Pondelok, 11. december, 2017 | Meniny má Hilda
BOJ O ZÁCHRANU: Z POSLEDNÝCH ŠTYROCH TRAJA VYHRALI

III. liga: Železničiarom stačil k postupu aj bod

Predposledné kolo III. futbalovej ligy prinieslo viacero prekvapujúcich výsledkov. V závere súťaže zázračne ožívajú tímy z chvosta tabuľky.

Víťaz východnej skupiny III. ligy. Týmto prívlastkom sa môzu popýšiť hráči Lokomotívy Košice.(Zdroj: Veronika Janušková)

Z poslednej štvorice pred týmto kolom zvíťazili až tri mužstvá, Nižný Hrušov doma, Topoľany a Krásna dokonca na ihriskách súperov. O vypadávajúcich tak rozhodne až posledné kolo, stále je namočených päť tímov. Takéto starosti sa netýkajú košickej Lokomotívy, ktorá podľa očakávania včera spečatila postup do vyššej súťaže.

Sabinov - Giraltovce 1:0 (0:0)

SABINOV. V 7. min. sa zastreľoval Dlugoš, no Štefánik bol na mieste. O dve min. na to dobre našiel Radačovský voľného Molčana, no ten opäť netrafil. O minútu sa skoro potvrdilo nedáš - dostaneš, no domáci Bartoš vychytal úplne voľného Uhrina. V 13. min. vykopával z bránkovej čiary Bednár, keď Štefánik už bol prekonaný. O dve min. dobrú strelu Verešpeja chytil Štefánik. V 39. min. kopali prvý roh domáci a Molčanov center Peregrin poslal tesne nad. V 45. min. hosťujúci Cauner z trestného kopu trafil spojnicu Bartošovej bránky. Druhý polčas začali s vetrom lepšie domáci sériou rohových kopov, z ktorých nič nevyťažili. Až v 64. min. dlhý výkop Bartoša podbehol Mitaľ st. a vybiehajúceho Štefánika prehodil Verešpej. V 80. min. Molčan ideálne vysunul za obranu Radačovského, no ten zle zakončil. V 85. min. zahrával ten istý hráč trestný kop, hostia však odvrátili. V záverečnej minúte opäť Radačovský našiel Dluhoša, ktorého hlavičku zastavila spojnica Štefánikovej bránky.

Gól: 63. Verešpej, ŽK: Verešpej, Molčan - Gdovin, Uhrín, Mitaľ, ml., D: 200, R: Koňar. SABINOV: Bartoš - R. Sochovič (35. Novotný), Janiga, D. Sochovič, Peregrin, Lukáč, Andraščík, Dlugoš, Verešpej, Radačovský, Molčan (83. Bašista). GIRALTOVCE: Štefánik - Bednár, Gdovin, Hudák, Mitaľ st., Čabala, Cauner, Kaňuch, Blaško (72. Roba), Vojta (77. Mitaľ ml.), Uhrín.

mn

Lokomotíva - Sp. Podhradie 0:0

KOŠICE. Vedúci celok tabuľky privítal už zachránené Spišské Podhradie, ktoré v tomto stretnutí nemalo čo stratiť, avšak Lokomotíva potrebovala zvíťaziť, aby potvrdila postup do vyššej súťaže. Od začiatku mali viac z hry hostitelia, avšak prílišná zodpovednosť im zväzovala nohy a prvú strelu na bránu vyslal až v 17. min. Chmelo. Hostia sa spoliehali na dobrú defenzívu a vyrážali do rýchlych protiútokov. Niekoľkokrát prečíslili domácu obranu, ale rovnako nedokázali trafiť do priestoru bránky. Po polhodine hry nastrelil Riapoš pravú žrď, no odrazenú loptu Lipnický nedokázal dostať do brány. Aj v druhom polčase sa hralo na jednu bránu, avšak gól domáci nedokázali streliť ani z jedenástky, ktorú zahodil v 60. min. Takáč. Hostia hrali oveľa pokojnejšie a nerozhodným výsledkom brnkali na nervy domácich, ktorí do konca zápasu už nedokázali streliť gól.

