Zvýšenie flexibility a vytvorenie nových pracovných miest. To má priniesť novela Zákonníka práce podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jozefa Mihála (SaS). Pre zamestnancov prichystal preto viaceré zmeny.
Za výpoveď menej peňazí
Zrejme najpodstatnejšou zmenou pri novele Zákonníka práce je zrušenie súbehu pri výpovedi. Aktuálne zamestnanec, keď dostane výpoveď, má nárok na najmenej dvojmesačnú výpovednú lehotu s tým, že po definitívnom odchode z roboty dostane bez akejkoľvek námahy aj dva platy navyše.
Nárok má na to každý, ak už nie je v skúšobnej lehote. Ak bol zamestnanec firme vernejší, teda ostal v nej viac ako 5 rokov, má nárok na štvrťročné odstupné a tiež na 3 platy navyše bez práce.
Bude na výber: odstupné alebo práca
Po novom si však budete musieť vybrať. Buď peniaze dostanete na ruku bez práce, alebo v robote ostanete. Oproti dnešku tak prídete o polovicu peňazí. V prípade, že dostanete od šéfa výpoveď, bude len na vás, či si vyberiete peniaze, alebo výpoveď si odpracujete.
Nebude to však platiť, keď výpoveď dáte. Ak sa rozhodnete z práce odísť sami, nebude na vás, či v práci ostanete, alebo si zoberiete peniaze. O tom rozhodne váš zamestnávateľ. Bude len na ňom, či v robote ostanete, alebo dostanete peniaze na ruku bez práce.
Zmeny vo výpovedných lehotách
Zmeniť sa majú aj samotné výpovedné lehoty. Najkratšia, len jeden mesiac, bude pre najmenej verných zamestnancov.
Pre najvernejších, teda pre tých, ktorí odpracujú u svojho zamestnávateľa viac ako 20 rokov, bude výpovedná lehota až 5 mesiacov.
Vedúcich budú skúšať
Ďalšou, nemenej podstatnou zmenou je novinka v počte mesiacov, v ktorých môže byť zamestnanec svojim šéfom skúšaný. Nemá sa však týkať bežných zamestnancov, ale vedúcich pracovníkov. Ich bude môcť šéf skúšať po novom až 6 mesiacov.
Šéf rezortu práce Mihál tento krok zdôvodnil tým, že 3 mesiace nemusia stačiť na plné odskúšanie zamestnanca a zistenie, či svoju prácu dokáže robiť, alebo nie.
Aktuálne je pre všetkých zamestnancov skúšobná lehota 3 mesiace.
Aj dovolenka bude inak
Zmeny sa dotknú aj dovoleniek. Dnes má každý pracovník nárok na 4 týždne dovolenky, teda 20 dní. Ak však odpracujete 15 rokov a viac od svojich 18. narodenín, môžete si vybrať dovolenku v trvaní 5 týždňov, teda 25 dní. To, že ste tých 15 rokov aj odpracovali, však musíte svojmu šéfovi preukázať. Avšak aj v tejto otázke sa chystajú zmeny. Po novom na ňu bude mať nárok každý, kto dosiahne vek 33 rokov.
V súčasnosti, keď nastúpite do zamestnania, nárok na celoročnú dovolenku nemáte. Od zamestnávateľa dostanete len jej pomernú časť. Po novom ju budete môcť dostať aj vtedy, keď v práci celý rok neodpracujete a nastúpite napríklad v jeho polovici. Zamestnávateľ vám ju bude môcť (ale nemusí) uznať celú.
Novinka sa môže dotknúť aj rodičovských dovoleniek. Minister podľa novely pripravil aj možnosť rozložiť si trojročnú rodičovskú dovolenku na celkové obdobie 5 rokov.
Parlament rozhodne ešte tento mesiac
Novela Zákonníka práce už prešla nielen vládou, ale aj prvým kolom v pléne Národnej rady. Poslanci vládnej koalície ju tak posunuli do druhého čítania. Chystajú sa doň zasiahnuť. Vládni poslanci to potvrdili.
„Mám 5-6 návrhov. Najdôležitejší z nich je ten, aby sa nepresadili zmeny z hľadiska rôznorodých výpovedných lehôt podľa dĺžky pracovného pomeru. Mohlo by to viesť k diskriminácii služobne mladších pracovníkov a ich skoršiemu prepúsťaniu,“ skonštatoval poslanec parlamentu Miroslav Beblavý (SDKÚ), ktorý chce navrhnúť aj to, aby sa kolektívne zmluvy nevzťahovali na top manažmenty firiem. „Je to v nadväznosti na prípad pani Zemkovej, ale aj na prípad manažérov z košickej teplárne.“ Tí si vyplatili niekoľkotisícové odstupné.
Pozmeňovacie návrhy chystajú aj kresťanskí demokrati. „Napríklad v Zákonníku práce je ustanovenie, ktoré zakazuje vytváranie nových pracovných miest. Toto opatrenie považujem za nenáležité, pretože Zákonník práce má byť práve nástrojom na vytváranie nových miest. Chcem tiež, aby deň pracovného pokoja, ktorý padne na deň víkendu, nebol dôvodom, aby zamestnanci mali menej voľna. Takýto deň by som presunul buď na piatok, alebo pondelok,“ načrtol Július Brocka z KDH.
