„S Vaneskou (3) sme na prvú dovolenku cestovali, keď mala 6 týždňov,“ spomína Petra, ktorá si pobyt v Taliansku s maličkou dcérkou nesmierne užila. „Cestu zvládla ešte lepšie ako teraz, keď je väčšia. Takmer celú ju prespala. Hoci sme pred odchodom mali, samozrejme, obavy, upokojovalo nás, že ideme do Talianska, teda do krajiny s európskym hygienickým aj zdravotníckym štandardom. Oblasť, kam sme cestovali, sme navyše vynikajúco poznali, a keďže sme šli do rezortu, kde je celé leto aj slovenský detský tábor, vedeli sme, že v prípade núdze budeme mať po ruke aj slovenský zdravotnícky personál.“
Za hranicami sa jej spalo lepšie ako doma
Petra s úsmevom spomína na to, že malá Vaneska v Taliansku spala omnoho viac ako doma na Slovensku. „Skutočne takmer celý čas prespala, pričom doma bola omnoho aktívnejšia. Takže to bola dovolenka v pravom slova zmysle.“
Odvtedy má Vanesa za sebou tisícky najazdených kilometrov. Okrem Talianska bola s rodičmi v Rakúsku, Španielsku, Paríži i Dubaji. „Myslím, že ak je dieťa zdravé, nie je dôvod báť sa cestovania. Výber destinácie, samozrejme, podriaďujeme detským potrebám - pri výbere hotela si dávame záležať, aby mal detské ihrisko, aby boli blízko zábavné parky. Ale to neznamená, že chodíme iba po ihriskách. Keď sa malá dostatočne vyblázni, bez problémov s nami v bugine zvládne aj prehliadku historických pamiatok.“
Lety vyberajú počas dňa
Vaňovci na dovolenky cestujú autom alebo lietadlom. „Ak ideme letecky, vyberáme lety počas dňa. Dlhý čas na letisku si krátime hrami, v lietadle sme sa zatiaľ nestretli s tým, aby niekoho vyrušovalo, že malá pobehuje po lietadle, rozpráva. Práve naopak. Zväčša si nájde niekoho, s kým sa vzájomne zabaví.“ Ak sa chystajú na dlhšiu trasu autom, cestujú prevažne v noci. „Väčšinu cesty teda prespí. Okrem toho máme v aute aj dvd prehrávač, takže istý čas zabijeme aj pozeraním rozprávok. Ak vidíme, že už to začína byť na ňu priveľa, nájdeme pekné miestečko na kávu a vybehanie sa a potom sa pokračuje,“ dodáva Petra, ktorá o pár dní po prvýkrát cestuje na dovolenku aj s maličkým synčekom Richardom (3 mesiace).
RADY
Na čo dávať pozor
Najvhodnejším druhom dopravy pri malom bábätku je auto. Zastanete kedy chcete, klimatizáciu prispôsobíte dieťaťu aj sebe a môžete si nabaliť o niekoľko kufrov viac
Najlepšie je cestovať v noci, dieťatko vám prespí celú cestu a zároveň sa vyhnete neželaným zápcham. Nikdy necestujte prvý a posledný deň prázdnin ani koncom týždňa
Dodržujte pitný režim. Zavlažujte nielen seba, ale aj svoje bábätko. Najlepšia je prevarená dojčenská voda (ak nepoznáte zvyklosti krajiny, vezmite si z domu aj 2 kartóny, aby ste nemali stres pri dopĺňaní zásob)
Stravu pre bábätko prenášajte výlučne v chladiacej taške, kde umiestnite aj
najakútnejšie lieky.
Vyhýbajte sa preľudneným priestorom
Jedzte len balenú zmrzlinu, vyhnete sa riziku nákazy salmonelou
Džúsy rieďte len vodou, ktorej zdroj ste si overili, pozor na kocky ľadu z kontaminovanej vody, ale aj na vodu, ktorou umývate ovocie alebo si v nej dieťa čistí zúbky
Majte vždy pri sebe zvlhčené utierky, aby ste svojim ratolestiam mohli vyčistiť špinavé ručičky či hračky po páde na zem
Snažte sa dodržiavať podobný pôsob stravovania ako v domácich podmienkach
ato
NEZABUDNITE
Čo zbaliť do základnej lekárničky
Na žiadnu dovolenku sa neodporúča cestovať bez základnej lekárničky. Dvojnásobne to platí v prípade, ak cestujete s deťmi!
