Korzár logo Korzár
Nedeľa, 23. júl, 2017 | Meniny má Oľga

Zamestnancov čakajú od septembra zmeny

Zmeny v dovolenkách, v skúšobnej lehote či vo výpovediach. Nielen tie, ale aj ďalšie novinky čakajú zamestnancov od septembra. O aké presne pôjde, rozhodnú poslanci už koncom júna.

Zamestnanci. Čakajú ich zmeny v zákonníku práce. Najvýznamnejšie sú pri výpovediach, skúšobných dobách a dovolenkách.(Zdroj: reuters)

Zvýšenie flexibility a vytvorenie nových pracovných miest. To má priniesť novela Zákonníka práce podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jozefa Mihála (SaS). Pre zamestnancov prichystal preto viaceré zmeny.

Za výpoveď menej peňazí

Zrejme najpodstatnejšou zmenou pri novele Zákonníka práce je zrušenie súbehu pri výpovedi. Aktuálne zamestnanec, keď dostane výpoveď, má nárok na najmenej dvojmesačnú výpovednú lehotu s tým, že po definitívnom odchode z roboty dostane bez akejkoľvek námahy aj dva platy navyše.

Nárok má na to každý, ak už nie je v skúšobnej lehote. Ak bol zamestnanec firme vernejší, teda ostal v nej viac ako 5 rokov, má nárok na štvrťročné odstupné a tiež na 3 platy navyše bez práce.

Bude na výber: odstupné alebo práca

Po novom si však budete musieť vybrať. Buď peniaze dostanete na ruku bez práce, alebo v robote ostanete. Oproti dnešku tak prídete o polovicu peňazí. V prípade, že dostanete od šéfa výpoveď, bude len na vás, či si vyberiete peniaze, alebo výpoveď si odpracujete.

Nebude to však platiť, keď výpoveď dáte. Ak sa rozhodnete z práce odísť sami, nebude na vás, či v práci ostanete, alebo si zoberiete peniaze. O tom rozhodne váš zamestnávateľ. Bude len na ňom, či v robote ostanete, alebo dostanete peniaze na ruku bez práce.

Zmeny vo výpovedných lehotách

Zmeniť sa majú aj samotné výpovedné lehoty. Najkratšia, len jeden mesiac, bude pre najmenej verných zamestnancov.

Pre najvernejších, teda pre tých, ktorí odpracujú u svojho zamestnávateľa viac ako 20 rokov, bude výpovedná lehota až 5 mesiacov.

Vedúcich budú skúšať

Ďalšou, nemenej podstatnou zmenou je novinka v počte mesiacov, v ktorých môže byť zamestnanec svojim šéfom skúšaný. Nemá sa však týkať bežných zamestnancov, ale vedúcich pracovníkov. Ich bude môcť šéf skúšať po novom až 6 mesiacov.

Šéf rezortu práce Mihál tento krok zdôvodnil tým, že 3 mesiace nemusia stačiť na plné odskúšanie zamestnanca a zistenie, či svoju prácu dokáže robiť, alebo nie.

Aktuálne je pre všetkých zamestnancov skúšobná lehota 3 mesiace.

Aj dovolenka bude inak

Zmeny sa dotknú aj dovoleniek. Dnes má každý pracovník nárok na 4 týždne dovolenky, teda 20 dní. Ak však odpracujete 15 rokov a viac od svojich 18. narodenín, môžete si vybrať dovolenku v trvaní 5 týždňov, teda 25 dní. To, že ste tých 15 rokov aj odpracovali, však musíte svojmu šéfovi preukázať. Avšak aj v tejto otázke sa chystajú zmeny. Po novom na ňu bude mať nárok každý, kto dosiahne vek 33 rokov.

V súčasnosti, keď nastúpite do zamestnania, nárok na celoročnú dovolenku nemáte. Od zamestnávateľa dostanete len jej pomernú časť. Po novom ju budete môcť dostať aj vtedy, keď v práci celý rok neodpracujete a nastúpite napríklad v jeho polovici. Zamestnávateľ vám ju bude môcť (ale nemusí) uznať celú.

Novinka sa môže dotknúť aj rodičovských dovoleniek. Minister podľa novely pripravil aj možnosť rozložiť si trojročnú rodičovskú dovolenku na celkové obdobie 5 rokov.