ŽK: Richard Hritz, Matfiak. Rozhodca: Kolesár. Divákov: 400. LOKOMOTÍVA. Chovan - Kauka, Borza, Takáč, Jurek - Klučár (69. Klimek), Chmelo, Paulovčák, Lorinčák (80. Zajac) - Riapoš, Lipnický (66. M. Gere). SP. PODHRADIE. Pollák - Popovec, Papcún, Richard Hritz, Havrila (76. Prusák) - Pokrivčák, Mišenčík, Róbert Hritz, Zelený - Kočík (90.+ Benko), Matfiak (90. Maliňák).

glo

Chceli tri body, ale postup majú

Aj keď hráči vedúceho celku najvyššej regionálnej futbalovej Lokomotívy Košice nevyužili domáce prostredie na zisk troch bodov, predsa len sa môžu tešiť z postupu do vyššej súťaže. Pri dobrej konštelácii hviezd im stačila aj remíza so Spišským Podhradím, ktoré sa ukázalo v Družstevnej v solídnej fazóne. Hostia hrali oveľa uvoľnenejšie ako domáci a niekoľko ráz poriadne vystrašili zadné rady Lokomotívy.

KOŠICE. Po opatrnom začiatku hostitelia zatlačili hostí na ich polovicu, ale do streleckej či gólovej šance sa dlho nevedeli dostať. Prvú priamu strelu na bránku vyslal v 17. min. Chmelo, no brankár Pollák loptu vytlačil na roh. O minútu neskôr sa na jedného obrancu rútila dvojica hráčov Sp. Podhradia, avšak Mišenčíkovu strelu jeden z hráčov Lokomotívy zblokoval. Do prestávky sa vyznamenal gólman domácich Chovan po strele Matfiaka. Niekoľko šancí mali aj domáci, najväčšiu po polhodine hry Riapoš, keď jeho strela spoza šestnástky opečiatkovala pravú žrď, avšak ani odrazenú loptu nedokázali domáci dostať do siete.

S pribúdajúcim časom sa na kopačky domácich vkrádala väčšia nervozita, ktorá sa podpísala pod zahodené šance. Svedčí o tom aj zahodený pokutový kop. Po hodine hry ho nepremenil Tkáč, keď mieril do stredu bránky a nastrelil nohy brankára Polláka. Po remízovom zápase nebolo veľmi do reči trénerovi Jaroslavovi Galkovi, ktorý bol presvedčený, že jeho zverenci prelomia streleckú smolu. Dá sa povedať, že domácim nebolo súdené streliť gól do siete Sp. Podhradia, ani keby hrali do tmy. Nepremenili množstvo šancí, niektoré doslova z pár metrov. „O spokojnosti nemôže byť ani reči, lebo všetci očakávali víťazstvo a potvrdenie postupu. Bohužiaľ, odohrali sme nešťastný duel, v ktorom sme mali šancu na dva zápasy, no ani jednu sme nedokázali presne zakončiť. Nedali sme ani pokutový kop a pokiaľ nedáme gól, len ťažko môžeme pomýšľať na víťazstvo. Musím priznať, že nemáme takú kvalitu v kádri, aby sme v každom stretnutí dokázali vyhrávať trojgólovým alebo vyšším rozdielom. Ukázalo sa to aj v tomto meraní síl, keď súper v strede poľa dobre kombinoval a mal aj niekoľko šancí a musím povedať, že nás podržal aj brankár,“ konštatoval domáci tréner J. Galko. Duel sa nakoniec skončil bezgólovou remízou, ktorá nakoniec pri remíze Moldavy B stačila Lokomotíve na potvrdenie postupu do vyššej súťaže.

(glo)

V. Opátske - Topoľany 1:2 (0:0)

KOŠICE. Zápas začal vo svižnom tempe, ale bez väčšej príležitosti z jednej alebo druhej strany. Topoľany hrajúce o záchranu sa sústredili na defenzívnu činnosť a Opátske len márne búšilo do plných. Až do 23. min. sa hralo len medzi šestnástkami, až prišla v tejto minúte prvá šanca Topolian, ale po hlavičke Horňáka zachránil na čiare Repovský. V prvom polčase to bolo, čo sa týka šancí, všetko. Opátske sa v druhom polčase ujalo vedenia v 68. min. po prekrásnej strele Krakovského, ale to bolo zo strany domácich všetko. Topoľany sa po inkasovanom góle neuveriteľne pozviechali a dvoma gólmi otočili stav stretnutia vo svoj prospech. Opátske sa ani v tomto zápase nedokázalo zbaviť komplexu Topolian, keď vo vzájomných stretnutiach nedokázali nad nimi nikdy zvíťaziť.

