Korzár logo Korzár
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky
PRÍDEL DOSTANÚ AJ ĽUDIA V HMOTNEJ NÚDZI

Potravinová banka už rozdáva cestoviny a múku zadarmo

Detské domovy a domovy dôchodcov ako prví dostali múku a cestoviny zadarmo. Potravinová banka Slovenska už začala s rozdávaním, čoskoro by sa mali dočkať aj ostatní.

V Michalovciach už rozdali chudobným vyše 30 ton hladkej múky a cestovín.V Michalovciach už rozdali chudobným vyše 30 ton hladkej múky a cestovín. (Zdroj: Milan Potocký)

Nárok na ne majú dôchodcovia s dôchodkom do 305 eur a ľudia v hmotnej núdzi.

PREŠOV. Jednotlivci, ktorých sa to týka, dostanú od štátu zadarmo najviac 20 kg hladkej múky a 20 kg cestovín.

„Záleží od samotných ľudí alebo od tých, ktorí budú rozhodovať o výdaji cestovín, či dajú dvadsať kíl naraz, alebo budú rozdávať postupne. Ľudia musia pri preberaní tovaru predložiť potvrdenie od úradu práce o tom, že na tieto suroviny majú nárok,“ informoval Marko Urdzík z Potravinovej banky Slovenska.

V prípade, že niekto začne s múkou obchodovať, bude okamžite stiahnutý z programu. Cestoviny aj múka budú mať špeciálny znak Európskej únie. Občania si vyzdvihnú suroviny na príslušnom miestnom úrade, kde je možné sa pred tým informovať o tom, či na to vôbec máte nárok.

V Prešove dostali potraviny zatiaľ len dve zariadenia

FAKTY
Kto má nárok na cestoviny a múku zadarmo
 • Dôchodcovia, ktorí nemajú iný príjem ako dôchodok do 305 eur
 • Ľudia poberajúci dávku v hmotnej núdzi a príspevok k dávke
 • Ľudia na hranici životného minima
 • Detské domovy, deti v náhradnej starostlivosti, profesionálne rodiny
via

Dve zariadenia v Prešove už dostali hladkú múku a cestoviny zadarmo. „My sme vzali nejakých 1 300 kg múky a rovnaké množstvo cestovín, ktoré použijeme na prípravu stravy pre naše deti v domove, ale keďže máme aj tridsať detí v profesionálnych rodinách, rozdelíme to spravodlivo aj medzi nich,“ povedal Peter Mihaľo, riaditeľ Detského domova Prešov na Požiarnickej ulici.

V Zariadení pre seniorov Náruč si z potravinovej banky prevzali zatiaľ len cestoviny. „Dostali sme 700 kg cestovín, ale uvažujeme si v priebehu budúceho týždňa vziať ďalších 500 kg cestovín a 700 kg hladkej múky. Berieme len toľko, koľko vieme spotrebovať do vtedy, do kedy je záručná lehota na tieto suroviny. Je to pre nás veľká pomoc, pretože si tým znížime prevádzkové náklady na stravu pre našich klientov. Múku aj cestoviny použijeme na prípravu pokrmov pre našich seniorov,“ povedal Jozef Dobrovič, riaditeľ Zariadenia pre seniorov Náruč.

Urdzík: Začať chceme čo najskôr

„Čo sa týka ostatných, vrátane jednotlivcov v rámci Prešovského regiónu, s rozdávaním chceme začať čo najskôr. V Prešove má vzniknúť výdajňa potravinovej banky,“ dodal Urdzík.

Podľa hovorkyne mesta Veroniky Gazdovej sa čaká už len za vhodným priestorom: „Výdajňu by sme chceli spustiť v priebehu nasledujúcich týždňov. Malo by ísť o dva priestory, skladové a výdajňu.“

„V rámci východného Slovenska je jedna potravinová výdajňa v Košiciach a pripravuje sa v Prešove,“ podotkol Urdzík.

