Dosahuje dĺžku 2,5 metra a má hmotnosť 45 kilogramov. Charakteristickou farbou je olivovohnedá so žltými škvrnami. Väčší exemplár je schopný zraziť koňa, prechádzajúceho cez rieku.
Má podobne ako úhory dlhé hadovité telo s väčšou hlavou, smerom k chvostu sa zužujúce. Táto lenivá ryba väčšinou bez pohybu striehne na dne kalných riek a potokov. Keďže v takej vode je zlá viditeľnosť, oči takmer nepoužíva a navyše má veľmi zlý zrak. V podstate ho nepotrebuje. Orientuje sa pomocou elektrických orgánov. Občas musí vyplávať k hladine a prehltnúť trochu vzduchu.
Zachytí aj dych nehybnej koristi
Mladé paúhory sa živia najmä bezstavovcami, žijúcimi pri dne, potravou starších jedincov sú ryby. Korisť, plávajúcu vôkol, zaregistrujú pomocou svojich elektrických orgánov. Nemajú problém objaviť i nehybnú obeť. Ich citlivé elektrické senzory na koži vnímajú slabé elektrické impulzy, ktoré ryby vyvolávajú pohybmi svalov a pri dýchaní.
Korisť nemá šancu pred týmto "nabitým" nepriateľom. Paúhor vyšle sériu vysokonapäťových elektrických výbojov, ktoré rybu omráčia alebo rovno zabijú. Jeho čeľusť je vybavená iba jedným radom maličkých zubov, ktoré nepoužíva na žuvanie. Čo uloví, to prehltne. Loví najmä v noci.
Rozmnožovanie nastáva v období sucha. Samec vybuduje zo slín dobre schované hniezdo, do ktorého nakladie samička v priemere 17-tisíc vajíčok za niekoľko dní. Z nich sa neskôr vyliahne cca 1 200 embryí. Samec zostáva v blízkosti a snaží sa ich brániť pred prípadnými predátormi, s ktorými si vie poradiť vďaka svojim "elektrickým" schopnostiam.
Dokázal by usmrtiť aj človeka. Je to však dravá, ale neagresívna ryba. Nie je útočná bez vyprovokovania.
Priemerný vek vo voľnej prírode sa zistiť nepodarilo, niektoré zdroje však uvádzajú až 88 rokov, ale v zajatí sa samci dožívajú 10 - 15, samice 12 - 22 rokov.
Plávajúca elektráreň
Tento "živý akumulátor" dokáže spôsobiť elektrický výboj silný až 650 voltov (za sekundu údajne až 100 takých výbojov) a prúd viac ako pol ampéra. Trolejbusom stačí na pohon 600 voltov. Orgány, vytvárajúce elektrické pole, sú uložené v chvoste, ktorý tvorí viac než tri štvrtiny dĺžky tela.
Elektrický orgán (pretvorený pôvodne zo svaloviny) tvoria sploštené elektrocyty, ktorých počet sa pohybuje v stovkách tisícov. Medzi sebou sú prepojené. Paúhor dokáže vyprodukovať dva druhy elektrického výboja. Malé napätie (asi 10 voltov s frekvenciou 25 Hz) produkuje Sachsov zväzok. Paúhor ho využíva na druhovú komunikáciu a slúži mu pri výbere potenciálneho partnera na rozmnožovanie. Vedci objavili, že má vďaka tomu dobre vyvinutý zmysel pre melodické zvuky ako napríklad hudbu.
Druhé napätie je asi 50-krát väčšie, s frekvenciou niekoľko sto Hz a tvorí ho Hunterov orgán. Využíva ho v čase lovu.
Vo vode je schopný zachytiť otvorený i uzavretý elektrický obvod. Dokáže plávať aj dozadu.
K vývoju elektrických orgánov dochádza krátko po narodení. Malé napätie sa objavuje už u 15 mm paúhorov. Podľa pozorovaní sa mláďatá pohybujú okolo hlavy rodičov. Pravdepodobne to zabezpečuje rozvoj orgánov, zaisťujúcich orientáciu.
Silné elektrické výboje dokáže produkovať až jedinec, dosahujúci 40 mm.
Ako to funguje
Elektrocyt ako základná funkčná jednotka elektrického orgánu funguje vďaka zvláštnym pórom (kanálom). Tie z buniek prepúšťajú sodíkové ióny a draslíkové zasa dnu. Tým vzniká na membráne buniek elektrické napätie. Zvyšovaním intenzity tejto výmeny dôjde napokon k elektrickému impulzu, ktorý sa preženie celým orgánom. Potom sa iónové kanály zatvoria a elektrocyty sa dostanú do pôvodného stavu.
Ak chce paúhor vytvoriť najsilnejší výboj, narovná celé telo. Počas neho sa pozitívny náboj nachádza za hlavou a negatívny na konci chvosta. Pri slabších výbojoch, slúžiacich na komunikáciu či vyhľadávanie koristi, je orientácia napätia presne opačná.
Môže byť katom aj sám sebe
Za normálnych okolností nemôže elektrický pulz usmrtiť paúhora. Chráni ho totiž silná koža, ktorá funguje ako izolant. Ale aj rozmiestnenie elektrocytov po tele, zapojených v rade. Každý rad sám osebe generuje len nízke napätie, ktoré mu neublíži. V prípade poranenia kože však môže elektrickým pulzom usmrtiť aj sám seba.
Zaujímavosťou je, že konzumácia paúhora je aj osem hodín po usmrtení nebezpečná, pretože môže ešte spôsobiť elektrický šok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.