V Nemecku vyčíňa nebezpečná baktéria E.coli, zomrelo tam už desať ľudí. Vyvoláva krvácavé hnačky a môže spôsobiť zlyhanie obličiek. Baktériu našli v produktoch dvoch španielskych firiem a u jedného nemeckého distribútora. Hlavné podozrivé sú šalátové uhorky. Strach kupovať ich dorazil už aj k nám.
VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Ak Štátna veterinárna a potravinová správa SR objaví na našich pultoch zeleninu od španielskych firiem Pepino Bio Frunet S.L. a Hort o Fruticola alebo od nemeckého distribútora Turan Gastronomie-Service GmBH, minister nariadi ich produkty stiahnuť z predaja. Zsolt Simon (Most–Híd) nariadil kontroly a zvýšený monitoring na všetku zeleninu.
Ministerstvo nedokáže určiť, aké množstvo dovezenej zeleniny od uvedených výrobcov a distribútora sa momentálne nachádza na našom území. Zeleninu z podozrivých zdrojov u nás zatiaľ počas doterajších kontrol nenašli.
Ministerstvo vyzýva spotrebiteľov, aby si pri nákupe skontrolovali pôvod zeleniny a ovocia a nezabúdali na umytie zeleniny pred jej konzumáciou. Nebezpečná baktéria sa totiž nachádza na povrchu.
V Prešove sa predáva menej zeleniny
Na prešovskom mestskom trhovisku nám viacerí predajcovia zeleniny potvrdili, že ľudia kupujú zeleninu oveľa menej než doposiaľ. Dožadujú sa aj odpovede, odkiaľ dovážajú uhorky.
Mária Polanská z Prešova predáva zeleninu na trhovisku, za posledný týždeň jej klesol predaj takmer o polovicu. „Mám pocit, že ľudia si dávajú teraz väčší pozor, čo kupujú a od koho. My máme uhorky z Poľska. Čo sa týka ostatnej zeleniny, tiež cítim pokles predaja.“
Štefan Harčar zo Župčian (okres Prešov) chodí na mestský trh veľmi často, aj včera si tam boli s manželkou nakúpiť zeleninu, vrátane uhoriek: „Nemáme strach, tu na trhu predáva domáca predajkyňa. Aj tak je celá táto vec príliš nafúknutá, všetko je viac o peniazoch a biznise. Zeleninu umývame stále, a to dôkladne.“
Alena Nováková z Prešova uhorky teraz nekupuje, inú zeleninu však áno: „Jeme zeleninu, ale dávame väčší pozor, čo sa týka jej umývania. Dokonca sme sa už bavili aj so švagrinou, že by bolo dobré kúpiť nejaké kefky a tými poriadne vydrhnúť zeleninku.“
Spišiaci sa boja, ale uhorky kupujú
Zoltán Vrábeľ chodí predávať zeleninu na trh do Spišskej Novej Vsi už pätnásť rokov. „Ľudia sú vystrašení, pýtajú sa nás na pôvod uhoriek. Niektorí len zo srandy podpichnú, či sú zo Španielska, keďže nás tu už poznajú a vedia, že máme všetko domáce,“ hovorí podnikateľ z Imeľa pri Komárne.Aj trhovníčka Mária zo susedného stánku zbadala, že ľudia sú pri nákupoch opatrní. Na pôvod tovaru sa zákazníci pýtajú aj majiteľky kamenného obchodu s ovocím a zeleninou na Zimnej ulici. „Ponúkame len uhorky zo Slovenska,“ vysvetľuje Klára Nováková.Novovešťanka Helena Židlíková má obavy: „Keď kupujem v lete uhorky, tak jedine na trhu, pretože sú čerstvé. S tými zo supermarketov nemám dobré skúsenosti. Ale aj tak mám trochu strach, lebo aj tu môžu hnojiť čímkoľvek.“
Čerstvej zelenine z trhu neodolala ani Lenka Synalíková.
Aj Podtatranci majú obavy
„Máme uhorky od slovenského dodávateľa. U nás by ste sa nikdy so španielskymi uhorkami nestretli, no aj napriek tomu majú ľudia strach. Za posledných pár dní som predal len asi dve uhorky,“ povedal predavač z popradského trhoviska Jozef Rusnák. „Tieto naše uhorky aj hnoja slovenským hnojom,“ dodal s úsmevom.
Do smiechu však nebolo pani, ktorá od štvrtka nekupuje vôbec žiadnu zeleninu. „Neverím našim obchodníkom. Vždy nakupujú to najlacnejšie a chcú si hneď privyrobiť. Tie španielske sú teraz určite najlacnejšie,“ povedala Irma Heffnerová.
