Korzár logo Korzár
Sobota, 23. september, 2017 | Meniny má Zdenka

Platy primátorov sa budú meniť aj v mestách na východe

Novela zákona upraví aj platové pomery primátorov 11 zemplínskych miest. V šiestich z nich majú hlavy miest len základný plat, ktorý im znížia automaticky.

Gelnickí poslanci(Zdroj: kar)

V zvyšných piatich, kde majú primátori platy navýšené, budú musieť úpravy do konca júna schváliť poslanecké zbory.

ZEMPLÍNSKY REGIÓN. Základné platy mali v sídlach od 20– do 50-tisíc obyvateľov Jana Vaľová (Smer–SD) z Humenného, Marián Kolesár (nez.) z Trebišova a Štefan Miľovčík (nez.) zo Sniny.

Záhorčák by mal zarobiť o 400 € menej

Doteraz zarábali rovnakých 2 469 €. Ich platy nemusia riešiť poslanci, automaticky im ich znížia v súlade s novelou zákona. Po novom budú zarábať 2 223 €.

Výnimkou je medzi nimi michalovský primátor Viliam Záhorčák (Smer–SD), ktorému poslanci schválili navýšenie rovnako ako jeho predchodcovi Jozefovi Bobíkovi (KDH).

Okrem základného platu 2 469 € doteraz poberal aj navýšenie 52,65 %, takže celkovo mal na výplatnej páske 3 769 €. Po novom mu základ „spadne“ na 2 223 €. O navýšení budú musieť rozhodnúť poslanci. Ak by mu ho ponechali na doterajšej úrovni, zarábal by 3 393 €. Stretnúť sa pre to majú 21. júna.

Staško a Balog majú len základy

V skupine miest s 5– až 10-tisíc obyvateľmi má základný plat len sobranský primátor Štefan Staško (Smer–SD) a jeho kolega Jozef Balog (nez.) z Kráľovského Chlmca. Obaja doteraz poberali po 2 000 €, po novele im plat klesne na 1 800 €. Primátorovi Veľkých Kapušian Petrovi Petrikánovi (nez.) k 2 000-eurovému základu schválili aj navýšenie 25 %, takže dostával 2 500 €. Ak by mu poslanci navýšenie ponechali, po novele by zarábal 2 250 €. Rozhodovať o tom budú 23. júna.

Najvyyšie navýšenie zo všetkých zemplínskych miest, až 70 %, mal doteraz primátor Medzilaboriec Ivan Solej (nez.) – zdedil ho po predchodcovi. Doteraz zarábal spolu 3 399 €, po novom by mu pri zachovaní 70-percentného navýšenia patrilo 3 060 €. Záleží to od poslancov, ktorí majú o tom rozhodnúť 20. júna.

Gamrát chcel nulu, dali mu 20 %

Procedúru úpravy platu už absolvoval primátor Sečoviec Jozef Gamrát (nez.) Doterajšie navýšenie 50 % mu plat zdvihlo na 3 000 €. Gamrát navrhol navýšenie znížiť na nulu. Poslanci nesúhlasili, priklepli mu 20 %. Po novom zarobí aj s navýšením 2 160 €.

Na konci zoznamu sú Marta Vozáriková (nez.) z Čiernej nad Tisou a Vladimír Dunajčák (nez.) zo Strážskeho. Vozáriková poberá len základný plat – doteraz zarábala 1 854 €, po novom to bude 1 669 €. Dunajčákovi doteraz patrilo 50-percentné navýšenie, spolu so základom zarábal 2 780 €. Ak by to poslanci nemenili, po novele by zarobil 2 504 €. Rozhodnú o tom 23. júna.

Úpravy budú aj pod Tatrami

Popradský primátor Anton Danko (nez.) nateraz zarába vrátane navýšenia a odmien mesačne 4 425 eur. Nový zákon môže okresať Dankovi mesačnú výplatu na základný plat 2 454 eur. Najviac však domov môže priniesť 4 172 eur. O Dankovom plate budú rozhodovať poslanci 22. júna.

Šéf kežmarskej radnice Igor Šajtlava (nez.) zarába 3 026 eur. O jeho mesačnom príjme sa bude rozhodovať 23. júna. Šajtlava bude môcť zarobiť po novom mesačne od 1 946 eur do 3 309 eur. Maximálny možný plat po novom môže Šajtlavovi dokonca výplatu zvýšiť o takmer 300 eur.

