Výroky ako „Panta rei“ (Všetko plynie), „Dvakrát nevstúpiš do tej istej rieky“, „Charakter človeka je jeho osudom“, „Nič nie je trvalé, okrem zmeny“ i veľa iných, používajú v Poľsku, Taliansku, Francúzsku aj v spúste iných krajín.
Autorstvo výrokov, ktoré sme spomenuli, sa pripisuje gréckemu filozofovi Hérakleitosovi z Efezu (nar. r. 55O pred n. l.), nazývanému aj Temný.
Stále hľadal niečo nové
Hérakleitos ustavične hľadal niečo nové či už v existencii človeka alebo v jeho myslení a sám týmto hľadaním, objavovaním i interpretovaním menil a komplikoval zmysel svojich výkladov - hovoril, že preto, aby si jeho učenie nesprávne nevysvetľoval nerozumný ľud. Jeho spôsob vyjadrovania sa líšil od ostatných používaním aforizmov, porekadiel, hádaniek, téz a antitéz. Aj preto mu hovorili Temný.
Základom bytia bol oheň
Hérakleitos považoval za základ bytia premenný oheň, teda večne živý oheň, ktorý sa po dosiahnutí určitej miery zapaľuje aj zhasína. Podľa jeho učenia sa v svete cyklicky striedajú protiklady ako život a smrť, deň a noc, bdenie a spánok, leto a zima, i ďalšie. Toto striedanie neprebieha plynulo, jednoducho, ale vo vzájomnom boji. Vysvetľoval pravidelnosť kozmických procesov a tvrdil, že svet podlieha jedinej zákonitosti - striedaniu a boju protikladov.
Všetko plynie
Výrok „Panta rei“ mal vystihovať učenie o dynamickom vývoji, kde ustavične niečo vzniká a zaniká. Hérakleitos ním vysvetľuje, že všetko plynie a nič netrvá večne, že čas sa nedá nadobudnúť, získať, kúpiť, ani uchovávať.
Na výroku „Nevstúpil by si dvakrát do tej istej rieky“ poukazuje na to, že rieka symbolizuje neustály tok, pohyb, pokoj, zmenu a stálosť.
I keď nebol Hérakleitos zakladateľom žiadnej filozofickej školy, z jeho učenia čerpali filozofi všetkých dôb, ranná kresťanská teológia, Hegel, materialistickí filozofi i marxisti. Hérakleitos, ktorý je považovaný za prírodného filozofa, sa utiahol do ústrania v prírode a žil ako pustovník.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.