Korzár logo Korzár
Streda, 23. august, 2017 | Meniny má Filip

Začína sa dovolenková sezóna

Čas letných dovoleniek práve začína a aj východniari sa už pomaly chystajú oddychovať. Zisťovali sme, ktoré destinácie sú najviac v kurze.

Alena Rychnavská s manželom Martinom pred hotelom Burj Al Arab v Dubaji.(Zdroj: archív A. R.)

Spišiaci sa rozhodujú hlavne podľa ceny

Podľa Márie Botozovej patria medzi najobľúbenejšie dovolenkové destinácie Spišiakov Bulharsko a Chorvátsko. „V prvom rade je dôležitá cena, od toho sa odvíja všetko,“ hovorí majiteľka cestovnej kancelárie.

Tohtoročným hitom dovolenkárov je vraj Turecko a napriek minuloročným udalostiam sa turisti nevyhýbajú ani Egyptu a Tunisku.

„Kvôli kríze v arabských krajinách je cena zájazdov nižšia. Podobne na situáciu zareagovali všetky západoeurópske cestovky. V septembri sú v Egypte voľby, takže sa môže stať, že sa lety zastavia. Ale teraz Egypt a Tunisko idú dobre,“ hovorí Botozová.

Do Afriky sa podľa nej oplatí vycestovať aj preto, lebo za dobrú cenu dostanete aj kvalitné služby. „Také Tunisko je momentálne lacnejšie ako Bulharsko. Keď zoberiete do úvahy, že Bulhari ponúkajú len hotel s raňajkami, zatiaľ čo v Tunisku je polpenzia alebo all inclusive.“

Ceny zájazdov v marci zvýšili palivové príplatky. „Je to kvôli situácii v Líbyi a zvýšeniu ceny ropy. Napríklad k cene zájazdu do Egypta si priplatíte 30 eur,“ vysvetľuje podnikateľka.

Výročie oslávili v exotike

Niektorí Novovešťania už majú letnú dovolenku za sebou. Alena Rychnavská v polovici mája vycestovala s manželom do exotického Dubaja. „Dovolenku som dostala od firmy, v ktorej pracujem. Manželovi som poukaz dokúpila, lebo máme tento rok aj dvadsiate výročie sobáša,“ hovorí finančná poradkyňa.

V krajine šejkov sa vraj cítili veľmi dobre. „Páčila sa nám spievajúca fontána, hotel v tvare plachetnice, boli sme na safari, v beduínskej osade. Bola to najkrajšia dovolenka v mojom živote,“ dodáva.

Kúpaliská otvoria v júni

Tí, ktorí sa tento rok za hranice nedostanú, môžu v lete využiť aspoň plavárne a kúpaliská. To spišskonovoveské odštartuje sezónu desiateho júna. „Je to kvôli tomu, že rekonštruujeme sociálne zariadenia a sprchy, inak by sme otvorili už prvého,“ vysvetľuje vedúci kúpaliska Jozef Samončík.

Vstupné v porovnaní s vlaňajšou sezónou dvihli len mierne. „V januári sme zvýšili poplatky o 10 centov na plavárni, takto to bude aj na kúpalisku,“ hovorí Samončík. Dospelí zaplatia 2,30 eura, ľudia nad 60 rokov a deti od 3 do 15 rokov 1,60 eura. Kúpalisko bude otvorené od deviatej do večera do siedmej.

Na letnú sezónu je pripravená aj plaváreň v Krompachoch. Kvôli plaveckým výcvikom je zatiaľ otvorená cez víkend, a to od jedenástej hodiny do dvadsiatej hodiny večer. Deti do 6 rokov majú vstup zdarma. Dospelí zaplatia za hodinu kúpania 2 eurá, za tri hodiny 3,30 eura. Jediné kúpalisko v Levočskom okrese otvoria v júni v Spišskom Hrhove.

Anketa

V uliciach sme sa pýtali, kde plánujú východniari stráviť letnú dovolenku.

Viera Vojtašová (49), zdravotníčka: „Uvažujeme o Tunisku alebo Bulharsku. Pri výbere dovolenky sa riadime prostredím, ubytovaním, ale zaváži aj cena. Jednoznačne ale chceme ísť k moru.“

Marek Depta (34), tatér: „Na dovolenku sa nechystám. Moja práca v tetovacom štúdiu je môj koníček, takže si pri nej oddýchnem. Dovolenku mám vlastne celý rok.“

Hildegarda Bendžáková (42), predavačka: „Tento rok sa na dovolenku nechystáme, lebo nám nevyjdú financie. Po minulé roky sme boli v Chorvátsku, v Taliansku. Verím, že na budúci rok sa opäť dostaneme k moru.“

Jozef Sorokáč (42), výrobný pracovník: „Toto leto sa nechystáme na letnú dovolenku. Minulý rok sme boli v Chorvátsku, ale bežný človek si nemôže dovoliť každoročne niekam vycestovať. Preto teraz dáme prednosť Zemplínskej Šírave a okoliu.“

