri olympijské hodnoty, a to rešpekt, vynikanie a priateľstvo. "Chceli sme, aby to bolo niečo skutočne krásne a súčasne jednoduché. Pochodeň však musí vyvolávať aj dojem funkčného predmetu či športového náradia, akým je štafetový kolík," povedal dizajnér Osgerby.
Otvory symbolizujú bežcov
Na plášti pochodne je 8 000 malých otvorov, čo má tiež symbolický význam: otvory symbolizujú 8 000 bežcov, ktorí ponesú pochodeň po území Spojeného kráľovstva. Otvory budú vyvolávať aj zaujímavý efekt, pretože cez ne bude vidno plápolajúci plameň. Pochodeň má štyri časti: vnútorný a vonkajší plášť, horný odliatok (spojenie oboch plášťov) a základňa.
Hmotnosť len 800 gramov
Zdrojom plameňa bude propán-butánový horák. Hmotnosť pochodne je 800 gramov, jej dĺžka je 800 mm. Autori sa snažili vytvoriť čo najľahšiu pochodeň, pretože vyše polovica bežcov, ktorí ju ponesú, bude veľmi mladých (od dvanástich rokov). Zaujímavosťou je, že každý bežec bude mať vlastnú pochodeň a ohňom z nej zapáli pochodeň bežca.
Testovanie vo firme BMW
Pretože počas 70-dňového putovania krížom-krážom cez Britské ostrovy bude pochodeň určite vystavená nízkym teplotám, vetru a dažďu, bude pochodeň ešte podrobená testom v klimatickej komore automobilky BMW v Mníchove. Ďalšou zaujímavosťou je, že pochodeň bude putovať len po území Spojeného kráľovstva.
Aktivisti narúšali trasu
Pri doterajších olympijských hrách putovala pochodeň cez mnoho krajín, ale pri ostatnej olympiáde, ktorá sa konala v Pekingu, jej trasu narúšali v Spojenom kráľovstve, Francúzsku a USA aktivisti bojujúci za ľudské práva v Číne. Medzinárodný olympijský výbor sa tak rozhodol (napokon aj z finančných dôvodov) medzinárodnú štafetu s olympijskou pochodňou zrušiť. Toto opatrenie síce platí až od zimných olympijských hier 2014, ktoré sa budú konať v ruskom Soči, ale organizátori londýnskej olympiády už predtým oznámili, že pochodeň bude putovať len po britskom území.
Štart na najzápadnejšom cípe
Do Británie príde olympijský oheň 18. mája budúceho roka a svoju britskú púť začne na najzápadnejšom výbežku Anglicka, v mieste nazývanom Land´s End (koniec zeme). Pochodeň potom bude putovať nielen po Anglicku, ale aj po Škótsku, Walese a Severnom Írsku. Navyše pochodeň zavíta aj na ostrovy Shetlandy, Orkneje, Jersey, Guernsey a Man. Konečnou stanicou pochodne bude Londýn, kde pobudne posledný týždeň, a posledný bežec ju 27. júla 2012 prinesie na otvárací ceremoniál olympiády, ktorý bude na olympijskom štadióne. Celková dĺžka trasy pochodne bude okolo 8 000 míľ, čiže temer 13 000 kilometrov. Olympijský oheň je jeden zo symbolov olympijských hier. Jeho počiatky siahajú do antického Grécka, kde počas starovekých olympijských hier horel oheň ako pripomienka toho, že ho Prometeus ukradol bohovi Diovi a priniesol na zem ľuďom.
Tradíciu behu zaviedli nacisti
Oheň sa znova objavil na olympiáde v roku 1928 a odvtedy je súčasťou novodobých olympijských hier. Istou kuriozitou však je, že tradíciu štafetového behu s pochodňou začal až organizačný výbor olympijských hier 1936 v Berlíne. Tento beh bol ponímaný ako súčasť snahy premeniť hry na oslavu hitlerovskej Tretej ríše. Aj napriek tomuto pôvodu sa štafetový beh s pochodňou stal dnes už tradičnou súčasťou všetkých ďalších olympijských hier.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.