Korzár logo Korzár

Zasadal Európsky výbor pre budúce urýchľovače

Človeka odpradávna zaujímalo, čo sú základné stavebné kamene hmoty či matérie, z ktorej pozostávame my i všetko, čo nás obklopuje, vrátane objektov vo vesmíre.

Profesor Rolf-Dieter Heuer. Prof. Heuer je od 1. januára 2009 generálnym riaditeľom Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN).Profesor Rolf-Dieter Heuer. Prof. Heuer je od 1. januára 2009 generálnym riaditeľom Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN). (Zdroj: archív)

Od čias spred približne dva a pol tisícročia, keď grécky filozof Demokritos sformuloval názor, že základom hmoty sú nedeliteľné atómy (slovo atomos znamená nedeliteľný), ľudstvo v odhaľovaní tajov mikrosveta podstatne pokročilo, aj keď ani dnes nevieme ešte o časticiach tvoriacich hmotu a o silách pôsobiacich medzi nimi všetko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mimoriadne náročný výskum

Výskum v oblasti jadrovej, subjadrovej či časticovej fyziky sa postupne stal takým náročným (na experimentálne zariadenia i financie), že ho možno realizovať len v širokej medzinárodnej spolupráci. Na zefektívnenie výskumu v oblasti časticového výskumu ratifikovalo v roku 1954 dvanásť západoeurópskych krajín konvenciu o vzniku inštitúcie CERN (Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire, čiže Európska rada pre jadrový výskum).

SkryťVypnúť reklamu

Názov sa zmenil, skratka ostala

Názov tejto medzinárodnej inštitúcie bol neskôr zmenený na Organisation Européenne pour la Recherche Nucléaire, čiže Európska organizácia pre jadrový výskum. Skratka sa tak mala zmeniť na trochu ťažko vysloviteľnú OERN, ale vraj na návrh nemeckého fyzika W. Heisenberga bol ponechaný pôvodný akronym CERN. Inštitúcia CERN je prevádzkovateľom veľkého laboratória, ktoré sa dnes obvykle označuje termínom Laboratoire européen pour la physique des particules, čiže Európske laboratórium časticovej fyziky.

Od jadier k časticiam

To lepšie vystihuje súčasné zameranie výskumu, ktorý prešiel od štúdia atómových jadier k štúdiu častíc a interakcií medzi nimi. CERN, ktorý sa nachádza na švajčiarsko-francúzskej hranici neďaleko Ženevy, je inštitúciou s medzinárodným štatútom a oficiálne nie je ani pod švajčiarskou, ani pod francúzskou jurisdikciou. Činnosť CERN-u je financovaná z príspevkov členských štátov, ktorých je v súčasnosti dvadsať.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko členom od roku 1993

Slovensko sa stalo členom CERN-u v roku 1993, pričom odborným garantom nášho členstva je ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu. Ročný rozpočet CERN-u je okolo 900 miliónov eur, Slovensko prispieva sumou približne 5,2 mil. eur. V roku 1963 vznikla z iniciatívy vtedajšieho generálneho riaditeľa CERN-u prof. Weisskopfa a predsedu Výboru pre vedeckú politiku prof. Powella komisia ECFA (European Committee for Future Accelerators čiže Európska komisia pre budúce urýchľovače) ako poradný vedecký orgán, tesne spojený s aktivitami Európskeho laboratória pre časticovú fyziku.

Určuje stratégiu rozvoja

Táto komisia, ktorej členmi sú významné vedecké osobnosti, plní od svojho založenia dôležitú úlohu pri určovaní stratégie rozvoja fyziky vysokých energií, najmä vývoja a budovania bázových zariadení pre špičkový základný výskum vo fyzike, a to najmä urýchľovačov častíc, pracujúcich s čoraz vyššími energiami.

SkryťVypnúť reklamu

Monitoruje stav výskumu v členských štátoch

Jednou z významných úloh ECFA je aj periodické monitorovanie stavu výskumu vo fyzike vysokých energií a príbuzných odboroch v členských štátoch CERN, ako aj jeho materiálnej základne, ľudských zdrojov a financovania. Na základe prezentácií reprezentantov vedeckej komunity danej krajiny členovia RECFA (Restricted ECFA, čo je "obmedzená" ECFA, v ktorej má každý členský štát CERN-u jedného zástupcu, slovenským je doc. V. Černý z Univerzity Komenského) zaujmú hodnotiace stanovisko a odporúčania pre ďalšie smerovanie výskumu.