Góly: 68. Krakovský - 74. Kopáč, 82. Horňák, ŽK: bez kariet, D: 100, R: Kakaščík. V. OPÁTSKE: Repovský - Sabol (62. M. Krakovský), Sciranka, Školník, Vilčko, Angelovič (85. Zabavník), Seman (82. Jakab), Mohamed, Maojoroš, Turczyk, T. Krakovský. TOPOĽANY: Komenda - Surmin, Kopka, Liška, Adam, Karafa, Kopač, Petro, Kandala, Tkáč, Horňák.

ma

Stropkov - V. Tatry 1:0 (0:0)

STROPKOV. V prvom polčase sa hráči obidvoch mužstiev iba opatrne pokúšali o koncovku, zväčša iba z väčších vzdialeností. O tieto strelecké aktivity sa zo strany domácich pokúsili Kaňuk a Porkolab a zo strany hostí Kozár. Jedinú sľubnú gólovú príležitosť prvého polčasu mal v 15. min. Kaňuk, ale jeho krížnu strelu z vnútra šestnástky zrazila obrana hostí na rohový kop. V 28. min. Dolutovský v strede hracej plochy nešetrne fauloval kapitána hostí Kakaščíka a hlavný rozhodca nezaváhal - červená karta. Za podobný zákrok hosťujúceho Baranéka vytiahol iba žltú kartu. V úvode druhého polčasu zaujala iba strela Čepu z 25 m do stredu brány. Dlhé minúty sa potom toho na ihrisku udialo veľmi málo, no v 72. min. podnikli domáci do otvorenej obrany hostí rýchly protiútok, ktorý s prehľadom zakončil Medvec. O 5 min. mohol po rohovom kope vyrovnať Šefc, ale loptu v päťke netrafil. Nepresný bol aj lob Vozára po vybehnutí brankára Biroša. Viac ako hodinová presilovka hostí gól v domácej sieti nepriniesla.

Gól: 72. Medvec, ŽK: Čepa - Baranék, Vozár, Buc, ČK: Dolutovský (Stropkov), D: 300, R: Benko. STROPKOV: Biroš - Fiľarský, Zápotocký, Adamica, Kaňuk - Medvec, Dolutovský, Kentoš, Porkolab (83. Berežný) - Vachaľ, Čepa. V. TATRY: Meleky - Šimšaj, Kubánka, Baranék, Cehula - Sova (57. Palguta), Kakaščík, Mihok, Šefc - Pačaj (68. Buc), Vozár.

pb

Barca - Krásna 0:2 (0:0)

KOŠICE. Už v 5. min. mieril medzi žrde Hoščuk, ale Tkáčovi problémy nenarobil. Potom sa vydarila jedna z mála rýchlych akcií Kurucovi, no jeho center Durbák hlavou neumiestnil za chrbát brankára Krásnej. A keď si už domáci fanúšikovia po polhodine zakričali gól, rozhodcovia ho Tökölymu po parádnej strele od žrde neuznali pre údajný ofsajd. Až v 35. min. sa dostal do šance Gedeon, no jeho hlavičku Dedinský efektným zákrokom zlikvidoval. V 53. min. sa do gólovej šance dostal Macká, no Dedinský včasným vybehnutím mu radosť pokazil. Goleňova hlavička vzápätí skončila na bočnej sieti. Aj v 57. a 58. min. sa vyznamenal Dedinský, keď zlikvidoval ďalšie obrovské šance Macáka i Čobíka-Ferčíka. Až prišla 63. min. a chybu domácich v strede obrany využil Gedeon na úvodný gól. Ten istý hráč potom uzavrel skóre po ideálnej Hardovej prihrávke.

Góly: 63. a 82. Gedeón, ŽK: bez kariet, D: 200, R: Biroš. BARCA: Dedinský - Kollár, Hoščuk, Šimko, Kuruc - Anguš, Valkušák (62. Roško), Brunovský (78. Pástor), Durbák (70. Ohman) - Tököly, Balohg. KRÁSNA: Tkáč - Domanič, Čopák, Guza, Monrigal - Macák, Forfanta, Čobík-Ferčík (85. Slezák), Golenya (67. Harda) - Gedeon, Matia (82. Surgent).

rr

Šťastné okamihy čerstvého inžiniera

Košické prímestské derby odvekých rivalov prinieslo vcelku solídny futbal, v ktorom sa nakoniec radovali do zostupových problémov namočení hostia.