V Michalovciach rozdali už 30 ton potravín

V regióne Zemplína už druhý týždeň rozdávajú múku a cestoviny, ktoré sú určené pre najchudobnejšie vrstvy obyvateľstva. Pre potravinovú pomoc prichádzajú aj detské domovy a zariadenia sociálnych služieb.

MICHALOVCE. Pred distribučným skladom potravinovej pomoci na Lastomírskej ulici v Michalovciach sa v týchto dňoch striedajú desiatky áut.

Starostovia obcí, zástupcovia detských domovov a zariadení sociálnych služieb prichádzajú pre múku a cestoviny. Potom ich distribuujú ľuďom v núdzi. Na jedného sociálne odkázaného obyvateľa pripadá 20 kilogramov múky a 20 kíl cestovín.

Prevzatie potravinovej pomoci musia potvrdiť podpisom. Počas uplynulých dní pre ňu prichádzali najmä zástupcovia sociálnych inštitúcii. Nával starostov očakávajú v sklade na budúci týždeň.

Jeden sklad pre osemokresov

Rozdávanie potravinovej pomoci koordinuje v Michalovciach Filantropia Michalovsko-košickej eparchie.

Riaditeľ sekretariátu filantropie Michal Džugan vysvetlil, že len v priebehu minulého týždňa rozdali vyše 30 ton múky a cestovín. Džugan spresnil, že v Michalovciach sa koncentruje pomoc pre ľudí z ďalších ôsmich okresov z východného Slovenska.

“Ďalší najbližší sklad je až v Košiciach. K nám prichádzajú ľudia zo Sniny, Humenného, Stropkova, Vranova nad Topľou, ale aj Svidníka,“ povedal. Vysvetlil, že pôvodná myšlienka bola, aby si po potraviny prichádzali priamo ľudia, ktorým je pomoc adresovaná.

“Pôvodne to malo byť tak, že ľudia budú chodiť do skladov, ale to by nešlo. Distribučných skladov by musel byť v regióne väčší počet,“ objasnil Džugan.

Po múku a cestoviny prichádzajú od pondelka najmä zástupcovia detských domovov, domovov sociálnych služieb (DSS), domovov dôchodcov. “Pomoc je určená aj pre rodiny, ktoré majú deti v pestúnskej starostlivosti,“ dodal Džugan.

Múku berú aj domovy

“Radi sme prijali túto pomoc pre sociálne odkázaných klientov, ktorí poberajú len sociálne dôchodky. Je to výpomoc pre kuchyňu. V domove máme 90 klientov a v útulku desať ľudí. Zobrali sme 900 kíl cestovín a 250 kíl múky,“ povedal riaditeľ DSS v Stropkove Ján Melník.

Dodal, že financie, ktoré ušetria na potravinách, použijú na údržbu. “Múku berieme opatrne. Musíme ju použiť za štyri - päť mesiacov, cestoviny majú dlhšiu trvácnosť, preto ich berieme viac.“

V sklade distribuujú okrem hladkej múky aj tri druhy cestovín – kolienka, slovenskú ryžu a vretienka.

Všetky obce o pomoci nevedia

Obec Malčice v Michalovskom okrese sužovali vlani povodne. Mnohým obyvateľom voda poškodila domy a zariadenie. Starosta František Lopašovký (nez.) vysvetlil, že v obci žije 1 400 obyvateľov.

Bez práce je takmer tretina ľudí. Lopašovský priznáva, že potravinová pomoc by sa mnohým zišla.

“Zatiaľ nás nikto neoslovil, ani sme nevedeli, kde sa pomoc vydáva. Mnohí obyvatelia sú sociálne odkázaní a túto pomoc by uvítali,“vysvetlil.

Džugan spresnil, že starostovia by si mali na úradoch práce vyzdvihnúť zoznamy poberateľov dávky v hmotnej núdzi.

