Korzár logo Korzár
Streda, 17. január, 2018 | Meniny má Nataša
Pridajte si svoje mesto

Depresia nie je dobrým spoločníkom

O chorobnom stave smútku nám porozprával Popradčan Ján Petro, ktorý je okrem iného literárne činný. Tvrdil nám, že písať a hovoriť o depresii, tak to stále ostane nedopísané a nedopovedané.„Poďme však už priamo k mojej známej 'priateľke' depresii, ktorá v súčasnosti úspešne organizuje tie zvláštne súkromné párty, kde sú pozývaní len tí, ktorí majú slzy na krajíčku, sú plní beznádeje a smútku. A ten smútok je hlboký ako studňa, do ktorej keď hodíte kamienok, tak musíte čakať veľmi dlho, kým príde echo ozveny čľupnutia. Podáva si ruku s beznádejou a obracia sa chrbtom k radosti, ktorá by chcela s vami koketovať. Nemá však šancu. Na párty má vstup prísne zakázaný. Vítaní sú však ďalší hostia – bezmocnosť, pesimizmus, skľúčenosť. Proste je to pocit, keď nemá nič cenu, pocit, že všetko je prežité, sentiment, spomienky na veľa príbehov, mizne chuť a dôvod ďalej fungovať. V takýchto chvíľach nemá nič cenu, či už máte, alebo nemáte peniaze. Či ste na výslní, známi alebo splývate v dave ľudí stereotypu všedných dní. Vtedy sme všetci na jednej lodi. Dôverne to poznám z vlastného prežitého,“ zveril sa nám so svojimi pocitmi J. Petro.

Existuje Noemova archa

Ten nám ďalej povedal, že sa kvôli svojej chorobe cíti zvláštne. Je vraj síce chorý, ale nie je blázon, no na druhej strane priznáva, že svojím spôsobom mu „šibe“.

Napriek chorobe je optimista a všetkým rovnako postihnutým ako on odkazuje: „Existuje však Noemova archa a to v podobe návštevy seriózneho psychiatra a psychológa. Odporúčam však nájsť si niekoho, koho poznáte z tohto odboru a viete, že mu môžete dôverovať, kto vás nevybaví ako úradníčka za priehradkou v banke. Snažte sa brať veci s nadhľadom a so štipkou čierneho humoru. Viete, aký odkaz po sebe zanechal po samovražde na svojej chate známy herec Vlastimil Brodský? 'Neberte život moc vážne, stejně z něj nevyváznete živý.'“

FAKTY

Depresia a jej podoby

Podľa pôvodnej klasifikácie sa depresie delia do troch skupín.

Je to reaktívna depresia, ktorú spôsobuje konkrétny životný jav. Miera stresovej záťaže organizmu je vtedy prekročená.

Organickú depresiu spôsobujú rôzne poškodenia organizmu, napríklad centrálneho nervového systému. Trpia ňou hlavne ľudia vo vyššom veku.

Pri endogénnej depresii trpia ľudia pocitom smútku bez zjavnej príčiny. Podľa modernej medicíny sa depresie rozlišujú na ľahké, stredne a ťažké.

kar

Stav smútku ohrozuje aj náročných ľudí

Chorobný smútok alebo ochorenie nálad, aj tak sa zvykne hovoriť depresii. Pri tejto diagnóze je dôležité rozoznávať hranicu, a to, kedy ide o prirodzený smútok, ktorý postihuje každého z nás, a naopak, kedy už ide o chorobu, s ktorou treba bezpochyby navštíviť lekára.

Hoci dnešná spoločnosť stále psychiatrické diagnózy vníma ako stigmu, odborník – psychiater Ladislav Lauko hovorí, že až 40 percent jeho pacientov trpí depresiami, a čo je dôležité, títo ľudia sa chcú aj liečiť. Ten, kto je zdravý, si pocity takto chorého človeka vie ťažko predstaviť.

Ako vyplýva z rozprávania doktora Lauka, človek trpiaci depresiami sa tak trápi, že nedokáže prejaviť ani takú prirodzenú emóciu, akou je plač.

„Ak pacient začne plakať, vtedy sme na dobrej ceste k uzdraveniu,“ hovorí L. Lauko.