KOŠICE. Hoci sa im v úvodnej časti hry nedarilo dostať na dostrel k barčianskej bráne, po prestávke s vetrom v chrbte narobili problémov Dedinskému až-až. Najmä Macák a Golenya mohli byť hviezdami zápasu, no nechali žiariť Dedinského až do chvíle, kým to vzal do rúk, či skôr na svoje kopačky Ján Gedeon.

„Mám za sebou naozaj šťastný týždeň. Najprv som úspešne zavŕšil vysokoškolské štúdium a dnes sa mi zadarilo v zakončovaní,“ rozhovoril sa so širokým úsmevom čerstvý strojársky inžinier a dodal: „Verím, že nám tieto tri body k záchrane pomôžu. A že to padalo práve mne? No čo narobíte? Videli ste sami, čo naši mladíci pozahadzovali. Tak to musela na seba vziať ‚stará páka‘. Pre nás to bol z psychického pohľadu namáhavý zápas, a možno aj to sa podpísalo pod roztrasené kolená mladých spoluhráčov. Našťastie sa nám s vetrom darilo dostávať pomerne často do šancí a tak predsa len prekonať výborného súperovho brankára,“ uzavrel debatu tento 25-ročný útočník a ponáhľal sa zaskandovať si víťazný pokrik do šatne.

(ron)

N. Hrušov - Svidník 5:3 (2:1)

NIŽNÝ HRUŠOV. Domáci začali náporom, ktorý pečatil v 7. min. Smolej. V 23. min. po akcii Palka upravil Sakala na 2:0. Hostia sa však v ťažkých chvíľach mohli spoľahnúť na kanoniera Výravca, ktorý v 38. min. znížil na polčasových 2:1. Úvod druhého polčasu vyšiel domácim, keď v 52. min. center Palka poslal osamotený Hamza hlavou za Hájovského. Po tomto momente začali úradovať hostia, ktorí Košom a Výravcom vyrovnali na 3:3. Domáci to však nezabalili a hneď o minútu poslal Palko domácich do vedenia. Strelecký koncert uzavrel v 83. min. Chudina. Domáci si týmto víťazstvom priblížili vytúžený cieľ, ktorým je záchrana.

Góly: 7. Smolej, 23. Sakala, 52. Hamza, 71. Palko, 81. Chudina - 38. a 70. Výravcec, 59. Koša, ŽK: bez kariet, D: 270, R: Bucko. N. HRUŠOV: Janok - Mezej, Duda, Vajda, T. Kukuruc, Hamza (63. M. Kukuruc), Smolej, Chudina, Sakala, Palko, Molek (74. Svetlík). SVIDNÍK: Hájovský - Výravec, Luščák, Morjak, Koscelník (46. Frančák), Šafranko, Puchír, Harakaľ, Vaľany, Koša, Paňko.

mk

Veľký Šariš – Svit 0:2 (0:1)

VEĽKÝ ŠARIŠ. Prvý protiútok hostí v 37. minúte zužitkoval bez zaváhania Lelkeš, keď po predchádzajúcej chybe v obrane domácich sa ocitol osamotený pred brankárom Strakom a nedal mu žiadnu šancu. Hráči Svitu dovtedy len sledovali útočné akcie domácich. Už v 5. minúte ustupovali pred M. Kerestešom až pred šestnástku, ale jeho bomba skončila mimo. Potom v 10. minúte Kizákovu strelu chytil Frank, neskôr nepresne strieľali Aľušik, Adam, Chovan, Kizák. Vyrovnať mohol Sivák, ale jeho hlavička v 40. minúte letela asi pol metra ponad brvno. V 52. minúte Adam svoj slalom zakončil iba slabou strelou, no o tri minúty neskôr skončila lopta z trestného kopu M. Keresteša na brvne. Presadil sa zľava aj Jačišin, ale proti gólu bol brankár Frank, ktorý svoje mužstvo podržal v tejto, ale aj vo viacerých ďalších chvíľach. Naopak domácemu gólmanovi vypadla ľahká lopta z náruče v 76. minúte a Badzík ju poľahky poslal do prázdnej brány. Hostia ešte nastrelili v 76. minúte Kozákom brvno.