V obchodnom reťazci zareagovali na možné obavy nakupujúcich rýchlo. „Teraz predávame len čisto slovenské uhorky. Aj napriek oznamu sme za posledné dni skoro žiadne nepredali,“ povedala vedúca predajne Dagmar Sobanská.
Niektorí ľudia pre zmenu viac veria obchodným reťazcom. „Tam je podľa mňa väčšia kontrola tovaru, no aj napriek tomu teraz uhorky nekupujem, aj keď ich zbožňujem,“ povedala Marcela Šulíková.
Zemplínsky predajca: Pýtajú sa na pôvod
Michalovčania nakupujú aj na trhovisku na Masarykovej ulici. “Ľudia sa pýtajú na uhorky. Najmä kde boli dopestované a či nie sú zo Španielska. Každému vysvetľujeme, že sú to naše zdravé, slovenské uhorky,“ povedal predajca zeleniny Štefan Macík. Nájdu sa však aj kupujúci, ktorí si v súvislosti s epidémiou robia žarty.
Šesťdesiatjedenročná Kvetoslava Mesárošová z Michaloviec nakupuje ina naše uhorky na trhovisku.
Na obavy ľudí zareagovali aj hypermarkety. V tom na Sobraneckej ceste v Michalovciach predávajú šalátové uhorky, ktoré pochádzajú zo Slovenska. Aby zákazníci poznali krajinu ich pôvodu, uhorky sú balené vo fólii a prelepené etiketou s nápisom „Slovenský výrobok“.
V Rožňave sa boja uhorky aj pestovať
Podľa jednej z manažérok hypermarketu v Rožňave nezaznamenali údajne žiaden pokles záujmu kupujúcich o zeleninu. Regály sú však preplnené šalátovými uhorkami s výrazne zníženou cenou. Na obaloch už zdiaľky vidno nalepenú slovenskú vlajku, ktorá hovorí, že ide o domáci tovar. „Tieto etikety máme už dlhší čas. Určite nejde o reakciu na epidému baktérie E.coli,“ vysvetlila manažérka, ktorá nechce byť menovaná.
Na rožňavskom trhovisku bolo poloprázdno. Podľa predavačov uhorky teraz kupuje málokto. „Ľudia vo všeobecnosti kupujú čoraz menej zeleniny, ale odkedy vypukla tá epidémia, je záujem ešte nižší,“ povedala Helena Krištofová.
„Ľudia sa uhorky dokonca boja aj pestovať,“ pridal sa susedný predavač a ukázal na plnú debničku uhorkových priesad, z ktorých nechýbala ani jedna.
Pri stánku sa zastavil mladý muž a spokojne si začal obzerať uhorky. Bez váhania ich dal do tašky. „Ľudia zbytočne šalejú zo všetkého, čo vidia v televízii. Niektoré uhorky zo Španielska mohli byť nakazené, ale predsa neprestanem kvôli tomu jesť zeleninu. Okrem toho toto nie sú šalátové, ale obyčajné uhorky,“ povedal 24–ročný Tomáš Barto.
RADY
Hygienici: Na čo si dať pozor
Enterohemoragický kmeň Escherichia Coli (EHEC alebo E.coli) je podľa všetkého agresívnejší mikrób ako ostatné, preto na nákazu stačí, ak sa dostane do organizmu i v menšom množstve. Hygienici preto vyzývajú ľudí, aby vo zvýšenej miere dbali na hygienu.
„E.coli je inak bežnou súčasťou črevnej flóry u človeka i zvierat,“ povedala nám Margita Kaplanová, vedúca odboru hygieny výživy Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Košiciach. „Môže sa nachádzať nielen na uhorkách, ale aj iných druhoch ovocia, zeleniny, v mäse, na nádobách a podobne. Čo sa týka zeleniny či ovocia, treba ich poriadne umyť vodou, ešte lepšie je však olúpať ich. Netreba však zabúdať, že pri manipulácii s ovocím alebo zeleninou sa mikróby môžu dostať na pokožku rúk. Preto si treba ruky takisto poriadne umyť a pre istotu ešte raz aj olúpanú zeleninu alebo ovocie.“
Mikróby EHEC, ak sú napríklad v mäse, zničí dôkladné tepelné spracovanie suroviny pri príprave jedál.
Hygienici predpokladajú, že k nákaze mikróbmi zo španielskych uhoriek došlo len z dôvodu nedostatočnej hygieny tých, ktorí so zeleninou manipulovali. Nič však nechcú nechať na náhodu. „Čochvíľa začneme v súvislosti s EHEC kontrolovať všetky zariadenia verejného stravovania, vrátane školských. Odsledujeme, od koho odoberajú zeleninu či ovocie, ako s nimi narábajú, ako ich spracovávajú, umývajú a podobne,“ dodala Kaplanová.
sam
Autor: via, dep, mt, mpo, jak, sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.