Obrovská pozornosť, pretavená až do vyhlásenia, musela Orbána a jeho kolektív utvrdiť v presvedčení, že slovenský parlament je taká filiálka maďarského. „Felvidék" funguje, má vzťah, väzbu, reaguje. Len čo sa v Pešti niečo zomelie, šuchne, zvrtne (napríklad traja gardisti sa opijú a niečo pomaľujú, napíšu na internet, a pod.), z Bratislavy majú hneď ozvenu. Nie tak ako na iných „historických územiach", napr. aj v Belehrade či Bukurešti, kde, napriek „búdkovej revolúcii" a roku Orbána vo funkcii, si Maďarov nikto nevšíma a sú každému ukradnutí. O širšom svete ani nevraviac. Bratislava je iná, vždy pripravená. Najvyšší zákonodarný zbor organizuje mimoriadnu schôdzu a prijíma uznesenie. Hahaha.
No. Môžete namietnuť, že predsa len prijali novú ústavu, ktorá je „exteritoriálna" (tvrdí Dzurinda i NR SR), a to je predsa len iná káva, ako keď nejaký Budaházy močí na slovenskú zástavu. Nie. Tá fascinácia maďarským politickým dejom, ktorá tu existuje, je diagnóza. Mimo nemeckého ministerstva zahraničných vecí, ktoré k novej ústave vylepilo na internet dosť negatívne stanovisko (a má zrejme vnútropolitické konotácie), neexistuje žiadny iný štátny orgán vo svete, ktorý by sa oficiálne verejne prejavil v tejto kauze. (Teda štátny orgán, od toho treba odlíšiť nejakú socialistickú frakciu, či akúsi podkomisiu RE, a pod.) Skutočne, neexistuje jediný racionálny ani diskutovateľný dôvod, aby Slovensko na cudzí základný zákon, nech je aký je, akokoľvek reagovalo.
Tým dôvodom, aby sa spriatelený štát, sused, vyhraňoval a komentoval demokraticky prijatú ústavu, nemôžu byť ani paragrafy (články), ktoré sa môžu (aj celkom oprávnene) nepáčiť. Orbánovo právne veľdielo (naozaj veľ-, je obrovská) je potrava pre analytikov, komentátorov, ale nie parlament ani vládu suverénneho štátu. Medzi ústavou člena EÚ (momentálne predsedajúceho) a NATO a napr. zatváraním opozície v Bielorusku je rozdiel. To, že Maďarsko chce po novom napr. podporovať autonómiu, či kolektívne práva menšín, nie je zločin proti demokracii, ani popretie nejakých pravidiel či hodnôt EÚ, len iný pohľad na určité princípy, kde sa nezhodneme.
Na Slovensku aj vládna koalícia, o svety normálnejšia od opozície v tejto kauze, tomu nerozumie. Ešte aj tá „exteritorialita" je čistá hlúposť, keďže ani s novou ústavou Maďarsko nemá možnosti, aby svoju štátnu moc vynucovalo mimo svojich hraníc. Ak umožní občianstvo bez trvalého pobytu či inej väzby, neznamená to, že si ho vie aj vynútiť. Na to musí byť rozhodnutie slobodného občana inej krajiny, ktorý prejaví záujem... A tak ďalej.
Dôvodom, prečo slovenský parlament takto pošteklil márnomyseľnosť a sebavedomie Orbána, je obava vládnej koalície, že ju Fico na maďarskej kauze domláti. Niežeby z toho hrozilo nejaké zhoršenie vzťahov, ktoré sú hrozné, ale napokon sa vždy ukáže, že umiernené nacionálne harašenie nevedie do Ríma, len eskaluje to najhoršie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.