Konať by mali blízki, aby chorého motivovali

Podľa slov L. Lauka, ak bezdôvodný stav smútku trvá viac ako dva týždne, je potrebné navštíviť odborníka.

„Treba mať však na zreteli, že mnohí ľudia smútia aj dlhšie, napríklad kvôli strate blízkeho človeka. Veď, napríklad, rodič sa so stratou dieťaťa úplne emočne nevyrovná po celý svoj život,“ upozorňuje tento odborník.

Depresia sa prejavuje hlavne spomalenou rečou, myslením, nechutenstvom, útlmom doterajších záujmov, poklesom sexuálnej túžby, chudnutím či nespavosťou.

Dotyčný má pocit, že je zbytočný, lenivý a zaslúži si trest. „Je hlavne na ľuďoch z blízkeho okolia, aby rozoznali príznaky od bežného smútku a motivovali chorého, aby sa liečil,“ hovorí L. Lauko.

Paradoxne – depresia nás chráni

Na otázku, ktorí ľudia patria do rizikovej skupiny, psychiater odpovedá: „Ak dieťa stratí matku pred trinástym rokom života, tak u neho výrazne stúpa riziko rozvoja depresie. Potom, sú tu, napríklad, určité povahové rysy, ktoré predisponujú k rozvoju depresie. Môžeme hovoriť o ľuďoch s vysokými nárokmi na seba, o prílišných perfekcionalistoch. Všetko sa snažia robiť dokonale, ale i tak nie sú so sebou spokojní. Často sú to mladí ľudia, rodičmi i okolím obľúbení práve pre svoju snaživosť. Potom nikto nechápe, ak si takýto človek siahne na život...“

Zaujímavé však je, že depresia môže byť niekedy aj, obrazne povedané, prospešná. „V určitej situácii je to spôsob ochrany organizmu. Telo vtedy akoby hovorilo, vzdaj tieto a tieto aktivity, toto nezvládneš, upokoj sa, šetri energiou, radšej sa na krátky čas niečoho vzdaj,“ tvrdí L. Lauko.

Ako modelový príklad môže slúžiť kariérny postup, stres v práci.

ČO POMÁHA

Netreba sa sústrediť len na jednu oblasť

Depresiám sa dá predchádzať aktívnym spôsobom života.

Odborníci upozorňujú, že je veľmi dôležité, aby sa človek v živote neupínal len na jednu oblasť.
„Ak sa niekto sústredí len na svoju prácu a potom príde o zamestnanie či funkciu, môže prepadnúť depresii. Alebo, ak sa žena realizuje výhradne len ako matka, deti dospejú, idú vlastnou cestou a nastáva syndróm prázdneho hniezda. Aj vtedy môže nastúpiť depresia.Podobne je to u vrcholových športovcov. Kariéra skončí a nastáva pocit prázdnosti. Preto by ľudia mali udržiavať pozitívne medziľudské vzťahy, mať priateľov, pestovať rôzne koníčky,“ radí lekár Ladislav Lauko.

Z domácej lekárne je zase uznávaný ako liek proti depresiám čaj z ľubovníka.

kar

VAROVNÉ SIGNÁLY

Kedy treba navštíviť lekára?

Odbornú pomoc psychológa alebo psychiatra by mal vyhľadať každý, u koho sa dlhšie ako dva týždne objavujú najmenej štyri z uvedených príznakov:

Úporný pocit smútku, strachu a „prázdnoty“

pocit beznádeje a pesimizmu

pocit viny, vlastnej neschopnosti alebo bezradnosti

strata záujmu o aktivity prinášajúce príjemné pocity vrátane sexu

poruchy spánku (nespavosť, časté prebúdzanie sa alebo príliš veľká únava)

stravovacie ťažkosti (zmena chuti, priberanie alebo chudnutie), úbytok energie, neustála únava

myšlienky na smrť alebo samovražedné úmysly

nepokojné pohyby alebo podráždenosť

problémy s koncentráciou, zhoršenie pamäti a nerozhodnosť

www.primar.sme.sk

DOBRÉ RADY

Ako vybabrať s depresiou?

Neuzatvárajte sa do seba

Podeľte sa o svoje problémy s priateľmi, určite vám poradia a pomôžu. Niekdy stačí sa len vyrozprávať.

