Voda tak môže stekať od brucha po chrbte na zem. Preto sa nezmočí.
Neponáhľa sa ani za potravou. Jeho pohyby sú skoro nebadateľné. Za jednu minútu zdolá 2,5 metra. Slimák prejde rovnakú vzdialenosť za viac ako 9 minút, ale je menší, nemá nohy a pri rýchlejšej jazde by mu viali oči.
S rýchlosťou to leňochody veru nepreháňajú. Rýchlejší ako na zemi sú na stromoch. Vtedy dokážu zdolať za minútu až tri metre. Samica "šprintuje" dokonca rýchlosťou až 4 metre za minútu, ale to ju k tomu musí donútiť vydesený krik mláďaťa.
S ukecaným leňochom Sidom sme sa mohli stretnúť vo filme Doba ľadová. V skutočnosti sa však v prírode môžeme stretnúť s dvomi druhmi. Trojprstým a dvojprstým. Mohutné dlhé pazúry im umožňujú zakvačiť sa o konáre a pohodlne leňošiť. Už na prvý pohľad sú to lenivé cicavce. V dlhej srsti, a to najmä v období dažďov, im rastú zelené riasy na povrchu v zvláštnych žliabkoch a poskytujú im ochranné sfarbenie, takže lepšie splývajú s okolím. V zoologických záhradách také sfarbenie nájdeme len zriedka. Riasy sú veľmi citlivé na vlhkosť vzduchu a rastú len v takej, aká je v pralese. V jeho srsti sa s obľubou udomácňuje aj hmyz, napríklad motýle.
Toaletu má na zemi
Dvojprsté leňochody nemajú chvost. Počas vývoja im celkom zakrpatel. Tieto cicavce majú dvadsať zubov, ktoré nie sú pokryté sklovinou, ale riedkou a pórovitou zubovinou. Prenikajú do nej šťavy z potravy, preto majú tmavohnedú farbu.
V pomere k svojmu telu majú obrovský žalúdok. Keď je naplnený, zaberá celú brušnú dutinu. Ťažko stráviteľnú stravu trávia pomocou zvláštnych baktérií a prvokov. Vyprázdňujú sa raz za desať dní, ale ani 30 dní nie je výnimkou. Vyznačujú sa premenlivou teplotou tela, ktorá počas dňa kolíše medzi 27 až 35 stupňami Celzia. Pri veľkom kolísaní upadajú do strnulosti, ktorá pripomína zimný spánok.
Leňochod sa zdrživa v spleti konárov stromov, takže je takmer nespozorovateľný. Na zem zlieza len v prípade, že spásol všetko lístie a potrebuje sa premiestniť alebo vyprázdniť, ale vždy na rovnaké miesto. Na zemi je veľmi ťarbavý a vlastne nepoužíva končatiny, iba sa plazí. Nedokáže sa na nohy postaviť. Je ľahkou korisťou šeliem. Ťažko sa loví len vtedy, keď je v bezpečí vetiev. Veľmi nebezpečné sú pre neho orly, pred ktorými sa bráni ostrými pazúrmi, ktorými dokáže vážne zraniť alebo zabiť.
Pri získavaní potravy sa leňochod spolieha na dobre vyvinutý hmat a sluch. So zrakom je na tom horšie a ani čuch nemá najlepší. Podobne ako netopiere počuje oveľa vyššie tóny, ako človek. Vydáva zvuky, ktoré ľudské ucho nezachytí. Aktívny je predovšetkým v noci. O svoje mláďatá sa stará na strome, kde trávi takmer celý čas. Zvláštnosťou tohto tvora je, že dokáže výborne plávať a často sa osviežuje v riekach.
Je to samotárske zviera. Samce vyhľadávajú partnerky len v období rozmnožovania. Lákajú ich zvukmi, ktoré sú pre ľudí nepočuteľné. Samica rodí jedno mláďa, ktoré zostáva pri matke zachytené pazúrmi o brucho celý nasledujúci rok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.