Primátor Starej Ľubovne Michal Biganič (nez.) doposiaľ zarába 3 242 eur. Poslanci mu schvália nový plat 15. júna. Jeho základný plat môže byť 1 946 eur a maximum sa môže vyšplhať do výšky 3 309 eur, čím by si prilepšil o 67 eur.

mel
V prešovskom regióne sa platy príliš meniť nebudú

PREŠOV/SABINOV/VRANOV NAD TOPĽOU. Platy starostov a primátorov môže znížiť novelizovaný zákon. Môže, ale nemusí.

Samosprávy musia rozhodnúť o platoch primátorov a starostov do konca mesiaca. V Prešove sa tak stane na riadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ), ktoré sa uskutoční 29. júna.

Mestská rada bude mať návrh na určenie platu na stole 15. júna. K veľkým zmenám oproti dnešku pravdepodobne nedôjde.

Nezávislý primátor Pavel Hagyari poberá 3 268 eur, čo je terajší minimálny plat (2 808 eur) plus 20 percent. Tento plat poberá od 1. apríla 2011 (dovtedy, od novembrových volieb, mal základný plat, stanovený dodatočne po neprijatí nijakého uznesenia).

Podľa novelizovaného zákona môže dostať Hagyari minimálne 2 454 eur a maximálne 4 171 eur.

Hovorkyňa mesta Veronika Gazdová potvrdila, že nový návrh na určenie platu sa k hornej hranici nepriblíži. Ostať by mal na terajšej úrovni 3 268 eur. V prípade, že by mu zastupiteľstvo odsúhlasilo plat na rovnakej percentuálnej úrovni (základ + 20), klesol by mu na 2 945 eur.

Samotný primátor sa na margo svojej mzdy vyjadril, že jeho sa problém s jej výškou nedotkne, keďže sa považuje za bohatého človeka a väčšinu svojho platu dáva na dobročinné účely. Želal si však mierne vyšší plat, než je zákonom stanovené minimum, aby ho neporovnávali so starostami malých obcí, ktorí poberajú rovnako i viac peňazí. Nový zákon však považuje za populistický a privítal by právnu normu obmedzujúcu mzdy nielen samosprávam, ale všetkým ľuďom na vedúcich postoch vo verejných funkciách i v štátnych firmách.

Jedni skôr, druhí neskôr

Primátor Vranova nad Topľou Ján Ragan (nez.) má v súčasnosti plat 2 469 eur. „Jeho plat patrí medzi najnižšie v porovnaní s okolitými mestami. O jeho znížení môžu poslanci rozhodnúť 28. júna na mestskom zastupiteľstve,“ informovala hovorkyňa mesta Vranov nad Topľou Eva Mitaľová. Ragan okrem primátorského platu poberá aj ďalších 1 150 eur sťaby podpredseda Prešovského samosprávneho kraja (za ĽS-HZDS).

Sabinovskí mestskí poslanci budú o plate svojho primátora Petra Molčana (Smer–SD) rozhodovať už v utorok. Úpravu platových podmienok primátora mesta prerokujú na mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva.

tim, frk, čor
Gelnická primátorka zarába rovnako aj po zmene zákona

Gelnická primátorka Anna Nemčíková (KDH) bude napriek novele zákona o platoch primátorov a starostov zarábať tak ako doposiaľ. Rozhodli tak poslanci na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva.

GELNICA. Z dielne ministerstva vnútra vyšla novela, podľa ktorej sa znížia platy slovenských primátorov a starostov. Gelnickí poslanci využili svoju možnosť zo zákona a navýšili primátorke plat o 12 percent, aby kvôli zmene zákona jej plat neklesol.

Znížil sa koeficient

Plat starostov a primátorov sa vypočítava podľa zákona. Priemerný plat v národnom hospodárstve za minulý rok sa vynásobí koeficientom podľa počtu obyvateľov. Mestskí a obecní poslanci mali donedávna možnosť túto sumu zvýšiť až na dvojnásobok. Po novom sa znížil koeficient, taktiež mestské zastupiteľstvo môže zvýšiť základný plat iba na 1,7–násobok.

Najvýraznejšou zmenou, ktorú niektorí starostovia a primátori pocítia, je zrušenie odmien. Tie mohli dostávať až do výšky 50 percent z platu, ktorý im určili poslanci obecného či mestského zastupiteľstva.

Stále dostávala zákonné minimum

Gelnická primátorka pôsobí na magistráte tretie volebné obdobie. V porovnaní so svojimi spišskými kolegami je teda rekordérka. Celé tie roky, po dohode s poslancami, poberala takzvaný základný plat, ktorý jej prináležal zo zákona. Mestské zastupiteľstvo nikdy nevyužilo svoje zákonne možnosti a plat jej nenavýšilo. V tomto volebnom období A. Nemčíková zarábala 2 159 eur.