Parlament rozhodne ešte tento mesiac

Novela Zákonníka práce už prešla nielen vládou, ale aj prvým kolom v pléne Národnej rady. Poslanci vládnej koalície ju tak posunuli do druhého čítania. Chystajú sa doň zasiahnuť. Vládni poslanci to potvrdili.

„Mám 5-6 návrhov. Najdôležitejší z nich je ten, aby sa nepresadili zmeny z hľadiska rôznorodých výpovedných lehôt podľa dĺžky pracovného pomeru. Mohlo by to viesť k diskriminácii služobne mladších pracovníkov a ich skoršiemu prepúsťaniu,“ skonštatoval poslanec parlamentu Miroslav Beblavý (SDKÚ), ktorý chce navrhnúť aj to, aby sa kolektívne zmluvy nevzťahovali na top manažmenty firiem. „Je to v nadväznosti na prípad pani Zemkovej, ale aj na prípad manažérov z košickej teplárne.“ Tí si vyplatili niekoľkotisícové odstupné.

Pozmeňovacie návrhy chystajú aj kresťanskí demokrati. „Napríklad v Zákonníku práce je ustanovenie, ktoré zakazuje vytváranie nových pracovných miest. Toto opatrenie považujem za nenáležité, pretože Zákonník práce má byť práve nástrojom na vytváranie nových miest. Chcem tiež, aby deň pracovného pokoja, ktorý padne na deň víkendu, nebol dôvodom, aby zamestnanci mali menej voľna. Takýto deň by som presunul buď na piatok, alebo pondelok,“ načrtol Július Brocka z KDH.

Do hry sa zrejme dostanú aj stravné lístky, ktoré z pôvodnej idey návrhu vypadli. „K súčasnej alternatíve buď obedy, alebo gastrolístky, by sa pridala aj možnosť preplatenia týchto obedov,“ vysvetlil ideu návrhu združenia Obyčajných ľudí Kamil Krnáč z poslaneckého klubu SaS.

Proti novele Zákonníka práce je opozičný Smer. Ten so zmenami nesúhlasí. „Zákonník práce v súčasnom znení spĺňa všetky atribúty modernej právnej normy s dôrazom na ochranu zamestnanca,“ povedala v marcovom rozhovore pre Hospodárske noviny tieňová ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Zuzana Zvolenská (Smer).

V akej definitívnej podobe Zákonník práce prejde, rozhodnú poslanci koncom júna na najbližšej schôdzi.

ČO SA CHYSTÁ

Skúšobná lehota - bude do troch mesiacov. Pre vedúcich zamestnancov maximálne 6 mesiacov. V kolektívnej zmluve sa môže predĺžiť o ďalšie 3 mesiace.

Zrušenie súbehu - zamestnanec si vyberie, či chce odstupné, výpovednú lehotu alebo kombináciu (ak dostal výpoveď, ak dal výpoveď, rozhodne zamestnávateľ). Výpovedná lehota 1 - 5 mesiacov podľa počtu odpracovaných rokov (do 1 roka - 1 mesiac, do 5 rokov - 2 mesiace, nad 5 rokov - 3 mesiace, 4 mesiace nad 10 rokov, 5 mesiacov nad 20 rokov). Do odpracovaných rokov sa zarátavajú aj roky, keď zamestnanec pracoval na určitý čas.

Reťazenie pracovných pomerov - zamestnanec môže mať na dobu určitú predĺženú zmluvu len trikrát v priebehu pomerov na určitý čas troch rokov.

Zrušenie výnimiek - minister zrušil možnosť uzatvárať viac zmlúv na určitý čas, ako umožňuje v reťazení Zákonník práce pri umelcoch, opatrovateľoch, vedeckých a výskumných pracovníkoch a vysokoškolských pedagógov.

Dovolenka - nad 33 rokov bude mať každý zamestnanec právo na 5 týždňov dovolenky bez dokladovania odpracovaných rokov.

Kolektívne vyjednávanie - posilnenie kolektívneho vyjednávania.

Konkurečná doložka - zamestnanec po ukončení pracovného pomeru nebude môcť na max. rok ísť ku konkurencii, dostane za to min. 50 % pôvodného platu.

Rodičovská dovolenka - rodič si môže tri roky rodičovskej dovolenky rozložiť na 5 rokov.