“Na základe tohto zoznamu, počtu obyvateľov, nám dajú avízo do skladu. Potom to obce distribuujú priamo obyvateľom. Každý musí podpísať a identifikovať, že to prebral,“ skonštatoval Džugan.

mpo
Na Spiši varia pirohy namiesto mäsa

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. V Domove dôchodcov v Spišskej Novej Vsi už dostali výzvu na príjem potravinovej pomoci. Podľa slov riaditeľa Štefana Šišku, na výzvu reagovali s tým, že si potrebujú poriešiť skladové priestory. „Naraz je to veľký objem cestovín a múky. Preto momentálne riešime skladové priestory. Akonáhle ich budeme mať, požiadame o zaslanie,“ uviedol riaditeľ zariadenia.

Namiesto mäsa budú variť pirohy

Na jedného klienta dostanú 20 kíl múky a rovnaké množstvo cestovín. V zariadení majú momentálne, v centrálnej budove na Brezovej ulici umiestnených 176 klientov, na Školskej ďalších 18. Potravinová pomoc ich potešila. Na otázku, ako ju využijú, Š. Šiška, odpovedal. „Cestoviny vieme v pohode využiť, s múkou možno bude trocha problém, keďže je tam istá doba expirácie, ale myslím si, že to nebude až také hrozné. Do jedálnička viac zakomponujeme pirohy ako mäso,“ odľahčene poznamenal riaditeľ.

V Hodkovciach nemajú problém

Cestovinám i múke sa potešili aj v Domove sociálnych služieb Domovina Hodkovce (okres Spišská Nová Ves). Tí už túto pomoc majú v zariadení a poslúži pre 115 klientov. Ako potvrdil riaditeľ zariadenia Juraj Beňa, aj tu mali zo začiatku problém s uskladnením, ten však vyriešili. Potravinovú pomoc dostali prvýkrát a radi ju uvítajú aj v budúcnosti. S múkou i cestovinami majú jasný plán. „Pravidelne, dvakrát do týždňa mávame cestoviny a múčne jedlá, tak ich využijeme aj teraz,“ dodal.

Buchty budú častejšie

Štvrtinu potravinovej pomoci v týchto dňoch z Košíc doviezli aj do Detského domova v Žakarovciach (okres Gelnica). „Bola možnosť vziať si múku i cestoviny po etapách, tak sme to využili. Dôvody sú kapacitné, máme malé sklady,“ upresnila riaditeľka Anna Zajacová. Múka i cestoviny poslúži 55 deťom, ako aj ďalším piatim v náhradnej rodičovskej starostlivosti. „Deti majú radi múčne jedlá, ako napr. buchty, ktorým sa viac potešia,“ doplnila riaditeľka.

šim
Starostovia čakajú na pokyny

BRZOTÍN/DOBŠINÁ. Starostovia obcí zatiaľ oficiálne podklady ku dodávkam jedla pre občanov v hmotnej núdzi nemajú. Preto nepovažujú za potrebné v tejto veci konať.

Podľa primátora mesta Dobšiná Karola Horníka (Smer SD) o možnosti získať zdarma potraviny veľa ľudí nevie, preto bude dôležité ich správne informovať.

„Najprv si musíme počkať na oficiálne pokyny a až potom začneme ľudí dôkladne informovať. Záujem bude pravdepodobne veľký, keďže nezamestnanosť je u nás vysoká,“ konštatuje Hrivňák

Podobným spôsobom reagoval aj starosta obce Brzotín Pavol Gašpár (SMK), ktorý nemá k dispozícii žiadne oficiálne dokumenty. „Ak ich budem mať, začneme aj konať.“

Detský domov podporu víta

V detskom domove v Dobšinej je situácia iná, o blížiacej sa podpore vo forme múky a cestovín vedia. „Upovedomili nás a vieme o tom. Teraz sa to má prerozdeľovať a nevieme presne, kedy príde rad aj na nás. Každá pomoc je samozrejme dobrá,“ hovorí riaditeľka domova Amália Funďová a zároveň dodáva, že deti majú cestoviny rady.