Vezmite si lieky, ktoré dieťa trvalo užíva.
Nielen na úpal, ale aj proti obyčajnej bolesti hlavy, či teplote by sme mali mať so sebou Paralen, Panadol alebo Ibalgin, Brufen, Nurofen. A to nielen tabletky, ale aj čipky, ktoré zaberú, keď dieťa zvracia.
Aj keď vaše dieťa nemáva problémy s uškami, dokúpte si kvapky Burov. Určite ich oceníte, keď sa začne sťažovať na bolesť uší.
Slnko, piesok i klimatizácia môžu podráždiť detské očká, takže si pre istotu nabaľte aj Ophtalmo-Septonex či Ocuflesh. Oči preventívne chráňte slnečnými okuliarmi.
Okrem nosných kvapiek Nasivin, Olynth či Vibrocil si vezmite aj roztoky do nosa ako Sterimar či Libenar.
Calcium chloratum oceníte nielen pri zachrípnutí, ale aj pri náhlej laryngitíde
Na kašeľ by ste mali mať so sebou minimálne Stoptussin (na suchý kašeľ) a Solmucol (na vlhký kašeľ).
Zmena stravy, prostredia a nedostatok tekutín môže spôsobiť zápchu. Okrem zvýšeného príjmu tekutín, čerstvej zeleniny a ovocia (figy, melón) majte pre istotu po ruke aj preháňadlá v kvapkách (Laxagal, Guttalax...)
Pri hnačkách sa naopak odporúča ryžová alebo mrkvová diéta s ľahkými čajmi. Keďže u detí sa laxatíva neužívajú, pobaľte črevné eubiotiká Hylak, alebo probiotiká, ktoré je najlepšie začať dávať už týždeň pred dovolenkou a počas celej dovolenky.
Ak cestujete s bábätkom, nezabudnite si pribaliť Sab Simplex (proti kolikám).
Aj keď dieťa nie je alergické, môže ho práve na dovolenke postihnúť silné svrbenie, žihľavka, prípadne tzv. slnečná vyrážka. Na takéto prípady by ste mali mať zbalené antihistaminiká.
Na odreniny či ranky je vhodný dezinfekčný roztok Dettol, ktorý neštípe! Nezabudnite na rýchlonáplaste a obväzy.
Pred spálením slnkom chráňte seba aj dieťa oblečením, kvalitnými opaľovacími kozmetickými prípravkami a rozhodne nebude na škodu, ak si z domu vezmete Pantenol.
ato
SLOVO ODBORNÍKA
Nezabudnite na zdravotné poistenie
Väčšina odborníkov sa zhoduje, že pri dôkladnom zhodnotení zdravotného stavu dieťatka, vhodnom výbere destinácie i spôsobu cestovania dovolenka deťom neuškodí. Málokto však odporúča cestovať s dieťaťom mladším ako 1 rok.
„V prvých týždňoch života dieťaťa sa cestovanie do zahraničia neodporúča,“ vraví pediatrička MUDr. Jana Snopková. „Dieťa do 1 roka už od 3 mesiacov bojuje s tvorbou budúcich zúbkov, nemá ukončené pravidelné očkovanie, a ak nie je dojčené, nemá imunitu od matky.“ Veľký pozor musia rodičia dať na prehriatie bábätka, vysušenie, zvracanie alebo hnačky. „Dieťa musí mať dostatočný prísun tekutín, dojčiaca matka by mala prísne dbať na stravu.“
Ak ste sa už rozhodli, že odcestujete, aj keď má vaše dieťa len niekoľko mesiacov, mali by ste si vybrať blízke destinácie, ako je sever Talianska či Chorvátsko. Na ubytovanie je ideálny bungalov alebo malý hotel v tichom prostredí. Pri výbere lokality si overte aj dostupnosť lekárskej pomoci a nezabudnite na dobré zdravotné poistenie!
S bábätkom je ideálne cestovať autom. Zamyslieť by ste sa mali aj nad tým, v akom období pôjdete. Pred a po sezóne je chladnejšie, slnku sa treba vyhýbať v čase od 11. do 16.hod.,“ vraví Snopková. Samozrejmosťou pritom je hlavička chránená čiapkou a pokožka opaľovacími krémami s vysokým faktorom.
Počas cesty po Európe by podľa odborníkov mali byť deti zaočkované proti žltačke typu A.
ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.