V horšom ho bez milosti zaživa rozsekajú mačetami. Napriek tomu od prvých chvíľ po únose v roku 2003 nemyslel vedno s dvoma druhmi na nič iné, len ako sa stať zbehmi z LRA, čo bola zlopovestná ugandská Armáda odporu Pána (LRA - Lord´s Resistance Army).
Všetky deti, aj tie z Denisovej školy, vedeli, aké veľké bolo vtedy riziko, že budú unesené. V Ugande zúrili boje a z mnohých lokalít prichádzali desivé správy o tragických osudoch obetí konfliktov. Vrátane detí.
Kony: Zjedz rodičom srdcia!
Chlapci boli po zajatí určení na doplňovanie sústavne decimovaných stavov Konyho agresívnych jednotiek. Po krátkom výcviku dostávali do rúk zbrane a stávali sa ďalšími z tisícok nešťastných afrických detských vojakov. Najsilnejších vycvičili ako bojovníkov či nenápadných špiónov, menej súci sa stali nosičmi, živými nástrahami či otrokmi. Dievčatá sa bez ohľadu na vek okamžite menili na sexuálne otrokyne.
Unesený Denis a jeho dvaja kamaráti Cosmas a Peter, osudy ktorých priblížil v roku 2009 svetu aj český reportér Tomáš Nídr, prežili strašné obdobie. Videli zabíjanie, mučenie, ponižovanie, násilie, hľadeli na smrť svojich priateľov i blízkych. Vojaci z LRA im vtĺkali do hláv hrozné odporúčanie: neplač a strieľaj! Bez váhania, i keby si ako terč videl vlastných rodičov. Zabi ich a zjedz ich srdcia! Tak znelo neľudské nariadenie šialeného veliteľa Konyho, ktorý chlapcov natieral olejom. Tak ich vraj obídu strely nepriateľa..
Odpustenie v škrupinke
Trom z tisícok nedobrovoľných ugandských detských vojakov sa za dramatických okolností podarilo z LRA ujsť. V detskom kresťanskom rehabilitačnom stredisku trvalo veľmi dlho, kým sa chlapci ako-tak spamätali z prežitých hrôz. Z desivých šokov sa spovedali v rozhovoroch so špecialistami - detskými psychológmi, kreslili, respektíve písali svoje zážitky na papier. Z ich obsahu utrpeli po štúdiu strašné traumy i školení skúsení experti.
Zasvätení africkí šamani odborníkom, ktorí sa o tieto šokované deti starali, poradili, ako malých nešťastníkov aspoň sčasti zbaviť prežitých hrôz. V afrických kmeňoch sa mnohým generáciám osvedčili dva dávne zvyky - stratenú nevinnosť vraj možno získať veľmi jednoduchými rituálmi. Stačí, ak obeť násilia prekročí konár a všetky hriechy ostanú za ním. V ťažkých prípadoch nastupovalo vajíčko. "Hriešnik" musel na vajce skočiť, aby sa rozbilo, a tým mal vraj stratenú nevinnosť zase späť.
Od hrozných zážitkov troch ugandských chlapcov prešlo už niekoľko rokov, blížia sa k prahu dospelosti. Denis, Cosmas a Peter však napriek dávnym rituálnom dodnes trpia nočnými morami a desivými snami. Ich nedobrovoľné vojenské pôsobenie sa premietlo do celoživotnej traumy.
Zločiny na deťoch
V krajinách nepokojného afrického kontinentu, ale aj inde vo svete, sú takéto zločiny na deťoch, žiaľ, stále aktuálne. Odohrávajú sa i dnes. V súčasnosti je vo svete podľa odhadov okolo 300 000 detských vojakov - v Afrike, v Ázii, ale napríklad aj v strednej Amerike.
Na tieto smutné skutočnosti už dlhé roky upozorňujú svet mnohé miestne i globálne kresťanské i humanitárne organizácie. Neprejde jediný mesiac, v ktorom by sa odniekiaľ neozvalo zúfalé SOS. Odpoveď civilizovaného sveta však nepríde vždy. Ani včas.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.