Delené pracovné miesto - na jednom pracovnom mieste môžu pracovať viacerí zamestnanci.

Nárok na celoročnú dovolenku - ak zamestnanec neodpracuje celý rok, zamestnávateľ mu môže, ale nemusí ukrojiť z dovolenky.

Nadčasy - vedúci zamestnanci môžu mať do 550 hodín nadčasov ročne. V kolektívnej zmluve si zamestnanci môžu dohodnúť do 250 hodín nariadených nadčasov.

Agentúrne zamestnávanie - agentúra dočasného zamestnávania môže zamestnanca na určitý čas k tomu istému zamestnávateľovi poslať v rámci troch rokov najviac trikrát.

Hromadné prepúšťanie - ak zamestnávateľ dal hromadnú výpoveď počas dvoch mesiacov, nemôže znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto.

Zdroj: sme
PRIPOMIENKY POSLANCOV

Nesúhlasia s rôznymi výpovednými lehotami - môže podľa nich viesť k diskriminácii služobne mladších zamestnancov

Kolektívne zmluvy - nemajú platiť na top manažmenty podnikov

Sviatky - ak ten pripadne na víkend, presunie sa deň z pracovného pokoja na piatok, resp. pondelok

Gastrolístky - zamestnanci by mali možnosť vybrať si medzi stravnými lístkami, peniazmi, alebo priamym stravovaním

por
O ČOM SA UVAŽOVALO (ale nie je to v návrhu)

Definícia závislej práce - mali sa zmeniť pravidlá, čo je závislá práca.

Presúvanie sviatkov - Mala byť možnosť presunutia sviatkov zo stredu týždňa na pondelok alebo piatok.

Skúšobná lehota - Do 1,7-násobku minimálnej mzdy mali mať zamestnanci skúšobnú lehotu odstupňovanú podľa mzdy.

Zrušenie minimálnych miezd - Bola by len jedna minimálna mzda, ktorá nebude odstupňovaná podľa typu mzdových nárokov profesie.

Elektronické výpovede - Možnosť podania výpovede e-mailom a iná firemná korešpondencia elektronicky.

Zdroj: sme

Neprehliadnite tiež

Prešovskí futbalisti začali nový ročník debaklom

Na ihrisku v Poprade dostali od Slovana Bratislava päť gólov, dali jediný.

Búrka s krúpami zasiahla aj Košice a okolie

Východom Slovenska sa v nedeľu prehnali búrky, napáchali škody.

Košičanka začala od nuly na Bali, dnes tam stavia dom

Marcela Mattová: Chcela by som ovládať všetky jazyky.

Záhada košického jazera: Ľudia z neho vychádzajú vyhádzaní

Podľa lekárov za to môžu sinice, podľa mamičiek štípance od hmyzu.

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Tour bola bez Sagana nudná, no ponúkla aj nový objav

Vybrali sme päť najzaujímavejších momentov z tohtoročnej Tour de France.

PLUS

Spievajúci dom týral operou celú ulicu

Je to najabsurdnejší susedský spor, ktorý sa na Slovensku odohral.

KULTÚRA

Zomrel Štefan Nosáľ, zakladateľ a dlhoročný vedúci Lúčnice

Štefan Nosáľ ostane navždy s nami, odkazujú členovia Lúčnice.

KOMENTÁRE

Nemému Dankovi ani vlastná hovorkyňa nerozumie

Problém je v samotnej SNS a v jej softvéri.

Najčítanejšie na Korzár


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 3. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 4. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 5. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 6. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 7. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 8. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM®
 9. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom
 10. Máte už vybranú dovolenku na júl?
 1. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Funguje predaj realít aj bez maklérov?
 3. BILLA a ÚNSS skontrolovali zrak 10 380 slovenským deťom
 4. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 5. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 6. Borguľa žiada vyrúbenie dane pre americkú ambasádu
 7. Stanovisko Klubu pre BA k mimoriadnemu rokovaniu zastupiteľstva
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 9. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 10. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 1. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 5 936
 2. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 4 641
 3. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 4 096
 4. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 3 407
 5. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 3 013
 6. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 2 044
 7. Chcete vedieť všetko o vašej krvi? Čaká vás 6000 typov vyšetrení 1 579
 8. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 566
 9. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom 1 080
 10. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM® 660

Už ste čítali?

Domov Najnovšie Najčítanejšie Desktop