Mnohí ľudia tomu neveria

Prídel potravím zadarmo sa Gemerčanom páči. „Je to dobrý nápad, ja sám som členom Komunistickej strany Slovenska,“ hovorí s úsmevom Martin Vavrek z Brzotína.

Ľudia v dedine o tom údajne počuli, ale nevedia, či tomu môžu veriť. „Vláda už sľúbila všeličo, preto tomu zatiaľ neverím ani ja.“

Na otázku, či považuje za dobrý nápad rozdávať práve tieto dve komodity, Vavrek odpovedal, že určite áno. „Je to výborný nápad, ak to bude zadarmo, no keby dávali ku tomu ešte aj konzervy, bolo by ešte lepšie.“

jak
Deťom navaria viac cestovín

PODOLÍNEC/SPIŠSKÁ BELÁ. Múku a cestoviny od potravinovej banky dostali aj v detskom domove v Podolínci. Tovar si prevzali naraz z Dovalova pri Liptovskom Hrádku.

Po dvadsať kíl z múky i cestovín pridelili na každé zo 45 detí. Riaditeľ zariadenia Štefan Straka predpokladá, že v jedálničku sa teraz objaví aj viac múčnych jedál. „Budeme ale musieť dbať na vyváženosť stravy,“ konštatoval.

Podľa neho s cestovinami, ktorým končí záruka oveľa neskôr, sa vysporiadajú. Horšie to bude s múkou. „Je tu ohraničená doba spotreby, navyše dostali sme iba hladkú múku, ktorá sa nepoužíva všade. Budeme ju však musieť spotrebovať.“

Aj detský domov v Spišskej Belej si doviezol zásoby z Liptova. Tovar pre 32 detí dostali naraz. V zariadení plánujú v jedálničku naďalej zachovávať zdravú výživu.

rin

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 2. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 3. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 4. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 5. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 6. Aj matematika sa dá skrotiť
 7. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 8. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 9. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 10. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 1. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 2. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 3. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 4. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 5. Nová služba v Pezinku – bezplatný zber elektroodpadu
 6. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 7. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 8. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 9. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 10. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 26 812
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 22 853
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 13 066
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 11 643
 5. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 623
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 482
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 067
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 813
 9. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 7 768
 10. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 7 718
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Polaček stráca podporu poslancov. Chce sa stretnúť s každým z nich

Odišiel už aj Saxa. Rusnák: Nie sme hlasovacie stroje. Špak nevylučuje nový klub.

Saxa (vľavo) odchádza z klubu Fungujúce Košice, Rusnák (vpravo) hovorí, že poslanci nie sú hlasovacie stroje na želanie.
Strojný vidí chybu aj v tom, že podpora primátora bola v počiatkoch samozrejmá.

Tvrdil, že nesie preplatok za plyn. Dôchodcovi ukradol peniaze na pohreb

Spišiak sa v Košiciach vydával za pracovníka bytového podniku.

Podvodník Ivan Nálepka na krajskom súde.

V zariadení pre seniorov v Snine je pozitívnych 50 klientov

V mestskej nemocnici evidujú desať úmrtí na ochorenie Covid-19.

V Domove pokojnej staroby v Snine je pozitívnych 50 klientov.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Boris Kollár leží po autonehode s obručou okolo hlavy v Nemocnici sv. Michala v Bratislave.

Jankovská priznala vzťah s Kočnerom. Spomína aj Fica

Neskôr chce vypovedať o Bödörovi, aj Zoroslavovi Kollárovi.

Moniku Jankovskú odvážajú z NAKA v Nitre.
Dobré ráno

Dobré ráno: Zvoliť generálneho prokurátora je len prvý krok

Vypočutia trvali 36 hodín, voľba mala byť už v tieto dni.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Kam až siaha rodina Borisa Kollára?

Predseda parlamentu zase raz nevyužil možnosť vyskúšať si, ako štát funguje pre jeho voličov a voličky.

Zuzana Kepplová

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop