No. Práve ste sa mohli presvedčiť.
Vyhlásenie Merkelovej, že do r. 2022 zastavia všetky jadrové elektrárne, pritom ešte ozaj nemusí byť nevratné. Je možné, že akási budúca garnitúra v Berlíne ho prehodnotí. Klišé, ktoré sa valí západnými médiami, teda že „jadrové reaktory mávajú dlhšiu životnosť ako politici“, má iba tú slabinu, že od dnešnej koalície je všetko v Nemecku už len viac „naľavo“. Podstatné je však to, že aj keby rozhodnutie vratné bolo, a aj sa tak stalo, vplyv na ceny nielen elektriny, ale všetkých energií, už vyvíja od začiatku. Už aj v túto chvíľu, a aj na Slovensku.
Netreba sa (hneď) vešať. Odhady zdraženia, ktoré sa vyhemžili, a pozerajú roky či dekádu (!!) dopredu, sú vycmúľané z palca. (Napr. Nečas: V Česku o 30 percent.) Neznámych je toľko, že sa nedá dovidieť ani po najbližší roh. Isté len je, že lacnejšie nebude. Darmo majú tí, čo si hovoria experti, poruke niekoľko „fundamentov“ (očakávaná spotreba, rast HDP, kapacity), na to, ako sa bude „tradovať“ v Lipsku, kde sa tvoria ceny de facto aj pre Slovensko, alebo aké zákulisné dohody urobia nemeckí politici s nemeckým biznisom, nemá nikto snár ani guľu. Takisto na to nie, aké politické rozhodnutia budú padať v súvislosti s podporou tzv. obnoviteľných zdrojov, ktoré sú privilegované a zdražujú už dnes, pričom európske vlády, zvlášť pred voľbami, môžu pociťovať novú situáciu ako neznesiteľnú. Zhodou okolností, akýsi Miškov, nevediac o nemeckom rozhodnutí, práve prišiel s akousi revíziou dotácií na Slovensku. Navyše, vo vymýšľaní administratívnych regulácií, ak im ide o krky, sa politici vedia prekonávať. A, haha, existuje aj scenár, že drahšia elektrina vôbec nebude. To v prípade, že kríza udrie druhýkrát, čo by znamenalo, že sa utáborí v Európe na dlhšie.
Takže z logiky veci, za najpravdepodobnejší scenár, ktorým je silné (len nevieme zmerať) zdraženie, budeme ešte vďační... Hihihi. Čím vyšší rast a bohatnutie, tým vyššie ceny všeobecne, znie poučka. Tak či inak, básnik chcel len pripomenúť, že do akej miery platí, čo sme už tiež dávno povedali: Slovensko je perifériou nemeckého hospodárskeho priestoru. Nie sme sami, priatelia Česi, aj so zvrchovanou korunou, sú v tom po uši s nami. A dokonca aj priatelia Maďari... A práve preto, že dýchame pľúcami ekonomického obra za humnami, sú takí čudní politici, ktorí v iných súvislostiach, napríklad gréckych, zvyknú hovoriť, že ak padnú nemecké banky, tak nás to nemusí zaujímať... No.
Extra dávka, o ktorej sa nehovorí, ale ešte veľa bude, je politický presah rozhodnutia. Zažijeme obrovské tlaky na jadrové moratórium v celej strednej Európe. Ak nemecké stop zostane v platnosti, nenájde sa investor, čo by tu vložil pol eura. Reči, že tunajší producenti zarobia aj výstavbou nad rámec existujúcich kapacít, sú smiešne. Naopak, na čom nie je ani pol srandy, je ďalší nárast vplyvu Ruska (zhodnotenie plynu). Keby autor patril k zástancom konšpiratívnych teórií, tak by povedal, že koniec nemeckého jadra je súčasťou paktu Putin-Merkelová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.