Napriek tomu sa však leto čo leto opakovane dopúšťame tých istých prehreškov voči našej pokožke, preto nezaškodí niekoľko cenných rád zopakovať.
Základom správneho opaľovania je jednoznačne poznanie vlastného fototypu, ktorý má na svedomí genetika. Pomôže nám to zorientovať sa v tom, ako dlho byť na slnku, aby sme nič neriskovali a akú kozmetiku zvoliť. Výhodou je, že stav pokožky sa počas nášho života veľmi nemení, preto ak v mladosti patríme k určitému fototypu, po rokoch to tak zvyčajne ostáva. Dokopy existuje fototypov šesť. My Európania rozoznávame štyri, zvyšní obyvatelia planéty ďalšie dva.
Neopáliteľné bledule
Najhoršie, čo sa týka slnenia, je na tom jednoznačne fototyp I. Opaľovanie v takomto prípade nie je žiadnou výhrou a v podstate sa ho musíme skôr vyvarovať. Problémy so slnkom si v tomto prípade užijú ľudia s bielou pokožkou a až bielymi, prípadne ryšavými vlasmi. Zvyčajne sú modrookí a majú pehy. Ich pokožka sa na slnku vždy spáli a nikdy nedosiahne pekný opálený vzhľad. Ak patríte k takýmto "nešťastníkom", musíte sa opaľovacím krémom natierať počas celého roka, a to aj v našich končinách. U nás postačí faktor 20, pri mori aj 50. Na priamom slnku je lepšie zdržiavať sa čo najmenej, pretože hrozia až vážne popáleniny. Skvelou radou pre tento fototyp je začať už na jar užívať výživové doplnky zakúpené v lekárni, ktoré aspoň čiastočne pokožku pripravia na kontakt so slnkom.
Šanca mierne zhnednúť
Trochu lepšie sú na tom ľudia s fototypom II. Disponujú síce bledou pokožkou, ktorá sa ľahko spáli, no predsa len majú šancu dosiahnuť aj jemné opálenie. Majú väčšinou zelené či sivé oči a plavé, prípadne svetlohnedé vlasy. Pri mori by jednoznačne mali začínať s kozmetikou s ochranným faktorom 40 a postupne, pri získaní jemného opálenia, faktor mierne znižovať. Je vhodné užívať betakarotén.
Opaľovanie bez problémov
Fototyp III je na tom už výborne a dobrou správou je, že doň patrí väčšina z nás. Ide o jedincov s normálnou pokožkou, ktorá sa vždy pomerne ľahko opáli. Ich pleť je bežne svetlohnedá, majú hnedé vlasy i oči. Pobyt na slnku si vyslovene užívajú a úplne im stačí ochranný faktor okolo 15.
Vysnívané čokoládky
Pre pobyt na slnku boli ľudia tohto štvrtého fototypu priam stvorení. Majú totiž vďaka silnej pigmentácii pokožku, ktorá sa nikdy nespáli, ale vždy krásne do tmavohneda opáli. Ide o orientálne a stredozemné typy s tmavými až čiernymi vlasmi aj očami. Faktor, ktorý je pre nich určený, je od 6 do 10.
Pozor na deti
Nech už ste vy akýkoľvek fototyp, vaše dieťa potrebuje úplne iný typ ochrany proti slnku. Odporúča sa natierať deti kozmetickými prípravkami s čo najvyšším možným faktorom a lepšie je kúpiť im špeciálne prípravky určené práve pre najmenších a chrániť im hlavu pokrývkou. Bábätká do jedného roka sa nesmú opaľovať vôbec.
Ako dlho byť na slnku?
Jednoznačnú odpoveď vám nedá nikto. Úplne sa slnečnému žiareniu vyvarovať určite nie je vhodné. Ešte vždy platí staré známe, že kam nechodí slnko, tam chodí lekár. Slnko má totiž schopnosť ničiť baktérie a vírusy, zvyšuje hladinu vitamínu D a zároveň nám dokáže vylepšiť náladu. Ak to s ním však preženieme, môže nám ublížiť. Pri dĺžke pobytu na slnku preto samozrejme musíme brať do úvahy náš fototyp, no pre každého platí nasledujúca zásada. Vystaviť sa slnečnému žiareniu nesmieme odrazu, ale len postupne. Konečné maximum by mali predstavovať dve hodiny denne.
Nevyhnutné pomôcky
Okrem kozmetických prípravkov určených na slnenie určite nezabúdajte na kvalitné slnečné okuliare a pokrývky hlavy. Zvýšenú pozornosť si zaslúžia materské znamienka a jazvy, ktoré pretierajte prípravkami s faktorom 50. Špeciálnu pozornosť si vyžaduje aj pokožka tváre, ktorú si nezabúdajte pravidelne natierať aspoň každé dve hodiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.