Góly: 37. Lelkeš, 76. Badzík. ČK: 72. Jarkuliš (po druhej ŽK). D: 200. R: Zvolanek. VEĽKÝ ŠARIŠ: Straka – Máthe (66. Platko), Chovan, M. Keresteš, Adam – Sedlák, Marchevský, Kizák, Aľušik, Kostovčík (40. Sivák) – Jačišin. SVIT: Frank – Jarkuliš, Marhefka, Fridman, Tropp – Monka (58. Kozák), Lajčák, Sabo (90. Tarazhi), Jambor – Beller (74. Badzík), Lelkeš.

jj

Snina – Moldava B 2:2 (1:0)

SNINA. V 7. min. po rohovom kope hlavičkoval osamotený v šestnástke Bednár, ale minul bránu. V 15. min. po utešenej strele Š. Pčolu padol prvý gól, keď preloboval brankára hostí. V 23. min. sa do vzduchu zavesil J. Lukáč, ale jeho hlavička skončila v brankárovom náručí. V 26. min. zakombinovala Moldava a bola z toho nebezpečná strela od Smreka. V 62. min. po úniku hosťujúceho Schnűrera a následnom centri sa presadil Palencsár. V 67. min. vyslal tvrdú strelu na bránu M. Lukáč, ale brankár hostí bol pozorný. V 74. min. založil rýchly protiútok Hišem, našiel M. Pčolu, ale ten nezakončil presne. V 76. min. po rohovom kope padol druhý gól hostí, keď nezadržateľne hlavičkoval Smrek. V 80. min. bol faulovaný brankárom vnútri šestnástky Š. Pčola a ten istý hráč ponúknutú výhodu pokutového kopu s prehľadom premenil. V 88. min. vystreli zvnútra šestnástky aktívny Š. Pčola, ale brankár jeho strelu kryl.

Góly: 15. a 81. Š. Pčola (1 z 11 m) – 62. Palencsár, 76. Smrek. ŽK: Hišem – Hanzel, Petričko. Rozhodoval: Maliňák. Diváci: 800. MFK: Mucha – Jankaj, J. Lukáč, F. Hanc, M. Pčola – Hišem, Popovič (55. Pavlina), Tomčák, Š. Pčola – M. Lukáč, Bednár (54. Krajník). MOLDAVA B: Konkoľ – Sinčák, Vereb, Petričko, Smrek – Schnűrer, Rusinko, Ribár, Maďarik – Hanzel, Palencsár.

ml

Program 30. kola

18.6. o 17. 00 hod.: Svit - V. Opátske, 19.6. o 17. 00 hod.: Giraltovce - Lok. Košice, Sp. Podhradie - Snina, Moldava B - Barca, Krásna - N. Hrušov, Svidník - V. Šariš, Topoľany - Stropkov, V. Tatry - Sabinov.

Najlepší strelci

19 gólov: Vyravec (Svidník), Palenčár (Moldava B),
14 gólov: M.Keresteš (V. Šariš), Š. Pčola (Snina), Lipnický (Lok. Košice),
13 gólov: Turczyk (V. Opátske),
11 gólov: Bednár, M. Lukáč (Snina), Pokrivčák (Sp. Podhradie),
10 gólov: Rjapoš (Lok. Košice), Radačovský (Sabinov)
9 gólov: Čepa (Stropkov), Lelkeš (Svit),
8 gólov: Horňák (N. Hrušov), Steininger (V. Opátske), Grunvaldský (Lok. Košice), Pástor (Barca), M. Vranko (Sabinov), Uhrín, Kaňuch (Giraltovce), Jambor (Svit)

1. Lok. Košice 29 20 5 4 60:23 65
2. Moldava B 29 18 6 5 66:37 60
3. Snina 29 14 6 9 58:39 48
4. Giraltovce 29 14 6 9 36:30 48
5. V. Opátske 29 12 7 10 53:47 43
6. Svit 29 13 3 13 45:38 42
7. Svidník 29 11 7 11 49:45 40
8. Sabinov 29 11 7 11 44:48 40