Do hry sa zrejme dostanú aj stravné lístky, ktoré z pôvodnej idey návrhu vypadli. „K súčasnej alternatíve buď obedy, alebo gastrolístky, by sa pridala aj možnosť preplatenia týchto obedov,“ vysvetlil ideu návrhu združenia Obyčajných ľudí Kamil Krnáč z poslaneckého klubu SaS.
Proti novele Zákonníka práce je opozičný Smer. Ten so zmenami nesúhlasí. „Zákonník práce v súčasnom znení spĺňa všetky atribúty modernej právnej normy s dôrazom na ochranu zamestnanca,“ povedala v marcovom rozhovore pre Hospodárske noviny tieňová ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Zuzana Zvolenská (Smer).
V akej definitívnej podobe Zákonník práce prejde, rozhodnú poslanci koncom júna na najbližšej schôdzi.
ČO SA CHYSTÁ
Skúšobná lehota - bude do troch mesiacov. Pre vedúcich zamestnancov maximálne 6 mesiacov. V kolektívnej zmluve sa môže predĺžiť o ďalšie 3 mesiace.
Zrušenie súbehu - zamestnanec si vyberie, či chce odstupné, výpovednú lehotu alebo kombináciu (ak dostal výpoveď, ak dal výpoveď, rozhodne zamestnávateľ). Výpovedná lehota 1 - 5 mesiacov podľa počtu odpracovaných rokov (do 1 roka - 1 mesiac, do 5 rokov - 2 mesiace, nad 5 rokov - 3 mesiace, 4 mesiace nad 10 rokov, 5 mesiacov nad 20 rokov). Do odpracovaných rokov sa zarátavajú aj roky, keď zamestnanec pracoval na určitý čas.
Reťazenie pracovných pomerov - zamestnanec môže mať na dobu určitú predĺženú zmluvu len trikrát v priebehu pomerov na určitý čas troch rokov.
Zrušenie výnimiek - minister zrušil možnosť uzatvárať viac zmlúv na určitý čas, ako umožňuje v reťazení Zákonník práce pri umelcoch, opatrovateľoch, vedeckých a výskumných pracovníkoch a vysokoškolských pedagógov.
Dovolenka - nad 33 rokov bude mať každý zamestnanec právo na 5 týždňov dovolenky bez dokladovania odpracovaných rokov.
Kolektívne vyjednávanie - posilnenie kolektívneho vyjednávania.
Konkurečná doložka - zamestnanec po ukončení pracovného pomeru nebude môcť na max. rok ísť ku konkurencii, dostane za to min. 50 % pôvodného platu.
Rodičovská dovolenka - rodič si môže tri roky rodičovskej dovolenky rozložiť na 5 rokov.
Delené pracovné miesto - na jednom pracovnom mieste môžu pracovať viacerí zamestnanci.
Nárok na celoročnú dovolenku - ak zamestnanec neodpracuje celý rok, zamestnávateľ mu môže, ale nemusí ukrojiť z dovolenky.
Nadčasy - vedúci zamestnanci môžu mať do 550 hodín nadčasov ročne. V kolektívnej zmluve si zamestnanci môžu dohodnúť do 250 hodín nariadených nadčasov.
Agentúrne zamestnávanie - agentúra dočasného zamestnávania môže zamestnanca na určitý čas k tomu istému zamestnávateľovi poslať v rámci troch rokov najviac trikrát.
Hromadné prepúšťanie - ak zamestnávateľ dal hromadnú výpoveď počas dvoch mesiacov, nemôže znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto.
Zdroj: sme
PRIPOMIENKY POSLANCOV
Nesúhlasia s rôznymi výpovednými lehotami - môže podľa nich viesť k diskriminácii služobne mladších zamestnancov
Kolektívne zmluvy - nemajú platiť na top manažmenty podnikov
Sviatky - ak ten pripadne na víkend, presunie sa deň z pracovného pokoja na piatok, resp. pondelok
Gastrolístky - zamestnanci by mali možnosť vybrať si medzi stravnými lístkami, peniazmi, alebo priamym stravovaním
por
O ČOM SA UVAŽOVALO (ale nie je to v návrhu)
Definícia závislej práce - mali sa zmeniť pravidlá, čo je závislá práca.
Presúvanie sviatkov - Mala byť možnosť presunutia sviatkov zo stredu týždňa na pondelok alebo piatok.
Skúšobná lehota - Do 1,7-násobku minimálnej mzdy mali mať zamestnanci skúšobnú lehotu odstupňovanú podľa mzdy.
Zrušenie minimálnych miezd - Bola by len jedna minimálna mzda, ktorá nebude odstupňovaná podľa typu mzdových nárokov profesie.
Elektronické výpovede - Možnosť podania výpovede e-mailom a iná firemná korešpondencia elektronicky.
Zdroj: sme
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.