Cvičte

Proti depresívnym stavom pomáha telesná aktivita. Ak pravidelne športujete a ste v dobrej fyzickej kondícii, trénujte ešte intezívnejšie ako za normálych okolností. Pohyb uvoľňuje napätie.

Skúste kreslenie

Zapisujte si a kreslite vlastné pocity. Ak bezprostredne po traumatizujúcom zážitku nakreslíte to, čo cítite, zistíte, že môžete preniknúť do hĺbky svojich emócií. Používajte všetky farby. Prevaha červenej symbolizuje hnev, čierna vyjadruje smútok a sivá odráža strach.

Piplačkou proti smútku

Zahĺbte sa do zdĺhavej, nudnej roboty. Pred depresiou vás totiž môže zachrániť aj činnosť odvádzajúca pozornosť od duševného bôľu.

Spomaľte tempo

Život v súčasnosti napĺňa neustály zhon a stres. Ak vás deprimuje pocit, že nič nestíhate, možno potrebujete oddych. Pripravte si večer teplý kúpeľ alebo sa dajte namasírovať.

Nerobte závažné rozhodnutia

Ak vás zmáha svetobôľ, neprijímajte žiadne zásadné rozhodnutia. Nedôverujte svojmu úsudku v depresívnom stave. Dôležité rozhodnutia odložte na obdobie, keď sa budete cítiť lepšie. Ak to neurobíte, môžete rozhodnúť zle, čím sa vaša beznádej ešte prehĺbi.

Nákupy odložte na neskôr

Ak premrháte v obchode celú výplatu, možno sa chvíľu budete cítiť lepšie, ale čoskoro zistíte, že ste zbytočne minuli hŕbu peňazí. A to vám na depresii neuberie.

Nevyjedajte chladničku

Nezaháňajte smútok jedlom. Ďalšie centimetre v páse vám iba zhoršia náladu.

www.primar.sme.sk

Neprehliadnite tiež

Výberové konania na košickej župe podrobili kritike

Trnka: Nikomu nič nešijeme na mieru.

Výstavbu Fórumu môže oddialiť problém s dopravou

Na svete sú dve protichodné štúdie.

Viceprimátora Petruška vraj domotala Eurovia

Aby nebola združená zastávka zbytočná, dotiahnu na ňu autobusovú linku č. 18.

Súd o kauze zneužívania detí: Skutok sa nestal

Matka s priateľom boli aj vo väzbe.

Sťahovanie z Krásnej sa niekomu zrejme nebude páčiť

Badžovci asi zatiaľ skončia v krízovom centre.

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Exekučná amnestia sa blíži, štát by odpúšťal dlhy

V poisťovni Dôvera chce dlhy odpustiť štyritisíc ľudí. Či sa s Unionom pripoja k amnestii, ktorú pripravuje štát, zatiaľ nepovedali.

DOMOV

Dobré ráno: Z úst im išli retiazky a klince, opisuje prácu exorcista

Exorcistu vyberie biskup, musí byť kňaz.

KOMENTÁRE

Exekučné amnestie sú nový morálny hazard

Možno do oddlžovania idú s najlepšími úmyslami, ale dopadne to ako vždy.

KULTÚRA

Woody Allen možno nakrútil svoj posledný film

Herci sa hanbia pred jeho adoptívnou dcérou, ktorá tvrdí, že ju zneužíval.

Najčítanejšie na Korzár


Inzercia - Tlačové správy


 1. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 2. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 7. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 8. Kam do tepla v januári?
 9. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 1. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 2. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 5. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 6. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 7. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 8. Denník SME oslavuje 25 rokov rekordným počtom predplatiteľov
 9. Najinzerovanejšie zánovné auto roku 2017? Mnohých to prekvapí
 10. Stavebná fakulta STU pozýva na Deň otvorených dverí!
 1. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 16 212
 2. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 8 231
 3. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 4 667
 4. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 2 840
 5. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 2 628
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 320
 7. Kam do tepla v januári? 2 297
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 057
 9. Divoký Island: cesta ostrovom ľadu a ohňa 1 215
 10. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 205

Už ste čítali?

Domov Najnovšie Najčítanejšie Desktop