Jana Molnárová, Michalovce: „Na letnú dovolenku sa už teším. Pôjdeme s celou rodinou do Španielska. Vždy chodíme do inej krajiny. Chceme ich spoznať čo najviac. Minulý rok sme boli v Turecku a predtým v Grécku.“

Pavol Opryska (25), živnostník: „Dovolenku plánujem, ale len krátku. Bude to Slovensko, lebo kvôli práci nemôžem odcestovať na viac dní a ani ma neláka ísť k moru. Oddýchnem si radšej v Tatrách a Slovenskom raji.“

dep, pet

Podtatranci veria Chorvátsku a Bulharsku

Väčšina dovolenkárov z Popradu a okolia sa pri výbere zamerala na tradičné dovolenkové destinácie Slovákov. Chorvátsko, Bulharsko a stále viac vyhľadávané Turecko ponúkajú všetko, čo východniari vyhľadávajú.

Podľa majiteľky popradskej cestovnej kancelárie si dovolenkári vyberajú destinácie bez rizika, ako aj podľa ceny. „Samozrejme, sú rizikovejšie destinácie. Grécko, ktoré sa nevie finančne spamätať. Taktiež arabské štáty, kde hrozia štrajky a nepokoje. Takéto štáty už dnes naši ľudia nevyhľadávajú a skôr sa im vyhýbajú,“ povedala majiteľka cestovnej kancelárie Danka Horevajová.

Tak ako po minulé roky, aj tento rok si ľudia vyberajú podľa konečnej ceny dovolenky. „Samozrejme, že si vyberajú podľa ceny. Je to úplne normálne. V kurze sú Bulharsko, Chorvátsko a stále viac Turecko. Ceny nie sú vysoké a dá sa s nimi rôzne hýbať. Máme stále nejaké akcie a zľavy,“ dodala Horevajová.

Exotika za rozumnú cenu

S cestovnými kanceláriami a ich ponukami sa tieto dni roztrhlo vrece. Všade môžete vidieť akcie a last minute na rôzne destinácie. Väčšina z nich sa však týka typických dovolenkových miest. „Vieme dovolenkárom ponúknuť za rozumnú cenu aj exotiku. Napríklad na takej Srí Lanke môžete oddychovať pri mori, ale aj spoznávať tamojšiu kultúru a históriu,“ porozprávala Horevajová.

Už pätnásť rokov s jednou cestovkou

Opýtaný mladý pár chce cez leto dovolenkovať tzv. na blind. „Pôjdeme, kedy sa nám zachce a kam sa nám bude chcieť. Je to takto pre nás výhodnejšie a zažijeme veľa zábavy a zážitkov,“ povedali Marcel a Diana z Veľkej Lomnice.

Staršiu pani, ktorá si už teraz vychutnáva slnečné lúče pri kávičke, sme sa tiež opýtali. „Už máme s manželom vybranú dovolenku. Každý rok chodíme niekam, kde sme ešte neboli. Spoznávame tak stále nové miesta. Už pätnásť rokov chodíme s tou istou cestovnou kanceláriou a sme veľmi spokojní. Tento rok ideme do Chorvátska,“ povedala Marika Treskoňová z Tatranskej Štrby.

V Zemplíne je najobľúbenejšie Turecko

Čas letných dovoleniek práve začína a aj Zemplínčania sa už pomaly chystajú oddychovať. Najobľúbenejšími destináciami sú Turecko, Chorvátsko a Bulharsko. Ľudia úplne nezanevreli ani na Egypt.

Slováci na dovolenkách hľadajú hlavne to, čo doma nemajú. Preto drvivú väčšinu dovoleniek strávia Slováci na plážach v obľúbených destináciách. Podľa Jarmily Maximovej z michalovskej cestovnej agentúry majú Zemplínčania najradšej Turecko. Bulharsko a Chorvátsko sú už klasické destinácie a tiež sa tešia veľkému záujmu Slovákov.

Najobľúbenejšou destináciou v našom regióne je krajina tisíc a jednej noci. „Posledné tri roky sa u nás najlepšie predáva Turecko a nie je to inak ani v tento rok,“ povedala Jarmila Maximová.
Dodala, že Zemplínčania sa zaujímajú o dovolenky s odletom z Košíc. Letecky cestujú hlavne do Turecka, Španielska a na grécke ostrovy.

Dovolenkári zo Zemplína sa úplne nevyhýbajú ani africkým krajinám. „,Ľudia nezanevreli ani na Egypt a Tunisko aj napriek politickej situácii v týchto krajinách,“ povedala Jarmila Maximová.

Požiadavky na dovolenku sa menia

Jarmila Maximová potvrdila, že sa požiadavky pri výbere dovolenky oproti minulosti zmenili. „Kto raz vyskúša all inclusive, kúpi si ho aj nabudúce. Ľudia si už na to zvykli. Aj cestujúci do Chorvátska požadujú minimálne polpenziu. Potraviny sú tam drahšie, a preto to chcú mať zabezpečené.“

Zmenu pocítili aj v predaji tzv. first minute dovoleniek. „Tohto roku sme zaznamenali citeľne vyšší predaj dovoleniek v predstihu, ktoré sú cenovo zvýhodnené. Ľudia nakupovali dovolenky už v januári či februári.“
V Zemplíne je rozhodujúca stále cena. „Niekto hľadá destináciu, niekto cenu. Záleží od zákazníka. Väčšina ľudí nie je rozhodnutá, akú krajinu chce navštíviť. Jednoducho chcú ísť na dovolenku a my im poradíme podľa ich požiadaviek,“ povedala Jarmila Maximová.

Dodala, že mladé rodiny vyžadujú animačné programy pre svoje deti. Chcú si oddýchnuť, no zároveň zabezpečiť, aby sa ich deti nenudili

Gemerčania pozerajú najmä na cenu

„Ak by som si mal vybrať kam pôjdem toto leto na dovolenku, tak to určite bude do Chorvátska s kamarátmi. Pôjdeme autom, nech to vyjde čo najlacnejšie,“ hovorí Miloš Gallo a zároveň dodáva, že najideálnejšou dovolenkou je kombinácia oddychu a spoznávania krajiny.

To, že rozhodujúcim faktorom pri výbere dovolenky je jej cena potvrdila aj pracovníčka istej rožňavskej cestovnej kancelárie. Podľa nej je v súčasnosti najväčší záujem o tzv. „last minute“ dovolenky, na ktoré sú vypísané veľké zľavy. Veľa ľudí si vyberá svoje dovolenky na základe skúseností z predchádzajúcich rokov. Ak sa niekde cítili dobre, je veľká pravdepodobnosť, že sa tam vrátia.

Pre dovolenkujúcich sú najatraktívnejšie krajiny hlavne Turecko a Chorvátsko. Čo sa týka Egypta, tak vzhľadom na politický vývoj v krajine sú ceny dovoleniek výrazne nižšie, no kvalita poskytovaných služieb je údajne stále na vysokej úrovni. „Niektorí ľudia to využívajú a do Egypta odcestujú a sú veľmi spokojní, u iných prevláda skôr strach a nenechajú sa presvedčiť,“ hovorí pracovníčka cestovnej kancelárie.

Pred cestou si skontrolujte pas

Policajti dovolenkárom odporúčajú, aby si vybavovanie pasu pred cestou do zahraničia nenechávali na poslednú chvíľu. „Cestovný pas vyhotovíme najneskôr do 30 dní od podania žiadosti. Je možné podať žiadosť o expresné vydanie dokladov do 2 pracovných dní, avšak za zvýšený správny poplatok,“ uviedla hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.

Platnosť cestovných pasov je 10 rokov, deťom mladším ako 13 rokov sa vydávajú na 5 rokov a deťom mladším ako 5 rokov na 2 roky.

Bez pasu môžete vycestovať do všetkých krajín Európskej únie. Občiansky preukaz vám bude stačiť aj na vstup a pobyt v Chorvátsku, na Island, v Lichtenštajnsku, Nórsku a vo Švajčiarsku.

Správne poplatky za vydanie cestovného pasu:

Občan starší ako 13 rokov
- do 30 dní 33 eur
- do 2 pracovných dní 132 eur

Dieťa od 5 do 13 rokov
- do 30 dní 13 eur
- do 2 pracovných dní 52 eur

Dieťa mladšie ako 5 rokov
- do 30 dní 8 eur
- do 2 pracovných dní 32 eur

dep

Neprehliadnite tiež

Pozemky napojili načierno. Raši tam cvičí

Mesto umožnilo, aby sa popri jeho stavbe budovalo bez papierov. Ešte aj zavádzalo.

V Košiciach na výročie okupácie strhávali kosáky na pamätníku

Prípad už vyšetruje polícia. Lorenz strach nemá.

Poslanec Trnka: Župa môže prísť o takmer poldruha milióna eur

Kraj predá sídlo Romathanu. Divadlo dostane nový priestor.

Vysokoškoláci vdýchli nový život kostolíku v Henckovciach

Chcú ho využívať ako informačný bod a múzeum na Gotickej ceste.

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.

Najčítanejšie na Korzár


Inzercia - Tlačové správy


 1. Od septembra opäť po starom
 2. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom?
 3. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 4. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 5. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 6. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 7. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 8. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 9. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 10. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 1. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom?
 2. Od septembra opäť po starom
 3. Máte doma retro kúsky spojené s pivom Šariš?
 4. Študenti stredných a vysokých škôl môžu získať na účet 1000€
 5. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 6. 100 %-nú hypotéku môžete dostať aj na mestský apartmán
 7. Business Smartphones Connected to Public Wi-Fi Can Be in Danger
 8. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 9. Poslanec Borguľa žiada o uvoľnenie parkoviska pre rezidentov
 10. OMV sa postará o pitný režim, bude rozdávať vodu
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 6 214
 2. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd 3 325
 3. Ako sme jazdili v socializme 1 863
 4. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 785
 5. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte 1 461
 6. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení 1 356
 7. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 266
 8. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 254
 9. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 170
 10. Leto nekončí! 847

Už ste čítali?

Domov Najnovšie Najčítanejšie Desktop