Podľa novely zákona by jej plat mal byť nižší, išlo by o sumu 1 800 eur. Preto teraz, po rokoch, poslanci využili svoju možnosť a sumu vypočítanú zo zákona navýšili o dvanásť percent.

„Plat sa jej aj tak nezvýši. Naša primátorka mala stále len minimálny plat zo zákona aj v čase prosperity,“ vysvetlil predseda finančnej komisie pri mestskom zastupiteľstve Zoltán Kolbaský (Smer – SD), prečo predložil takýto návrh. Poslanci návrh jednohlasne schválili, plat primátorky je teda po novom 2 016 eur.

„Nebudem to komentovať, nerobím túto funkciu pre peniaze. Trpíme kvôli tým, ktorí túto situáciu vyprovokovali,“ povedala na margo zmien, čo sa týka platov primátorov a starostov A. Nemčíková.

V okresnom meste Gelnica žije 6 404 obyvateľov.

Aj vo Vlachoch bez zmien

Úprava platu primátora bola jedným z bodov programu rokovania mestského zastupiteľstva aj v Spišských Vlachoch. Primátor Ľubomír Fifik (nez.) doposiaľ poberal mesačný plat vo výške 1 795 eur. Podľa nového zákona by sa mu táto suma znížila na 1 669 eur. Na návrh viceprimátora Michala Kiššáka (Smer-SD) mu však poslanci plat navýšili o 7,5 percenta, aby tak dosiahol pôvodnú čiastku.

Primátor Spišskej Novej Vsi Ján Volný (Smer-SD) zarába mesačne 3 824 eur. Či sa mu tento plat upraví, rozhodnú poslanci na svojom zasadnutí 16. júna. V Levoči v blízkych dňoch o plate primátora nerozhodnú, pretože v polovici júna sa tu konajú nové voľby.

O úpravách platu budú rokovať aj poslanci mesta Krompachy a Spišské Podhradie. Najbližšie rokovanie bude v Krompachoch už túto stredu. Krompašská primátorka Iveta Rušinová (nez.), v súčasnosti poberá plat vo výške 2 159 eur, jej základný plat po novela zákona by mal byť 1 800 eur, maximálne až 3 060 eur. Primátor Spišského Podhradia Jozef Bača (KDH) dnes dostáva 1 749 eur. Po novom by to malo byť 1 669 až 2 838 eur. Podhradskí poslanci sa stretnú v posledný júnový deň.

kar, dep, šim

V Rožňave rozhodujú dnes

ROŽŇAVA. Primátor Rožňavy Vladimír Laciak (nez.) sa dnes dozvie, aký plat bude dostávať v ďalších mesiacoch. Práve dnes prerokujú poslanci úpravu jeho mzdy podľa novely zákona.

Doteraz V. Laciak dostával plat 2 093 eur. Po znížení by mal jeho základný plat predstavovať sumu 1 946 eur, poslanci ho môžu zvýšiť až na maximálnu sumu 3 309 eur.

ela
Čo sa zmenilo

Novela zákona o platových pomeroch primátorov a starostov zrušila odmeny pre šéfov samospráv a znížila ich základné platy.

 • Koeficienty podľa počtu obyvateľov obce, od ktorých sa odvíja základný plat starostu či primátora, sa znížili o 10 percent. Zhruba o toľko klesnú aj základné platy.
 • Základné platy mohli poslanci v minulosti zvýšiť až na dvojnásobok, teda o 100 percent. Po novom ich môžu zvýšiť maximálne o 70 percent.
 • Starostom a primátorom už poslanci nebudú môcť dať žiadne odmeny. Doteraz udeľovali odmeny až do výšky 50 percent platu.
por

Neprehliadnite tiež

Chorobnosť na respiračné ochorenia na východe opäť narástla

Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť bola u detí do päť rokov.

Rozhovor týždenníka MY

Peter Bondra: Celý môj život je spojený len s hokejom

Hviezdny hokejista za veľa vďačí trénerom zo začiatku kariéry.

Na háčik s červíkom chytil delostreleckú mínu

Pyrotechnik Miro: Vojnová munícia zabíja aj po rokoch.

Ihnát prehral. Paška je spokojný

Súd: Vyhadzov poslanca bol korektný.

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.

DOMOV

Zo Smeru odišiel celý regionálny klub, nechce povedať prečo

Sarosta obce Rišňovce sa sťažuje na ignoráciu zo strany vedenia Smeru.

Najčítanejšie na Korzár


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Rastie nám pokrivená generácia?
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 21 571
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 9 642
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 9 248
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 4 066
 5. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 2 002
 6. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 1 864
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 730
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 573
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 1 259
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 1 234

Už ste čítali?

Domov Najnovšie Najčítanejšie Desktop