Po prvý raz v Košiciach

Svoje závery RECFA oznamuje písomne vrcholným národným orgánom, zodpovedným za riadenie a podporu vedy. Od vstupu Slovenska do CERN-u sa tento audit zo strany ECFA uskutočnil už dvakrát, a to v roku v r. 1997 v Smoleniciach a v r. 2004 v Bratislave. Minulý týždeň sa uskutočnil tretí takýto audit, a to v Košiciach, kde pôsobia dve inštitúcie, ktoré dlhodobo, úzko a efektívne spolupracujú s CERN-om pri výskume v oblasti časticovej fyziky a ktoré boli organizátormi tohto auditu. Ide o Prírodovedeckú fakultu Univerzity P. J. Šafárika (PF UPJŠ) a Ústav experimentálnej fyziky SAV (ÚEF SAV).

Riaditeľa CERN-u prijal aj prezident

Na košickom zasadaní komisie ECFA sa zúčastnil aj generálny riaditeľ CERN-u profesor Rolf-Dieter Heuer, ktorý pred príchodom do Košíc rokoval so slovenským ministrom školstva, vedy, výskumu a športu Eugenom Jurzycom a ktorého prijal aj prezident Ivan Gašparovič. Sympatický prof. Heuer si ešte na letisku našiel chvíľu na zodpovedanie našich otázok. Prvá sa týkala účelu jeho pobytu vo východoslovenskej metropole. "V Košiciach sa zúčastním na zasadaniach ECFA resp. RECFA. Tieto komisie zasadajú v troch krajinách ročne, čiže - pri počte 20 členských krajín - pripadne na každú krajinu jedno zasadanie približne raz za sedem rokov. No a teraz prišiel opäť rad na Slovensko. Na otvorenom zasadaní si vypočujeme príspevky o stave výskumu v oblasti časticovej fyziky na Slovensku a na uzavretom zasadaní RECFA a na uzavretom zasadaní RECFA prijmeme odporúčania, týkajúce sa okrem iného ďalšieho smerovania výskumu vo vašej krajine. Tieto odporúčania zašleme vášmu ministerstvu, ktoré je garantom spolupráce s CERN-om," odpovedá prof. Heuer.

Čo po objave Higgsovho bozónu?

Druhá otázka sa týkala takpovediac "honby" za tzv. Higgsovým bozónom, ktorého objavenie je aj jedným z cieľov experimentov, konaných na najväčšom urýchľovači sveta, známom pod skratkou LHC (large hadron collider, čiže veľký hadrónový zrážač). Práve tento bozón by mal byť "pôvodcom" hmotnosti častíc. Otázka znie, či objavenie tohto bozónu nebude znamenať koniec časticovej fyziky. "To vôbec nie," usmieva sa prof. Heuer, "tým len prakticky uzavrieme takzvaný štandardný model časticovej fyziky. Bežná hmota, ako ju poznáme, však tvorí len približne štyri percentá celkovej hmoty vesmíru. Zvyšok je tzv. tmavá hmota, o zložení ktorej zatiaľ vlastne nič nevieme, takže práce bude naďalej dosť."

Do CERN-u dodávajú aj košické firmy

Na zasadaní ECFA odzneli aj príspevky košických fyzikov, pracujúcich v oblasti časticovej fyziky (v slangu nazývaných "častičkári). Dr. M. Bombara (PF UPJŠ) hovoril o slovenskej účasti v experimente ALICE, ktorý sa realizuje na urýchľovači LHC, Dr. L. Šándor (ÚEF SAV) informoval o experimentoch s ťažkými iónmi na urýchľovači SPS a Dr. P. Stríženec sa venoval analyzovaniu údajov z urýchľovača LHC. Potešiteľnou skutočnosťou je, že na zasadaní sa prezentovali aj dve košické spoločnosti (Cryo-Soft a ZTS VVÚ), ktoré sa podieľajú na dodávke rôznych komponentov pre CERN. Mimochodom, viete, že world wide web (www), čiže vlastne internet, sa zrodil práve v CERN-e?

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 079
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 739
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 159
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 233
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 202
  6. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 154
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 037
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 949
  1. Elena Antalová: Prečo vzdávajú vďaky len Červenej armáde?
  2. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  3. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  4. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  5. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  6. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  7. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  8. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 782
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 880
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 614
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 172
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 782
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 634
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 156
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 835
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ministerstvo vnútra nechce ukázať ich výstupy.


15
Mestský úrad Čadca.

Najväčšieho dlžníka domáci zrejme nepoznajú.


Pápež Lev XIV. pred inauguračnou omšou.

Lev XIV. sľúbil, že vynaloží všetko úsilie.


10
Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


  1. Elena Antalová: Prečo vzdávajú vďaky len Červenej armáde?
  2. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  3. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  4. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  5. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  6. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  7. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  8. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 782
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 880
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 614
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 172
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 782
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 634
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 156
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 835
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu